Η ζωή μου μια κρίση πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Η ζωή μου μια κρίση πανικού

    Σας γράφω από τις διακοπές μου στο εξοχικό μου. Ποιες διακοπές δηλαδή στην κόλαση αύριο θα φύγω καθώς δεν αντέχω άλλο. Είμαι χρόνια αρρωστοφοβικος αλλά έχω φτάσει πλέον στο έλεος. Έχω αμέτρητα ψυχοσωματικά μερικά από τα οποία έχουν μείνει κουσούρια εμβοες,οπτικό χιόνι εμφανίστηκαν μετά από ένα μετεγχειρητικο σοκ Η τελευταία περιπέτεια ήταν μια έντονη δύσπνοια μετά από εξαντλητική κολύμβηση που μετατράπηκε σε κρίση αφού νόμιζα θα πεθάνω στην παραλία.Πλεον φοβάμαι να πάω στην παραλία και να βγω και έξω αφού με το που πατήσω το πόδι μου σε εξωτερικό χώρο κόβεται η ανάσα μου και ανεβαίνουν οι παλμοί μου και καταλαβαίνω ότι έρχεται η κρίση.Πηγα πρόσφατα σε καρδιολόγο ,πνευμονολογο πήγα πέρσυ αξονικές και γενικα έχω γυρίσει αμέτρητους γιατρούς. Ο ψυχίατρος μου πριν 3 χρόνια είπε να ξεκινήσω αγωγή αλλά δεν την πήρα ποτέ λόγο φόβου.Εχω χάσει κάθε ελπίδα πλέον δεν ξέρω πραγματικά πόσο θα αντέξω και σκέφτομαι να ξαναπάω σε ψυχίατρο και να ξεκινήσω αγωγή . Μου είναι αρκετά δύσκολο να πιστέψω ότι είναι όλα από το άγχος και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...Εύχομαι να είστε όλοι υγιείς και κουράγιο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Δεν εισαι μονος.Ειμαι στο εξοχικο και ειμαι τοσο χαλια που πηρα τον ψυχιατρο και ξεκινησα εδω αγωγη αντικαταθλιπτικων.Μην το σκεφτεσαι ξεκινα αγωγη.Το θεμα ειναι να νιωσεις καλυτερα, αν ο τροπος ειναι με χαπι τι πειραζει?

  3. #3
    Καλησπέρα!
    Τα έχω κι εγώ αυτά που περιγράφεις...
    Συγκεκριμένα έχω ψυχογενή δύσπνοια εδώ και 3 χρόνια. Τελικά ξεκίνησα αγωγή πριν πέντε μήνες και παίρνω κάποιες φορές και ζαναξ. Όσο για τις διακοπές... ακόμα χειρότερα .Αυτό βέβαια που με βοήθησε επίσης εκτός από φάρμακα ήταν η ψυχοθεραπεία. Το έχεις σκεφτεί αυτό καθόλου; Επίσης τι σε αγχώνει σχετικά με την αγωγή;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Κι εγω ψυχοσωματικά ενα σωρο...φευγει το ενα ...ξεκολαει το μυαλο μου και στο καπακι ξεκιναει κατι άλλο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Κι εγω ψυχοσωματικά ενα σωρο...φευγει το ενα ...ξεκολαει το μυαλο μου και στο καπακι ξεκιναει κατι άλλο.
    Οπως το περιγραφεις!!!!φευγει το ενα και εμφανιζεται κατι καινουριο.τωρα ειδικα που εκανα και τη δευτερη δοση του εμβολιου περιμενω ποτε θα μεινω στον τοπο.ξεκινησαν και παλι οι εκτακτες και το μυαλο ειναι σε μυοκαρδιτιδα και περικαρδιτιδα!!!

  6. #6
    Quote Originally Posted by eleni77 View Post
    Καλησπέρα!
    Τα έχω κι εγώ αυτά που περιγράφεις...
    Συγκεκριμένα έχω ψυχογενή δύσπνοια εδώ και 3 χρόνια. Τελικά ξεκίνησα αγωγή πριν πέντε μήνες και παίρνω κάποιες φορές και ζαναξ. Όσο για τις διακοπές... ακόμα χειρότερα .Αυτό βέβαια που με βοήθησε επίσης εκτός από φάρμακα ήταν η ψυχοθεραπεία. Το έχεις σκεφτεί αυτό καθόλου; Επίσης τι σε αγχώνει σχετικά με την αγωγή;
    Φοβάμαι ότι θα πάρω την αγωγή δεν θα νιώσω καλύτερα και θα τρελαθώ σκεπτόμενος ότι έχω κάτι σοβαρό

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by giannos98 View Post
    Φοβάμαι ότι θα πάρω την αγωγή δεν θα νιώσω καλύτερα και θα τρελαθώ σκεπτόμενος ότι έχω κάτι σοβαρό
    Νομίζω χρειάζεται μαζί και ψυχοθεραπεία. Να δείς πώς ξεκίνησαν όλα αυτά καί σιγά σιγά νά φεύγουν. Καί κρίσεις πανικού που παθαίνεις καί αυτές χρειάζονται ψυχολόγο. Κλείσε νά μιλήσεις σέ κάποιον γιατί ταλαιπωρείσαι... [emoji17]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Υπαρχει τετοιο πραγμα; Αν ναι τοτε αυτο παθαινω! Νιωθω βαρυ το στηθος μου και οτι κλεινει ο λαιμος μου και δεν μπορω να ανασανω!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by giannos98 View Post
    Σας γράφω από τις διακοπές μου στο εξοχικό μου. Ποιες διακοπές δηλαδή στην κόλαση αύριο θα φύγω καθώς δεν αντέχω άλλο. Είμαι χρόνια αρρωστοφοβικος αλλά έχω φτάσει πλέον στο έλεος. Έχω αμέτρητα ψυχοσωματικά μερικά από τα οποία έχουν μείνει κουσούρια εμβοες,οπτικό χιόνι εμφανίστηκαν μετά από ένα μετεγχειρητικο σοκ Η τελευταία περιπέτεια ήταν μια έντονη δύσπνοια μετά από εξαντλητική κολύμβηση που μετατράπηκε σε κρίση αφού νόμιζα θα πεθάνω στην παραλία.Πλεον φοβάμαι να πάω στην παραλία και να βγω και έξω αφού με το που πατήσω το πόδι μου σε εξωτερικό χώρο κόβεται η ανάσα μου και ανεβαίνουν οι παλμοί μου και καταλαβαίνω ότι έρχεται η κρίση.Πηγα πρόσφατα σε καρδιολόγο ,πνευμονολογο πήγα πέρσυ αξονικές και γενικα έχω γυρίσει αμέτρητους γιατρούς. Ο ψυχίατρος μου πριν 3 χρόνια είπε να ξεκινήσω αγωγή αλλά δεν την πήρα ποτέ λόγο φόβου.Εχω χάσει κάθε ελπίδα πλέον δεν ξέρω πραγματικά πόσο θα αντέξω και σκέφτομαι να ξαναπάω σε ψυχίατρο και να ξεκινήσω αγωγή . Μου είναι αρκετά δύσκολο να πιστέψω ότι είναι όλα από το άγχος και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...Εύχομαι να είστε όλοι υγιείς και κουράγιο
    Ψυχοθεραπεία και αγωγή τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να ηρεμήσει το πράγμα. Μη βασανίζεις τον εαυτό σου. Κρίμα είναι να αφήνεις τον χρόνο να περνάει έτσι και να υποφέρεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by giannos98 View Post
    Σας γράφω από τις διακοπές μου στο εξοχικό μου. Ποιες διακοπές δηλαδή στην κόλαση αύριο θα φύγω καθώς δεν αντέχω άλλο. Είμαι χρόνια αρρωστοφοβικος αλλά έχω φτάσει πλέον στο έλεος. Έχω αμέτρητα ψυχοσωματικά μερικά από τα οποία έχουν μείνει κουσούρια εμβοες,οπτικό χιόνι εμφανίστηκαν μετά από ένα μετεγχειρητικο σοκ Η τελευταία περιπέτεια ήταν μια έντονη δύσπνοια μετά από εξαντλητική κολύμβηση που μετατράπηκε σε κρίση αφού νόμιζα θα πεθάνω στην παραλία.Πλεον φοβάμαι να πάω στην παραλία και να βγω και έξω αφού με το που πατήσω το πόδι μου σε εξωτερικό χώρο κόβεται η ανάσα μου και ανεβαίνουν οι παλμοί μου και καταλαβαίνω ότι έρχεται η κρίση.Πηγα πρόσφατα σε καρδιολόγο ,πνευμονολογο πήγα πέρσυ αξονικές και γενικα έχω γυρίσει αμέτρητους γιατρούς. Ο ψυχίατρος μου πριν 3 χρόνια είπε να ξεκινήσω αγωγή αλλά δεν την πήρα ποτέ λόγο φόβου.Εχω χάσει κάθε ελπίδα πλέον δεν ξέρω πραγματικά πόσο θα αντέξω και σκέφτομαι να ξαναπάω σε ψυχίατρο και να ξεκινήσω αγωγή . Μου είναι αρκετά δύσκολο να πιστέψω ότι είναι όλα από το άγχος και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...Εύχομαι να είστε όλοι υγιείς και κουράγιο
    Φίλε μου να ήξερες πόσο σε νιώθω. Έχεις τόσο δίκιο. Έτσι είναι ακριβώς όπως τα λες και είναι φρικτό αυτό που περνάς. Εμένα με κορόιδευαν κι ολας. Δεν μπορούσα να απόλαυση τίποτα. Μα τίποτα όμως όλο φόβο μην πάθω κάτι όλο κρίσεις πανικού. Όλο να μουδιαζουν χέρια πόδια συνέχεια ζαλάδες δυσπνοια στον ύπνο πέταγμα τα. Πήγαινα διακοπές και τους έβγαζα το λάδι. Από μικρή έτσι. Αλλά υπάρχει ελπίδα. Στο λέω. Κι είναι η εσωτερική ενδυνάμωση. Όλα είναι ψυψοδωμστικα και όλα από το άγχος και από το γεγονός ότι δεν έχεις καλή επαφή με τον εαυτό σου και τις ανάγκες σου. Λοιπόν. Αυτό που περνάς με την άρρωστο φοβία είναι το συμπτώμα. Η αιτία είναι αλλού. Η αιτία είναι η κακή επαφή με εσένα. Μόλις φτιάξει αυτό θα ηρεμησεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Βρε παιδια σας εχει τυχει να παθετε κριση πανικου και να εχετε και αρρυθμια ταυτοχρονα???

  12. #12
    Πόσο σε καταλαβαίνω. Και εσένα και όλους... Περνάω χρόνια ακριβώς τα ίδια . Καμιά φορά πιστεύω ότι θα με βγάλει στην τρέλα

  13. #13
    Εγώ έπαθα αρρυθμίες από το χρόνιο άγχος...έκανα πέντε χιλιάδες το 24ωρο. Πέρασα μια κόλαση. Μετά έκανα μια καλή θεραπεία με seropram... αντικαταθλιπτικο και σταμάτησαν μόνες τους. Στην αρχή έπαιρνα κ ενα χαπακι που Μ είχε γράψει ο καρδιολόγος να μην τις νιώθω. Δεν ήταν απαραίτητο αλλά εγώ το ήθελα γιατί λόγω αρρωστοφοβιας δεν ήθελα να τις νιώθω.μετα από έναν χρόνο πέρασαν απλά ξαφνικά...δωξα τον Θεό.

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  2. Κρίση πανικου;
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 18-12-2019, 16:15
  3. κρίση πανικού
    By smaropap in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2019, 14:57
  4. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  5. Κριση πανικου
    By Zinovaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 19-07-2017, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •