Υπερβολικό άγχος για το εμβόλιο! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 59
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Margarita77

    Απλά καντο. Τα εμβόλια είναι ασφαλή. Όλη αυτή η παράννοια έχει γίνει γιατί πέραν των απειροελάχιστων κινδύνων οτιδηποτε παθει καποιος το αποδιδουν στο εμβολιο. Εδώ ο χαρδαλιάς με ιστορικο εμφράγματος είπαν οτι εφταιγε το εμβολιο.

    Αν κανεις το εμβολιο θα γλιτώσεις τους περιορισμούς που έρχονται, θα προστατευτείς από σοβαρή λοίμωξη μιας και εισαι σε ομαδα υψηλου κινδύνου (είπες έχεις ασθμα) και θα προστατεύσεις και τους γύρω σου. Δεν είναι αρκετά όλα αυτά για να σε πείσουν;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Και άμα είμαι αυτή που θα πάθει παρενέργειες??μετά τι θα γίνει??

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Και άμα είμαι αυτή που θα πάθει παρενέργειες??μετά τι θα γίνει??
    Και αμα πας να περάσεις τον δρόμο και σε πατήσει αυτοκίνητο τι κάνεις εκεί?

    Και αν κλειστεις στο ασανσέρ και πεθάνεις απο ασφυξία?

    Και αν αν αν αν αν αν αν

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Margarita77 επειδή είναι σίγουρο ότι θα έρθεις σε επαφή με τον κοβιντ τι προτιμάς; Να μην κάνεις εμβολιο και να προστατευτεις από τις απειροελάχιστες πιθανότητες νόσησης; Ή προτιμας να κανεις εμβόλιο ώστε να προστατευτείς από τις πολύ περισσότερες πιθανότητες να καταλήξεις σε ΜΕΘ ή να κολλήσεις κάποιον άλλον και επίσης να καταλήξει σε ΜΕΘ ή και να πεθάνει;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Καταρχήν είναι λάθος η εντύπωση ότι ο εμβολιασμενους δεν μεταδίδει!! Απλά ίσως τα περνάει πιο ελαφριά....δηλαδή όσοι κόλλησαν κατέληξαν σε ΜΕΘ?? Εγώ γιατί ξέρω άτομα με ΧΑΠ που κάποιοι μόνο από αυτούς μπήκαν σε απλό κρεβάτι νοσοκομείου??? Γιατί πρέπει να και καλά άμα το κολλη δω να μπω σε ΜΕΘ?? Επίσης...άμα τι κάνω..και πάθω εγκεφαλικό...τι θα γίνει??? Φίλης μου ο άντρας έπαθε θρόμβωση στο χέρι....οκ είναι καλά ...αλλά όλοι τους είναι καλά??? Πόσοι πρόλαβαν...μην ξεχνάτε ότι 27 χρόνων ειναι το κοριτσάκι από την Κέρκυρα που έχει παρενέργειες..ποια είναι η ζωή του από δω και πέρα??αυτά σκέφτομαι...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Margarita77

    Ο εμβολιασμένος, συνήθως δεν μεταδίδει αλλά και αν μεταδίδει είναι λιγότερο μεταδοτικος απο τον ανεμβολιαστο
    Νομιζω 2 ή 3 πλήρως εμβολιασμένοι έχουν πεθάνει, ήταν εξαίρεση και για αυτό και έγινε ο ντόρος
    Εξίσου λίγοι είχαν σοβαρές παρενέργειες. Να πάθεις πνευμονική εμβολή και θρόμβωση απο κοβιντ ομως ειναι πιθανό.

    Σκέψου όσο θες. Αλλά οι πιθανότητες να κολλήσεις είναι πολύ περισσότερες απο αυτες των εμβολίων και αποτελεσματικό φάρμακο ακόμα δεν υπάρχει. Μπορείς να σκέφτεσαι τη φοβία σου όσο θες, αλλά η αναμονη αυτή μπορεί να σου στοιχίσει πολύ ακριβά.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Margarita77

    Ο εμβολιασμένος, συνήθως δεν μεταδίδει αλλά και αν μεταδίδει είναι λιγότερο μεταδοτικος απο τον ανεμβολιαστο
    Νομιζω 2 ή 3 πλήρως εμβολιασμένοι έχουν πεθάνει, ήταν εξαίρεση και για αυτό και έγινε ο ντόρος
    Εξίσου λίγοι είχαν σοβαρές παρενέργειες. Να πάθεις πνευμονική εμβολή και θρόμβωση απο κοβιντ ομως ειναι πιθανό.

    Σκέψου όσο θες. Αλλά οι πιθανότητες να κολλήσεις είναι πολύ περισσότερες απο αυτες των εμβολίων και αποτελεσματικό φάρμακο ακόμα δεν υπάρχει. Μπορείς να σκέφτεσαι τη φοβία σου όσο θες, αλλά η αναμονη αυτή μπορεί να σου στοιχίσει πολύ ακριβά.
    Μεταδίδει ανετοτατα ...
    Τιποτα δεν ειναι διαπιστωμένο και ο καθενας καλο ειναι να λεει πλεον τις εμπειριες του ωστε να ξερει ο κοσμος τι εχει να αντιμετωπισει..

    Ο πατερας μου πληρως εμβολιασμενος νοσει δυστηχως και απο εκεινων εχουν κολλησει και ΟΛΟΙ οσοι ηρθαν σε επαφη μαζι του ..

    Το τι και το πως ειναι δεν θα τα πω εδω μεσα για ευνόητους λογους ..

    Πολυ προσοχη ολοι μας λοιπον ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Εμένα με
    Κόλλησε εμβολιασμένος ! Ο οποίος νοσούσε και ο ίδιος χωρίς να το καταλάβει! Νόμιζε ότι είχε κόπωση λόγω δουλειάς και μετά ανέβασε πυρετό ! Γενικά θέλει πολύ προσοχή. Εγώ πιστεύω ότι καλό είναι να κάνουμε το εμβόλιο επειδή έτσι είναι και οι οδηγίες από τους γιατρούς αλλά θέλει πολύ προσοχή.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,397
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Εμένα με
    Κόλλησε εμβολιασμένος ! Ο οποίος νοσούσε και ο ίδιος χωρίς να το καταλάβει! Νόμιζε ότι είχε κόπωση λόγω δουλειάς και μετά ανέβασε πυρετό ! Γενικά θέλει πολύ προσοχή. Εγώ πιστεύω ότι καλό είναι να κάνουμε το εμβόλιο επειδή έτσι είναι και οι οδηγίες από τους γιατρούς αλλά θέλει πολύ προσοχή.
    Ετσι και ο μπαμπας μου ,μερες αισθανοταν περίεργα και μαλιστα φοβομασταν για το θεμα καρδια αλλα τελικα ανεβασε ενα πυρετο και εδειξε τι ηταν τελικα ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #40
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Margarita77

    Ο εμβολιασμένος, συνήθως δεν μεταδίδει αλλά και αν μεταδίδει είναι λιγότερο μεταδοτικος απο τον ανεμβολιαστο
    Νομιζω 2 ή 3 πλήρως εμβολιασμένοι έχουν πεθάνει, ήταν εξαίρεση και για αυτό και έγινε ο ντόρος
    Εξίσου λίγοι είχαν σοβαρές παρενέργειες. Να πάθεις πνευμονική εμβολή και θρόμβωση απο κοβιντ ομως ειναι πιθανό.

    Σκέψου όσο θες. Αλλά οι πιθανότητες να κολλήσεις είναι πολύ περισσότερες απο αυτες των εμβολίων και αποτελεσματικό φάρμακο ακόμα δεν υπάρχει. Μπορείς να σκέφτεσαι τη φοβία σου όσο θες, αλλά η αναμονη αυτή μπορεί να σου στοιχίσει πολύ ακριβά.
    Η πιθανότητα να πάθεις πνευμονική εμβολή από κόβιντ είναι πολύ μεγαλύτερη από την πιθανότητα να πάθεις από το εμβόλιο.
    Όμως, έχω αρχίσει να αμφιβάλω για την μεταδοτικότητα καθώς ο αδελφός μου εμβολιασμένος νόσησε βαριά και νοσηλεύτηκε καθώς και ο φίλος του, επίσης εμβολιασμένος (αλλά δεν νοσηλεύτηκε) και κόλλησαν και τα παιδιά τους.
    Επίσης, τελευταία νόσησε και ο άντρας μιας φίλης μου, εμβολιασμένος, που εργάζεται σε ναυτιλιακή εταιρεία και οκτώ άτομα ακόμα από την εταιρεία του, εμβολιασμένοι.
    Όσον αφορά τους εμβολιασμένους θανόντες από κόβιντ, δεν γνωρίζω τί λένε στις ειδήσεις, αλλά έριξα μια ματιά στην σελίδα του ΕΟΔΥ στο Facebook και είδα ότι μέχρι τις 26/7 οι νεκροί εμβολιασμένοι από κόβιντ ήταν 182!
    Αν θέλετε δείτε κι εσείς στον σύνδεσμο παρακάτω, μήπως και κάνω λάθος.
    https://www.facebook.com/18345834180...4849602335410/

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Η πιθανότητα να πάθεις πνευμονική εμβολή από κόβιντ είναι πολύ μεγαλύτερη από την πιθανότητα να πάθεις από το εμβόλιο.
    Όμως, έχω αρχίσει να αμφιβάλω για την μεταδοτικότητα καθώς ο αδελφός μου εμβολιασμένος νόσησε βαριά και νοσηλεύτηκε καθώς και ο φίλος του, επίσης εμβολιασμένος (αλλά δεν νοσηλεύτηκε) και κόλλησαν και τα παιδιά τους.
    Επίσης, τελευταία νόσησε και ο άντρας μιας φίλης μου, εμβολιασμένος, που εργάζεται σε ναυτιλιακή εταιρεία και οκτώ άτομα ακόμα από την εταιρεία του, εμβολιασμένοι.
    Όσον αφορά τους εμβολιασμένους θανόντες από κόβιντ, δεν γνωρίζω τί λένε στις ειδήσεις, αλλά έριξα μια ματιά στην σελίδα του ΕΟΔΥ στο Facebook και είδα ότι μέχρι τις 26/7 οι νεκροί εμβολιασμένοι από κόβιντ ήταν 182!
    Αν θέλετε δείτε κι εσείς στον σύνδεσμο παρακάτω, μήπως και κάνω λάθος.
    https://www.facebook.com/18345834180...4849602335410/
    Όπως θα δεις τα δεδομένα αυτά είναι από 1/1 που τότε δεν είχαν κάνει ούτε την πρώτη δόση!!! Και αν αθροίσουμε και τα νούμερα από παρενέργειες ποιος είναι ο πραγματικός αριθμός??αυτό με αγχωνει..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Marilou γίνονται διαρκώς μελέτες και έχουμε ήδη πολλά δεδομένα. Τα δεδομένα λένε ότι η πιθανότητα πααρενέργειας από το εμβόλιο είναι συντριπτικά μικρότερη από επιπλοκές της νόσου. Η νόσος μεταδίδεται πιο δύσκολα και αν τελικά εμβολιασμένος νοσήσει στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα νοσήσει βαριά και δεν θα καταλήξει.

    Μιλάμε για ποσοστά. Δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο. Κάποιοι εμβολιασμένοι θα καταλήξουν δυστυχώς. Όμως αν χτίσουμε τείχος ανοσίας αυτός που δεν εχει αντισώματα παροτι εκανε το εμβόλιο δεν θα ερθει σε επαφή με τον ιο γιατί οι εμβολιασμένοι γύρω του δεν θα τον έχουν κατά πάσα πιθανότητα. Αν ομως δεν εμβολιαζόμαστε, οι ανεμβολίαστοι νοσούν και μέσα τους δημιουργούνται νέα στελέχη μεταλλάξεων η αποτελεσματικότητα των διαθέσιμων εμβολίων θα μειώνεται και θα χανουμε χρονο με το να φτιαχουμε νεα εμβολια για τις νεες μεταλλαξεις.

    Κίνδυνο να πεθανεις εχεις και σε εγχειρηση σκωληκοειδεκτομής. Δεν θα την έκανες αν έπρεπε; Θα προτιμούσες την πολύ υψηλή θνητότητα που εχει η μη επεμβαση; ελπιζω οχι.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Χθες εδώ πέθανε 31χρονος από το εμβόλιο. Το Τζόνσον είχε κάνει. Και ήμουν έτοιμος να το κάνω κι εγώ το συγκεκριμένο γιατί δεν μπορώ να κάνω τελικά τα αλλα γιατί περιέχουν συστατικό στο οποίο είχα εμφανίσει αλλεργία.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Γιατί δεν τα λένε αυτά στα κανάλια ; Εντύπωση μου κάνει! Καλό είναι να μη τρομάζουμε τον κόσμο.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Γιατί δεν τα λένε αυτά στα κανάλια ; Εντύπωση μου κάνει! Καλό είναι να μη τρομάζουμε τον κόσμο.
    Σε μένα απευθύνεσαι ; Εκτός του ότι δουλεύω στον τομέα των ΜΜΕ και η είδηση έχει κυκλοφορήσει, θες στα αλήθεια να σου εξηγήσω για ποιο λόγο μεγάλα κανάλια δεν προβάλουν ανάλογες ιστορίες; Δεν έχει να κάνει με θεωρίες συνωμοσίας αλλά με απλή λογική: πληρώνονται από την κυβέρνηση και άρα προωθούν θέματα που ευνοούν το αφήγημα της κυβέρνησης. Φυσικά και οι παρενέργειες δεν συμβαίνουν σε κάθε άτομο που θα κάνει το εμβόλιο, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ανύπαρκτες και ότι δεν μπορουν να συμβούν σε σένα. Αντί λοιπόν να παπαγαλιζετε με γελοίο τρόπο ότι ακούτε στην τηλεόραση, αφήστε το κάθε άτομο να μιλήσει με το γιατρό του και να λάβει την ορθότερη απόφαση για τον ίδιο και το ηλιακό γκρουπ που ανήκει. Γιατί ο 31χρονος αν κολλούσε κορωνοιο πιθανόν δεν θα χρειαζόταν να πάρει ούτε Ντεπόν και τώρα έχασε τη ζωή του.


    Εγώ έχω αλλεργία σε κοινό συστατικό δύο εμβολίων. Οι γιατροί μου μου έχουν πει να μην το κάνω. Το ψάχνω με Αλλεργιολόγο για να δω ποιο μπορώ να κάνω. Και αυτο γιατί πιέζομαι από τις αισχρές αποφάσεις της κυβέρνησης που εχει αφήσει παραλληλα τους εμβολιασμενους να ξεσαλωνουν χωρίς τεστ και μάσκες διασπείροντας τον ιό.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. υπερβολικο αγχος
    By psychedelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-05-2020, 22:37
  2. Υπερβολικό άγχος
    By Δημήτρης123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-10-2019, 21:27
  3. υπερβολικο άγχος με την σχολη
    By Shakti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 09-06-2019, 13:49
  4. υπερβολικο αγχος
    By mosquito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 16-01-2018, 01:26
  5. υπερβολικό άγχος :(
    By Sally_Cinnamon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-10-2012, 01:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •