Εγκυμοσύνη και ιδψ - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 17 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 245
  1. #151
    Το χειρότερο είναι βέβαια όταν σκεφτώ ότι έκανα ένα βήμα και πάω καλύτερα. Μια που θα το σκεφτώ και αρχίζει ο Πανικος. Επειδή και σήμερα έπαθα ένα κάτι όπως χθες, διαπίστωσα πως τις τελευταίες μερες είχα σκεφτεί ότι πάω καλύτερα και μπράβο μου.

  2. #152
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Μετά από τόσα χρόνια με την ΙΔΨ και τις τόσες συνεδριες σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους νομίζω πως αυτή είναι η «μαγική» λύση: να μην δινουμε αξία στις σκέψεις και αυτές με τη σειρά τους θα υποχωρούν. Δεν θα εξαφανιστούν εντελώς αλλα τουλάχιστον θα μικρύνουν κι αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμάς. Αυτό έχω καταλάβει. Και προσπαθώ να το εφαρμόσω στην πράξη. Είναι δύσκολο αλλά ξεκίνησα από αυτό που λες: αυτές οι σκέψεις δεν είμαι εγώ. Όσο και να βασανίζομαι δεν είναι αληθινές είναι πλασματικές. Τις φτιάχνει το μυαλό μου με κάποιο τρομακτικό τρόπο αλλά δεν είναι αλήθεια. Όποτε αστες να υπάρχουν κι εγώ συνεχίζω κανονικά τη ζωή μου…
    Σαν να χάνουν τη δύναμη τους, σωστά; Μακάρι να καταφέρω να τις ελέγξω. Βασικά το συναίσθημα που μου προκαλούν. Ας υπάρχουν αρκεί να μην με επηρεάζουν.

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    "Και αν" γίνει αυτό, έγινε. Όταν συμβεί, τότε θα δούμε τι θα κάνουμε. Έτσι να λες.

  4. #154
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    "Και αν" γίνει αυτό, έγινε. Όταν συμβεί, τότε θα δούμε τι θα κάνουμε. Έτσι να λες.
    Αυτό μου έχει πει και ο ψυχολόγος. Κάποιες φορές το λέω και πιάνει. Όταν όμως βομβαρδίζομαι από πολλές συνεχόμενες σκέψεις δυστυχώς το χάνω. Μπερδεύομαι, αγχώνομαι, φοβάμαι και παρασύρομαι.

  5. #155
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Stress28580 View Post
    Αυτό μου έχει πει και ο ψυχολόγος. Κάποιες φορές το λέω και πιάνει. Όταν όμως βομβαρδίζομαι από πολλές συνεχόμενες σκέψεις δυστυχώς το χάνω. Μπερδεύομαι, αγχώνομαι, φοβάμαι και παρασύρομαι.
    Είναι πολύ λογικό να σου συμβαίνει αυτό. Έτσι λειτουργεί η Ιδψ. Θέλει εξάσκηση. Όμως γίνεται. Το λέω εγώ που περασα μέσα από πολύ μεγάλη δυσκολία και ταυτόχρονη κατάθλιψη και κατάφερα μετά από πολύ κόπο να ελέγξω αρκετά αυτές τις αρνητικές σκέψεις. Μην το βάζεις κάτω! Σίγουρα θα έχεις και τια πιο δύσκολες μέρες αλλά άσε τις σκέψεις απλά να υπάρχουν…

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Άσε, εγώ σε μια φάση είχα ιδεοληψίες μαζεμένες σε ένα βράδυ πως τώρα μπορεί να πεθαίνει ο πατέρας μου ή η μάνα μου και έλεγα εγώ τώρα τι κάνω ακριβώς. Πια καταλήγω στο ό,τι είναι να συμβεί γενικά, θα συμβεί. Δεν μπορώ να πω πως έχει ριζώσει μέσα μου, αλλά το λέω στον εαυτό μου κάθε φορά που κάνω τέτοια σενάρια.

  7. #157
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Άσε, εγώ σε μια φάση είχα ιδεοληψίες μαζεμένες σε ένα βράδυ πως τώρα μπορεί να πεθαίνει ο πατέρας μου ή η μάνα μου και έλεγα εγώ τώρα τι κάνω ακριβώς. Πια καταλήγω στο ό,τι είναι να συμβεί γενικά, θα συμβεί. Δεν μπορώ να πω πως έχει ριζώσει μέσα μου, αλλά το λέω στον εαυτό μου κάθε φορά που κάνω τέτοια σενάρια.
    Έτσι μπράβο! Αυτό χρειάζεται να λες. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, ο,τι είναι να γίνει θα γίνει. Κι είναι πολύ ανακουφιστικό αυτό κάτι φορές.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Απλά ξέρεις ποιο είναι το θέμα, ότι τώρα έχω κάνει αυτή την πρόοδο την μεγάλη αλλά έχω και την βοήθεια της οικογένειάς μου. Αν βρεθώ ολομόναχη δεν ξέρω. Δεν εννοώ κάποιες μέρες μόνη, αλλά να μην τους έχω καθόλου. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι έντονα, σιγά σιγά θα σταθώ και στα δικά μου πόδια.

  9. #159
    Μου δίνετε κουράγιο και σας ευχαριστώ πολύ.

    Νεφέλη χαίρομαι πολύ που τα κατάφερες. End of an era φαντάζομαι πόσο τρομαχτικό θα ήταν.

    Φαντάζομαι ότι δεν είναι εύκολο να ριζώσει μέσα μας. Αν ήταν θα το είχαμε ξεπεράσει τώρα. Πιστεύετε ότι θα πρέπει να το επαναλάβουμε πάντα μέσα μας ότι είναι απλά σκέψεις κλπ ή θα είναι μετά από κάποιο σημείο αυτόματη η διαδικασία;

  10. #160
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Απλά ξέρεις ποιο είναι το θέμα, ότι τώρα έχω κάνει αυτή την πρόοδο την μεγάλη αλλά έχω και την βοήθεια της οικογένειάς μου. Αν βρεθώ ολομόναχη δεν ξέρω. Δεν εννοώ κάποιες μέρες μόνη, αλλά να μην τους έχω καθόλου. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι έντονα, σιγά σιγά θα σταθώ και στα δικά μου πόδια.
    Θα τα καταφέρεις! Η οικογένεια σε στηρίζει αλλά είναι δικό σου επίτευγμα η πρόοδος που έχεις κάνει.

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Νομίζω εξαρτάται την φάση που θα βρισκόμαστε. Μπορεί να μην είναι αυτόματα, αλλά δεν θα απαιτεί την ίδια ψυχική ενέργεια που χρειάστηκε στις αργές. Πόσο καιρό κάνεις ψυχοθεραπεία;

  12. #162
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Stress28580 View Post
    Μου δίνετε κουράγιο και σας ευχαριστώ πολύ.

    Νεφέλη χαίρομαι πολύ που τα κατάφερες. End of an era φαντάζομαι πόσο τρομαχτικό θα ήταν.

    Φαντάζομαι ότι δεν είναι εύκολο να ριζώσει μέσα μας. Αν ήταν θα το είχαμε ξεπεράσει τώρα. Πιστεύετε ότι θα πρέπει να το επαναλάβουμε πάντα μέσα μας ότι είναι απλά σκέψεις κλπ ή θα είναι μετά από κάποιο σημείο αυτόματη η διαδικασία;
    Χρειάζεται η επανάληψη αλλά μετά από ένα διάστημα (διαφορετικό φυσικά για τον καθένα) γίνεται αυτόματα η διαδικασία. Ξέρω ότι ακούγεται ακατόρθωτο αλλά δεν είναι…

  13. #163
    Ψυχοθεραπεία κάνω 4 χρόνια αλλά ξεκίνησα λόγο άγχους. Με ΙΔΨ διαγνώστηκα τώρα. Είδαμε ότι ενώ έχω βελτιωθεί, παραμένουν κάποιες συγκεκριμένες σκέψεις, που επαναλαμβάνονται οπότε ο ψυχολόγος μου πρότεινε να δω κι έναν ψυχίατρο οπότε και διαγνώστηκα.

    Νεφέλη μου δίνεις δύναμη.

  14. #164
    Εμένα και η ψυχολόγος και η ψυχίατρος μου λένε να μπλοκάρω τις σκέψεις.Δηλαδη όταν έρχεται να την διώχνω ή να την αντικαθιστω με καλή σκέψη.Θελει πολύ δουλειά αυτό αλλά είναι ο μόνος τρόπος να εκπαιδεύσω τον εγκέφαλο μου να λειτουργεί αλλιώς.Επειδη θα υπάρχουν φορές όμως που οι σκέψεις θα με πλακώνουν κ δεν θα μπορώ να το κάνω, εκεί να λέω δεν είναι αληθινό όλο αυτό, είναι της ιδψ, είναι εφιάλτης.Να μην υποκύπτω όμως στην ιδεοληψία και να ψάχνω τρόπο να καθησυχαστω.Πχ πολλές φορές σκεφτομαι πως ίσως με χωρίσει ο άντρας μου.Ιδεοληψια,δεν έχουμε κανένα προβλημα.Και σκεφτομαι δεν πειράζει,δεν θα πεθάνω όλοι χωρίζουν και πολλά τέτοια.Οχι όμως, πρέπει να το διώχνω αμέσως.Ο εγκέφαλος είναι όργανο κ εκπαιδεύεται εύκολα αρκεί να επιμεινεις.

  15. #165
    Μου φαίνεται πολύ λογικό το ότι πρέπει να αντιστρέψουμε τον τρόπο σκέψης μας. Να εκπαιδεύσουμε το μυαλό να σκέφτεται αλλιώς. Δυστυχώς όμως υποκύπτω τις περισσότερες φορές και ψάχνω για επιβεβαίωση. Συν ότι προσπαθώ να αποφεύγω αυτό που ξέρω ότι θα με αγχώσει. Τώρα έχω αρχίσει να τα συνειδητοποιώ όλα αυτά που διαβάζω και για την ΙΔΨ για να καταλάβω περί τίνος πρόκειται.

Page 11 of 17 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Similar Threads

  1. εγκυμοσυνη
    By kapamaru!! in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 29-03-2018, 13:11
  2. Εγκυμοσύνη και σχέση
    By carrie21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 09-12-2016, 13:29
  3. Εγκυμοσύνη και διάθεση
    By Flower16 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 14-09-2016, 00:08
  4. Εγκυμοσύνη
    By le.ka in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 30-03-2016, 21:02
  5. Εγκυμοσυνη
    By brazil in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 12-10-2013, 17:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •