Να συστηθώ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148

    Smile Να συστηθώ.

    Γεια σας! Χαίρομαι πολύ που βρήκα ένα τόσο αξίολογο φορουμ. Σας διαβάζω πολύ πολύ καιρό και ήρθε νομίζω η ώρα να συστηθώ. Είμαι η Ιουδίνθη και καθαρή από αλκοολ εδώ και οκτώ μήνες. Κατά τη διάρκεια της δύσκολης απεξάρτησης μου σας διάβαζα κι έπαιρνα πολύ δύναμη να συνεχίσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Χαίρομαι για το επίτευγμα σου μπράβο!! Το όνομα σου πρώτη φορά το ακούω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    και τα δικά μου συγχαρητήρια για την νίκη σου Ιουδίνθη!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,107
    Μπράβο σου! Φαντάζομαι είχες στερητικά στην αρχή αλλά τώρα έχουν σταματήσει?

  5. #5
    Γεια σου Ιουδίνθη! Συγχαρητήρια και από μένα για το κατόρθωμα σου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    γεια σου Ιουδίνθη!
    ένα μήνυμα υποστήριξης και απο εμένα!
    οι ανθρώποι χρειαζόμαστε ο ένας τον άλλον, ειδικά σε ό,τι αφορά όσους περνάνε ζόρια στη ζωή ίδια με τα δικά μας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Χαίρομαι για το επίτευγμα σου μπράβο!! Το όνομα σου πρώτη φορά το ακούω.
    Ανδρέα το πραγματικό μου όνομα είναι Σμαράγδα. Το ιουδινηθη σαν μια παραλλαγή του Ιούδα το χρησιμοποίησα ως ψευδονυμο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Μπράβο σου! Φαντάζομαι είχες στερητικά στην αρχή αλλά τώρα έχουν σταματήσει?
    Δεν έχω πλέον στερητικά. Επιθυμία να πιω ναι έχω ,όμως όχι κάθε μέρα πλέον. Κάποιες μέρες δε το σκέφτομαι καν!
    Στην αρχή, το βασικότερο σύμπτωμα ήταν η κατάθλιψη. Όλα ήταν άγευστα,μιας και τα πάντα τα συνδιαζα με κονιάκ η ουίσκι.
    Είχα προβλημα ύπνου,δηλαδή αϋπνία, η πείνα μου ελαττώθηκε, και είχα και πολύ άγχος.
    Με βοήθησε πολύ το περπάτημα, κάπως έπρεπε να περάσουν οι ώρες που δεν επινα.
    Νιώθω δυνατή πλέον, αλλά δεν μπορείς να είσαι για πάντα σίγουρος.

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Δεν έχω πλέον στερητικά. Επιθυμία να πιω ναι έχω ,όμως όχι κάθε μέρα πλέον. Κάποιες μέρες δε το σκέφτομαι καν!
    Στην αρχή, το βασικότερο σύμπτωμα ήταν η κατάθλιψη. Όλα ήταν άγευστα,μιας και τα πάντα τα συνδιαζα με κονιάκ η ουίσκι.
    Είχα προβλημα ύπνου,δηλαδή αϋπνία, η πείνα μου ελαττώθηκε, και είχα και πολύ άγχος.
    Με βοήθησε πολύ το περπάτημα, κάπως έπρεπε να περάσουν οι ώρες που δεν επινα.
    Νιώθω δυνατή πλέον, αλλά δεν μπορείς να είσαι για πάντα σίγουρος.
    Και εγω μερικες φορες παρολο που παιρνω φαρμακα,εχω ως εναλλακτικη το αλκοολ. με φτιαχνει. αλλα πρωτον παχαινει, δευτερον εθιζεσαι, και τριτον "καταντας". μια φορα το μηνα θα πιω... αλλα γενικα παλια επινα αλκοολ πανω στην δουλεια γιατι ημουν σερβιτορος με παρεες κτλ. αλλα ποτε δεν εφτασα στα ορια του αλκολισμου.... παντα μου αρεσε το αλκοολ.
    τωρα..
    λογω τον φαρμακων εχω παρει κιλα και δεν θελω να τα αυξησω πινοντας αλκοολ...
    εχω ενταξει στην ζωη μου την γυμναστικη και βοηθησε και στην απωλεια κιλων και στην διαθεση...
    Αλλα ειμαι φανατικος καπνιστης!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Να μην πινεισ δεν κανει καλο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Eίμαι μια παθολογική ψεύτρα.
    Είμαι νηστική και αύπνη εδώ και 53 ώρες.
    Ας είμαι πρώτη φορά στη ζωή μου να είμαι ειλικρινής.
    Ωραία. Ήπια. Μετά από 8 μήνες. Τελευταία μέρα του Αυγούστου και δε γαμιέται. Το γουστάρω το καλοκαίρι. Μου την δίνει στον εγκέφαλο.
    Ήρθε ο Φιλ. σήμερα από το σπίτι. Του έκανα κάποιες δουλείες χρηματιστηριακές και τον χαροποίησα. Μετά πρότεινε να κεράσει κάτι.
    "Έχει Kaiser στο περίπτερο".
    Ο Φιλ. έσπευσε και πήρε μόνο δύο μπουκάλια. Κατέβασα την πρώτη γουλιά. Ένιωσα άσχημα. Μου φάνηκε η γεύση πικρή. Μου είπε πως θα πιούμε το ένα και το άλλο μου το αφήνει. Δέχτηκα.
    Ήπιαμε το ένα. Μετά τον έδιωξα για να πιω μόνη το άλλο. Αφού το ήπια μονορούφι κατέβηκα στο περίπτερο σινάμενη -κουνάμενη. Άκουγα τον ήχο από τα τακούνια μου στο πεζοδρόμιο. Δεν με ενδιέφερε τίποτα. Μόνο ο ήχος από τα τακούνια. Αγόρασα πέντε μπουκάλια. Τα ήπια δίχως σταματημό. Χριστούλη μου, πόσο θαύμα ήταν!
    Πριν τελειώσει η τελευταία μπύρα πήρα τηλέφωνο στην κάβα.
    Χάρηκαν που με άκουσαν.
    Όταν έκοψα με έπαιρναν τηλέφωνο καμιά φορά, ρωτώντας με πώς είμαι, κι αν είμαι καλά. Τους έκανα τζίρο γύρω στα 400ευρά τον μήνα. Λογικό να ανησυχούν.
    Ο ντελιβεράς χάρηκε που με είδε ανεβαίνοντας στον 7ο όροφο.
    Ανταλλάξαμε κάποιες κουβέντες, του έδωσα και το μπουρμπούρι του, και να 'μαι να κατεβάζω τώρα το όγδοο μπουκάλι μπύρα κι έχω αλλά εφτά στο ψυγείο και νιώθω θεσπέσια.
    Και ξέρετε κάτι;
    Άμα τελέιώσουν και αντέχω θα πάω το πρώι να πάρω ένα jameson από το σούπερ μάρκετ της γωνίας και θα πίνω μέχρι να τελειώσει. Σκέτο. Σε ποτήρι με χοντρό πάτο, όπως μου αρέσει.
    Λογικά θα νιώθω άσχημα μετά από μέρες διαβάζοντας το αλκοολικό μου μήνυμα. Αλλά αύτη είμαι. Πάντα μάλλον θα είμαι.
    Περιστρέφοντας την καρέγκλα μου μες την θλιβερή κουζίνα μου , κοιτάζω το φεγγάρι πίσω μου. Ίσα που χει ξεπροβάλλει δειλά πάνω από το βουνό. Και νιώθω έτοιμη να το καταπιώ, μαζί με τα πόσα λίτρα μπύρας...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Και εγω μερικες φορες παρολο που παιρνω φαρμακα,εχω ως εναλλακτικη το αλκοολ. με φτιαχνει. αλλα πρωτον παχαινει, δευτερον εθιζεσαι, και τριτον "καταντας". μια φορα το μηνα θα πιω... αλλα γενικα παλια επινα αλκοολ πανω στην δουλεια γιατι ημουν σερβιτορος με παρεες κτλ. αλλα ποτε δεν εφτασα στα ορια του αλκολισμου.... παντα μου αρεσε το αλκοολ.
    τωρα..
    λογω τον φαρμακων εχω παρει κιλα και δεν θελω να τα αυξησω πινοντας αλκοολ...
    εχω ενταξει στην ζωη μου την γυμναστικη και βοηθησε και στην απωλεια κιλων και στην διαθεση...
    Αλλα ειμαι φανατικος καπνιστης!
    Εσένα σε γουστάρω. Δεν ξερώ γιατι. Σε γουσταρω. Απλά.

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Εσένα σε γουστάρω. Δεν ξερώ γιατι. Σε γουσταρω. Απλά.
    χαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    πως θα γίνει να μιλήσουμε μεσσιε ηλία;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,037
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Eίμαι μια παθολογική ψεύτρα.
    Είμαι νηστική και αύπνη εδώ και 53 ώρες.
    Ας είμαι πρώτη φορά στη ζωή μου να είμαι ειλικρινής.
    Ωραία. Ήπια. Μετά από 8 μήνες. Τελευταία μέρα του Αυγούστου και δε γαμιέται. Το γουστάρω το καλοκαίρι. Μου την δίνει στον εγκέφαλο.
    Ήρθε ο Φιλ. σήμερα από το σπίτι. Του έκανα κάποιες δουλείες χρηματιστηριακές και τον χαροποίησα. Μετά πρότεινε να κεράσει κάτι.
    "Έχει Kaiser στο περίπτερο".
    Ο Φιλ. έσπευσε και πήρε μόνο δύο μπουκάλια. Κατέβασα την πρώτη γουλιά. Ένιωσα άσχημα. Μου φάνηκε η γεύση πικρή. Μου είπε πως θα πιούμε το ένα και το άλλο μου το αφήνει. Δέχτηκα.
    Ήπιαμε το ένα. Μετά τον έδιωξα για να πιω μόνη το άλλο. Αφού το ήπια μονορούφι κατέβηκα στο περίπτερο σινάμενη -κουνάμενη. Άκουγα τον ήχο από τα τακούνια μου στο πεζοδρόμιο. Δεν με ενδιέφερε τίποτα. Μόνο ο ήχος από τα τακούνια. Αγόρασα πέντε μπουκάλια. Τα ήπια δίχως σταματημό. Χριστούλη μου, πόσο θαύμα ήταν!
    Πριν τελειώσει η τελευταία μπύρα πήρα τηλέφωνο στην κάβα.
    Χάρηκαν που με άκουσαν.
    Όταν έκοψα με έπαιρναν τηλέφωνο καμιά φορά, ρωτώντας με πώς είμαι, κι αν είμαι καλά. Τους έκανα τζίρο γύρω στα 400ευρά τον μήνα. Λογικό να ανησυχούν.
    Ο ντελιβεράς χάρηκε που με είδε ανεβαίνοντας στον 7ο όροφο.
    Ανταλλάξαμε κάποιες κουβέντες, του έδωσα και το μπουρμπούρι του, και να 'μαι να κατεβάζω τώρα το όγδοο μπουκάλι μπύρα κι έχω αλλά εφτά στο ψυγείο και νιώθω θεσπέσια.
    Και ξέρετε κάτι;
    Άμα τελέιώσουν και αντέχω θα πάω το πρώι να πάρω ένα jameson από το σούπερ μάρκετ της γωνίας και θα πίνω μέχρι να τελειώσει. Σκέτο. Σε ποτήρι με χοντρό πάτο, όπως μου αρέσει.
    Λογικά θα νιώθω άσχημα μετά από μέρες διαβάζοντας το αλκοολικό μου μήνυμα. Αλλά αύτη είμαι. Πάντα μάλλον θα είμαι.
    Περιστρέφοντας την καρέγκλα μου μες την θλιβερή κουζίνα μου , κοιτάζω το φεγγάρι πίσω μου. Ίσα που χει ξεπροβάλλει δειλά πάνω από το βουνό. Και νιώθω έτοιμη να το καταπιώ, μαζί με τα πόσα λίτρα μπύρας...
    Απολαμβάνεις την τρέλα σου και εσύ...Καλά κάνεις.
    Καλύτερα μιας ώρας ''φτιαγμένη'' ζωή,παρά σαράντα χρόνια νηφαλιότητα ξενέρωτη������
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Να σας συστηθώ...
    By catpower in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-08-2014, 13:45
  2. Ας συστηθώ!
    By sarah1989 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 30-05-2013, 17:01
  3. Ας συστηθώ κι εγώ
    By anastasia__ in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 68
    Last Post: 25-10-2012, 15:42
  4. Να συστηθώ.....
    By gina_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 27-10-2008, 19:28
  5. να συστηθώ?
    By salomi in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 25-10-2007, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •