ΓΥΝΑΙΚΟΜΑΣΤΙΑ - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 84 of 84
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Ξεκινάς με ένα μεγάλο συν την όλη αυτή προσπάθεια και αυτός είναι ο σεβασμός .
    Όταν μιλάμε όμως για σεβασμό μιλάμε στα πάντα έτσι ?
    Και στην διαφορετική σεξουαλική προτίμηση ενός μέλους και στην θρησκευτική ,ιδεολογική και γενικά σε κάθε τι που ουσιαστικά γίνεται κόκκινο πανί όταν θίγονται τέτοια θέματα σε μια ομάδα ανθρώπων που πέραν όλων αυτών, έχουν να διαχειριστούν και το καθαρά προσωπικό τους θέμα ..

    Να υποθέσω ότι είσαι βέβαιος πως και τα υπόλοιπα μέλη διαθέτουν το ίδιο σεβασμό με εσένα εφόσον μιλάμε για άγνωστες μεταξύ τους προσωπικότητες ή γίνεται μια μίνι συνέντευξη πριν ενταχθούν στην ομάδα σου όπου εκεί διακρίνεις κάποια χαρακτηριστικά γνωρίσματα που σου δίνουν αυτή την εντύπωση ?

    Ξέρεις κάτι ?
    Όταν εγώ πριν μια πενταετία πλέον μπήκα σε αυτό το κομμάτι για πρώτη φορά ,το μόνο που με ένοιαζε ήταν πως θα λύσω τον δικό μου φόβο εφόσον ήταν η κύρια πηγή μου που προκαλούσε και τις κρίσεις πανικού ..
    Δεν είχα την διαύγεια στο μυαλό ώστε να μπορέσω να αξιολογήσω σωστά τον φόβο ή το πρόβλημα που μπορεί να είχε ένας συνάνθρωπος μου .
    Θεωρούσα τον δικό μου τον μεγαλύτερο και τα πάντα ήταν γύρω από αυτόν ..

    Ήταν και η πρώτη προσπάθεια τότε να συμμετέχω σε ομάδα που αφορούσε όμως μόνο το κάθε αυτό θέμα μου.
    Είχε κοινό αντικείμενο .

    Δεν μπορώ δηλαδή να αντιληφθώ πως ένας άνθρωπος όσο ευγενικός και να είναι,όσο καλή πρόθεση και να έχει μπορεί να επωμιστεί και άλλα θέματα πέραν από τα δικά του την δεδομένη ευάλωτη στιγμή του .

    Φοβάμαι μήπως η προσπάθεια που πάει να κάνει και ο ενθουσιασμός αυτής που τον κυριεύει αυτή την στιγμή αργότερα επιβαρύνει και άλλο την ήδη βεβαρημένη ψυχολογία του ..

    Ένας φόβος ο οποίος για εμένα τότε ήταν υπαρκτός και μου τον ξαναεφερες στην μνήμη τώρα που συζητάμε γιατί η ομάδα που συμμετέχω πλέον τώρα δεν εχει καμία σχέση με την τότε που ήμουν εφόσον οι βάσεις αυτής είναι τελείως διαφορετικές αφού τα μέλη έχουν λύση το θέμα προσωπική φοβία και πάνε σε άλλα μονοπάτια ..

    Άλλωστε βλέπουμε περίτρανα ακόμα και εδώ μέσα ανθρώπους που ξεσπούν αδικαιολόγητα πάνω σε άλλους μόνο και μόνο γιατί δεν μπορούν να διαχειριστούν τον δικό τους θέμα και βλέπουν σαν διέξοδο να ασχολούνται με κάτι άλλο ,οχι όμως με σκοπό να βοηθήσουν, αλλά να διοχετεύσουν όλο αυτό τον εκνευρισμό που πηγάζει καθαρά και μόνο από την δική τους αδυναμία διαχείρισης των προσωπικών θεμάτων.

    Εδώ βλεπουμε εμπρακτα πλέον πως σεβασμός πολύ δύσκολα να υπάρξει από ήδη ευαλωτες ψυχικές ομάδες που παλεύουν να λύσουν το θέμα τους .

    Αν πραγματικά έχεις βρει τέτοιους ανθρώπους τι να πω βρε καλό μου ,είσαι πάρα πολύ τυχερός και πιστεύω θα δουλέψει ή τουλάχιστον θα γίνουν ουσιαστικές προσπάθειες για να δομηθεί καλά όλο αυτό που πάτε να φτιάξετε !
    Άσε που τέτοιοι άνθρωποι μπορούν να γίνουν πραγματικοί φίλοι αφού θα σας δένουν πολύ σημαντικα κομμάτια γιατί κακά τα ψέματα σε τέτοιες ομάδες γίνεται κατάθεση ζωής ..
    Ανοίγεις διάπλατα και το μυαλό σου και την ψυχή σου και καταθέτεις το οτιδήποτε έχεις μέσα σου .
    Κοινώς "ξεβρακωνεσαι" στην κυριολεξία αλλά το ποιο σημαντικό είναι ότι το κάνεις δίχως να ντρέπεσαι και δίχως να φοβάσαι ότι θα σε κρίνουν αυτοί που θα είναι παρόν .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #77
    Όσο ξεδιπλώνεται η κουβέντα τόσο περισσότερο μου δίνεται η ευκαιρία να καταλάβω τι σπουδαίος άνθρωπος είσαι στ αλήθεια και ποσο μεγάλη τιμή για εμένα ειναι η φιλια σου. Στα όσα πηγαία και σοφά ανεφερες, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι δεν έχω κανένα άγχος αποτυχίας διότι αποτυγχάνει πραγματικά κάποιος όταν έχει κλονιστεί η αξιοπρέπεια και ο αυτοσεβασμός του η όταν τα πιστευω του αποδεικνύονται ανεπαρκή και επιφανειακά.
    Και για να το κλεισω θα δανειστώ μια φράση του Ευρυπιδη: " Ο χρόνος δίνει ολες τις απαντήσεις δίχως να χρειάζεται καν τις ερωτήσεις"
    Να είμαστε όλοι καλά και να βελτιωνομαστε ολοένα και περισσότερο.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλή επιτυχία και πάλι ,ειλικρινά !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #79
    Μarilou. Είμαι πραγματικά τυχερός που σε γνώρισα. Θα τα λέμε τακτικα!

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Μarilou. Είμαι πραγματικά τυχερός που σε γνώρισα. Θα τα λέμε τακτικα!
    Καλημέρα !
    Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τα λόγια σου !

    Οπότε θες εδώ είμαι !!!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα!
    επειδη αναφερθηκαν καποια μελη του φορουμ σε σχεση με την ομαδα σου, με γνωμονα φυσικα το οτι ενδιαφερθηκαν για το θεμα σου κι οχι οτιδηποτε αλλο, θα ηθελα να απαντησω δημοσιως οτι δεν σκεφτηκα να συμμετεχω κι ευχαριστω για την προσκληση.

    αφενος, δεν εχω περισσοτερο χρονο για θεματα που απτονται της ψυχολογιας, απο αυτον που ηδη διαθετω για την συμμετοχη στο φορουμ, αφετερου γιατι πιστευω οτι μια ομαδα τετοια θα επρεπε να εχει καποια κοινα στις αναζητησεις της, η εστω στα προβληματα των μελων.. δεν ειμαι και πολυ σιγουρη.
    απλουστευτικο παραδειγμα, δεν θα μπορουσα να ειμαισ την ιδια ομαδα με ατομα θρησκοληπτα για παραδειγμα, ρατσιστες, μισογυνηδες κλπ.
    αλλα και πολλα αλλα θεματα αποψεων , θα μου εφερναν μεγαλο εκνευρισμο, ποσο μαλλον διαθεση να μοιραστω και να βοηθησω...
    θεωρω πιο βοηθητικη "ομαδα αυτοβοηθειας" τους φιλους μας, που τους εχουμε επιλεξει με κριτηριο να εχουμε καποιες κοινες αποψεις για καποια βασικα θεματα.
    ποσο δε μαλλον, οταν δεν υπαρχει ειδικος ως συντονιστης, αλλα ενα μελος οπως ολοι.

    δεν τα λεω αυτα για να κατακρινω την προσπαθεια σου. προσωπικα, τοποθετουμαι.

    απο την αλλη, δεν θα εδινα σε καμια περιπτωση το κινητο μου σε αγνωστους μου απο το ιντερνετ.

    ευχομαι πολυ καλη εκβαση στην προσπαθεια σου κι ακομα καλυτερη στο προσωπικο προβλημα που σε απασχολει.

  7. #82
    Remedy. Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και τις ευχες. Κατανοω τους ενδοιασμούς και τις επιφυλάξεις σου και σου ευχομαι κι εγώ με τη σειρά μου τα καλύτερα .

  8. #83
    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και φίλες. Θα ήθελα να μεταφέρω μέσω της σελίδας του φόρουμ που τόσο μεγάλη βοήθεια μου προσέφερε, ένα μήνυμα αισιοδοξιας σε όλα τα μέλη του που προσπαθούν να βελτιώσουν το επίπεδο της ψυχικής τους υγείας και της ποιότητας της ζωής τους. Φίλοι μου, τα προβλήματα δεν θα μας εγκαταλείψουν ποτε. Αποτελούν φαίνεται το όχημα που θα βοηθήσει την εξέλιξη μας ως ανθρωποι στο πέρασμα του χρόνου. Σε εμάς θα εναπόκειται η επιλογή της στάσης μας με την οποία θα τα αντιμετωπισουμε. 'Οποια και αν αποφασίσετε να ακολουθήσετε βεβαιωθειτε πως εσάς και τους συνοδοιπόρους στην προσπάθεια σας, ενωνει ο αμοιβαίος σεβασμός. Ακομη και αν το βήμα που θα κάνετε είναι μικρό, σίγουρα θα είναι προς τα εμπρός. Καλή επιτυχία!!

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by scouter View Post
    Επισκέφθηκα ψυχίατρο πρόσφατα ο οποίος μου είπε ότι η αιτία όλων των ψυχολογικών μου είναι επειδή ντρέπομαι που έχω δυσαναλογα για άντρα,ανεπτυγμένο στήθος. Μου συνέστησε να κάνω επέμβαση για να διορθωθεί το πρόβλημα αλλά διστάζω γιατί νομίζω πως επειδή παραβιάζω έτσι την φύση μου, θα πάθω κακό.
    για να το λεει ο ψυχιατρος σημαινει οτι του το ανεφερες πολλες φορες. Ενα απο τα πολλα προβληματα που ειχα ηταν και αυτο. Ειχα βυζια. ΒΥΖΙΑ. Οχι γυναικεια αλλα εμφανως μεγαλυτερα απο αλλους ανδρες. Κληρονομικοτητα και καταλοιπα του γεγονοτος οτι ημουν πολυ χοντρος απο τα 12 μεχρι τα 19. Με ενοχλουσε αφανταστα. Μεχρι και τον τροπο που περπαταω επηρεασε. Περπαταγα καπως σκυφτος γιατι θεωρουσα οτι ετσι φαινοταν λιγοτερο. Εκανα εγχειρηση γυναικομαστιας στα 45 μου. Ναι δεν ειμαι σουπερ, αλλα οπως ειπα και σε μια φιλη μου που με ρωτησε πως αισθανομαι πλεον, δεν ξερω ποσο χαλια θα ημουν αν δεν την εκανα. Η φυση δεν ειναι τελεια. Η φυση κανει λαθη. Εδω ερχεται η επιστημη να διορθωσει οτι ειναι εφικτο να διορθωσει. Η φυση μας εδωσε μαλλια, γενια που μεγαλωνουν. Οι ανθρωποι αποφασισαμε να τα κοβουμε, να τα βαφουμε, να τα ξυριζουμε.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. Risperdal και γυναικομαστια..
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 27-07-2020, 21:26
  2. Replies: 0
    Last Post: 31-08-2008, 23:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •