Sos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: Sos

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185

    Sos

    Παιδιά γειά σας χρειάζομαι την βοήθεια σας σε ένα θέμα που δεν Πάει άλλο κ δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.
    Στην οικογένεια μου έχουμε μια αδερφή η μεγαλύτερη όπου δεν είναι αρκετά έξυπνη φέρεται φυσιολογικά, δεν έχει φίλους δεν έχει δουλειά κάθετε όλοι μέρα σπίτι κ είναι πίσω από την μάνα μας 26 χρόνων. Παλιότερα την πήγαιναμε σε ψυχίατρο για τα νεύρα της όπου της έδινε χάπια... Για κάποιο λόγο σταμάτησε... Έχει πολύ βίαιη συμπεριφορά έχουν παίξει ξύλο στην κυριολεξία με την μάνα μου.. Με σκουπόξυλα κ τέτοια την πιάνουν κρίσεις με νεύρα βρίζει δίχως αύριο την μάνα μου τα πάντα φωνάζει... Κουράστηκα να σηκώνω αυτό το βάρος 25 χρόνια μαζί κ τα αδέρφια μου μας έχει δημιουργήσει τόσα προβλήματα ψυχικά...
    Τι να κανω που μπορώ να μιλήσω? Αυτή η κοπέλα δεν μππρει Να ζήσει μόνη της κ όταν φύγει η μάνα μου τι θα γίνει?
    Επίσης τι είδους διαταραχή είναι? Θέλω να μάθω την ρίζα του προβλήματος. Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Roto el View Post
    Παιδιά γειά σας χρειάζομαι την βοήθεια σας σε ένα θέμα που δεν Πάει άλλο κ δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.
    Στην οικογένεια μου έχουμε μια αδερφή η μεγαλύτερη όπου δεν είναι αρκετά έξυπνη φέρεται φυσιολογικά, δεν έχει φίλους δεν έχει δουλειά κάθετε όλοι μέρα σπίτι κ είναι πίσω από την μάνα μας 26 χρόνων. Παλιότερα την πήγαιναμε σε ψυχίατρο για τα νεύρα της όπου της έδινε χάπια... Για κάποιο λόγο σταμάτησε... Έχει πολύ βίαιη συμπεριφορά έχουν παίξει ξύλο στην κυριολεξία με την μάνα μου.. Με σκουπόξυλα κ τέτοια την πιάνουν κρίσεις με νεύρα βρίζει δίχως αύριο την μάνα μου τα πάντα φωνάζει... Κουράστηκα να σηκώνω αυτό το βάρος 25 χρόνια μαζί κ τα αδέρφια μου μας έχει δημιουργήσει τόσα προβλήματα ψυχικά...
    Τι να κανω που μπορώ να μιλήσω? Αυτή η κοπέλα δεν μππρει Να ζήσει μόνη της κ όταν φύγει η μάνα μου τι θα γίνει?
    Επίσης τι είδους διαταραχή είναι? Θέλω να μάθω την ρίζα του προβλήματος. Ευχαριστώ
    Καλημέρα !

    Σε ειδικό απευθύνθηκε κάποιος από την οικογένεια σου ?
    Όπως μας περιγράφεις την κατάσταση είναι γεγονός ότι η αδελφή σου πρέπει να παρακολουθείτε στενά από ειδικό και να μιλάτε και εσείς με αυτον οπότε να μπει όσο γίνεται σε ένα Ρυθμό που να μπορεί να ζει και μόνη της .

    Οι γονείς δεν είναι για πάντα εκεί και ένα περισσότερο αυτό πρέπει να σας κινητοποιήσει περισσότερο ώστε να την βοηθήσετε να μπορέσει να έχει μια πιο ομαλή και πιο ανεξάρτητη ζωή από όλους σας .

    Όταν λάμβανε αγωγή με τι διάγνωση της είχε χορηγηθεί ?
    Την παρακολουθούσε συστηματικά κάποιος γιατρός ποτέ όλα αυτά τα χρόνια ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Σε ειδικό απευθύνθηκε κάποιος από την οικογένεια σου ?
    Όπως μας περιγράφεις την κατάσταση είναι γεγονός ότι η αδελφή σου πρέπει να παρακολουθείτε στενά από ειδικό και να μιλάτε και εσείς με αυτον οπότε να μπει όσο γίνεται σε ένα Ρυθμό που να μπορεί να ζει και μόνη της .

    Οι γονείς δεν είναι για πάντα εκεί και ένα περισσότερο αυτό πρέπει να σας κινητοποιήσει περισσότερο ώστε να την βοηθήσετε να μπορέσει να έχει μια πιο ομαλή και πιο ανεξάρτητη ζωή από όλους σας .

    Όταν λάμβανε αγωγή με τι διάγνωση της είχε χορηγηθεί ?
    Την παρακολουθούσε συστηματικά κάποιος γιατρός ποτέ όλα αυτά τα χρόνια ?
    Πριν πολλά Χρόνια ψυχίατρος θυμάμαι είχε πει πως έχει ανωριμότητα περισσότερη για την ηλικία της κ κάτι για τα νεύρα της... Της έδινε χάπια.. Δεν Τ επερνε κ έτσι δεν ξανά πήγε..
    Σε Ολα όσα λες συμφωνώ μα οι δικοί μου δεν κάνουν τίποτα απλά ανέχονται κ εγώ κουράστηκα πια δεν ξέρω τι να κάνω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Roto el View Post
    Πριν πολλά Χρόνια ψυχίατρος θυμάμαι είχε πει πως έχει ανωριμότητα περισσότερη για την ηλικία της κ κάτι για τα νεύρα της... Της έδινε χάπια.. Δεν Τ επερνε κ έτσι δεν ξανά πήγε..
    Σε Ολα όσα λες συμφωνώ μα οι δικοί μου δεν κάνουν τίποτα απλά ανέχονται κ εγώ κουράστηκα πια δεν ξέρω τι να κάνω
    Καλημερα!

    Ειναι μονοδρομος η παρακολουθηση απο ειδικο και σε αυτο πρεπει να πονταρεις .
    Εφοσον δεν ειναι σε αγωγη μπορει η τοτε κατασταση της να εχει επιδεινωθεί και να πρεπει αμεσα να μπει σε ολο αυτο .

    Να καθίσεις και να πεις πέντε βασικά πραγματα στους δικους σου .
    Οτι αυτοι δεν θα ειναι για παντα εκει να την φροντιζουν .Θα πρεπει να τους ταρακουνησεις λιγακι .Ετσι και φυγουν απο κοντα της τι θα απογινει ,αντιλαμβανονται οτι της κανουν μεγαλο κακο με αυτο τον τροπο ?

    Απο εκεινους ξεκινα για να μπορεσετε να πατε σε ενα ειδικο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον θα κάνω ότι μπορώ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    νομιζω οτι το κρατος εχει καποιες δομες ωστε ανθρωποι που εχουν δυσκολιες να μπορουν να ειναι παραγωγικοι εργαζομενοι σε διαφορες δουλειες επιδοματα και διαφορα τετοια. δεδομενουν οτι οι γονεις σου κωλυσιεργουν θα πρεπει να δρασεις εσυ και αυτο γινεται πηγαινοντας ολοι μαζι σε καποιον ψυχιατρο νομιζω για να σας κατευθυνει και να κανει και μια αρχικη γνωματευση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Roto el View Post
    Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον θα κάνω ότι μπορώ!
    Τιποτα καλη μου !

    Μακαρι να βρειτε λυση πρωτα για την αδελφη σου και την μετεπειτα πορεια της και μετα για ολους τους αλλους !

    Αν εχεις νεα να μας τα πεις οταν μπορεσεις !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •