Αντε παλι απο την αρχη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187

    Αντε παλι απο την αρχη...

    Οχι οτι ειχαν περασει ποτε αλλα τουλαχιστον προσπαθουσα και τα ηλεγχα . Ισως το θεμα δεν θεωρηθει τοσο σχετικο με την καταθλιψη μου αλλα επειδη ειναι ποικιλομορφη η κατασταση μου αλλα τελικα σε καταθλιψη καταληγει για αυτο επελεξα αυτη την κατηγορια . Οπως εχω πει υποφερω απο οριακη και διπολικη τυπου β εδω και χρονια και χρονακια . Ενω καποια πραγματα πηγαιναν καλυτερα και ειχα καταφερει κατα πολυ να ελεχξω συναισθηματα αλλα και συμπεριφορες , φετος το καλοκαιρι , σταδιακα μπηκα ξανα σε εναν κυκεωνα που δεν μπορω να βγω απο αυτον . Βεβαια σταματησα για 1μιση μηνα τις συνεδριες με τον ψυχολογο μου επειδη ελειπε αλλα και επειδη χρειαζομουν ενα διαλλειμα ωστε να χαλαρωσω . Ειναι κουραστικο καθε βδομαδα να ειμαι εσω ετοιμη για μια ακομα θεραπεια . Ομως ενο οψη του εμβολιου το οποιο θελω πολυ να κανω λογω κοινωνικης ευθυνης κυριως καθως τον κορονοιο δεν τον φοβαμαι ουτε στο ελαχιστο , ανοιξε ενα νεο κυκλο σοριας προβληματων και δεν μπορω να ξεπερασω . Βεβαια δεν ειναι μονο το εμβολιο , υπαρχουν και καποια αλλα αγχη στη ζωη μας , οικονομικης φυσεως τα οποια ομως θα λυθουν και αυτο ειναι το μονο σιγουρο , απλα χρειαζεται λιγος χρονος , οποτε δεν θα επρεπε να παιρνω και τοσο σοβαρα . Περιττο να πω πως ξεκινησαν και παλι τα ψυχοσωματικα μου , οι σκατοαρρυθμιες ενω ειχα περασει ενα μεγαλο διαστημα σχεδον απουσιας τους σε σημειο που ελεγα οτι οκ , ισως απαλλαχτηκα . Επειτα , μια εντονη προσοχη στο σωμα μου. Εβγαλα μια μελανια στο ποδι , Θεε μου τι περασα για εκεινη τη μελανια που στην τελικη επειτα θυμηθηκα πως χτυπησα καποια στιγμη και δεν εδωσα καν σημασια , ηπια , αυτοτραυματιστηκα , κλειστηκα στον εαυτο μου , ξεσπασα κτλ κτλ κτλ . Ολο πονανε τα ποδαρια μου , ταχα μου . Εχω φυσικα επισκευτει και ειδικο γιατρο και εξετασεις εχω κανει αιματολογικες σχετικα με πηκτικοτητα κτλ , ειναι ολα παραπανω απο καλες . Επειτα ποναει η πλατη μου ,αν και αυτο δεν το δινω μεγαλη σημασια . Γενικοτερα ειμαι σε μια τρελη εγρηγορση χωρις να μπορω να ηρεμησω . Καθοτι συγγραφεας , κλεινομαι στο δικο μου κοσμο και γραφω συνεχεια , συνεχεια , συνεχεια , εχω τελειωσει δυο μεγαλα βιβλια μεσα σε 2 μηνες διοτι μου αρεσει να δημιουργω ενα δικο μου κοσμο και να κλεινομαι εκει μεσα χωρις να σκεφτομαι την πραγματικοτητα . Ειναι φορες που νοιωθω οτι οι ηρωες μου ειναι αληθινοι και μπαινω σε ρολους σκεπτομενη ωστε να μπορω να τους αποδωσω στο γραψιμο ακομα καλυτερα . Οι αυτοτραυματισμοι μου εχουν ενταθει και εχουν γινει αρκετα σοβαροι , φτανουν το σημειο ακρωτηριασμου κατα μια εννοια , καθως προσπαθω ολοενα και περισσοτερο να μπιξω το μαχαιρι μεσα στο χερι μου . Με δυσκολια βγαινω εξω , ισως μονο για τρεξιμο η περπατημα , ιδιαιτερα που ελειπαν τα παιδια μου 2 βδομαδες στο χωριο , δεν κουνουσα απο το σπιτι . Τα γενεθλια μου τα περασα κλεισμενη σπιτι , τη γιορτη του συντροφου μου επισης και εκεινος δειχνει καταβεβλημενος που με βλεπει ετσι , οχι , ποτε δεν θα ξεσπαγα πανω του , προσπαθω να κανω αστεια και να τον κανω να γελασει με βλακειες αλλα ειναι δυσκολο . Εχουμε πανω απο 3 μηνες να κανουμε ερωτα καθως δεν θελω , οχι δεν με πιεζει φυσικα , ειναι υπεροχος και του το λεω συχνα . Δημιουργω μεγαλους ερωτες και αγαπες στα βιβλια μου και νοιωθω οτι για μενα δεν αφηνω ουτε μια σταλα να νοιωσω . Ο ψυχολογος μου το λεει , παγωμενη σταση ολο αυτο , ομως ευτυχως δεν βγαινει στα παιδια μου , εκει ειμαι φυσιολογικη , ειναι ο μονος ρολος στη ζωη μου που νοιωθω φυσιολογικη χωρις οριακες και διπολικες αναταραξεις . Εφτασα τα 46 και ακομα ταλαιπωρουμαι με κατι ποθ δεν νομιζω οτι θα περασει ποτε . Σκεφτηκα πολλες φορες να δωσω ενα τελος εντονα , αλλα κοτευω , εφτασα κοντα αλλα παντα σταματουσα , οπως και χθες , οπως και πριν απο λιγο καιρο . Ομως κουραστηκα , δεν αντεχω αλλο .Πλεον δεν μπορω καν να κλαψω , αστεια κανω . Προχθες σε μια απο τις ελαχιστες εξοδους μου , πηγα τα παιδια μου θεατρο στο Χαρη Ρωμα που αγαπαμε ολοι , και λεει ο μεγαλος μου γιος "πωωω ρε μαμα ωραια τα αστεια που ακουγαμε , σαν αυτα που λες και κανεις και εσυ" , και σκεφτομαι πως ειναι δυνατον με τετοιο ψυχισμο να κανω πλακα αντι να καθησω να συζητησω σοβαρα το τι θα κανω διοτι σιγουρα καποια στιγμη θα παω χαμενη και το ξερω . Ισως για αυτο δεν φοβηθηκα ποτε τον κορονοιο , επειδη πραγματικα χεστηκα , ενω προσεχω τους διπλα μου , κραταω φυσικα τα μετρα αλλα για μενα τιποτα , δεν πλενω καν τα χερια , δεν βαζω αντισηπτικο κτλ . Αυτα .... με λιγα λογια απολυτη ταλαιπωρια και απολυτη θλιψη και απογνωση , μεχρι ποτε ομως ?? ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημερα!

    Βικτωρια εχουμε συζητησει τα εχουμε πει πραγματικα εγω δεν μπορω να πω τιποτε αλλο μπροστα σε ολο αυτο που ζεις μονο να μην σταματας την επαγγελαμτικη βοηθεια η οποια μπορει να σε κουραζει αλλα βλεπω οτι σε κραταει σε ενα σημειο ..

    Ειναι πολυ σοβαρο αυτο που λες με τους αυτοτραυματισμους και σε ποιο σημειο εχεις φτασει ...
    Με την αγωγη σου πως εισαι ?Μηπως αλλαξες κατι και σε συνδιασμο με ολα αυτα ηρθε και μια ακομη πιο ασχημη υποτροπη ?

    Πραγματικα μακαρι να μπορουσα να σε κανω μια πολυ μεγαλη αγκαλια και τιποιτε αλλο γιατι πλεον πονας εκτος απο ψυχικα και σωματικα και πραγματικα ειναι ανατριχιαστικος ο τροπος που το περιγραφεις ολο αυτο .
    Ο ιος δεν σε τρομαζει γιατι πολυ απλα δεν φοβασαι τον πονο και τον θανατο με ολα αυτα που εχεις κανει στον ευατο σου ...

    Περαν ολων αυτων θα ηθελα παρα πολυ να διαβασω ενα απο τα βιβλια σου.
    Ισως μπορουσα να σε καταλαβω ακομα περισσοτερο μιας που αυτα που σκεφτομαστε ή ονειρευομαστε και ταυτιζομαστε απολυτα δειχνουν πολλα περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Θέλω να σου γράψω αλλά δεν ξέρω τι. Σίγουρα αυτά που περιγράφεις δεν έχουν σχέση με την απλή κατάθλιψη. Είναι η οριακή που σε κάνει να νιώθεις έτσι.
    Για το εμβόλιο, έπρεπε ήδη να το έχεις κάνει, εφόσον έχεις 3 ανήλικα παιδιά. Ισως δεν καταλαβαίνεις ότι όσο δεν εμβολιάζεσαι τα εκθέτεις κι εκείνα σε κίνδυνο. Ισως σε ταρακουνήσει αυτό που γράφω και πας να το κάνεις για χάρη τους.
    Για τα υπόλοιπα, θα συμφωνήσω με την Μαριλού ότι μόνο η ψυχίατρός σου μπορεί να σε βοηθήσει. Ελπίζω να άρχισες πάλι τις συνεδρίες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Βικτωρια εχουμε συζητησει τα εχουμε πει πραγματικα εγω δεν μπορω να πω τιποτε αλλο μπροστα σε ολο αυτο που ζεις μονο να μην σταματας την επαγγελαμτικη βοηθεια η οποια μπορει να σε κουραζει αλλα βλεπω οτι σε κραταει σε ενα σημειο ..

    Ειναι πολυ σοβαρο αυτο που λες με τους αυτοτραυματισμους και σε ποιο σημειο εχεις φτασει ...
    Με την αγωγη σου πως εισαι ?Μηπως αλλαξες κατι και σε συνδιασμο με ολα αυτα ηρθε και μια ακομη πιο ασχημη υποτροπη ?

    Πραγματικα μακαρι να μπορουσα να σε κανω μια πολυ μεγαλη αγκαλια και τιποιτε αλλο γιατι πλεον πονας εκτος απο ψυχικα και σωματικα και πραγματικα ειναι ανατριχιαστικος ο τροπος που το περιγραφεις ολο αυτο .
    Ο ιος δεν σε τρομαζει γιατι πολυ απλα δεν φοβασαι τον πονο και τον θανατο με ολα αυτα που εχεις κανει στον ευατο σου ...

    Περαν ολων αυτων θα ηθελα παρα πολυ να διαβασω ενα απο τα βιβλια σου.
    Ισως μπορουσα να σε καταλαβω ακομα περισσοτερο μιας που αυτα που σκεφτομαστε ή ονειρευομαστε και ταυτιζομαστε απολυτα δειχνουν πολλα περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο ...
    Καλημερα Μαριλου μου και σε ευχαριστω για την απαντηση σου . Ομολογω πως δεν παιρνω την αγωγη μου , γενικοτερα εδω και πολλα χρονια υποφερω και απο φαρμακοφοβια σε βαθμο κακουργηματος δηλαδη ,οποτε εχω εναποθεσει τις ελπιδες μου μοναχα στην ψυχοθεραπεια . Γενικοτερα ηταν ενα αρκετα πιεσμενο καλοκαιρι , χωρις να μπορω να το χαρακτηρισω ασχημο η κακο . Δεχτηκα , αλλα και την εκοψα κιολας , αδυσωπητη καταπιεση σε σχεση με τα θρησκευτικα , το εκκλησιαστικο σωμα αλλα και την πιστη στο Θεο σε βαθμο που εχασα εγω τη δικη μου , μονο και μονο επειδη δηλωσα οτι θα κανω το εμβολιο και πως ο συντροφος μου εχει ολοκληρωσει και τις δυο δοσεις του . Η πιεση αυτη προηλθε απο δυο φιλες , φανατισμενες , τοσο πολυ που δεν τους το ειχα ολα αυτα τα χρονια , με τη μια σχεδον αναγκαστικα να παψω να μιλαω για να σταματησει ολο αυτον τον κυκεωνα πιστης . Εφτασε σε σημειο να μου δηλωνει πως ο θεος καλα εκανε και τιμωρει τους ανθρωπους με τις φωτιες και αλλα διαφορα τετοια . Ομως δεν μπορω να κατηγορησω καμια απο αυτες για τους αυτοτραυματισμους μου καθως πηγαζουν γενικοτερα απο πιεση . Ομως εφτασε σε ενα πλεον οριακο σημειο καθως νοιωθω οτι θελω να κανω περισσοτερο και περισσοτερο "κακο" στον εαυτο μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Θέλω να σου γράψω αλλά δεν ξέρω τι. Σίγουρα αυτά που περιγράφεις δεν έχουν σχέση με την απλή κατάθλιψη. Είναι η οριακή που σε κάνει να νιώθεις έτσι.
    Για το εμβόλιο, έπρεπε ήδη να το έχεις κάνει, εφόσον έχεις 3 ανήλικα παιδιά. Ισως δεν καταλαβαίνεις ότι όσο δεν εμβολιάζεσαι τα εκθέτεις κι εκείνα σε κίνδυνο. Ισως σε ταρακουνήσει αυτό που γράφω και πας να το κάνεις για χάρη τους.
    Για τα υπόλοιπα, θα συμφωνήσω με την Μαριλού ότι μόνο η ψυχίατρός σου μπορεί να σε βοηθήσει. Ελπίζω να άρχισες πάλι τις συνεδρίες.
    Ελα Εψιλον σε ευχαριστω και σενα για την απαντηση, εχεις δικιο , πηγαζουν απο οριακη , πηγαζουν απο διπολικη , πηγαζουν ολα απο τις ανοησιες που μου συμβαινουν . Ελεγα και στη Μαριλου πως δεν παιρνω την αγωγη μου , γενικοτερα υποφερω απο φαρμακοφοβια καθως δεν μπορω να λαβω καμια ειδους αγωγη , εχω βγαλει δοντι με αποστημα επειδη δεν μπορεσα να παρω την αντιβιωση , εκανα γυναικολογικης φυσεως επεμβαση και ανεβασα πυρετο επειδη δεν πηρα το φαρμακα μου και αυτος ειναι και ο λογος που δειλιαζω μπροστα στο εμβολιο , το οποιο αξιζει να σημειωθει πως δεν το φοβαμαι καθολου σαν εμβολιο , ειναι ο παραλογισμος που με πιανει δημιουργοντας ουσιαστικα συμπτωματα στον εαυτο μου χωρις να υπαρχουν . Ναι ξεκιναω με τον γιατρο απο σημερα και παλι , δεν αντεχω αλλο αλλα πρεπει και το ξερω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημερα !

    Καλημερα Μαριλου μου και σε ευχαριστω για την απαντηση σου . Ομολογω πως δεν παιρνω την αγωγη μου , γενικοτερα εδω και πολλα χρονια υποφερω και απο φαρμακοφοβια σε βαθμο κακουργηματος δηλαδη ,οποτε εχω εναποθεσει τις ελπιδες μου μοναχα στην ψυχοθεραπεια .
    Αντιλαμβανεσαι ομως οτι ειναι επιτακτικη αναγκη πλεον να την ξεκινησεις ?
    Οσο ψυχοθεραπεια και να κανεις απο μονη της δεν θα βοηθηθεις και στο λεω πλεον με σιγουρια και κατω απο αλλες διαπιστωσεις .

    Γενικοτερα ηταν ενα αρκετα πιεσμενο καλοκαιρι , χωρις να μπορω να το χαρακτηρισω ασχημο η κακο . Δεχτηκα , αλλα και την εκοψα κιολας , αδυσωπητη καταπιεση σε σχεση με τα θρησκευτικα , το εκκλησιαστικο σωμα αλλα και την πιστη στο Θεο σε βαθμο που εχασα εγω τη δικη μου , μονο και μονο επειδη δηλωσα οτι θα κανω το εμβολιο και πως ο συντροφος μου εχει ολοκληρωσει και τις δυο δοσεις του . Η πιεση αυτη προηλθε απο δυο φιλες , φανατισμενες , τοσο πολυ που δεν τους το ειχα ολα αυτα τα χρονια , με τη μια σχεδον αναγκαστικα να παψω να μιλαω για να σταματησει ολο αυτον τον κυκεωνα πιστης . Εφτασε σε σημειο να μου δηλωνει πως ο θεος καλα εκανε και τιμωρει τους ανθρωπους με τις φωτιες και αλλα διαφορα τετοια . Ομως δεν μπορω να κατηγορησω καμια απο αυτες για τους αυτοτραυματισμους μου καθως πηγαζουν γενικοτερα απο πιεση . Ομως εφτασε σε ενα πλεον οριακο σημειο καθως νοιωθω οτι θελω να κανω περισσοτερο και περισσοτερο "κακο" στον εαυτο μου.
    Βικτωρια μετα απο τοσες συζητησεις εδω μεσα γιατι επετρεψες κατι τετοιο να συμβει .
    Αυτες οι ¨κυριες ¨ειναι η πηγη ολων αυτων των ανθρωπων που εχουν μια λαθος αποψη για την εκκλησία και ειναι και η αιτια να απομακρυνονται απο αυτη .

    Τι σχεση εχει η αγωγη σου και το εμβολιο με αυτες και την εκκλησια ?
    Ενα θα σου πω οτι η εκκλησια ειναι υπερ του εμβολιου και μην παρασύρεσαι με ολο αυτο που προβάλλεται στην τηλεοραση για να κουκουλωσουν καταστάσεις και να θρεφουν ενα κλιμα μισους και αλληλοσπαραγμου ωστε να απροσονατολιζεται η αποτυχια ολου αυτου .

    Για να καταλαβω καλυτερα ,περαν απο το εμβολιο δεχθηκες κριτική και για την αγωγη σου ?

    Οσο για τις κυριες εγω θα τις χαρακτηριζα ηθικους αυτουργους για τους τραυματισμους σου .Εχουν βαλει και αυτες το χερακι τους .
    Οχι δεν δεχομαι οτι ενας τριτος δεν ευθυνεται οταν παει και χωνεται στην ζωη ενος αλλου ατομου το οποιο παλευει με ολο αυτο .
    Ποιος του δινει το δικαιωμα οταν δεν ξερει ο αλλος πως θα αντιδραση ?

    Ειναι ενα θεμα πολυ λεπτο και επειδη θίγεται συνεχεια ,για εμνα ενας τρτος δεν εχει κανεναν λογο να παρει θεση στην ζωη ενος ψυχικα ασθενη γιατι τα αποτελεσμα τα βλεπουμε και παντα ειναι δυσαρεστα ...

    Ξερουμε τι ανθρωπος εισαι και τι αυτογνωσια εχεις αλλα παντα εχεις ενα ερεθισμα για ολα αυτα ...


    [/QUOTE]

    Την αγωγη σου Βικτωρια και την παραλληλη ψυχοθερπαεια .Ειναι επιτακτικη αναγκη κοριτσι μου .
    Μην προκαλεις τετοιο πονο στον ευατο σου .Σκεψου οτι εχεις ενα παιδι που ταλαιπωρειται και εκεινο ψυχικα απο οτι θυμαμαι .Μονο και μονο γι αυτο πρεπει να παλευεις και να του δειχνεις ποση δυναμη κρυβει ενας ανθρωπος οταν το θελει και μπορει να καταφερει πολλα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Θέλω να σου γράψω αλλά δεν ξέρω τι. Σίγουρα αυτά που περιγράφεις δεν έχουν σχέση με την απλή κατάθλιψη. Είναι η οριακή που σε κάνει να νιώθεις έτσι.
    Για το εμβόλιο, έπρεπε ήδη να το έχεις κάνει, εφόσον έχεις 3 ανήλικα παιδιά. Ισως δεν καταλαβαίνεις ότι όσο δεν εμβολιάζεσαι τα εκθέτεις κι εκείνα σε κίνδυνο. Ισως σε ταρακουνήσει αυτό που γράφω και πας να το κάνεις για χάρη τους.
    Για τα υπόλοιπα, θα συμφωνήσω με την Μαριλού ότι μόνο η ψυχίατρός σου μπορεί να σε βοηθήσει. Ελπίζω να άρχισες πάλι τις συνεδρίες.
    Epsilon μπηκα και διαβασα το θεμα σας ..
    Δεν ηθελα να γραψω εκει για τους ευνοητους λογους ..

    Πλεον καταλαβα πολλα περισσοτερα για εσενα και για ολα αυτα που ¨συζητουσαμε ¨παλιοτερα ..

    Ολα εχουν τον χρονο τους και τον τροπο τους σιγουρα ομως μετραει η προθεση ..

    Οσο διαβαζω το θεμα σας λοιπον (γιατι πραγματικα ειναι σαν βιβλιο,εχω ακομα πολλες σελιδες ) αντιλαμβανομαι πολλα περισσοτερα και σιγουρα οποιος το διαβαζει οι συζητησεις μαζι σας πλεον τοποθετουνται σε αλλο επιπεδο ,πιο κατανοητο και συζητησημο νομιζω ..

    Καμια φορα το να συζητας με ατομα που βιωνουν εμπειρικα ενα θεμα ειναι καλυτερο και απο ενα ψυχολογο ...

    Αυτα ...Ηθελα να στα πω για να ειμαι ξεκαθαρη και να καταλαβαινουμε ποιες οι προθεσεις του καθενος εδω μεσα ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Ελα Εψιλον σε ευχαριστω και σενα για την απαντηση, εχεις δικιο , πηγαζουν απο οριακη , πηγαζουν απο διπολικη , πηγαζουν ολα απο τις ανοησιες που μου συμβαινουν . Ελεγα και στη Μαριλου πως δεν παιρνω την αγωγη μου , γενικοτερα υποφερω απο φαρμακοφοβια καθως δεν μπορω να λαβω καμια ειδους αγωγη , εχω βγαλει δοντι με αποστημα επειδη δεν μπορεσα να παρω την αντιβιωση , εκανα γυναικολογικης φυσεως επεμβαση και ανεβασα πυρετο επειδη δεν πηρα το φαρμακα μου και αυτος ειναι και ο λογος που δειλιαζω μπροστα στο εμβολιο , το οποιο αξιζει να σημειωθει πως δεν το φοβαμαι καθολου σαν εμβολιο , ειναι ο παραλογισμος που με πιανει δημιουργοντας ουσιαστικα συμπτωματα στον εαυτο μου χωρις να υπαρχουν . Ναι ξεκιναω με τον γιατρο απο σημερα και παλι , δεν αντεχω αλλο αλλα πρεπει και το ξερω
    Εχουμε σχεδόν την ίδια ηλικία. Εκανα και τις δυο δόσεις αμέσως μόλις άνοιξε η πλατφόρμα για την ηλικία μας και δεν επαθα τίποτα (λίγο πυρετό για μισή μέρα). Δεν θέλω όμως να σε αποπάρω για τον φόβο σου. Έχω κι εγώ διάφορους φόβους, όχι με τα φάρμακα όμως. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να ξεπεραστεί μια φοβία. Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις άμεσα συνεδρίες για να δεις από που σου προέκυψε αυτός ο φόβος για τα φάρμακα και να τον αντιμετωπίσεις. Το είχες από παλιά ή τωρα κοντά εμφανίστηκε;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Epsilon μπηκα και διαβασα το θεμα σας ..
    Δεν ηθελα να γραψω εκει για τους ευνοητους λογους ..

    Πλεον καταλαβα πολλα περισσοτερα για εσενα και για ολα αυτα που ¨συζητουσαμε ¨παλιοτερα ..

    Ολα εχουν τον χρονο τους και τον τροπο τους σιγουρα ομως μετραει η προθεση ..

    Οσο διαβαζω το θεμα σας λοιπον (γιατι πραγματικα ειναι σαν βιβλιο,εχω ακομα πολλες σελιδες ) αντιλαμβανομαι πολλα περισσοτερα και σιγουρα οποιος το διαβαζει οι συζητησεις μαζι σας πλεον τοποθετουνται σε αλλο επιπεδο ,πιο κατανοητο και συζητησημο νομιζω ..

    Καμια φορα το να συζητας με ατομα που βιωνουν εμπειρικα ενα θεμα ειναι καλυτερο και απο ενα ψυχολογο ...

    Αυτα ...Ηθελα να στα πω για να ειμαι ξεκαθαρη και να καταλαβαινουμε ποιες οι προθεσεις του καθενος εδω μεσα ..
    Γειά σου Μαριλού. Δεν ξέρω ποιοι είναι οι "ευνόητοι" λογοι για να μην γράψεις στη συζήτηση περί οριακών, αφού δεν εισαι οριακή η ιδια. Καταλαβαίνω οτι οι οριακοί θυμώνουν με όσα διαβάζουν. Κι όμως, δεν θα έπρεπε. Γιατί εμείς, ως σύντροφοί τους, είμαστε αυτοι που προσπαθούμε παρα πολύ να τους καταλάβουμε.

    Παντως σε αυτό το θέμα μια χαρά απαντάς στη Βικτώρια και συμφωνώ μαζί σου και με όσα λες για τις κυρίες της εκκλησίας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Αυτό που είπες ότι οι οριακοι θυμώνουν πολυ εύκολα και όχι μόνο αυτοί υπάρχουν και άλλες κατηγορίες και πλέον αποφεύγω τέτοια θέματα εδώ μέσα γιατί δεν θέλουν και πολλοί κάποιοι να ανάψουν ,μυρίζει μπαρούτι που λένε
    Και από σεβασμό πως πάρουν τα λεγόμενά μου που μπορεί όντως να τους προσβάλουν ..

    Απλά νομίζω ότι εσείς που έχετε άμεση σχέση με οριακό και έχω αντιληφθεί ποιος λόγος που ενώ αναγνωρίζεις όλο αυτό σε κρατά πλέον μαζί του ,ότι έχετε να πείτε πολλά περισσότερα ..
    Στην αρχή νόμιζα ότι όλοι σχεδόν έχετε περάσει και ζείτε σε μια σχέση υποτίμησης να το πω και εκεί ήταν που κολλούσα ..
    Γιατί να δέχεται ένας φυσιολογικός να το πω απλα να παραμένει σε μια τέτοια σχέση ...

    Γνωρίζω οριακό αλλά το ερωτικό είναι ένα άλλο κομμάτι και πραγματικα η θέση της φιλίας σου δίνει άλλο βήμα στο να συνυπάρχεις με ένα τέτοιο άνθρωπο ...

    Τελοσπαντων είναι από τα θέματα που προτιμώ να διαβάζω γιατί με ενδιαφέρουν από άλλη σκοπιά πλέον και ίσως καμιά φορά καλό είναι να μην έχουμε άποψη για όλα αν δεν είμαστε ειδικοί ή αν δεν έχουμε άμεση επαφή ώστε τα λεγόμενα μας να είναι καθαρά εμπειρικά ,να έχουν μια σταθερή βάση που λέμε...

    Το θέμα της Βικτώριας νομίζω είναι λίγο από όλα για αυτό ίσως και μπορώ να μιλήσω μαζί της ...
    Ξέρεις είναι ένα θέμα χωρίς ξεκάθαρη ταμπέλα και καθαρά πλέον ανθρώπινα γίνεται αυτή η συζήτηση.. .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτό που είπες ότι οι οριακοι θυμώνουν πολυ εύκολα και όχι μόνο αυτοί υπάρχουν και άλλες κατηγορίες και πλέον αποφεύγω τέτοια θέματα εδώ μέσα γιατί δεν θέλουν και πολλοί κάποιοι να ανάψουν ,μυρίζει μπαρούτι που λένε
    Και από σεβασμό πως πάρουν τα λεγόμενά μου που μπορεί όντως να τους προσβάλουν ..

    Απλά νομίζω ότι εσείς που έχετε άμεση σχέση με οριακό και έχω αντιληφθεί ποιος λόγος που ενώ αναγνωρίζεις όλο αυτό σε κρατά πλέον μαζί του ,ότι έχετε να πείτε πολλά περισσότερα ..
    Στην αρχή νόμιζα ότι όλοι σχεδόν έχετε περάσει και ζείτε σε μια σχέση υποτίμησης να το πω και εκεί ήταν που κολλούσα ..
    Γιατί να δέχεται ένας φυσιολογικός να το πω απλα να παραμένει σε μια τέτοια σχέση ...

    Γνωρίζω οριακό αλλά το ερωτικό είναι ένα άλλο κομμάτι και πραγματικα η θέση της φιλίας σου δίνει άλλο βήμα στο να συνυπάρχεις με ένα τέτοιο άνθρωπο ...

    Τελοσπαντων είναι από τα θέματα που προτιμώ να διαβάζω γιατί με ενδιαφέρουν από άλλη σκοπιά πλέον και ίσως καμιά φορά καλό είναι να μην έχουμε άποψη για όλα αν δεν είμαστε ειδικοί ή αν δεν έχουμε άμεση επαφή ώστε τα λεγόμενα μας να είναι καθαρά εμπειρικά ,να έχουν μια σταθερή βάση που λέμε...

    Το θέμα της Βικτώριας νομίζω είναι λίγο από όλα για αυτό ίσως και μπορώ να μιλήσω μαζί της ...
    Ξέρεις είναι ένα θέμα χωρίς ξεκάθαρη ταμπέλα και καθαρά πλέον ανθρώπινα γίνεται αυτή η συζήτηση.. .
    Μα δεν είπα ποτέ ότι είμαστε "φυσιολογικοί". Προφανώς έχουμε τα θέματά μας, όσοι σχετιζόμαστε με οριακούς. Εγώ πχ, ενώ αναγνωρίζω ότι έχω θέματα, κυρίως τάση για κατάθλιψη, πριν από αυτόν δεν μπορούσα να τα λύσω. Αυτός ήρθε κι έδεσε, με αλλοπρόσαλλο τρόπο βέβαια, στη ζωή μου και από τότε σαν να πέρασαν με μαγικό τρόπο οι καταθλίψεις και οι φοβίες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλημερα κοριτσια και απο μενα . Λοιπον μιας και δεν πολυκοιμηθηκα το βραδυ , λεω να παραδεχτω καποια πραγματα ως ενα αντιπροσωπευτικο δειγμα οριακου ανθρωπου με αρκετα απο τα συμπτωματα . Οκ ναι ειμαστε δυσκολοι ανθρωποι , ειμαστε ανθρωποι που δυσκολα εγω θα μπορουσα να κανω μαζι τους . Δεν ξερω αμα θα μπορουσα να αφησω να με ταλανιζει μια τετοια προσωπικοτητα η οποια ναι μεν δεν το κανει φυσικα και λογικα επιτηδες αλλα ειναι απορροια μιας κακοποιητικης συμπεριφορας που βιωσε στο παρελθον η ακομα και στυγνης κακοποιησης , ομως τελικα ειναι αυτο αλλοθι που θελουμε να κρυβομαστε πισω απο αυτο ? ?? ? δεν ξερω ειλικρινα . Και το λεω εγω αυτο . Ναι διαβαζω το ποσταρισμα με την οριακη συντροφου του ανθρωπου που εχει αυτη την αποκλεινουσα συμπεριφορα και θελει να τον απατησει κτλ κλτ κτλ ομως δεν απαντω κυριως διοτι δεν ξερω τι μπορω να συμβουλεψω εγω . Σιγουρα δεν συμβαινει σε ολους με τον ιδιο ακριβως ρυθμο ή ενταση και σιγουρα εχει να κανει με τη βοηθεια που δεχεται ο καθενας να λαβει η να δεχτει . Δεν μπορει ενας ανθρωπος που αρνειται τα παντα και επιμενει πως ολα βαινουν ορθα και καλα με τον ευατο του ενω εκγειται μεσα σε μια τετοια κατηγορια borderline να εχει ιδια προγνωση με καποιον που το παλευει . Η ακομα και καποια σαν εμενα που ενω οκ το παλευω δεν δεχομαι να λαβω την φαρμακευτικη μου αγωγη η οποια γνωριζω οτι τουλαχιστον θα με σταθεροποιησει σε σχεση με τη διπολικοτητα και τις αποτομες αλλαγες διαθεσης οι οποιες ειναι απροβλεπτες και το βιωνω . Ναι μπορει να μην μιλαω ασχημα στο συντροφο μου οπως πολλοι οριακοι κανουν , να μην γινομαι λεκτικα κακοποιητικη ομως στον αντιποδα ειμαι παγερη και πολλες φορες αποστασιοποιημενη απεναντι του . ΠΟτε δεν ημασταν το ερωτευμενο ζευγαρακι , οκ ? αυτο το χασαμε , μας το στερησαν , το φορτωθηκαμε λογω κυριως δικης μου αδυναμιας να στηριξω πολλα απο εκεινα που επρεπε στο παρελθον αλλα και της τοξικοτητας που ειχε η σχεση με τη μανα μου η οποια γινοταν κακοποιητικη , βαναυση . Πιεστηκα να παντρευτω ενω εκεινη τη χρονικη στιγμη δεν το ηθελα , δεν το ενοιωθα , εζησα μια ζωη ουσιαστικα δεν την ηθελα και ναι το παραδεχομαι οτι δεν φταιει ο ανθρωπος μου σε αυτο , ομως αυτο δεν αλλαζει . Ολα εγιναν λαθος . Στην σχεση μας δεν θυμαμαι να ειμασταν ποτε τοσο πολυ ερωτευμενοι που να μην αντεχουμε μακρια ο ενας απο τον αλλο , εκεινος σιγουρα με αγαπαει πολυ περισσοτερο απο οσο εγω , το νοιωθω , δεν ξερω βεβαια αμα ηταν ποτε ερωτευμενος η απλα ταιριαξε μαζι μου για να κανει οικογενεια , δεν μπορω να γνωριζω . Ποτε δεν ειχαμε μια φυσιολογικη σεξουαλικη ζωη , ημασταν η του υψους η του βαθους , η που θα καναμε συνεχεια η καθολου . Γενικοτερα τον αγαπαω παρα πολυ , δεν μπορω να νοιωσω οτι θα τον πληγωσω σε κατι , ειναι οικογενεια μου ομως μαλλον εως εκει παει το πραμα . Κλεινομαι με τις ωρες στο γραφειο μου και γραφω , εχουμε ποσο καιρο να δουμε μια ταινια μαζι , να μαγειρεψουμε μαζι η ακομα να φαμε και μαζι . Ναι ειναι και αυτα τα οικονομικα που μας εχουνε κατακεραυνωσει τους τελευταιους μηνες , ομως αυτα θα λυθουν και το ξερουμε . Δεν θελω ομως να χωρισω , ουτε και να τον απατησω , ομως στον αντιποδα συνειδητοποιησα με την ψυχοθεραπεια οτι εζησα μια ζωη που δεν την ηθελα , μονο τις εγκυμοσυνες μου ηθελα , ολα τα αλλα πιεστηκα να τα κανω και αυτο ισως ειναι που μου βγαζει και την ψυχραμαρα αλλα και τα ψυχοσωματικα εως και τους αυτοτραυματισμους εν μερη . Με τον Παναγιωτη (ετσι τον λενε) ειμαστε δια μετρου αντιθετοι σε σχεδον ολες τις αντιληψεις μας . Εγω επαναστατρια , φεμινιστρια , αντιρατσιστρια , σχεδον αθεη . Εκεινος εχει υπαρξει ρατσιστης ( πραγμα που το διορθωσε και μπραβο του ) , πιστευει σε εκκλησιες κτλ , συντηρητικος (πραγμα που επισης εχει αλλαξει και επισης μπραβο του) . Παλια του εχω φερθει ασχημα αλλα εχει φερθει και εκεινος σε μενα . Εχουμε βριστει , εχουμε σκυλοβριστει δηλαδη αλλα ηταν αμφιδρομο , και εκεινος δεν μπορουσε να με καταλαβει , και εκεινος πιστευε οτι ειμαι ενα μαλακισμενο που απλα θελω να γινεται το δικο μου , και εκεινος νομιζε οτι με το να μενει αποστασιοποιημενος σε σχεση με την τοξικοτητα που αναβλυζε η μανα μου εναντιον μου θα γλυτωσει τον εαυτο του απο μια κακια σχεση μαζι της με αποτελεσμα εγω να μενω χωρις προστασια που αποζητουσα απο εκεινον , και εκεινος με κατηγορουσε οταν γεννησα τον μεγαλο μας γιο οτι δεν ειμαι πολυ καλη μανα επειδη τα ειχα παιξει . Εχουμε περασει απο τετοια φασεις . Εχει σπασει απο τα νευρα του ενα ψυγειο , ενα κινητο μου , ενα παιδικο φορτηγακι , μια καρεκλα . Οχι δεν εχουμε αγγιξει ο ενας τον αλλο αμφοτεροι ποτε . Ομως περασαμε απο δυσκολες καταστασεις και ενω εγω ως οριακη ισως χαρακτηριζομουν ως ενα συγκεκριμενο προβλεπομενο μοτιβο , ηταν και εκεινος ακριβως στο ιδιο τρυπακι ενω εκεινος λ.χ επεμενε να παντρευτουμε ενω εγω του ελεγα αστο ρε παιδακι μου δεν πειραζει , να γεννησω πρωτα και βλεπουμε διοτι ηξερα πως θα πιεστω εκ των πραγματων , γνωριζα τον εαυτο μου . Δεν ηθελε λεει να τρεχει σε συμβολαιογραφους για πραξη αναγνωρισης τεκνου , σιγα τα ωα δηλαδη , μαλακιες τουμπανα , ο πηγαιος συντηρητισμος του που ευτυχως απεταξε απο πανω του . Και στη μανα μου θα μπορουσαμε να πουμε ψεμματα οτι ταχα παντευτηκαμε με πολιτικο και αστην να τσιριζει και να μαλακιζεται ,ομως τοτε ημουνα σχεδον αβουλο ον σε σχεση με ολα αυτα , φοβισμενη για καποιο λογο , η μαλλον ηξερα το λογο . Εκεινη με κατηγορησε οτι εμεινα εγκυος πριν το γαμο , ενω ηξερε καλα πως εχω ενεργοτατη σεξουαλικη ζωη απο τα 19 μου , ποτε δεν κρυφτηκα . Δηλαδη τα λεω ολα αυτα για να δειξω οτι μπορει και ενα λανθασμενο μοτιβο στη σχεση μας με εκεινον να δημιουργησε περαιτερω οριακες διαταραχες και πως μπορει οι οριακοι να ειμαστε πολυ δυσκολοι ανθρωποι ομως στη δικη μου περιπτωση και εκιενος ειχε ακραια ξεσπασματα και συμπεριφορες σε σημειο να μην μπορει να με νοιωσει και να με καταλαβει , οποτε και καπου εκει χαθηκε η μαγεια και μειναμε τωρα σχεδον 50αρηδες να μην ξερουμε πως θα παμε παρακατω τη σχεση μας ενω δεν θελουμε να παρουμε διαζυγιο διοτι αγαπιομαστε , ομως δεν ξερω αμα αυτη η αγαπη ειναι ερωτικη . Ισως πλεον η αγαπη μου ειναι τοσο μεγαλη για αυτο και δεν μπορω να τον βρισω η να του φωναξω και εκεινος εμενα . Ερωτα δεν κανουμε , δεν μπορω να κανω μαζι του διοτι ντρεπομαι , τον νοιωθω σαν συγγενη μου , δεν μπορω να λειτουργησω ερωτικα , οχι οτι οδηγηθηκα και ποτε σε ερωτικη εκσταση ομως παιρναμε ικανοποιηση ο ενας απο τον αλλο . Αυτα !!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !



    Αντιλαμβανεσαι ομως οτι ειναι επιτακτικη αναγκη πλεον να την ξεκινησεις ?
    Οσο ψυχοθεραπεια και να κανεις απο μονη της δεν θα βοηθηθεις και στο λεω πλεον με σιγουρια και κατω απο αλλες διαπιστωσεις .



    Βικτωρια μετα απο τοσες συζητησεις εδω μεσα γιατι επετρεψες κατι τετοιο να συμβει .
    Αυτες οι ¨κυριες ¨ειναι η πηγη ολων αυτων των ανθρωπων που εχουν μια λαθος αποψη για την εκκλησία και ειναι και η αιτια να απομακρυνονται απο αυτη .

    Τι σχεση εχει η αγωγη σου και το εμβολιο με αυτες και την εκκλησια ?
    Ενα θα σου πω οτι η εκκλησια ειναι υπερ του εμβολιου και μην παρασύρεσαι με ολο αυτο που προβάλλεται στην τηλεοραση για να κουκουλωσουν καταστάσεις και να θρεφουν ενα κλιμα μισους και αλληλοσπαραγμου ωστε να απροσονατολιζεται η αποτυχια ολου αυτου .

    Για να καταλαβω καλυτερα ,περαν απο το εμβολιο δεχθηκες κριτική και για την αγωγη σου ?

    Οσο για τις κυριες εγω θα τις χαρακτηριζα ηθικους αυτουργους για τους τραυματισμους σου .Εχουν βαλει και αυτες το χερακι τους .
    Οχι δεν δεχομαι οτι ενας τριτος δεν ευθυνεται οταν παει και χωνεται στην ζωη ενος αλλου ατομου το οποιο παλευει με ολο αυτο .
    Ποιος του δινει το δικαιωμα οταν δεν ξερει ο αλλος πως θα αντιδραση ?

    Ειναι ενα θεμα πολυ λεπτο και επειδη θίγεται συνεχεια ,για εμνα ενας τρτος δεν εχει κανεναν λογο να παρει θεση στην ζωη ενος ψυχικα ασθενη γιατι τα αποτελεσμα τα βλεπουμε και παντα ειναι δυσαρεστα ...

    Ξερουμε τι ανθρωπος εισαι και τι αυτογνωσια εχεις αλλα παντα εχεις ενα ερεθισμα για ολα αυτα ...

    Την αγωγη σου Βικτωρια και την παραλληλη ψυχοθερπαεια .Ειναι επιτακτικη αναγκη κοριτσι μου .
    Μην προκαλεις τετοιο πονο στον ευατο σου .Σκεψου οτι εχεις ενα παιδι που ταλαιπωρειται και εκεινο ψυχικα απο οτι θυμαμαι .Μονο και μονο γι αυτο πρεπει να παλευεις και να του δειχνεις ποση δυναμη κρυβει ενας ανθρωπος οταν το θελει και μπορει να καταφερει πολλα ![/QUOTE]

    Ο μεγαλος μας γιος ανηκει στο φασμα του αυτισμου , δηλαδη αυτισμος μεσαιου τυπου χωρις νοητικη υστερηση . Περασαμε ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυσκολα και εκεινος κυριως με τα εντονα ξεσπασματα που δεν μπορουσε να ελεγχει εννοειτε αφου ειναι χαρακτηριστικο . Τοσα συναισθηματα που δεν μπορουσε να ξερει γιατι τα νοιωθει και δεν μπορουσε με τιποτα να διαχειριστει . Με εντονη και αρκετη ψυχοθεραπεια , πολυ δικη του προσπαθεια πλεον ειμαστε σε εναν παρα πολυ καλο δρομο . Εμαθε μεχρι και να δειχνει τα δικα του συναισθηματα και να μπορει να τα προσδιορισει . Ειναι αριστος μαθητης και παρα πολυ επιμελης , θεωρει τον ευατο του weirdo ομως εγω του λεω οτι ειναι ενας υπεροχος και ιδιαιτερος ανθρωπος που λατρευουμε . Δεν εχει φιλους ομως και αυτο δεν μπορει να δουλεψει ακομα τοσο πολυ καλα . Σημασια μεγαλη εχει πλεον οτι δεν εχουμε ξεσπασματα ακραια θυμου σε σημειο να φοβαμαι για ψυχασθενειες κτλ .
    Ο μικρος μας γιος εχει ενα σπανιο συνδρομο αλλα ειναι μυοσκελετικο , δεν εχει καποια διαταραχη δηλαδη
    Και η κορη ειναι φεμινιστρια , επαναστατρια , πανεξυπνη , διαβασμενη , τσαμπουκαλου και και και και
    15 ο μεγαλος , 13 η μεσαια , 9 το μωρο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Μα δεν είπα ποτέ ότι είμαστε "φυσιολογικοί". Προφανώς έχουμε τα θέματά μας, όσοι σχετιζόμαστε με οριακούς. Εγώ πχ, ενώ αναγνωρίζω ότι έχω θέματα, κυρίως τάση για κατάθλιψη, πριν από αυτόν δεν μπορούσα να τα λύσω. Αυτός ήρθε κι έδεσε, με αλλοπρόσαλλο τρόπο βέβαια, στη ζωή μου και από τότε σαν να πέρασαν με μαγικό τρόπο οι καταθλίψεις και οι φοβίες.
    Τι εννοείς με μαγικό τρόπο ?
    Πως μπορουν να περάσουν αυτές οι φοβίες με τον τρόπο που λες ?
    Ει άι δυνατόν μέσα από μια τέτοια σχέση να βγει ένα άνθρωπος αλώβητος?

    Τώρα αν γνωρίζεις ΟΛΟΙ οι άνθρωποι έχουν τάση για να παρουσιάζουν κατάθλιψη ή έχουν παρουσιάσει, άλλοι συνειδητά και άλλοι ασυνείδητα ,οπότε μπορείς να το λες και φυσιολογικό όλο αυτό πλέον
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Την αγωγη σου Βικτωρια και την παραλληλη ψυχοθερπαεια .Ειναι επιτακτικη αναγκη κοριτσι μου .
    Μην προκαλεις τετοιο πονο στον ευατο σου .Σκεψου οτι εχεις ενα παιδι που ταλαιπωρειται και εκεινο ψυχικα απο οτι θυμαμαι .Μονο και μονο γι αυτο πρεπει να παλευεις και να του δειχνεις ποση δυναμη κρυβει ενας ανθρωπος οταν το θελει και μπορει να καταφερει πολλα !
    Ο μεγαλος μας γιος ανηκει στο φασμα του αυτισμου , δηλαδη αυτισμος μεσαιου τυπου χωρις νοητικη υστερηση . Περασαμε ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυσκολα και εκεινος κυριως με τα εντονα ξεσπασματα που δεν μπορουσε να ελεγχει εννοειτε αφου ειναι χαρακτηριστικο . Τοσα συναισθηματα που δεν μπορουσε να ξερει γιατι τα νοιωθει και δεν μπορουσε με τιποτα να διαχειριστει . Με εντονη και αρκετη ψυχοθεραπεια , πολυ δικη του προσπαθεια πλεον ειμαστε σε εναν παρα πολυ καλο δρομο . Εμαθε μεχρι και να δειχνει τα δικα του συναισθηματα και να μπορει να τα προσδιορισει . Ειναι αριστος μαθητης και παρα πολυ επιμελης , θεωρει τον ευατο του weirdo ομως εγω του λεω οτι ειναι ενας υπεροχος και ιδιαιτερος ανθρωπος που λατρευουμε . Δεν εχει φιλους ομως και αυτο δεν μπορει να δουλεψει ακομα τοσο πολυ καλα . Σημασια μεγαλη εχει πλεον οτι δεν εχουμε ξεσπασματα ακραια θυμου σε σημειο να φοβαμαι για ψυχασθενειες κτλ .
    Ο μικρος μας γιος εχει ενα σπανιο συνδρομο αλλα ειναι μυοσκελετικο , δεν εχει καποια διαταραχη δηλαδη
    Και η κορη ειναι φεμινιστρια , επαναστατρια , πανεξυπνη , διαβασμενη , τσαμπουκαλου και και και και
    15 ο μεγαλος , 13 η μεσαια , 9 το μωρο[/QUOTE]

    Βικτωρία έχεις αγώνα μπροστά σου .
    Τα παιδιά εξελίσσονται και παρουσιάζουν διαφορετικές συμπεριφορές σχεδόν καθημερινά με τις οποίες πρέπει να δίνεις μάχη καμία φορά .
    Ένα περισσότερο εσύ ...
    Έχεις τρία παιδιά που τα δύο είναι μέσα στην τρελλα της εφηβείας και το το τρίτο στα πρόθυρα .

    Πρέπει άμεσα να κάνεις πράγματα ώστε να είσαι σε θέση να είσαι δίπλα τους.
    Λυπάμαι που το λέω αλλά το σεξουαλικό και γενικά όλο αυτό με τον άντρα σου πως θα λυθεί όταν προηγούνται αλλά ζητήματα που φυσικά δεν σου δίνουν και το χρονικό περιθώριο να ασχοληθείς και με αυτά .

    Γνωρίζεις ότι οι ρυθμοί των παιδιών σε αυτές τις ηλικίες είναι τρελλοί και λίγο να εκτροχιαστεί πάει ,έχεις χάσει την μπάλα .
    Δεν είναι να χάνεις την μπάλα σε παιδιά που είναι μέσα στην εφηβεία όσο καλά μεγαλωμένα και να τα έχεις ...

    Πολλά μέτωπα Βικτώρια και σίγουρα η απόφαση σου για αποχή από την αγωγή δεν ήρθε την κατάλληλη στιγμή .
    Ζεις σε ένα άκρως απαιτητικό περιβάλλον και πρέπει κάπως να βρεις τον τρόπο που θα γίνει αυτή η αποσυμπίεση ώστε να μην οδηγείται στους αυτοτραυματισμός υς σου και σε ολή αυτή την πολύ άσχημη κατάσταση .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 25-08-2018, 21:03
  2. Αντε καλη αρχη!!!!
    By athanasoudaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2011, 14:54
  3. Replies: 36
    Last Post: 06-05-2011, 09:05
  4. Αντε παλι απο την αρχη...
    By vasos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 19-08-2010, 17:57
  5. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 (ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..... Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;)
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 262
    Last Post: 20-10-2009, 15:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •