το παιδι μου ειναι ομοφυλοφιλος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Μανο....καλώς ήρθες καταρχήν.

    Τι είναι αυτό που σε φοβίζει?

  2. #2
    Στισ δυσκολεσ ωρες προπαντος ψυχρεμια!!
    το οτι σου ειπαι αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και ομοφυλοφυλος μπορει να ψαχνεται ακομα τη να πω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Γιατί να υποφέρεις; Σημασία έχει να είναι ευτυχισμένος. Και ευτυχισμένος θα είναι αν αποδεχτεί τον εαυτό του. Η κοινωνία έχει αλλάξει. Δεν αντιμετωπίζει τόσο άσχημα την ομοφυλοφιλία. Και εν πάσει περιπτώσει η ζωή είναι μικρή για να είμαστε δυστυχισμένοι λόγω στερεοτύπων και προκαταλήψεων που η κοινωνία επέβαλε για να περιορίζει τον άνθρωπο. Ομοφυλοφιλία είναι δεν είναι θανατηφόρα ασθένεια (γιατί μιλάς σαν να είναι)! Μη γίνεστε δυστυχισμένοι για τα πρέπει που επιβάλει η κοινωνία. η ζωή είναι μικρή γι\' αυτό. Χαρείτε το γεγονός ότι έχετε ένα παιδί, αξιοθαύμαστο σαν άνθρωπο και μην περιορίζεστε σε κάτι τόσο μικρό όπως ο σεξουαλικός προσανατολισμός.
    Αν μόνο καταφέρναμε να επικεντρωθούμε στο ΑΤΟΜΟ και όχι στη κοινωνικά κατασκευασμένη κατηγορία στην οποία ανήκει, πόσο λιγότερο περιορισμένοι θα είμασταν! Όλοι μας πιστεύω πρέπει να πάψουμε να περιορίζουμε τις δυνατότητες μας για αγάπη και ευτυχία γιατί η ζωή είναι μικρή.
    Και στο κάτω κάτω η ομοφυλοφιλία δεν είναι ασθένεια! Είναι ένας σεξουαλικός προσανατολισμός που δεν αφορά κανέναν άλλο πέρα απο το ίδιο το άτομο! Μην το βλέπετε εγωιστικά το θέμα - ότι ο γιός σας δεν εκπληρώνει το ιδανικό που έχει στο μυαλό του κάθε γονιός για το παιδί του. Βοηθήστε τον να αποδεχτεί τον εαυτό του (ώστε να έχει ευκαιρία στην ευτυχία) . Αυτό θα γίνει μόνο αν τον αποδεχτείτε εσεις.
    Και στη περίπτωση που φοβάστε για τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσει, σκεφτείτε ότι αν έχει την αποδοχή σας θα τα ξεπεράσει όλα σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Το κάθε παιδί πρωτίστως νοιάζεται για το πως το βλέπουν οι γονείς του και όχι οι άλλοι. Η έλλειψη αποδοχής είναι η μεγαλύτερη δυσκολία που μπορεί να΄αντιμετωπίσει ένα παιδί. Να τον θαυμάζετε σαν άτομο βάζοντας πέρα το σεξουαλικό του προσανατολισμό.
    Ετσι θα έχετε ένα ευτυχισμένο παιδί που αφήνει ένα θετικό αποτύπωμα πάνω στο κόσμο.
    Η αγάπη είναι πάνω και πέρα και από το φύλο και απο τα κοινωνικά κατασκευασμένα όρια.

    ΥΓ: Και πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί να υποφέρεις όταν το παιδί σου είναι ζωντανό. Μην το κάνεις περισσότερο δραματικό απο όσο είναι. Ο καλύτερος άνθρωπος που έχω γνωρίσει - ο καλύτερος μου φίλος - που μου έχει προσφέρει απίστευτες στιγμές και προσφέρει γενικά τόσα πολλά σε όλους - είναι γκέι. Αυτό δεν του στερεί τίποτα απο τη θετική επίδραση που έχει στο κόσμο. Στο τέλος αυτό μετράει. Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες μπροστά στο τεράστιο πλούτο ενός ανθρώπου - και κάθε ανθρώπου που κάνει τη ζωή περισσότερο ανεκτή και χαρούμενη. Αυτό έχει σημασία και σε παρακαλώ να το θυμάσαι..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    γιατί δεν κάνεις μια προσπάθεια να συζητήσεις με το παιδί σου,να του δείξεις ότι μπορεί να σε εμπιστευθεί και να σου μιλήσει;

    και έστω ότι είναι ομοφυλόφιλος, σαν πατέρας που αγαπάς και δε θέλεις να χάσεις το παιδί σου θα πρέπει να το αποδεχτείς όπως είναι και να μην του δείχνεις ότι ντρέπεσαι για τις επιλογές του.

    Σημασία έχει όπως είπε κ η evath να είναι ευτυχισμένο όχι να είναι σύμφωνα με τα κοινωνικά πρότυπα!
    Θα πρέπει να είσαι αυτός που θα στηρίξει τις επιλογές του και όχι που θα τις κρίνει.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    ναι σιμασια ειναι να ειναι ευτιχησμενος .για σενα οτι κιαν ειναι ειναι το παιδι σου το μωρακι σας και ο καθενας εχει δικαιωμα να προτημαει οτι θελει για την σεξουαλικη του ζωη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Φίλε μου Μάνους73, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως η ομοφυλοφιλία, δεν είναι η διάγνωση μιας σοβαρής ασθένειας, είναι απλά ένας σεξουαλικός προσανατολισμός . Έχε υπ\' όψη σου πως χιλιάδες άνθρωποι σ\' όλο το κόσμο, καταπιέζοντας την πραγματική τους φύση, ζώντας σ\' ένα κόσμο με παρωχημένα ακόμη στερεότυπα, δεν μπόρεσαν να νοιώσουν την πραγματική έννοια της συντροφικότητας ποτέ. Δεν εξωτερίκευσαν τις πραγματικές τους ανάγκες και έζησαν μια ζωή μίζερη, μόνο και μόνο γατί φοβήθηκαν τις αντιδράσεις του περιβάλλοντος στο οποίο ζουν και κινούνται, προεξαρχούσης της οικογένειας της οποίας η πατριαρχική δομή, πολλές φορές φάνταζε σαν ένα βουνό που πρέπει να ανέβει κανείς περπατώντας ανάποδα.

    Αυτοί οι άνθρωποι, δεν γνώρισαν ποτέ την ευτυχία....

    Φαντάζομαι πως δεν θάθελες κάτι τέτοιο για το παιδί σου, το ότι σας μίλησε, έκανε ένα πρώτο βήμα να ξεφύγει από τα δεσμά που επιβάλουν τα κοινωνικά στερεότυπα στην ελευθερία έκφρασης των ανθρώπων...

    Με υστερικές συμπεριφορές - όπως το μεταξύ τρέλας και λογικής μας λες πως κινείται η σύζυγος σου - δεν είναι η καλύτερη αντιμετώπιση στις ανάγκες του παιδιού σας. Μόνο με ψυχραιμία και κατανόηση, θα πρέπει να δώσετε στο γιο σας να καταλάβει πως είστε δίπλα του και πως οι σεξουαλικές του προτιμήσεις δεν είναι έγκλημα..
    Κι εφόσον δεν είναι για εσάς, δεν είναι και για τον υπόλοιπο κόσμο....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by manous73


    αυτο που με φοβιζει ειναι κατα ποσο θα μπορει ο γιος μου να ειναι ευτυχισμενος και αποδεκτος απο τους γυρω του.


    στην ελλαδα ζουμε ας μην παραμυθιαζομαστε,
    σαφως και δεν θα ειναι απολυτα αποδεκτος απο ολους, ετσι κατα συνεπεια θα αναγκαστει να μην κανει γνωστες τις σεξουαλικες του προτιμησεις.

    Ομως απο την αλλη, δεν νομιζω οτι πρεπει να το μεγενθυνουμε σαν προβλημα. Ποτε δεν ειδα σε μια παρεα μολις γνωριζεσαι με καποιον, να λεει, γεια σας ειμαι ετερο η ομοφυλοφιλος.


    Οσο για την ευτυχια,
    αυτη πιστευω οτι ερχεται οταν κανεις αυτο που πραγματικα θες και οχι αυτο που θα ηθελαν αλλοι για σενα ως πολιτικαλ κορεκτ.





    Αποδεχουμε την καθε επιλογη του αλλα δεν μπορω να μην ανησυχω γιαυτον και για το μελλον του.


    θεωρω οτι ετσι ακριβως πρεπει να αισθανεται καθε υπευθυνος πατερας.
    Θα σου πω ομως το εξης επειδη βλεπω μια πραγματικη υπευθυνη σταση ενος πατερα ως προς το παιδι του και οχι μια οπισθοδρομικη αντιληψη:

    Σαφεστατα και ο γιος σου θα δεχτει βελη απο τον ευρυ κοινωνικο περιγυρο του, ειναι αναποφεκτο αν δουμε το τι κοινωνια ειμαστε.
    Ωστοσο σκεψου οτι εκεινες τις στιγμες, ποιος αλλος θα πρεπει να ειναι αυτος που θα στησει μια ομπρελλα προστασιας σε επιπεδο ψυχολογικης στηριξης και αποδοχης για το παιδι σου αν οχι εσεις οι ιδιοι???
    Που αλλου θα μπορουσε να στραφει για ενα στηριγμα αν οχι στους ανθρωπους που αληθινα τον αγαπουν?

    Επειδη πιστευω οτι συμφωνεις οτι αυτοι θα ειστε εσεις,
    θα του προσφερεται ενα πολυ ισχυρο πλεγμα προστασιας απο καθε ειδους απειλη και αυτο εν καιρω θα σας το αναγνωρισει γιατι θα βλεπει πως συμπεριφερθηκαν αλλες οικογενοιες στα ομοφυλοφιλα παιδια τους και θα σας εχει παντα σαν προτυπο που εκαναν την διαφορα μιλωντας για σας σε ολους τους γνωστους και φιλους του.






    Εν ολιγεις,
    μην σταθειτε μονο στην σιωπηλη αποδοχη,
    αλλα στην καθολικη στηριξη των επιλογων που θα εχει ο γιος σας.
    Καντε τον να αισθανθει οτι σε αυτη την δυσκολη (με κοινωνικους ορους) επιλογη της ζωη του,
    ειστε συμμαχοι μαζι του και οχι αντιπαλοι του η καποιοι ουδετεροι παρατηρητες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Στον αστερισμο του Ωριωνα
    Posts
    190
    Επιτρεψτε μου να το παρω λιγο πιο βιολογικα το θεμα...εφοσον σου ειπε οτι αισθανοταν ετσι απο την 4η δημοτικου, τοτε προφανως σε εκεινη την ηλικια υπηρχε καποιο ορμονικο προβλημα. Συνηθως οταν η διαγνωση γινεται εγκαιρα, δινουν φαρμακα με ορμονες στους εφηβους και στα παιδια για να εξομαλυνθει η ποσοτητα τεστοστερονης και οιστρογονων. Εχω την εντυπωση οτι μπορει ακομα να γινει αλλα δεν ειμαι σιγουρη...αν θελεις να το δεις καθαρα ιατρικα τοτε συμβουλευτειτε εναν ορμονολογο. Αν δεν αλλαξει προτιμησεις, τοτε ειναι καλυτερα να προσπαθησετε να το αποδεχτειτε.

    Η ομοφυλοφιλια μπορει να ειναι πλεον κοινωνικος προσανατολισμος αλλα οταν υπαρχουν καποια κοινωνικα στερεοτυπα τα οποια κρατουν πολυ καλα για δεκαδες ισως και εκατονταδες χρονια, ειναι δυσκολο να εξαλειφθουν μεσα σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα (μιλωντας παντα για τα πιο προσφατα χρονια). Παρολη την απελευθερωση που υπαρχει (ακομα και η ελευθερια ηθων η οποια ειναι κατακριτεα απο την πλευρα μου) η κοινωνια και κυριως μελη των παλαιωτερων κοινωνιων αρνουνται να αποδεχτουν αυτο το διαφορετικο. Εξακολουθουμε να ειμαστε προσκολλημενοι σε αυτα γιατι αυτα μας εμαθαν οτι ειναι τα λογικα και φυσιολογικα. Ο ορισμος της \"κοινης λογικης\" δεν μας επιτρεπει να δουμε παραπερα απο αυτα που εχουμε διδαχθει και που νοιωθουμε ασφαλης πισω απο αυτα.

    Αν ο γιος σου ειναι ευτυχισμενος με την επιλογη του, τοτε πρεπει να δειξετε κατανοηση. Απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι \"ξεφωνημενη\" οπως κανουν μερικοι μερικοι για να προκαλεσουν. Εφοσον ειναι αξιοπρεπης και εχει αυτη την ιδιαιτεροτητα δεν πρεπει να νοιωθεις ασχημα.
    Το αν θα νοιωθει ευτυχισμενος η αποδεκτος απο τους γυρω του, εξαρταται και απο εκεινον αλλα και απο τους γυρω του. Αν τον διωχνουν λογω της επιλογης του, τοτε θα ψαξει να βρει ανθρωπους που να τον αποδεχονται για αυτο που ειναι. Αυτοι θα ειναι πραγματικοι φιλοι. Στο ψαξιμο αυτο οφειλετε να τον στηριξετε και εσεις οτι και να συμβει.
    Ειχα εναν φιλο ο οποιος ενω ηταν \"κανονικος\" ξεκινησε να συμπεριφερεται σαν ομοφυλοφιλος στο λυκειο. Στην αρχη μου φανηκε περιεργο και τον εβλεπα με κριτικο ματι. Στην πορεια ομως ειδα οτι παραμενει ο ιδιος και κυριως ενας καλος φιλος για παρεα. Δεν εδινε σε κανεναν δικαιωμα να σχολιασει ουτε την εμφανιση ουτε τη συμπεριφορα του.
    Εφοσον ο γιος σου κανει το ιδιο πραγμα, τοτε πιστευω οτι θα αρχισετε να το αποδεχεστε και στη συνεχεια να μην στενοχωριεστε.
    Some of us of fall some of us fly...most of us live to try, till the edge of forever.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Triella
    Συνηθως οταν η διαγνωση γινεται εγκαιρα, δινουν φαρμακα με ορμονες στους εφηβους και στα παιδια για να εξομαλυνθει η ποσοτητα τεστοστερονης και οιστρογονων. Εχω την εντυπωση οτι μπορει ακομα να γινει αλλα δεν ειμαι σιγουρη...αν θελεις να το δεις καθαρα ιατρικα τοτε συμβουλευτειτε εναν ορμονολογο. Αν δεν αλλαξει προτιμησεις, τοτε ειναι καλυτερα να προσπαθησετε να το αποδεχτειτε.
    Δλδ με λιγα χαπακια, ενεσεις ή κατι αντιστοιχο μετατρεπουμε εναν ομοφυλοφιλο σε ετεροφυλοφιλο....? Τετοιες αποψεις τις βρισκω εως κ ρατσιστικες οπως κ το υπολοιπο μνμ σου Triella.

    Με αλλα λογια λες \"αποδεχτειτε τον γιο σας, ΑΝ δεν προκαλει κ ΑΝ ειναι ηρεμος\".....υποθετω σε μια περιπτωση ετεροφυλοφιλου, δεν θα εμπαιναν καν τετοιες προυποθεσεις αποδοχης.

    Κατι ακομα: ενας ανθρωπος, οταν προκαλει με οποιοδηποτε τροπο εχει λογο. Δεν ερχεται αυτο απο το πουθενα...ειδικα οταν προκαλει εχοντας ως σημαια την σεξουαλικοτητα του που πιθανοτατα εχει καταπιεστει ως κατι μεμπτο...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by manous73
    Ευχαριστω για το ενδιαφερων που δειξατε εως τωρα και για την βοηθεια που προσφερετε συζητωντας. Θεοφανεια αυτο που με φοβιζει ειναι κατα ποσο θα μπορει ο γιος μου να ειναι ευτυχισμενος και αποδεκτος απο τους γυρω του. Evath τα λογια σου μου δινουν κουραγιο αλλα δυστυχος δεν υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που σκεφτουντε με των ιδιο τροπο. Παντως αυτα που μου λες ειναι λιγο πολυ και αυτα που εχω σκοπο να κανω γνωριζωντας ομως οτι δεν ειναι ευκολο για μενα διοτι τα κοινωνικα προτυπα ειναι βαθεια ριζομενα μεσα μας. Των αγαπαω και το ξερει και δεν θα σταματησω ποτε να του το λεω. Αποδεχουμε την καθε επιλογη του αλλα δεν μπορω να μην ανησυχω γιαυτον και για το μελλον του.

    Eίσαι ένας σπάνιος πατέρας, που έχει την δύναμη να αποδεχτεί το παιδί του, παρά του οτι δεν ταιριάζει στις προδοσκίες που έτρεφες μέχρι τώρα γι αυτό κι εσύ κι η γυναίκα σου και η κοινωνική γραμμή.

    Θέλω να συ συγχαρώ για την στάση σου αυτή.
    Ολες σου οι ανησυχίες, είναι ανησυχίες ενός σκεπτόμενου ανθρώπου που βλέπει πως τα πράγματα στην γύρα κοινωνία του ειναι δύσκολα για τους ομοφυλόφιλους.

    Οπως ήδη αναφέρθηκε, καλό είναι το παιδί να σας έχει στήριγμα στις δυσκολίες που θα συναντήσει. τίποτα δεν συγκρίνεται με την αποδοχή που μπορεί κανείς να λάβει απο την οικογένειά του. Με όπλο αυτή την αποδοχή, ο γιος σας μπορεί να τα καταφέρει να διεκδικήσει την ευτυχία του.

    Σου προτείνω να μιλήσεις με την σύζυγό σου και να την παρασύρεις κι αυτή στην δική σου ώριμη και ψύχραιμη αντιμετώπιση. Κι αφού βρείτε μια ομόνοια μεταξύ σας, μιλήστε με το παιδί.

    Ολα αυτά που μας γράφεις εδώ, για το πως ένιωσες, το ξάφνιασμα, την πίκρα, την βαθιά ριζωμένη προκατάληψη που είσαι έτοιμος, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, να ξεριζώσεις, την ανησυχία σου για το πώς θα τα καταφέρει. Την αγάπη σου...

    Μοιράσου τα αυτά με το παιδί. Και δείξε του οτι είσαι δίπλα σε κάθε βήμα.

    Και μετά απο κάποιον καιρό, θα δεις το σοκ να υποχωρεί. Θα κοιτάς τον γιό σου και θα βλέπεις καθαρά το παιδί σου που τόσο αγαπούσες, και λέω καθαρά, εννοώντας, πέρα απο το θεμα αυτό της σεξουαλικής του προτίμησης :)

    Εξάλου μην ξεχνάς οτι διαβατήριο για την ζωή χωρίς δυσκολίες και για την ευτυχία δεν έχει κανείς μας. Ολοι, αντιμετωπίζουμε τις δυσκολίες μας.
    Ετσι και ο γιος σου, θα παλέψει :)

    Ολα θα πάνε καλα!
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    12
    σοφια συμφωνω απολυτα μαζι σου και εμενα με ενοχλησε καπως το μηνυμα τις Triella. Τι παει να πει αν διαγνωθει εγκαιρα ? Για ασθενεια μιλαμε? Δηλαδη μου αρεσουν τα ζωα αρκει να μην ειναι κοντα μου η δεν ειμαι ρατσιστρια αλλα το σπιτι μου δεν το νοικιαζω σε αφρικανους και ο γιος μου δεν θα παντρευτει ουκρανεζα. Η αποψη ειναι ακρος ρατσιστικη και ακριβως τετοιες αποψης ειναι που με ανησυχουν. Ευχαριστω σοφια για την αμεση διαγνωση στα κρυφα μηνυματα που κρυβουν τα λογια της Triellas Χωρις να πιστευω οτι απο πισω ειναι καποια σκοπιμοτητα .Απλα ειναι η γνωμη της.
    weird ευχαριστω και ηδη προσπαθω να βαλω την γυναικα μου στην δικη μου λογικη αλλα και συγχρονος να δω τα πραγματα ηρεμα και υπομονετικα. Ξερω οτι δεν θα ειναι ευκολο αλλα ποιος ειπε οτι ειναι ευκολο να εισαι γονεας !!!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    manous73

    Το μυνημα της triella,
    ειναι σαφως ρατσιστικο αλλα δεν εχει κινητρα περα του να βοηθησει.
    Θα δεις τετοια μυνηματα ομως και στο κοινωνικο περιγυρο το δικο σου η του γιου σου.


    Επειδη ειναι ενα κομβικο θεμα,
    το πως αντιμετωπιζεις τετοιες κριτικες,
    θα προτεινα να αποκτησεις μια χαλαρη σταση και οχι επιθετικοτητα.
    Δειξε με ηρεμη δυναμη οτι το προβλημα δεν ειναι δικο σου η του γιου σου για το τι σταση εχει ο απεναντι σου,
    αλλα ο ιδιος που την εκφραζει.
    Σιγα σιγα ο καθενας θα μπει στη θεση του.


    Τριελλα,
    αν ηταν να τρομπαρουμε τους ανθρωπους με διαφορες ουσιες, για να αποκτησουν συγκεκριμενα χαρακτηριστικα (κοινωνικα, η αλλα) παει το χασαμε το κορμι πατριωτη......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by manous73
    σοφια συμφωνω απολυτα μαζι σου και εμενα με ενοχλησε καπως το μηνυμα τις Triella. Τι παει να πει αν διαγνωθει εγκαιρα ? Για ασθενεια μιλαμε? Δηλαδη μου αρεσουν τα ζωα αρκει να μην ειναι κοντα μου η δεν ειμαι ρατσιστρια αλλα το σπιτι μου δεν το νοικιαζω σε αφρικανους και ο γιος μου δεν θα παντρευτει ουκρανεζα. Η αποψη ειναι ακρος ρατσιστικη και ακριβως τετοιες αποψης ειναι που με ανησυχουν. Ευχαριστω σοφια για την αμεση διαγνωση στα κρυφα μηνυματα που κρυβουν τα λογια της Triellas Χωρις να πιστευω οτι απο πισω ειναι καποια σκοπιμοτητα .Απλα ειναι η γνωμη της.
    weird ευχαριστω και ηδη προσπαθω να βαλω την γυναικα μου στην δικη μου λογικη αλλα και συγχρονος να δω τα πραγματα ηρεμα και υπομονετικα. Ξερω οτι δεν θα ειναι ευκολο αλλα ποιος ειπε οτι ειναι ευκολο να εισαι γονεας !!!

    manous73,

    για μενα ειναι αυτονοητη τοσο η σταση σου οσο κ οι φοβοι σου. Τους τελευταιους τους θεωρω δικαιολογημενους...αφου ειναι αληθεια οτι υπάρχει και ο συγκεκριμενος ρατσισμος.

    Ομως αληθεια ειναι η μονη μορφη ρατσισμου? υπάρχει κ ο ταξικος, ο οικονομικος....θελω μ αυτο να σου πώ, πώς οσο πιο συνειδητοποιημενο ειναι το παιδι σου κ οσο περισσοτερο ωριμαζει θα μπορει να υποστηριξει με τη σταση του αυτο που ειναι κ να ζει ομορφα κ ηρεμα με τις επιλογες του. Η ελευθερια σε καθε της μορφη εχει τιμημα αλλα κ υπέροχη αισθηση:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    H triella έχει μπερδέψει την κρίση ταυτότητας (εντελώς διαφορετικό πράγμα !!) και κάποιες έρευνες που δεν έχουν επιβεβαιωθεί , για την επικουρική αντιμετώπιση της μαζί με την ψυχοθεραπεία...

    Η ομοφυλοφιλία όπως λες triella δεν είναι ούτε κοινωνικός προσανατολισμός (!) , δηλαδή επιλογή life style κατά την άποψη σου, αλλά ούτε και κάτι που \"θεραπεύεται\" με ενέσεις ορμονών, απλά γιατί δεν είναι ασθένεια !!!
    Τα επίπεδα των οιστρογόνων μπορεί να παίζουν έναν συγκεκριμένο και σημαντικό ρόλο στην ομοφυλοφιλία, αλλά δεν μπορείς να λες σε κάποιον, να του κάνουμε ενέσεις για να \"κανονικοποιηθεί\"...
    Η προσέγγιση αυτή είναι ρατσιστική πράγματι και επιπόλαια, αλλά θέλω να ελπίζω πως έγινε από κακή πληροφόρηση κατά πρώτο και κατά δεύτερο από κακή εκτίμηση του θέματος συνολικά...

    Οι τελευταίες έρευνες κλίνουν πως η ομοφυλοφιλία οφείλεται σε χημική δυσαρμονία κατά την περίοδο της κύησης και μπορεί να αρχίσει να εκδηλώνεται από την ηλικία των 8-9 , 10 χρόνων, όχι σαν σεξουαλικός προσανατολισμός κατ\' ανάγκη, αλλά μπορεί αρχικά σαν κρίση ταυτότητας.
    Αυτή είναι μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση :
    http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/article542811.ece?token=null&offset=12

    Οι ορμονικές διαταραχές παίζουν κι αυτές το ρόλο τους, αλλά δεν μπορείς να \"θεραπεύσεις\" τη κρίση ταυτότητας με ενέσεις ορμονών , ακόμη κι αν τα επίπεδα των οιστρογόνων διαπιστωθούν πως είναι ανάποδα (προγεστερόνη αντι τεστοστερόνης και vice versa). Η κρίση ταυτότητας είναι μια ψυχική κατάσταση που μπορεί να αντιμετωπισθεί με ψυχοθεραπεία και η ορμονοθεραπεία, μπορεί να λειτουργήσει επικουρικά αλλά όχι θεραπευτικά..
    Άλλωστε άλλο κρίση ταυτότητας (το αγοράκι του αρέσει να παίζει με κούκλες και να βάζει φουστανάκια και το κοριτσάκι να παίζει με στρατιωτάκια και ποδόσφαιρο), αλλά επ\' ουδενί δεν προσδιορίζει αυτή η συμπεριφορά τη σεξουαλική τάση - αν και στην εφηβεία η κρίση ταυτότητας κατά μεγάλο ποσοστό εκδηλώνεται σαν ομοφυλοφιλία...

    Αλλά δεν μπορείς να πεις σε κάποιον να δοκιμάσει κι ενέσεις ορμονών μπας και στρώσει..
    Είναι και άκομψο και επικίνδυνο σαν αντίληψη....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    \"Αλλά δεν μπορείς να πεις σε κάποιον να δοκιμάσει κι ενέσεις ορμονών μπας και στρώσει..
    Είναι και άκομψο και επικίνδυνο σαν αντίληψη.... \"

    Πιστέυω οτι ο καθένας έχει το ελεύθερο να λέει τη γνώμη του και επίσης, οτι η Τριέλα εκφράστηκε αυθόρμητα και με πρόθεση να βοηθήσει.

    Αγαπητέ φίλε, δώσε σημασία σε αυτό που είπε και ο Κρίνο.
    Αν είναι να είσαι τόσο εύθικτος απέναντι σε ανάλογες τοποθετήσεις, τότε μάλλον θα βρίσκεσαι να απολογείσαι κάθε φορά για τον γιο σου, χωρίς να χρειάζεται.

    Καλύτερη είναι μια πιο χαλαρή αντιμετώπιση.

    Ο καθένας μπορεί να έχει ότι άποψη θέλει για τους ομοφυλόφιλους και να κάνει ότι θέλει.
    Σημασία έχει το πως το βλέπεις εσύ.
    Κι όχι να αλλάξεις το μυαλό του καθενός.

    Βέβαια, αυτά που σου λέω, μπόρεί και να τα κάνεις ήδη ;)

    Πιστεύω οτι είσαι ένας πολύ καλός γονιός.
    Μπράβο σου και πάλι.
    Σημασία έχει το παιδί να είναι ευτυχισμένο και ΤΙΠΟΤΑ άλλο!
    :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •