καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272

    καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα

    χαιρετω την κοινοτητα, εχω ενα θεμα για το οποιο θα ηθελα μια δευτερη γνωμη
    εχω ιστορικο χρησης ουσιων οχι ομως κατι εντονο απλα κανω περιστασιακη χρηση δεν κλεβω για τη δοση μου δεν εχω κανει φυλακη δεν εμπορευομαι ουσιες και γενικα δεν ενοχλω κανεναν, στα 22 μετα απο εντονη χρηση καναβης παρουσιασα συμπτωματα ψυχωσης
    και καποιες φορες επειδη δεν συμφωνουσα να νοσηλευτω εγινε εισαγωγη με τη βοηθεια της αστυνομιας
    ολα αυτα σαφως και δεν τα λεω παραεξω αλλα στη γειτονια πολυ κουτσομποληδες σχολιαζουν και μαλιστα τα φουσκωνουν κιολας
    και με ενοχλει τελευταια πολυ αυτο οπως επισης επιβαρυνει και την ηδη ασχημη ψυχολογικη μου κατασταση
    τι θα μπορουσα να κανω τι σταση να κρατησω να αρπαξω κανα κεφαλι και να βαραω η να κανω τον κινεζο
    η ζωη μου τελευταια ειναι νορμαλ εχω μια καλη συνταξη καμια σχεση με τα προνοιακα επιδοματα ψυχουλα εχω τις παρεες μου τη ζωη μου και ζω αρχοντας
    μεχρι τωρα αδιαφορουσα για αυτα που λενε αλλα ειναι μερες που με ενοχλει και με θλιβει βαθυτατα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    για αυτο θαβουν, οι περισσοτεροι δεν το περιμεναν οτι θα γινεις καλα θελει πολυ δυναμη αυτο που καταφερες, στο τελος αρκετοι θα σκασουν απο το κακο τους.
    αλλα να μην σε ενοχλει τι λενε οι αλλοι. εχεις ακουσει ποτε τον τσιπρα η τον μητσοτακη να θλιβονται που ενα μεγαλο μερος του ελληνικου λαου τους αντιπαθει; αυτοι κανουν την ζωη τους και ας μην μπορουν να κυκλοφορισουν εξω χωρις συνοδεια απο σωματοφυλακες

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Τα μαθαίνεις μέσω τρίτων ή τα λένε απευθείας σε σένα; Στην πρώτη περίπτωση δεν ξέρεις ακριβώς τι ειπώθηκε ή το πλαίσιο στο οποίο ειπώθηκε οπότε βασιζεσαι αποκλειστικά στο πώς σου τα μεταφέρουν άλλοι. Θυμάμαι μια φράση που αποδίδεται στον Σωκράτη " εν τη απουσία μου επιτρέπω και να με δειρουν". Γενικά και να μην είχες το ιστορικό χρήσης και εισαγωγής σε κλινική κλπ ο κόσμος πάντα βρίσκει κάτι να πει για μας, οπότε θα σου πρότεινα να μην ασχολείσαι και να πεις σ'αυτούς που σε πιάνουν και σου λένε διάφορα κουτσομπολιά που ακούγονται για σένα να μην το ξανακάνουν αν θέλουν να λέγονται φίλοι σου. Αν σου λένε διάφορα μπροστά σου να αντιδράσεις αλλά δεν χρειάζεται να βαρεσεις κανένα στο κεφάλι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Γεια σου Αρη31,

    Οι άνθρωποι πάντοτε θα βρίσκουν κάτι να πουν δυστυχώς, σε αυτό έχω καταλήξει. Όμως, μπορείς να τους αγνοείς. Εσύ ξέρεις ποιος είσαι, την αλήθεια σου και τι έχεις περάσει. Δεν χρειάζεται να δίνεις σημασία σε μια χούφτα από κουτσομπόληδες. Να εστιάσεις στον εαυτό σου και στο να ανακάμψει η ψυχολογία σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    παιδια χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις πραγματικα με απασχολει πολυ το εν λογο θεμα ισως και παραπανω απο οτι επρεπε αλλα στεναχωρει και την μητερα μου, καμια μανα δεν θελει να ακουει να κουτσομπολευουν ασχημα το παιδι της, αν ημουν μονος θα τους ειχα ανοιξει το κεφαλι.
    εχετε δικιο ομως το καλυτερο εινα αδιαφορια, δυστυχως φερθηκα στη ζωη μου πολυ επιπολαιο και μερικα μικρα λαθη που εκανα ασχετα αν αφορουν μονο εμενα θα τα κουβαλαω μια ζωη
    και παλι σας ευχαριστω πολυ αν καποιος θελει βοηθεια η συμβουλες σχετικα με χρηση ουσιων κια σχιζοφρενεια ας μου στειλει προσωπικο μυνημα θα χαρω πολυ να συνδραμω
    πρεπει εμεις με τις ψυχιατρικες παθησεις να βοηθαμε ο ενας τον αλλον και να συμπασχουμε γιατι λογο του στιγματος κανεις δεν μας θελει εχουμε ο ενας τον αλλον

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by Αρης31 View Post
    παιδια χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις πραγματικα με απασχολει πολυ το εν λογο θεμα ισως και παραπανω απο οτι επρεπε αλλα στεναχωρει και την μητερα μου, καμια μανα δεν θελει να ακουει να κουτσομπολευουν ασχημα το παιδι της, αν ημουν μονος θα τους ειχα ανοιξει το κεφαλι.
    εχετε δικιο ομως το καλυτερο εινα αδιαφορια, δυστυχως φερθηκα στη ζωη μου πολυ επιπολαιο και μερικα μικρα λαθη που εκανα ασχετα αν αφορουν μονο εμενα θα τα κουβαλαω μια ζωη
    και παλι σας ευχαριστω πολυ αν καποιος θελει βοηθεια η συμβουλες σχετικα με χρηση ουσιων κια σχιζοφρενεια ας μου στειλει προσωπικο μυνημα θα χαρω πολυ να συνδραμω
    πρεπει εμεις με τις ψυχιατρικες παθησεις να βοηθαμε ο ενας τον αλλον και να συμπασχουμε γιατι λογο του στιγματος κανεις δεν μας θελει εχουμε ο ενας τον αλλον
    Καλημέρα Άρη,

    Δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε βια ως απάντηση σε ο,τι μας ενοχλεί. Η αδιαφορία είναι το καλύτερο.Να μη δίνετε σημασία ούτε εσύ ούτε η μητέρα σου. Ο κόσμος πάντα θα βρει την ευκαιρία να κουτσομπολέψει ακόμα και το παραμικρό. Αφήστε τους να λένε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Αυτοί που κουτσομπολευουν έχουν μεγάλο πρόβλημα. Εγώ πιστεύω ότι εάν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου δεν σε νοιάζει τι κάνει ο άλλος.

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Τι ωραιο θεμα... με αγγιζει βαθυτατα... συμπασχω!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλησπερα.
    αν του σπασεις το κεφαλι, η στην φυλακη θα βρεθεις η στο ψυχιατρειο. αναλογα αν εχεις διαγνωση η οχι.
    και φυσικα, ετσι θα τους επιβεβαιωσεις και θα τους κανεις τα κεφια.
    αφου ειστε καλα οικονομικα, καλυτερα αλλαξτε περιοχη, να κανετε μια νεα αρχη..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    συμφωνώ με τη Ρένια, δεν συμφωνώ με την/τον Ρεμεντί.

    σημασία έχει εσύ να είσαι καλά και να μην κάνεις κακό.
    μια άλλη άποψη που είχα ακούσει εγώ, είναι ότι κουτσομπολεύουν αυτοί που φοβούνται ότι θα τους κουτσομπολέψουν. οπότε ίσως είναι και άμυνα. και καλά.
    πάντως είναι μια πραγματικότητα που δεν μπορείς να αποφύγεις στην ελληνική κοινωνία.
    όμως το να αναγκάσεις κάποιον να φύγει από μια κατοικία, επειδή κάποιοι δεν τον αποδέχονται, είναι κάτι που θα πρέπει να σταματήσει να συμβαίνει. οι λόγοι μετοίκησης, θα έπρεπε να είναι άλλοι, όπως η ρύπανση ή κάτι τέτοιο. εγώ πιστεύω.

    κράτα τις αποστάσεις σου και τα κακά λόγια μακρυά από το σπίτι σου.

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    συμφωνώ με τη Ρένια, δεν συμφωνώ με την/τον Ρεμεντί.

    σημασία έχει εσύ να είσαι καλά και να μην κάνεις κακό.
    μια άλλη άποψη που είχα ακούσει εγώ, είναι ότι κουτσομπολεύουν αυτοί που φοβούνται ότι θα τους κουτσομπολέψουν. οπότε ίσως είναι και άμυνα. και καλά.
    πάντως είναι μια πραγματικότητα που δεν μπορείς να αποφύγεις στην ελληνική κοινωνία.
    όμως το να αναγκάσεις κάποιον να φύγει από μια κατοικία, επειδή κάποιοι δεν τον αποδέχονται, είναι κάτι που θα πρέπει να σταματήσει να συμβαίνει. οι λόγοι μετοίκησης, θα έπρεπε να είναι άλλοι, όπως η ρύπανση ή κάτι τέτοιο. εγώ πιστεύω.

    κράτα τις αποστάσεις σου και τα κακά λόγια μακρυά από το σπίτι σου.
    Συμφωνω...........

  12. #12
    davidh
    Guest
    Αν δεν παρουσιασεις μια γκομενα μοντελο δεν βλεπεις φως

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι πιο πολύ σε θλίβουν και σε ενοχλούν κάποιες ενοχές και τύψεις που έχεις, παρά το κουτσομπολιό. Αν αισθάνεσαι εσύ καλά, γιατί να σε αγγίζει η μλακία του καθενός; Όμως από τη μία λες ότι είσαι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση, από την άλλη ότι έχεις τις παρέες σου, τη σύνταξή σου, τη ζωή σου, άρχοντας όπως λες.
    Τι από τα δύο ισχύει;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Αρης31 View Post
    χαιρετω την κοινοτητα, εχω ενα θεμα για το οποιο θα ηθελα μια δευτερη γνωμη
    εχω ιστορικο χρησης ουσιων οχι ομως κατι εντονο απλα κανω περιστασιακη χρηση δεν κλεβω για τη δοση μου δεν εχω κανει φυλακη δεν εμπορευομαι ουσιες και γενικα δεν ενοχλω κανεναν, στα 22 μετα απο εντονη χρηση καναβης παρουσιασα συμπτωματα ψυχωσης
    και καποιες φορες επειδη δεν συμφωνουσα να νοσηλευτω εγινε εισαγωγη με τη βοηθεια της αστυνομιας
    ολα αυτα σαφως και δεν τα λεω παραεξω αλλα στη γειτονια πολυ κουτσομποληδες σχολιαζουν και μαλιστα τα φουσκωνουν κιολας
    και με ενοχλει τελευταια πολυ αυτο οπως επισης επιβαρυνει και την ηδη ασχημη ψυχολογικη μου κατασταση
    τι θα μπορουσα να κανω τι σταση να κρατησω να αρπαξω κανα κεφαλι και να βαραω η να κανω τον κινεζο
    η ζωη μου τελευταια ειναι νορμαλ εχω μια καλη συνταξη καμια σχεση με τα προνοιακα επιδοματα ψυχουλα εχω τις παρεες μου τη ζωη μου και ζω αρχοντας
    μεχρι τωρα αδιαφορουσα για αυτα που λενε αλλα ειναι μερες που με ενοχλει και με θλιβει βαθυτατα
    Καλημερα !

    Το γεγονος οτι καταφερες και βγηκες μεσα απο ολη αυτη την γάγγραινα των ναρκωτικών ειναι λιγο ?
    Σεβασμος απο εμενα και οτι και να πω θα ειναι λιγο πραγματικα !

    Ο κοσμος παντα κατι θα βρισκει να πει ,μην τους κανεις το χατίρι και σκυψεις το κεφαλι .Ισα ισα οταν περνάς εσυ απο μπροστα τους αυτοι ειναι που θα πρεπει να ντρεπονται και να σκυβουν για ολα αυτα που λενε .
    Υψωσε αναστημα ,πείσμωσε και δωσε τους να καταλαβουν ποιος ειναι ο περισσοτερο ¨αρρωστος ¨σε αυτη την υποθεση .

    Ουτε τον κινεζο θα κανεις αλλα ουτε θα ασχολεισαι με ατομα που δεν εχουν κατι καλυτερο στην ζωη τους να κανουν και ασχολουντε με τους αλλους .
    Τοσο ενδιαφερων εχει η ζωη τους να φανταστεις .
    Κοιτα τους στα ματια και βαλτους στην θεση τους απλα και μονο με τον λογο σου και την αδιαφορει σταση σου αν κατι γινει .
    Καποια στιγμη θα αντιληφθούν ,αν μπορουν βεβαια , οτι ολο αυτο ουτε σε κραταει πισω στην ζωη ουτε σε επηρεαζει και θα βρουν κατι αλλο να σχολιάζουν γιατι δυστηχως ετσι ειναι .Δεν μπορεις να τους αλλαξεις ,απλα αδιαφορείς .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το γεγονος οτι καταφερες και βγηκες μεσα απο ολη αυτη την γάγγραινα των ναρκωτικών ειναι λιγο ?
    Βγήκε; Μήπως δεν βγήκε εντελώς κι αυτό τον ζορίζει ψυχολογικά;

    απλα κανω περιστασιακη χρηση

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Έχω βγει εκτός πραγματικότητας
    By erimitis44 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 21-08-2021, 16:25
  2. Θα το πω για να βγει απο μεσα μου...
    By Antreas256 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-01-2021, 10:51
  3. καλυτερα τυχερος παρα εξυπνος ?
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 44
    Last Post: 27-06-2017, 20:46
  4. εδω μας εχει βγει το ονομα αλλα δεν με απασχολει
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 19-09-2010, 12:17
  5. μπορει να βγει σε καλο..
    By dimitrios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 31-03-2010, 15:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •