ΓΥΝΑΙΚΟΜΑΣΤΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 84
  1. #1

    ΓΥΝΑΙΚΟΜΑΣΤΙΑ

    Επισκέφθηκα ψυχίατρο πρόσφατα ο οποίος μου είπε ότι η αιτία όλων των ψυχολογικών μου είναι επειδή ντρέπομαι που έχω δυσαναλογα για άντρα,ανεπτυγμένο στήθος. Μου συνέστησε να κάνω επέμβαση για να διορθωθεί το πρόβλημα αλλά διστάζω γιατί νομίζω πως επειδή παραβιάζω έτσι την φύση μου, θα πάθω κακό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Επισκέφθηκα ψυχίατρο πρόσφατα ο οποίος μου είπε ότι η αιτία όλων των ψυχολογικών μου είναι επειδή ντρέπομαι που έχω δυσαναλογα για άντρα,ανεπτυγμένο στήθος. Μου συνέστησε να κάνω επέμβαση για να διορθωθεί το πρόβλημα αλλά διστάζω γιατί νομίζω πως επειδή παραβιάζω έτσι την φύση μου, θα πάθω κακό.
    Καλησπέρα scouter,

    Δεν είναι ντροπή ούτε κάτι κακό η γυναικομαστία και είναι κάτι που το έχω συναντήσει σε γνωστούς μου. Προσωπικά δεν θεωρώ οτι παραβιάζεις τη φύση σου αν θέλεις να διορθώσεις αυτό το θέμα που σε ενοχλεί. Είναι σίγουρα προσωπική σου απόφαση. Εκτός απο την εγχείρηση υπάρχει άλλη μέθοδος;; Το έχεις ψάξει;

  3. #3
    Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Προσπαθώ να το υπερβω με τη σκέψη τροφοδοτώντας την με επιχειρήματα σαν αυτα που ανέφερες renia, είναι δύσκολο.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Προσπαθώ να το υπερβω με τη σκέψη τροφοδοτώντας την με επιχειρήματα σαν αυτα που ανέφερες renia, είναι δύσκολο.....
    Καλημερα !

    Δυσκολο ναι ακατορθωτο ομως οχι ,αυτο να θυμασια και να προσπαθεις να διαχειριζεσαι εσυ πλεον την σκεψη σου παντα με την λογικη .
    Φτιαξε ενα ωραιο κουτακι στο μυαλο σου που εκει θα εχεις τοποθετημενα ολα τα θετικα απο αυτη την επεμβαση και καθε φορα που νιιωθεις οτι κυριευσαι απο τα αρνητικα να αντρεχεις εκει .

    Πιστεψε με αυτο στην αρχη θα γινεται με δυσκολια και πολυ προσπαθεια .
    Με το περασμα ομως τον ημερων το μυαλο σου εκαπιδευεται και αυτοματα πλεον θα ανατρεχει στα θετικα .
    Αυτη ειναι η ουσια της καταπολεμησεις των φοβων μας ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση και το χρόνο σου, αναβάλλω συνεχώς την επέμβαση με το σκεπτικό ότι η ζωή επιστρέφει συμπεριφορές και αυτό το έχω προσωποποιημενο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση και το χρόνο σου, αναβάλλω συνεχώς την επέμβαση με το σκεπτικό ότι η ζωή επιστρέφει συμπεριφορές και αυτό το έχω προσωποποιημενο.
    Τιποτα καλο μου !
    Τι εννοεις με το οτι επιστρέφει συμπεριφορές, θελεις να το αναπτυξεις ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Εννοω πως οι συνειδητές πραξεις μας, επιστρέφουν με καποια άλλη μορφη στο μελλον αλλά, δυστυχως, είναι πλέον αργά για να διορθώσουμε το λάθος που είχαμε (εάν είχαμε) κάνει. Θέλω να πω για να μην κουράζω ότι επειδή μέσα μου νιώθω πως επεμβαίνοντας στη φύση μου χωρίς να είναι απαραίτητο, θα πάθω κάποιο κακό στο μέλλον. Ανοησία μπορείς να το πεις, εμμονή, δεν ξερω αλλά έτσι νιώθω. Θα ήθελα όμως να είχα τη δύναμη να γίνω πολύ αδύνατος και τότε θα διορθώνα το πρόβλημα με φυσικό τρόπο. Μακάρι να βρω το θάρρος και την επιμονή. Ευχαριστώ και παλι που έχω συνοδοιπόρους στη διαχειριση
    της αγωνίας μου....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Εννοω πως οι συνειδητές πραξεις μας, επιστρέφουν με καποια άλλη μορφη στο μελλον αλλά, δυστυχως, είναι πλέον αργά για να διορθώσουμε το λάθος που είχαμε κάνει. Θέλω να πω για να μην κουράζω ότι επειδή μέσα μου νιώθω πως επεμβαίνοντας στη φύση μου χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο, φοβάμαι ότι θα πάθω κάποιο κακό στο μέλλον. Ανοησία μπορείς να το πεις αλλά έτσι νιώθω. Θα ήθελα όμως να είχα τη δύναμη να γίνω πολύ αδύνατος και τότε θα διορθώνονται το πρόβλημα με φυσικό τρόπο. Ευχαριστώ πολυ που μοιράζεστε την αγωνία μου....
    Δεσν συμφωνώ καθόλου με αυτό. Επιθυμείς να διορθώνεις κάτι που δεν σου αρέσει και ίσως η γυμναστική δεν βοηθάει πολύ στο σμιλευτεί αρκετά αυτή η περιοχή. Αλλά εφόσον προχωρήσεις με την επεμβατική μέθοδο, μπορείς -με τις συστάσεις του γιατρού σου- να κάνεις γυμναστική για να διατηρήσεις το αποτέλεσμα και να φτιάξεις τη διατροφή σου. ΌΛα είναι θέμα συνειδητής απόφασης. Εγώ πιστεύω οτι οι κακές πράξεις, όταν αδικουμε κάποιον κτλ επιστρέφουν πίσω. Εσύ απλώς θέλεις να βελτιώσεις την εικόνα σου και δεν βρίσκω πού είναι το μεμπτό σε αυτό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Εννοω πως οι συνειδητές πραξεις μας, επιστρέφουν με καποια άλλη μορφη στο μελλον αλλά, δυστυχως, είναι πλέον αργά για να διορθώσουμε το λάθος που είχαμε (εάν είχαμε) κάνει. Θέλω να πω για να μην κουράζω ότι επειδή μέσα μου νιώθω πως επεμβαίνοντας στη φύση μου χωρίς να είναι απαραίτητο, θα πάθω κάποιο κακό στο μέλλον. Ανοησία μπορείς να το πεις, εμμονή, δεν ξερω αλλά έτσι νιώθω. Θα ήθελα όμως να είχα τη δύναμη να γίνω πολύ αδύνατος και τότε θα διορθώνα το πρόβλημα με φυσικό τρόπο. Μακάρι να βρω το θάρρος και την επιμονή. Ευχαριστώ και παλι που έχω συνοδοιπόρους στη διαχειριση
    της αγωνίας μου....
    Η Φυση του ανθρωπου δεν τον οδηγει ωστε να κανει καποια πραγματα τα οποια μπορουν να εχουν αμεσες επιπτωσεις και στην ψυχη του αλλα και στο σωμα του ?
    Τι κακο μπορει να παθει καποιος ανθρωπος που προσπαθει να διορθωσει το αποτελεσμα αυτου ?

    Εσυ απο πλευρας σου εισαι σιγουρος οτι εχεις εξαντλήσει ολες τις φυσικες προσπαθειες που μπορεις να κανεις για να το αντιμετωπισεις ?

    Να ξερεις δεν μας κουραζεις καθολου .
    Το θεμα ειναι καθαρα δικο σου και μπορεις να γραφεις οσα νομιζεις οτι θα μας κανουν να σε καταλαβουμε ακομα περισσοτερο !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Είναι στην μη αποδοχή της πραγματικοτητος. Εκεί υπάρχει το θέμα. Έχω συναντήσει ανθρώπους με μεγαλύτερα θέματα αλλά η διαύγεια και η συγκροτημένη τους σκέψη δεν αφήνουν περιθώρια στον εαυτό τους να αισθανθεί το μειονέκτημα. Το έχουν ενσωματώσει πλήρως στην προσωπικότητά τους. Και εδώ που τα λέμε έχουν πιο ουσιαστικά θέματα να τους απασχολούν ή κάτι τέτοια τους φαίνονται ανάξια προβληματισμού. Προσωπικά βιώνω το καθεστώς μεταξυ σφύρας και ακμονος.

  11. #11
    Μια χαρά! Πάνω που πήγαινα να πάρω λίγο θάρρος, Μ εγκαταλείψατε!

  12. #12
    [QUOTE=scouter;1172636]Μια χαρά! Πάνω που πήγαινα να πάρω λίγο θάρρος, Μ εγκαταλείψατε! Τόσο γρηγορα κιόλας!/QUOTE]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Εννοω πως οι συνειδητές πραξεις μας, επιστρέφουν με καποια άλλη μορφη στο μελλον αλλά, δυστυχως, είναι πλέον αργά για να διορθώσουμε το λάθος που είχαμε (εάν είχαμε) κάνει. Θέλω να πω για να μην κουράζω ότι επειδή μέσα μου νιώθω πως επεμβαίνοντας στη φύση μου χωρίς να είναι απαραίτητο, θα πάθω κάποιο κακό στο μέλλον. Ανοησία μπορείς να το πεις, εμμονή, δεν ξερω αλλά έτσι νιώθω. Θα ήθελα όμως να είχα τη δύναμη να γίνω πολύ αδύνατος και τότε θα διορθώνα το πρόβλημα με φυσικό τρόπο. Μακάρι να βρω το θάρρος και την επιμονή. Ευχαριστώ και παλι που έχω συνοδοιπόρους στη διαχειριση
    της αγωνίας μου....
    ανοησια δεν ειναι, ειναι ομως δεισιδαιμονια...
    το μονο που ισχυει, ειναι οτι κανοντας μια οποιαδηποτε επεμβαση, ακομα και την πιο απλη, παιρνεις ορισμενα ρισκα, πουε χουν ολες οι επεμβασεις.
    αλλα αν ειναι κατι που σε καταβαλλει, γιατι να μην παρεις το ρισκο της επεμβασης;
    αν ωστοσο το προβλημα προερχεται απο παραπανησια κιλα, μπορεις να προσπαθησεις να απαλλαγεις απο αυτα.

  14. #14
    Ευχαριστώ για την γνώμη σου. Η ιδέα της επέμβασης χάνει συνεχώς έδαφος. Όντως οι κίνδυνοι δεν μπορούν να αναληφθούν εκ μέρους μου διότι δεν υπάρχει επιστροφή μετά. Ανοίγω νέο κεφάλαιο. Δεν πρόκειται πχ για σκωληκοειδίτιδα η αμυγδαλές όπου επιβάλλεται η επεμβαση αλλά για διορθωτικη, μη απαραίτητη διαδικασία. Εκεί που τα βάζω με τον εαυτό μου είναι η αδυναμία να το αποδεχθώ χωρίς τύψεις, σαν κάτι επουσιώδες που όμως το έχω αναγορεύσει σε μείζον εμπόδιο για μια φυσιολογική ζωή.

  15. #15
    Εδώ και μερικές ημέρες κάνω μια επαναλαμβανόμενη κίνηση με σκοπό να διώξω τύψεις, ενοχές, και μειονεξια. Βγαίνω για περίπατο χωρίς μπλούζα, βγαζω σε κοινή θέα δηλαδή το πρόβλημα. Εντάξει, μην φανταστείτε ότι διακατέχομαι από επιδειξιομανία απλώς βλεπω αντιδράσεις, βλέμματα, σχόλια κλπ. Είναι δύσκολο εγχείρημα, ξεκίνησα με μικρά χρονικά διαστήματα και μέρη με λίγο κόσμο. Σιγά σιγά αυξάνω τα μεγέθη αλλά , πως να το κάνουμε, δεν έχω άλλες επιλογές. Λίγη δίαιτα ακόμη, βοηθάει κάπως και το μαύρισμα, τι να πω.... Ελπιζω

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Risperdal και γυναικομαστια..
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 27-07-2020, 21:26
  2. Replies: 0
    Last Post: 31-08-2008, 23:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •