Εγκυμοσύνη και ιδψ - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 17 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 245
  1. #91
    Καλημέρα. πως ξυπνήσατε σήμερα; Εγω κάπως περίεργα αλλά χωρίς συγκεκριμένο λόγο. Διάβασα τη συζήτησή σας και βλέπω ότι όλοι είμαστε στο ίδιο σημείο. Σε όλους κολλάει μια σκέψη που ενώ ξέρουμε πως είναι παράλογη για μας έχει λογική υπόσταση και φυσικά είναι αληθινή και αρκετή να μας αγχώσει. Δεν ξέρω πώς καταφέρνεις να το ελέγξεις όλο αυτό. Δηλαδή εφόσον κατανοείς πως πρόκειται για παραλογισμό αλλά συνεχίζεις να αγχώνεσαι τι μπορεί να σε κάνει να σταματήσεις; ελπίζω όλες αυτές οι θεραπείες που λες Chocorelo να φέρουν κάποιο αποτέλεσμα στο μέλλον, τόσο για μας όσο και τους υπόλοιπους σαν εμάς. Δεν ξέρω πως είναι οι άλλες ψυχικές παθήσεις αλλά και η δικιά μας ώρες ώρες δεν παλεύεται. Δεν είναι εύκολο να ζεις με αυτή και κάποιες στιγμές είναι σαν να ζεις σε τεντωμένο σκοινί. Για μένα τουλάχιστον, γιατί δεν ξέρω πότε θα έρθει αυτή, η σκέψη που θα με κάνει να μην μπορώ να λειτουργήσω. Έχω βελτιωθεί από παλιότερα αλλά δεν θα ξεχάσω ποτέ το πώς ήμουν και τρέμω μην γυρίσω πάλι εκεί. Το οποίο δεν ήταν τίποτα το φοβερό. Όμως έφτανε για να γίνει ένα κλικ μέσα μου και κατέρρευσα ολοκληρωτικά.

  2. #92
    Καλημέρα Stress.Νιωθω μια ανησυχία αλλά όχι τίποτα φοβερό.Εχω κλάψει άπειρες φορές εξαιτίας αυτών των σκέψεων.Εχουν περάσει 4 χρόνια από τότε που μου εμφανίστηκε.Απο την αρχή νόμιζα ότι θα τρελαθώ.Με έχουν διαβεβαιώσει 2 ψυχολόγοι κ δύο ψυχίατροι ότι αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί κ το βλέπω κ μόνη μου.Κ όμως ακόμα όταν θα πάθω υποτροπή το σκέφτομαι.Συν διαφορα άλλα που μου σκάνε κατά καιρούς.Η κάθε διατάραχη έχει την δική της δυσκολία,όλοι υποφέρουμε.Οσο για τις θεραπείες πραγματικα έχω ελπίδα γιατί το ψάχνουν πολύ.

  3. #93
    Όταν διαγνώστηκα διάβασα για την ιδψ και έλεγε πως οι ασθενείς φοβούνται ότι θα τρελαθούν. Κι εγώ όταν μου συμβαίνει το ίδιο σκέφτομαι.

  4. #94
    Το ξέρω.Εγω πχ δεν έχω φόβο για μικρόβια, ασθένειες ή μανία με την τάξη και την συμμετρία.Δεν έχω φυσικούς ψυχαναγκασμούς.Εχω ιδεοληψίες:ότι θα τρελαθώ,ότι μπορεί να κάνω κακό σε κάποιον ή σε μένα,νιώθω τύψεις για πράγματα που έχω κάνει από το πιο γελοίο.Και έχω νοητικούς ψυχαναγκασμούς,γυρνάω πίσω το μυαλό μου ξανά κ ξανά κπροσπαθω να βάλω την σκέψη σε τάξη.

  5. #95
    Quote Originally Posted by Chocorelo View Post
    Το ξέρω.Εγω πχ δεν έχω φόβο για μικρόβια, ασθένειες ή μανία με την τάξη και την συμμετρία.Δεν έχω φυσικούς ψυχαναγκασμούς.Εχω ιδεοληψίες:ότι θα τρελαθώ,ότι μπορεί να κάνω κακό σε κάποιον ή σε μένα,νιώθω τύψεις για πράγματα που έχω κάνει από το πιο γελοίο.Και έχω νοητικούς ψυχαναγκασμούς,γυρνάω πίσω το μυαλό μου ξανά κ ξανά κπροσπαθω να βάλω την σκέψη σε τάξη.
    Ακριβώς το ίδιο έχω. Δεν έχω ψυχαναγκαστικές συμπεριφορές ή με τα μικρόβια κλπ. Έχω σκέψεις. Διαρκώς σκέφτομαι ότι θα κάνω κάποιο λάθος και ότι θα βλάψω κάποιον. Κολλάω σε πράγματα και τα φέρνω ξανά και ξανά στο μυαλό μου και φυσικά νιώθω τύψεις και ενοχές σχεδόν για τα πάντα. Ότι μπορεί να με κάνει να νιώσω ανεπαρκής το σκέφτομαι ξανά και ξανά και ξανά.

  6. #96
    Ναι stress μου έτσι.Πασχιζω σκληρά σε όλη μου τη ζωή να είμαι σωστή και τίμια απέναντι σε όλους.Ενα λάθος πχ να έχω κάνει αυτό σκεφτομαι κ έχω τύψεις.Ειναι φοβερο αυτό.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    Παιδιά σας παρακαλώ γκουγκλαρετε λίγο "ιατρικό ψυχοθεραπευτικο κέντρο" Θεσσαλονίκη και δείτε που εφαρμόζουν τον διακρανιακο ερεθισμό. Έχει πολύ καλές κριτικές

  8. #98
    Quote Originally Posted by Chocorelo View Post
    Ναι stress μου έτσι.Πασχιζω σκληρά σε όλη μου τη ζωή να είμαι σωστή και τίμια απέναντι σε όλους.Ενα λάθος πχ να έχω κάνει αυτό σκεφτομαι κ έχω τύψεις.Ειναι φοβερο αυτό.
    Είναι απίστευτο γιατί ξέρουμε πλέον ότι το κατασκευάζει το μυαλό μας αλλά παρόλα αυτά συνεχίζουμε να βασανίζομαστε.

    lloullou00 θα το ψάξω.

  9. #99
    lloulou00 εγώ το έχω κοιτάξει.Εχω ψάξει τα πάντα σχεδόν.Δειτε αυτό σας παρακαλώ.Ειναι για τον Κιμογλου πού σας ανέφερα πιο πάνω.Εχει σώσει πολύ κόσμο.
    https://www.counseling.gr/comments.html

  10. #100
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Chocorelo View Post
    lloulou00 εγώ το έχω κοιτάξει.Εχω ψάξει τα πάντα σχεδόν.Δειτε αυτό σας παρακαλώ.Ειναι για τον Κιμογλου πού σας ανέφερα πιο πάνω.Εχει σώσει πολύ κόσμο.
    https://www.counseling.gr/comments.html
    Ναι το είδα εγώ. Φαίνεται ότι κάνει καλή δουλειά. Θα ρωτήσω και τον ψυχίατρο… τη γνώμη του

  11. #101
    Nefeli28 εγώ πρώτη φορά άκουσα γιαυτον από την Νενα Χρονοπούλου.Πηγε εκεί τον γιο της και ο γιατρός τον βοήθησε πολύ σε διάφορες λειτουργίες του.Μετα διάβασα γιαυτον και από ότι φαίνεται πραγματικα είναι κάτι διαφορετικό.Δεν έχω δει άσχημη κριτική κάπου.Ειναι αναγνωρισμένος από παντού.Εγω όταν γεννήσω θα πάω.

  12. #102
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Chocorelo View Post
    Nefeli28 εγώ πρώτη φορά άκουσα γιαυτον από την Νενα Χρονοπούλου.Πηγε εκεί τον γιο της και ο γιατρός τον βοήθησε πολύ σε διάφορες λειτουργίες του.Μετα διάβασα γιαυτον και από ότι φαίνεται πραγματικα είναι κάτι διαφορετικό.Δεν έχω δει άσχημη κριτική κάπου.Ειναι αναγνωρισμένος από παντού.Εγω όταν γεννήσω θα πάω.
    Ναι συμφωνώ, αξίζει να το δούμε!
    Σε ποιο μηνα είσαι τώρα; Εύχομαι να πάνε όλα καλά κορίτσι μου

  13. #103
    Μπήκα στον έβδομο,έχω αγοράκι.Φοβομουν πολύ να προχωρήσω σε εγκυμοσύνη λόγω της ιδψ.Αν εξαιρέσεις τις τελευταίες τρεις εβδομάδες που είναι πιο δύσκολες με πήγε καλά.Σιγουρα καλύτερα από ότι περίμενα.Ευχαριστω για τις ευχές.Εγω πάντως θέλω να προσπαθήσω με όποιον τρόπο μπορώ.Nefeli28 αν δεν περάσει η ιδψ αλλά βελτιωθεί σε ένα 50% δεν αξίζει τον κόπο;θα φύγει ένα μεγάλο βάρος από πάνω σου κ το υπόλοιπο θα το ελέγχεις φαρμακευτικά.

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Επειδή έχει προκύψει κάτι έκτακτο αυτές τις ημέρες, νιώθω μεν πως με "παρασύρουν" οι δουλειές που έχουν προκύψει, από την άλλη είναι σαν να τα κάνω όλα αυτά σε μια παραζάλη, μηχανικά. Έχω και κάτι ζαλάδες μέσα στην ημέρα. Επιτέλους αύριο έχω συνεδρία. Πρέπει να εστιάσω πάλι στον εαυτό μου.

  15. #105
    End of an era συχνα νιώθω έτσι.Αφου λέω κάποιες φορές έχω συνηθίσει σχεδόν.Τις φορές που ξεχνιέμαι εντελώς και νιώθω χαρούμενη λέω τι έγινε;

Page 7 of 17 FirstFirst ... 56789 ... LastLast

Similar Threads

  1. εγκυμοσυνη
    By kapamaru!! in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 29-03-2018, 13:11
  2. Εγκυμοσύνη και σχέση
    By carrie21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 09-12-2016, 13:29
  3. Εγκυμοσύνη και διάθεση
    By Flower16 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 14-09-2016, 00:08
  4. Εγκυμοσύνη
    By le.ka in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 30-03-2016, 21:02
  5. Εγκυμοσυνη
    By brazil in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 12-10-2013, 17:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •