Φόβος για το εμβόλιο Covid!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Φόβος για το εμβόλιο Covid!!!

    Καλημέρα στο φόρουμ!Όλο κλείνω ραντεβού και όλο το ακυρώνω,φοβούμενος για τις παρενέργειες και τις άμεσες αλλά και αυτές που μπορεί να εμφανιστούν μετά από 2-3 χρόνια.Δεν έχω κάποιο υποκειμενο νόσημα,με φοβίζει όμως το γεγονός ότι είμαι κάτι παραπάνω από υπέρβαρος,κοντά 128 κιλά με 1,78 ύψος.Ο γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ,στην οικογένεια μου η μητέρα μου θα κάνει σήμερα την πρώτη δόση.Μέχρι στιγμής δεν έχει κολλήσει κάνεις κορονοϊό,ούτε συγγενείς.Πολλοι από αυτούς είναι αρνητικοί στο να εμβολιαστούν,ο καθένας για δικούς τους λόγους.Μπορειτε να με βοηθήσετε να πάρω μια απόφαση?Το γεγονός ότι είμαι νοσοφοβικος κάνει τα πράγματα χειρότερα.Παιρνω φαρμακευτική αγωγή μόνο για την κατάθλιψη,που παλεύω εδώ και 8 χρόνια χωρίς να έχω κάνει καμία πρόοδο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Είσαι νοσοφοβικος και δεν φοβάσαι μην κολλησεις?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    12
    Καλημέρα και εγώ φοβάμαι πάρα πολύ το εμβόλιο αλλά και τον κορονοιο και δυστυχώς για εμένα τα φοβάμαι και τα δύο εξίσου οπότε δεν μπορώ να αποφασίσω. Από άτομα στο σπίτι μου και εμένα δεν νόσησαν αλλά είχα συγγενείς που νόσησαν και το πέρασαν στο σπίτι ακόμη και θεία 75 ετών όταν ακόμη δεν υπήρχαν τα εμβόλια. Όπως και να έχει καταλαβαίνεις πως δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είναι και εγώ στην ίδια θέση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημέρα !

    Όλοι ειμασταν διστακτικοί ως προς το εμβόλιο και δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να το κάνει και να μην έχει στο πίσω μέρος του μυαλου του όλα αυτά που λέγονται μιας που βαδίζουμε στα τυφλα .

    Μια απόφαση είναι και καλό είναι δεδομένων των συνθηκών να μην την αναβάλλεις .

    Αν δεις τα ποσοστά των ανθρώπων που είναι στις ΜΕΘ θα δεις ότι όλοι είναι ανεμβολιαστοι .

    Ο εμβολιασμενος και να κολλήσει νοσεί πολύ καλύτερα .

    Πλέον το εμβόλιο είναι μονόδρομος με όλους αυτούς τους θανάτους που ακούμε και δυστηχως αυτοί οι θάνατοι χτύπησαν και την πόρτα μας χωρίς τα άτομα αυτά να έχουν κανένα απολύτως ιστορικό ...

    Πάρε μια απόφαση και πήγαινε να το κάνεις πριν να είναι πολύ αργά .
    Για το καλό σου θα λες ότι θα το κάνεις και ένα περισσότερο που φοβάσαι και τις αρρώστιες .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Εννοείται πως φοβάμαι και γενικά λόγω κατάθλιψης δεν βγαίνω και από το σπίτι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Εγώ σου λέω να το κανείς ! Έπαθα κοβιντ τον Ιούλιο ! Και κάθε μέρα μετανιωνα που δεν το έκανα! Είναι απίστευτη ταλαιπωρία ο ιός σου αφήνει κουσούρια και κάνει επίσης ψυχικές διαταραχές. Όποτε όλοι εμείς με τα θέματα μας καλό είναι να το κάνουμε να είμαστε καλυμμένοι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Καλημέρα στο φόρουμ!Όλο κλείνω ραντεβού και όλο το ακυρώνω,φοβούμενος για τις παρενέργειες και τις άμεσες αλλά και αυτές που μπορεί να εμφανιστούν μετά από 2-3 χρόνια.Δεν έχω κάποιο υποκειμενο νόσημα,με φοβίζει όμως το γεγονός ότι είμαι κάτι παραπάνω από υπέρβαρος,κοντά 128 κιλά με 1,78 ύψος.Ο γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ,στην οικογένεια μου η μητέρα μου θα κάνει σήμερα την πρώτη δόση.Μέχρι στιγμής δεν έχει κολλήσει κάνεις κορονοϊό,ούτε συγγενείς.Πολλοι από αυτούς είναι αρνητικοί στο να εμβολιαστούν,ο καθένας για δικούς τους λόγους.Μπορειτε να με βοηθήσετε να πάρω μια απόφαση?Το γεγονός ότι είμαι νοσοφοβικος κάνει τα πράγματα χειρότερα.Παιρνω φαρμακευτική αγωγή μόνο για την κατάθλιψη,που παλεύω εδώ και 8 χρόνια χωρίς να έχω κάνει καμία πρόοδο!
    το οτι εισαι υπερβαρος, ειναι επιβαρυντικο αν κολλησεις τον ιο και σε καθιστα ευπαθη, αλλα δεν ειναι επιβαρυντικο για να κανεις το εμβολιο. επισης, ως υπερβαρος δενε χεις καμια χειροτερη προβλεψη ειτε για την δραση ειτε για τις παρενεργειες του εμβολιου.
    εχει την ιδια ακριβως δραση και σε υπερβαρους και στους αλλους, επομενως, ειναι ενα στοιχειο που γερνει προς τον εμβολιασμο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Εγώ σου λέω να το κανείς ! Έπαθα κοβιντ τον Ιούλιο ! Και κάθε μέρα μετανιωνα που δεν το έκανα! Είναι απίστευτη ταλαιπωρία ο ιός σου αφήνει κουσούρια και κάνει επίσης ψυχικές διαταραχές. Όποτε όλοι εμείς με τα θέματα μας καλό είναι να το κάνουμε να είμαστε καλυμμένοι.
    αληθεια; περαστικα! μιλα μας για την εμπειρια σου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Καλησπέρα σε ολους. Ο νοσοφοβικος πραγματικά περνάει ένα μαρτύριο και είναι πολύ πολύ δύσκολο γι'αυτους. Από την μια φοβάται την ιδια την νοσο και από την άλλη φοβάται το ιδιο το εμβόλιο και τις ενδεχομενες παρενεργειες (μακροπρόθεσμες η βραχυπρόθεσμες). Δυστυχώς την επιλογή πρέπει να την κάνει ο ίδιος, αλλα οτι και αν επιλεξει θα εχει κανει το σωστο.

    Ποτε δεν μπορεί κάποιος να ξερει που θα τον οδηγησει η επιλογη του. Μπορεί να επιλέξει να μην κανει το εμβόλιο αλλα ετσι παίρνει το ρίσκο να νοσήσει και ενδεχομένως να βρεθει σε καμια ΜΕΘ και να πεθανει η να επιβιωσει με πολυ άσχημες συνέπειες. Απο την άλλη μπορεί να κανει το εμβόλιο και άμεσα να πάθει θρόμβωση η πολλα χρονια αργοτερα κατι αλλο. Μπορει να κανει το εμβόλιο και αύριο να πεθαίνει σε τροχαίο ή μπορει και να μην το κανει και παλι να πεθανει η να μείνει ανάπηρος απο κατι αλλο. Η ζωη είναι απρόβλεπτη και κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί για οτιδήποτε. Τα σενάρια απειρα.

    Μακριά όμως από φανατισμούς, είτε από την μια είτε απο την άλλη πλευρά. Δεν οδηγούν πουθενά και δεν βοηθούν.

    Αν προσεγγίσουμε το ολο θεμα και λιγο φιλοσοφικά και οι δυο πλευρές φοβούνται το θάνατο. Αυτος που κανει το εμβόλιο φοβάται μη πεθάνει απο κορονοιο και αυτος που δεν το κανει φοβάται μη πεθανει απο το ιδιο το εμβολιο

    Αν πιστέψουμε αυτά που λένε οι έγκριτοι επιστήμονες και όχι οι διάφοροι ψεκασμένοι, το να νοσησει κανεις από τον ιο και ειδικά απο την Δέλτα εχει περισσότερες πιθανότητες από το να παρουσιάσει κάποια σοβαρή παρενέργεια του εμβολίου.

    Το στοίχημα είναι άλλο....να μπορέσουμε να κερδίσουμε την κάθε μερα. Δημιουργικά και με αισιοδοξία. Ξερω για κάποιους ειναι δύσκολο αλλα θέλει προσπάθεια. Να μην περναει ο καιρος μιζεριαζοντας. Ολοι κάποια στιγμή θα πεθάνουμε από κατι.

    Προσωπικά, δυσκολεύτηκα πολύ να αποφασίσω....μου πηρε κάπου στους δυο μήνες. Όταν πήγα κ εκανα την 1η δοση, βγαίνοντας είπα. τι μ@λ@κια εκανα....σε λιγότερο απο ενα μηνα πλησιάζει ο καιρος για την δεύτερη και πραγματικά δε θέλω να παω....δεν ξερω πως θα το διαχειριστώ και με ολα αυτά που γίνονται με τα τεστ που θα πρέπει να πληγώνουμε για να πάμε στις δουλειές μας. Ρώτησα έναν φιλο μου γιατρο και μου είπε "ότι έγινε με την πρώτη δοση εγινε....μη φοβασαι τη δεύτερη". Γιατι του έλεγα να μην κανω την δεύτερη να μην επιβαρύνω τον οργανισμο μου. Ξερει κανείς κάτι γι'αυτο....;

    Όπως καταλαβαίνετε είναι πολλοί αυτοί που δυσκολεύονται γιατι όλες αυτές οι καταστασεις ειναι πρωτόγνωρες
    Last edited by EmaFil; 23-08-2021 at 23:10.

Similar Threads

  1. Εμβόλιο covid ??θα το κάνετε??
    By Margarita 77 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 248
    Last Post: 08-11-2023, 18:11
  2. κοινωνική πιεση και εμβόλιο covid
    By Margarita 77 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 26
    Last Post: 13-07-2021, 22:04
  3. covid-19 και φόβος εμβολιασμού
    By Eva22 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 04-07-2021, 00:44
  4. Εμβολιο Covid - Pfizer
    By davidh in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 21
    Last Post: 16-06-2021, 14:25
  5. εμβολιο covid
    By pavlosla in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 01-04-2021, 22:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •