Έντονος πονοκέφαλος κάθε μέρα!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Έντονος πονοκέφαλος κάθε μέρα!!!

    Καλημέρα στην ομάδα!Εδω και κάνα μήνα περίπου,έχω σχεδόν κάθε μέρα έντονους πονοκέφαλους.Σε κάθε σημείο στο κεφάλι και στα μάτια με διαφορετική ένταση.Προσπαθω να μην παίρνω depon ή κάτι παρόμοιο για να μη γίνει ο οργανισμός μου ανθεκτικός στα παυσίπονα.Τις τελευταίες μέρες,μου έχει μπει στο μυαλό ότι έχω όγκο στο κεφάλι,διαβάζω στο ίντερνετ για συμπτώματα και έχω πανικοβληθει.Για τον ίδιο λόγο έχω κάνει 4 αξονικες εγκεφάλου μέσα σε 12 χρόνια,χωρίς να μου βρουν τίποτα.Είμαι νοσοφοβικος από μικρό παιδί,μια ζωή νοσοκομεία,εξετάσεις και ιδιωτικοι γιατροί κάθε ειδικότητας.Απο τα 20 μου έιχα κρίσεις πανικού,τα τελευταία 7 χρόνια σταμάτησαν και ξεκίνησε ο Γολγοθάς με την κατάθλιψη,που ακόμα δεν μπορώ να ξεπεράσω και έχω δοκιμάσει 2 καράβια φάρμακα όλα αυτά τα χρόνια,πλέον κοντεύω 34 χρονών.Τι με συμβουλεύετε να κάνω?Υπάρχει περίπτωση να έχω κάτι τόσο σοβαρό?Έχω πρήξει τον παθολόγο μου στα τηλέφωνα,προσπαθεί να με ηρεμήσει κάθε φορά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Καλημέρα στην ομάδα!Εδω και κάνα μήνα περίπου,έχω σχεδόν κάθε μέρα έντονους πονοκέφαλους.Σε κάθε σημείο στο κεφάλι και στα μάτια με διαφορετική ένταση.Προσπαθω να μην παίρνω depon ή κάτι παρόμοιο για να μη γίνει ο οργανισμός μου ανθεκτικός στα παυσίπονα.Τις τελευταίες μέρες,μου έχει μπει στο μυαλό ότι έχω όγκο στο κεφάλι,διαβάζω στο ίντερνετ για συμπτώματα και έχω πανικοβληθει.Για τον ίδιο λόγο έχω κάνει 4 αξονικες εγκεφάλου μέσα σε 12 χρόνια,χωρίς να μου βρουν τίποτα.Είμαι νοσοφοβικος από μικρό παιδί,μια ζωή νοσοκομεία,εξετάσεις και ιδιωτικοι γιατροί κάθε ειδικότητας.Απο τα 20 μου έιχα κρίσεις πανικού,τα τελευταία 7 χρόνια σταμάτησαν και ξεκίνησε ο Γολγοθάς με την κατάθλιψη,που ακόμα δεν μπορώ να ξεπεράσω και έχω δοκιμάσει 2 καράβια φάρμακα όλα αυτά τα χρόνια,πλέον κοντεύω 34 χρονών.Τι με συμβουλεύετε να κάνω?Υπάρχει περίπτωση να έχω κάτι τόσο σοβαρό?Έχω πρήξει τον παθολόγο μου στα τηλέφωνα,προσπαθεί να με ηρεμήσει κάθε φορά.
    Καλημέρα Μηνά,

    Πριν απο ένα χρόνο είχα έντονους πνοκεφάλους για περίπου δυο εβδομάδες. Ξυπνούσα το βράδυ με πόνο για να πάρω ντεπόν να ηρεμήσω, άσε που έχασα κάποιες ημέρες απο τη δουλειά μου καθώς δεν μπορούσα να αποδώσω. Μπορεί να περνάς κρίση ημικρανίας ή να έχεις συσσωρευμένο άγχος που ξεσπάει με αυτόν τον τρόπο. Και εγώ πανικοβλήθηκα με τους πνοκεφάλους και έκανα μαγνητική και ήταν όλα φυσιολογικά. Εγώ προτείνω να ηρεμήσεις γιατί όσο εστιάζεις σε αυτό τόσο χειροτερεύει.Περνάς μήπως κάποια δύσκολη φάση ή έχεις μαζέψει αρκετή κούραση;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Γενικά είμαι άνθρωπος που αγχώνεται και στρεσαρεται πολύ εύκολα,από παιδί έτσι ήμουν ανεκαθεν.Δεν έχω διάθεση για τίποτα λόγω κατάθλιψης,έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον για οτιδήποτε στη ζωή.Επίσης έχω άγχος για το εμβόλιο κατά του κορονοϊού,λόγω των παρενεργειων και των αρκετών κιλών που πήρα τους τελευταίους μήνες,το γεγονός ότι είμαι νοσοφοβικος τα κάνει όλα χειρότερα.Μια ζωή θυμάμαι τον εαυτό μου να τρέχει με το παραμικρό στους γιατρούς και να κάνει κάθε λογής εξετάσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Διάβασε αυτό για να δεις τη σύνδεση άγχους και ημικρανίας: https://www.psychology.gr/aghos-stre...therapeia.html Ξέρω δεν υπάρχει ένα κουμπί να το πατήσουμε και να σταματήσουμε αυτομάτως να αχγωνόμαστε αλλά πρέπει να το προσπαθήσουμε. Ένα βήμα τη φορά. Σχετικά με το εμβόλιο για την Covid-19, ο γιατρός είναι ο μόνος αρμόδιος στον οποίο μπορείς να απευθυνθείς για να μιλήσεις. Εγώ πήρα τις γνώμες 3 (παθολόγου, καρδιολόγου, γυναικολόγου)και το έκανα. Ακούω όμως και το άγχος και τον προβληματισμό όσων διστάζουν και φοβούνται γιατι ειναι ανθρώπινο. Μίλα με τον γιατρό σου ώστε να σε κατατοπίσει.
    Είμαστε κοντά ηλικιακά και είναι κρίμα να χάνουμε τις στιγμές μας νιώθοντας συνεχώς άρρωστη. Έχω βαρεθεί και τα λέω για να τα ακούω και εγώ. Πάλι το τελευταίο διάστημα νιώθω η χειρότερη παρέα για όλους και συνέχεια μιλάω για τα θέματα μου.
    Κάνε πράγματα για τον εαυτό σου, κάποια δραστηριότητα, βγες με κανέναν φίλο ή φίλη, ξεκίνησε ένα βιβλίο. Μικρά καθημερινά βήματα που θα βελτιώσουν τη ψυχολογία σου.

Similar Threads

  1. Έντονος Άγχος,Πονοκεφαλος
    By Infe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 18-03-2020, 15:26
  2. Έντονος πονοκέφαλος-Πανικός!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-03-2019, 18:13
  3. Έντονος πονοκέφαλος-Ζαλάδα
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-08-2013, 02:43
  4. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 21:41
  5. Κάθε μέρα νέα αρχη...κάθε μέρα τζίφος!μήπως τελικά για κάποιους δεν υπάρχει ελπίδα?
    By MeroPony in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 32
    Last Post: 24-08-2010, 15:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •