Υπερβολικό άγχος για το εμβόλιο! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Έπαθε θρόμβωση με εμβόλιο mRNA?δλδ φαιζερ η μοντέρνα ;
    Ναι με pfizer αλλά όπως προείπα δεν ξέρω αν έφταιγε το εμβόλιο ή έτσι και αλλιώς θα το πάθαινε επειδή μπορεί να είχε κάποιο άλλο θέμα που και ο ίδιος δεν γνώριζε. Δεν κατηγορώ τα εμβόλια απλά σαν φοβική που είμαι και εγώ όταν ακούω τέτοια δεν μπορώ να πάρω μια απόφαση για εμένα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Ναι σε καταλαβαίνω και εγώ έτσι ακριβώς έκανα μέχρι που κόλλησα και επι 13 μέρες κοιμόμουν με το άγχος αν θα ξυπνήσω το επόμενο πρωί. Όποτε τώρα θα πω ναι όταν έρθει η ώρα να το κάνω.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Εγω δε φοβάμαι να πεθάνω, το ΠΩΣ θα πεθανω φοβάμαι και το quality of life οσο ζω είναι που προσέχω λιγάκι.

    Γιατί πιστευεις ότι το ελεγχουμε; Ειναι στα χέρια μας;! Σε μικρό βαθμό....το εγραψα και πιο πανω ειτε κανεις το εμβολιο ειτε οχι....σε 5-10 χρονια πολλά μπορεί να εμφανιστουν σε τοσα εκατομμυρια που το εχουν κανει και δεν ξερω κατά πόσο εύκολα μπορεί να γίνει συνδεση. Μπορεί και να μη συμβεί κάτι από το εμβόλιο αλλά από κάτι άλλο.




    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Τα εμβολια είναι πρωτογνωρα? Τα εμβολια είναι υπεύθυνα που είμαστε ακόμη ζωντανοί.
    Γενικά τα εμβόλια...; Όχι....

    Το συγκεκριμενο, είναι κάτι καινούργιο....τωρα δοκιμάζεται σε μεγάλη κλιμακα

    Και ξαναγραφω, δεν λεω σε κανεναν τι να κανει κ τι οχι...όλα έχουν ρίσκο.....φαρμακα χωρις παρενεργειες δεν υπαρχουν..και αυτό που λέμε με τις θρομβώσεις....ΠΟΛΛΑ φαρμακα παρουσιαζουν θρομβωσεις, αυτό από μονο του δεν λεει κάτι....σημασια έχουν τα ποσοστά....αυτο που λενε το αντισταθμισμα οφελος -παρενεργεια

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    ΠΟΛΛΑ φαρμακα παρουσιαζουν θρομβωσεις, αυτό από μονο του δεν λεει κάτι....σημασια έχουν τα ποσοστά....αυτο που λενε το αντισταθμισμα οφελος -παρενεργεια
    Κοίτα αν δεν κολλήσω στις λεπτομέρειες γενικά συμφωνούμε σε περισσότερα απ ότι διαφωνούμε.

    Μου κάνει εντύπωση ότι κολλάνε στις παρενέργειες του εμβολίου οι οποίες τα ποσοστά τους κυμαινονται σε ποσοστά ανάξια λόγου ενω πχ τα Brintelix που παίρνουν πολλοί εδω μεσα (και γω) οι παρενέργειες πιάνουν σχεδόν σελίδα και μάλιστα τρελα ποσοστά.

    Η ακόμη μερικές κάνουν εξωσωματικές και κυριολεκτικά τα φάρμακα που χρειάζονται να παίρνουν κάθε μέρα ξεπαιρνουν κάθε φαντασία (10+ χάπια κάθε μερα)

    Και τι θα κάνουμε τώρα δηλαδή? Καθότι έχουν παρενέργειες θα τα καταργήσουμε ολα?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    σε 5-10 χρονια πολλά μπορεί να εμφανιστουν σε τοσα εκατομμυρια που το εχουν κανει
    Το ίδιο μπορείς να πεις για οτιδήποτε, οταν και αν παρουσιαστεί πρόβλημα θα επιλυθεί τότε.

    Με αυτή την λογική γιατί να μην παρουσιαστεί πρόβλημα σε 20 χρόνια με τα πρόσθετα που βάζουν στην βενζίνη?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Το ίδιο μπορείς να πεις για οτιδήποτε, οταν και αν παρουσιαστεί πρόβλημα θα επιλυθεί τότε.

    Με αυτή την λογική γιατί να μην παρουσιαστεί πρόβλημα σε 20 χρόνια με τα πρόσθετα που βάζουν στην βενζίνη?

    Ακριβώς αυτό.....

    Και να παρουσιαστεί κατι μετα από χρονια θα πρεπει να ειναι φοβερά υψηλά τα ποσοστα για να γινει σύνδεση με τα εμβόλια, διαφορετικα καποια σοβαρη παρενεργεια (πχ αυτοανοσο, καρκινο, κλπ....γιατι οι περισσότεροι αυτα φοβούνται) θα μπορουσε να είναι από οτιδήποτε....(πχ από το νερό, από το αέρα, από τα τσιγάρα, από τις τροφές, κλπ...καθημερινα ουτε που ξερουμε τι χημικά εισπνέουμε και τρώμε). Αν και δεν είμαι ειδικός επιστήμονας για να ξέρω πως αργότερα μπορεί να γίνει συσχετισμός εμβολίου με παρενέργεια και πόσο εύκολη είναι αυτή η διαδικασία

    Βασικά δεν διαφωνούμε και σε κάτι

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    Βασικά δεν διαφωνούμε και σε κάτι
    Ααα μη μου το χαλάς προς το τέλος.
    Χωρίς διαφωνίες οι κουβέντες είναι και βαρετές και περιττές.

    Διαφωνούμε και παραδιαφωνουμε, δεν ξερω σε τι αλλα διαφωνω με το οτι δεν διαφωνούμε πφφ

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    12
    Σας γράφω και πάλι δεν είμαι καθόλου καλά όλο αυτό το θέμα με covid από τη μία εμβόλιο από την άλλη με έχει κάνει πολύ χάλια. Και όταν λέω χάλια έφτασα σε σημείο να έχω υπερβολική φοβία και για τα δύο δλδ δεν κοιμάμαι μόνο μία ώρα με το ζόρι νιώθω μονίμως ένα σφίξιμο στο στήθος και στο στομάχι τρώω με το ζόρι ένα γεύμα την ημέρα . Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθήσει μόνο αυτό η ψυχολόγος λέει να το προσπαθήσουμε πρώτα έτσι και μετά να δούμε αν θα χρειαστώ και κάποιο φάρμακο. Τι να πω δεν ξέρω είμαι πραγματικά χάλια.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Giotoula View Post
    Σας γράφω και πάλι δεν είμαι καθόλου καλά όλο αυτό το θέμα με covid από τη μία εμβόλιο από την άλλη με έχει κάνει πολύ χάλια. Και όταν λέω χάλια έφτασα σε σημείο να έχω υπερβολική φοβία και για τα δύο δλδ δεν κοιμάμαι μόνο μία ώρα με το ζόρι νιώθω μονίμως ένα σφίξιμο στο στήθος και στο στομάχι τρώω με το ζόρι ένα γεύμα την ημέρα . Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθήσει μόνο αυτό η ψυχολόγος λέει να το προσπαθήσουμε πρώτα έτσι και μετά να δούμε αν θα χρειαστώ και κάποιο φάρμακο. Τι να πω δεν ξέρω είμαι πραγματικά χάλια.
    Και όλα αυτά για ενα απλό εμβόλιο?

    Δηλαδή αν σου τύχαινε κάτι ποιο σοβαρό στη ζωή σου πως θα αντιδρουσες?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    124
    Δεν εχω διαβασει καμια απο τις απαντησεις γιατι συνηθως νευριαζω παρα πολυ :P
    Διαβαζοντας μονο το αρχικο σου ποστ, θα σου πω οτι ο φοβος ειναι λογικος, ειναι κατι αγνωστος προς εμας, ακουμε τα θετικα αλλα τα αρνητικα μας τρομοκρατουν λιγο παραπανω.
    Τους μονους που θα ακουσεις ειναι οι γιατροι σου. Εγω ρωτησα αυτους που επισκεπτομαι πιο συχνα γυναικολογο, παθολογο, ενδοκρινολογο (και εναν ασχετο φιλο μου ουρολογο). Ολοι μου ειπαν καντο απλα απεφυγε το αστρα για καποια θεματα που εχω περασει. Το εκανα και ειμαι καλα, χωρις να εχω καν συμπτωματα. Και να ειχα θα ηταν φυσιολογικο.
    Κανεις μας δεν ειναι ειδικος, δεν ξερουμε τι μας γινεται, δεν μπορει να εχει αποψη ο μαναβης, ο μπακαλης, ο δασκαλος, ο αστυνομικος, ο ταξιτζης. Ρωτας μονο τους γιατρους που εμπιστευεσαι και ξερουν το ιστορικο σου και πραττεις αναλογα

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Και όλα αυτά για ενα απλό εμβόλιο?

    Δηλαδή αν σου τύχαινε κάτι ποιο σοβαρό στη ζωή σου πως θα αντιδρουσες?
    Δεν ξέρω...είμαι από πάντα έτσι δεν μπορώ να αντιμετωπίσω καταστάσεις αλλά παλιότερα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το ξεπερνούσα και έτσι δεν ζήτησα ποτέ βοήθεια και τώρα νομίζω πως ήταν λάθος που δεν το έκανα. Γιατί πλέον αυτό που ζω τώρα είναι τραγικό και με καταστρέφει ουσιαστικά δεν ζω όλη μέρα σκέφτομαι μην κολλήσω ή μην κάνω εμβόλιο και πάθω κάτι και ακούω τις γνώμες των άλλων αλλά δεν με βοηθούν στο να κατασταλαξω κάπου κάποιες φορές κιόλας με κάνουν και χειρότερα από ότι είμαι.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Δεν εχω διαβασει καμια απο τις απαντησεις γιατι συνηθως νευριαζω παρα πολυ :P
    Διαβαζοντας μονο το αρχικο σου ποστ, θα σου πω οτι ο φοβος ειναι λογικος, ειναι κατι αγνωστος προς εμας, ακουμε τα θετικα αλλα τα αρνητικα μας τρομοκρατουν λιγο παραπανω.
    Τους μονους που θα ακουσεις ειναι οι γιατροι σου. Εγω ρωτησα αυτους που επισκεπτομαι πιο συχνα γυναικολογο, παθολογο, ενδοκρινολογο (και εναν ασχετο φιλο μου ουρολογο). Ολοι μου ειπαν καντο απλα απεφυγε το αστρα για καποια θεματα που εχω περασει. Το εκανα και ειμαι καλα, χωρις να εχω καν συμπτωματα. Και να ειχα θα ηταν φυσιολογικο.
    Κανεις μας δεν ειναι ειδικος, δεν ξερουμε τι μας γινεται, δεν μπορει να εχει αποψη ο μαναβης, ο μπακαλης, ο δασκαλος, ο αστυνομικος, ο ταξιτζης. Ρωτας μονο τους γιατρους που εμπιστευεσαι και ξερουν το ιστορικο σου και πραττεις αναλογα
    Είναι λογικός ο φόβος σωστά αλλά σε εμένα πλέον έχει φτάσει στο παράλογο δηλαδή δεν κοιμάμαι ,δεν τρώω ζήτησα βοήθεια από ψυχολόγο αλλά δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα βοηθηθω. Μίλησα και με γιατρούς ο καρδιολόγος δεν πήρε καν θέση μου είπε ότι θέλω εγώ...και η γυναικολόγος να περιμένω λίγο ακόμα επειδή αυτή τη στιγμή κάνω θεραπεία με ορμονικά σκευάσματα και αυτή δεν θέλει να τα συνδυάσω γιατί φοβάται για θρόμβωση. Απλά εγώ έχω καταντήσει ράκος δηλαδή δεν τρώω,κοιμάμαι μία ώρα και ξυπνάω αγχωμενη φοβάμαι να πάω στη γυναικολόγο μην τυχόν κολλήσω να φανταστείς πηγαίνω φοροντας δύο μάσκες,γάντια και διαφανή προσωπίδα αλλά από την άλλη φοβάμαι να κάνω και το εμβόλιο και ένα παραπάνω για αυτά που είπε η γιατρός... Η κατασταση μου είναι τραγική.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Giotoula View Post
    Δεν ξέρω...είμαι από πάντα έτσι δεν μπορώ να αντιμετωπίσω καταστάσεις αλλά παλιότερα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το ξεπερνούσα και έτσι δεν ζήτησα ποτέ βοήθεια και τώρα νομίζω πως ήταν λάθος που δεν το έκανα. Γιατί πλέον αυτό που ζω τώρα είναι τραγικό και με καταστρέφει ουσιαστικά δεν ζω όλη μέρα σκέφτομαι μην κολλήσω ή μην κάνω εμβόλιο και πάθω κάτι και ακούω τις γνώμες των άλλων αλλά δεν με βοηθούν στο να κατασταλαξω κάπου κάποιες φορές κιόλας με κάνουν και χειρότερα από ότι είμαι.
    Θα σου πω τι να κάνεις. Σταμάτα την τηλεόραση εντελώς.

    Μονο netflix τίποτα άλλο.

    Σταμάτα να μιλάς για τα ιατρικά σου προβλήματα σε όλους, ουτε συγγενείς ούτε γειτονους ούτε τιποτα.

    Τα λες μόνο σε κανα (σοβαρό) γιατρό, οχι συγγενή γιατρό αλλά κανονικό που σε έχει εξετάσει.

    Μεγαλώνουμε και αν δεν ποναμε και κάπου διαφορετικά κάθε μέρα αυτό θα είναι ανησυχητικό, σταμάτα να τα συνδεεις ολα μεταξυ τους.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Μια από τα ίδια περνάω και εγώ....δεν ξέρω τι να κάνω...ούτε τόλμησα να κλείσω ραντεβού...άσε που έχω και άσθμα ...απλά το έχω ελεγχόμενο....μόνο Μεντή σκέψη να κάνω το εμβόλιο παθαίνω κρίση πανικού...μετά σκέφτομαι ότι άμα κολλήσω δεν είναι απαραίτητο και να πεθάνω....ζωωενα δραμα..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Μια από τα ίδια περνάω και εγώ....δεν ξέρω τι να κάνω...ούτε τόλμησα να κλείσω ραντεβού...άσε που έχω και άσθμα ...απλά το έχω ελεγχόμενο....μόνο Μεντή σκέψη να κάνω το εμβόλιο παθαίνω κρίση πανικού...μετά σκέφτομαι ότι άμα κολλήσω δεν είναι απαραίτητο και να πεθάνω....ζωωενα δραμα..
    Ω πίστεψε με, και να μην πεθάνεις θα ευχόσουν να είχες, ξέρεις τι παει να πει ενας σωλήνας στο λαρύγγι σου μέχρι κάτω για μήνα και βλέπουμε?
    Εκτός απο δικαιοσυνη λέγετε και μεσαιωνικό μαρτύριο!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. υπερβολικο αγχος
    By psychedelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-05-2020, 22:37
  2. Υπερβολικό άγχος
    By Δημήτρης123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-10-2019, 21:27
  3. υπερβολικο άγχος με την σχολη
    By Shakti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 09-06-2019, 13:49
  4. υπερβολικο αγχος
    By mosquito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 16-01-2018, 01:26
  5. υπερβολικό άγχος :(
    By Sally_Cinnamon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-10-2012, 01:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •