φιλοι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26

Thread: φιλοι

  1. #16
    Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Δεν χρειάζεται να αναλύεις τόσο κάτι που είναι πολύ απλό! Μήπως είχες κάποια άσχημη εμπειρία παλαιότερα από κάποια φίλη ή κάποιο μπέρδεμα με παρέες και σου έχει μείνει αυτή η συστολή;
    εχω βρεθει να κανω παρεα με ατομα που δεν ηθελα γιατι δεν ηξερα να βαζω ορια .. δλδ να εχω γνωρισει μια κοπελα που να την συμπαθω αυτη ομως να ειναι τοσο ανοιχτη που πηγαιναμε για καφε και μετα καλουσε αλλους 15 .. η που δεν δεχοταν οτι ειχα κανονισει με καποιον αλλον και πχ μου ελεγε πες του να ερθει να βγουμε ολοι μαζι

  2. #17
    Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by katia12 View Post
    εχω βρεθει να κανω παρεα με ατομα που δεν ηθελα γιατι δεν ηξερα να βαζω ορια .. δλδ να εχω γνωρισει μια κοπελα που να την συμπαθω αυτη ομως να ειναι τοσο ανοιχτη που πηγαιναμε για καφε και μετα καλουσε αλλους 15 .. η που δεν δεχοταν οτι ειχα κανονισει με καποιον αλλον και πχ μου ελεγε πες του να ερθει να βγουμε ολοι μαζι
    Update : καλά έκανα και πήγα τελικά . Αν και γνωρίζονται χρόνια δεν ήταν περίεργα και ήταν και ενδιαφέροντα άτομα . Έχω λιγο την ανασφάλεια μέσα μου αλλά σκέφτομαι ότι αν δεν προσπαθήσω δεν θα αλλάξει κάτι . Και γενικά όταν γυρίσω εκεί που σπουδάζω θα δω να ξεκινήσω και κάποιο χόμπυ γιατί μπορεί να βρω και εκεί κάποιο άτομο που να ταιριάζω. Γενικά τα 2 άτομα που κάνω παρέα εκεί δεν είναι τόσο του να μπερδεύουμε παρέες κλπ οπότε μπορώ να βγαίνω και με αυτά αλλά να μην μένω και πίσω κάνοντας παρέα μόνο με αυτά τα άτομα . Επειδή ειμαι επί πτυχίο *αν και θέλω να μείνω εκεί μετά το πτυχίο * με πιάνει λίγο κάτι περίεργο που δεν έχω πιο σταθερή παρέα αλλά καλιω αργά παρά ποτέ και θέλω να πιστεύω ότι και με τον κορονοιο δεν είμαι η μόνη που δεν έχω πιο κοντινά άτομα που να με εκφράζουν φουλ

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Πιστεύω πως κάποιες φορές τα πράγματα δεν συμβαίνουν έτσι όπως τα περιμένουμε ή τα φανταζόμαστε.
    Αν δεις αυτά που γράφεις θα καταλάβεις ότι εσύ η ίδια εγκλωβίζεις τον εαυτό σου. Φαίνεται να έχεις πολλά κουτάκια.
    Από την μία, άνθρωποι που έχουν κολλητούς φίλους και παρέες βιώνονται σαν καπαρωμένοι και μη διαθεσιμοι σε μία νέα στενή σχέση
    απο την άλλη, άνθρωποι αρκετά ανοιχτοί σε νέους ανθρώπους βιώνονται ως απειλητικοί και επιπόλαιοι.
    Φυσικά και ο λόγος που το υπεραναλύεις τόσο πολύ είναι επειδή φοβάσαι και θες να προστατευτείς.
    Όμως, εάν δεν αφήσεις τον εαυτό σου ελεύθερο πως θα συνδεθείς με έναν νέο άνθρωπο;

  4. #19
    Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Πιστεύω πως κάποιες φορές τα πράγματα δεν συμβαίνουν έτσι όπως τα περιμένουμε ή τα φανταζόμαστε.
    Αν δεις αυτά που γράφεις θα καταλάβεις ότι εσύ η ίδια εγκλωβίζεις τον εαυτό σου. Φαίνεται να έχεις πολλά κουτάκια.
    Από την μία, άνθρωποι που έχουν κολλητούς φίλους και παρέες βιώνονται σαν καπαρωμένοι και μη διαθεσιμοι σε μία νέα στενή σχέση
    απο την άλλη, άνθρωποι αρκετά ανοιχτοί σε νέους ανθρώπους βιώνονται ως απειλητικοί και επιπόλαιοι.
    Φυσικά και ο λόγος που το υπεραναλύεις τόσο πολύ είναι επειδή φοβάσαι και θες να προστατευτείς.
    Όμως, εάν δεν αφήσεις τον εαυτό σου ελεύθερο πως θα συνδεθείς με έναν νέο άνθρωπο;
    γεια! η αληθεια ειναι οτι και εγω αυτο βλεπω , οτι στις φιλιες δεν ειμαι χαλαρη και γενικα θελω να ξερω τι μου ειναι ο αλλος για ασφαλεια. και αυτο δεν το διχνω κιολας , ολοι νομιζουν οτι ειμαι κοινωνικη και ανετη . απο σεπτεμβρη θελω να ξεκινησω ψυχοθεραπεια για αυτον τον λογο . πχ αντι να χαρω που ειχα ξεκοψει απο ολους στο πατρικο και τωρα εχω γνωρισει καινουργια ατομα ενω ειναι δυσκολο σε αυτο το μερος , αγχωθηκα . εν τελει βγηκα και περασα καλα . δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως με αγχωνει ουτε πως μπορω να το διαχειριστω προς το παρων που δεν εχω καποιο ειδικο να με βοηθησει προσπαθω απλα απο μονη μου να χαλαρωσω και να ανοιχτω

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by katia12 View Post
    γεια! η αληθεια ειναι οτι και εγω αυτο βλεπω , οτι στις φιλιες δεν ειμαι χαλαρη και γενικα θελω να ξερω τι μου ειναι ο αλλος για ασφαλεια. και αυτο δεν το διχνω κιολας , ολοι νομιζουν οτι ειμαι κοινωνικη και ανετη . απο σεπτεμβρη θελω να ξεκινησω ψυχοθεραπεια για αυτον τον λογο . πχ αντι να χαρω που ειχα ξεκοψει απο ολους στο πατρικο και τωρα εχω γνωρισει καινουργια ατομα ενω ειναι δυσκολο σε αυτο το μερος , αγχωθηκα . εν τελει βγηκα και περασα καλα . δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως με αγχωνει ουτε πως μπορω να το διαχειριστω προς το παρων που δεν εχω καποιο ειδικο να με βοηθησει προσπαθω απλα απο μονη μου να χαλαρωσω και να ανοιχτω
    Γεια σου Κατια!Ειδες;Τελικα πέρασες όμορφα και χαλάρωσες!!Μπραβο!!Συμφωνω για το χόμπι που λες να ξεκινήσεις είτε χορό είτε πιλάτες για παράδειγμα και θα ξεδίνεις αλλά και θα γνωρίσεις νέα άτομα!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Λες πως παλιότερα έκανες παρέα με κάποια άτομα που ίσως δεν ταιριάζατε και συνδεόσασταν τόσο, και δεν μπορούσες να βάλεις όρια.
    Εν τέλει ξέκοψες.
    Τι είναι όμως τα όρια και τι σχέση έχουν με το πώς συνδέεσαι με έναν άνθρωπο.
    Πιστεύω πως τα όρια έχουν σχέση με το κατά πόσο ειλικρινής είναι ένας άνθρωπος πρώτα απέναντι στον εαυτό του και τις ανάγκες του και στη συνέχεια απέναντι στον άλλον. Πιστεύω πως ένας άνθρωπος που δεν βάζει καθόλου όρια σε μία σχέση, δεν θα συνδεθεί με τον άλλον στο βαθμό που θα ήθελε γιατί απλά δεν εκφράζει απλά τον εαυτό του και τις ανάγκες του.
    Όταν δεν λες ανοιχτά τις ανάγκες σου, τα παράπονά σου, η τις επιθυμίες σου είναι σαν εσύ να απορρίπτεις τον άλλον και να τον βγάζεις έξω από τον κόσμο και τα συναισθήματά σου.
    Αντίθετα, όσο περισσότερο μοιράζεσαι φόβους, ανησυχίες, επιθυμίες, συναισθήματα, τόσο δίνεις αξία και χώρο στον άλλον στη ζωή σου.
    Γιατί πια αντί για έναν τοίχο σε γνωρίζει καλύτερα.
    Με όλα αυτά θέλω να πω, πως καμία φορά τα πράγματα μπορεί και να είναι λίγο πιο απλά.
    Λέμε πως δεν συνδεόμαστε με τους άλλους ενώ μπορεί εμείς οι ίδιοι να μην τους δίνουμε την ευκαιρία για κάτι παραπάνω και βαθύτερο όταν δεν εκφράζουμε με ειλικρίνεια τον εαυτό μας και τις ανάγκες μας και τους αφήνουμε απέξω.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Λες πως παλιότερα έκανες παρέα με κάποια άτομα που ίσως δεν ταιριάζατε και συνδεόσασταν τόσο, και δεν μπορούσες να βάλεις όρια.
    Εν τέλει ξέκοψες.
    Τι είναι όμως τα όρια και τι σχέση έχουν με το πώς συνδέεσαι με έναν άνθρωπο.
    Πιστεύω πως τα όρια έχουν σχέση με το κατά πόσο ειλικρινής είναι ένας άνθρωπος πρώτα απέναντι στον εαυτό του και τις ανάγκες του και στη συνέχεια απέναντι στον άλλον. Πιστεύω πως ένας άνθρωπος που δεν βάζει καθόλου όρια σε μία σχέση, δεν θα συνδεθεί με τον άλλον στο βαθμό που θα ήθελε γιατί απλά δεν εκφράζει απλά τον εαυτό του και τις ανάγκες του.
    Όταν δεν λες ανοιχτά τις ανάγκες σου, τα παράπονά σου, η τις επιθυμίες σου είναι σαν εσύ να απορρίπτεις τον άλλον και να τον βγάζεις έξω από τον κόσμο και τα συναισθήματά σου.
    Αντίθετα, όσο περισσότερο μοιράζεσαι φόβους, ανησυχίες, επιθυμίες, συναισθήματα, τόσο δίνεις αξία και χώρο στον άλλον στη ζωή σου.
    Γιατί πια αντί για έναν τοίχο σε γνωρίζει καλύτερα.
    Με όλα αυτά θέλω να πω, πως καμία φορά τα πράγματα μπορεί και να είναι λίγο πιο απλά.
    Λέμε πως δεν συνδεόμαστε με τους άλλους ενώ μπορεί εμείς οι ίδιοι να μην τους δίνουμε την ευκαιρία για κάτι παραπάνω και βαθύτερο όταν δεν εκφράζουμε με ειλικρίνεια τον εαυτό μας και τις ανάγκες μας και τους αφήνουμε απέξω.

    νομιζω οτι δεν ξερω ουτε εγω η ιδια τι θελω και τι με χαλαει . σιγουρα κατι με χαλαει στο πως να διαχειριζομαι τις διαφορες επαφες . πχ φιλους που κανονιζουν τελευταια στιγμη με φιλους που κανονιζουν απο πιο νωρις . εκει πχ επρεπε να δω εγω τι προτιμω . αλλα δεν ξερω . και στο παρελθον πολλες φορες δεν μπορουσα να βγω με τους φιλους που ειναι της τελευταιας στιγμης γιατι ειχα κανονισει . μπορει να ακουγονται αστεια καποια πραγματα που με αγχωνουν γιατι και εγω δεν βρισκω τον λογο που με αγχωνουν αλλα το κανουν . η πχ οταν γνωριζω ατομα ανοιχτα που με καλουν με τους φιλους τους . στο μυαλο μου ισως αυτα τα ατομα δεν βρισκουν τον λογο να βγαινεις ξεχωριστα με τον καθε φιλο . εγω ομως εχω ατομα τα οποια ειναι ετσι και βγαινουν μια με εμενα μια με αλλους φιλους . παλι εγω δεν ξερω τι προτιμω και τι θελω και για αυτο πιεζομαι σκεπτομενη οτι ισως φαινομαι περιεργη στα ανοιχτα ατομα . μερικες φορες σκεφτομαι οτι απλα δεν εχω γνωρισει καποιο ατομο που να ταιριαζω παρα πολυ σε βαθμο να μην νιωθω αγχος . μετα παλι δεν ξερω .

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Kατια μηπως εισαι εσωστρεφής και δεν σου ταιριάζουν οι πολλες παρέες και η πολυ κοινωνικότητα? Δεν ειναι κακό, γιατι καπου εχει επικρατήσει η άποψη οτι είναι καλό να εχεις φίλους, να βγαίνεις συχνά κλπ. Εγω νομίζω θέλεις λιγότερα άτομα και καπως να μοιάζουν σε σενα, να είσαστε το ιδιο. Τσιλάρισε.

  9. #24
    Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Kατια μηπως εισαι εσωστρεφής και δεν σου ταιριάζουν οι πολλες παρέες και η πολυ κοινωνικότητα? Δεν ειναι κακό, γιατι καπου εχει επικρατήσει η άποψη οτι είναι καλό να εχεις φίλους, να βγαίνεις συχνά κλπ. Εγω νομίζω θέλεις λιγότερα άτομα και καπως να μοιάζουν σε σενα, να είσαστε το ιδιο. Τσιλάρισε.
    συνηθως εκανα παρεα με λιγοτερα ατομα . ομως ταυτοχρονα θελω να κανω πραγματα. τωρα εκει που σπουδαζω η μια κοπελα τωρα τελευταια δεν εκανε πραγματα γιατι φοβαται μη κολλησει και η αλλη επειδη βαριοταν . εγω μετα απο τοση καραντινα ηθελα να παω σε δραστηριοτητες κλπ . εκανα και το εμβολιο πηρα και το φριντομ πας και ακομα να το χαλασω . αυτο που βλεπω ειναι οτι αν βγω με περισσοτερα ατομα (που τα συμπαθω) θα περασω καλα αλλα μετα θα εχω overthinking . σιγουρα καλο θα ηταν να συνεχισω να ανοιγομαι και να ψαχνομαι γιατι μπορει να βρω καποιο ατομο με το οποιο δεν θα μου πυροδοτειται καποια ανασφαλεια για την οποια θα τα πολυσκεφτομαι . Απλα δεν μαρεσει που χανω την διαθεση μου - αγχωνομαι για τους αλλους ρε γαμωτο και που δεν μπορω να ειμαι χαλαρη . δηλαδη φανταζομαι τους αλλους να ζουν την ζωη τους μια χαρα και μετα εγω να καθομαι και να σκεφτομαι τι μου ειναι και τι τους ειμαι και ειναι ασχημο , χανω ενεργεια χωρις λογο

  10. #25
    Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    39
    επισης αυτα που λεω ειναι αντιφατικα και το βλεπω . ναι μεν δεν θελω να περιοριζομαι απο τα λιγα ατομα γιατιθελω να κανω πραγματα αλλα ταυτοχρονα η διαχειριση περισσοτερων επαφων με αγχωνει..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Φίλους κάνεις αρχικά για εσένα. Για να περνάς εσύ καλά. Για να καλύψεις τις δικές σου ανάγκες.
    Όλα ξεκινάνε από τον εαυτό μας.
    Εάν σκέφτεσαι πάρα πολύ τι θέλουν ή τι προσδοκούν οι άλλοι από εσένα τότε είναι πολύ εύκολο να μπερδέψεις τις δικές σου ανάγκες με αυτές που υποθέτεις ότι έχουν οι άλλοι.
    Επίσης, ίσως βοηθάει πολύ το να νιώθεις ότι οτιδήποτε και να συμβεί έχεις ίσως κάποια εργαλεία να τα αντιμετωπίσεις.
    Δηλαδή εάν κάποιος κάνει κάτι που δεν σε εκφράζει ή σε ενοχλεί (πχ να καλεί 15 φίλους χωρίς να σε ρωτήσει) πάντα έχεις την επιλογή και τη δυνατότητα να τοποθετήθείς απέναντι στις δικές σου ανάγκες, να τις πικοινωνήσεις και να βρείτε μαζί μια λύση.
    Είναι πολύ αγχωτικό να αισθάνεσαι πως πρέπει μόνη σου να διαχειριστείς όλη τη σχέση. Και ούτε άπτεται στην πραγματικότητα.
    Το μυστικό της καλής επικοινωνίας για εμένα είναι να βρίσκομαστε συνεχώς στο παρόν, και να μην κρατάμε πολλά ανείπωτα πράγματα που αργότερα χαλάνε τη σχέση. Εάν είσαι ειλικρινής απέναντι στον άλλον πρώτα του δίνεις την ευκαιρια να σε γνωρίσει και δίνεις και την ευκαιρία να δείτε μαζί εάν ταιριάζετε.
    Δεν χρειάζεται να πάρεις μία απολυτη θέση στο εάν προτιμάς πολλές επαφές ή λίγα άτομα. Κάποια πράγματα μπαίνουν σε μια τάξη κατά τη διαρκεια του χορού. Το να υπεραναλύεις μόνη σου τι θες και πως το θες μέσα σε τέσσερις τοίχους είναι ανώφελο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Φιλοι?
    By iwannaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-2018, 16:54
  2. Φίλοι..
    By th93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 41
    Last Post: 20-06-2014, 01:10
  3. Φίλοι
    By Interferon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 16-04-2014, 23:01
  4. Φιλοι?
    By eleana011 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 05-02-2013, 17:43
  5. Φίλοι φίλοι...καρδιοφίλοι...
    By Dexter in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-03-2009, 16:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •