Εγκυμοσύνη και ιδψ - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 17 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast
Results 181 to 195 of 245
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ναι, θέλει προσπάθεια. Είναι σαν να μην μπορώ να δεχτώ για μένα κάτι καλό/θετικό. Βλέπουμε, υπομονή να αλλάξουμε τις καλές αυτές συνήθειες.

  2. #182
    Nefeli28
    Guest
    Κι εγώ πολλές φορές δεν μπορώ να δεχτώ κάτι θετικο για μένα και κυρίως όταν νιώθω καλά θεωρώ πως δεν «πρέπει» να είναι έτσι και σαν να προσπαθώ να βρω κάτι για να υποφέρω. Έχει εκπαιδευτεί ο εγκέφαλος μας να σκέφτεται έτσι. Είναι η πάθηση μας αυτή. Όμως είμαι εδώ για να σας πω πως αφού έχει εκπαιδευτεί έτσι, μπορεί να εκπαιδευτεί και αλλιώς!
    Απλά θέλει προσπάθεια και πολλή πολλή υπομονή. Κι όταν πέφτουμε δεν έγινε τίποτα. Σηκωνόμαστε και συνεχίζουμε. Κι αν δεν μπορούμε να σηκωθούμε αμέσως γιατί μες πιέζουν οι σκέψεις πάλι δεν πειραζει, κάποια στιγμή θα τα καταφέρουμε.
    Ας λέμε στον εαυτό μας πιο συχνά τη φραση αυτή: δεν πειραζει, δεν χάθηκε ο κόσμος.
    Γίνεται να φτιάξουμε τη ζωή μας καλύτερη. Δεν είναι τίποτα ακατόρθωτο!

  3. #183
    Καλημέρα κορίτσια.Αποψε κοιμήθηκα πολύ καλά,από τις 12 ως τις 9.Ειχα καιρό.Αυτο ακριβώς μου τονίζουν ψυχολόγος και ψυχίατρος.Πρεπει να αγωνιστώ να μάθω τον εγκέφαλο μου να λειτουργεί διαφορετικά.Ειναι από τα πιο εύκολα εκπαιδευσιμα όργανα.Αυτες τις μέρες το προσπαθώ πολύ αυτό.

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Έχεις δίκιο Νεφέλη. Είναι πολύ ενθαρρυντικό να διαβάζουμε τέτοια λόγια από άτομα με την ίδια πάθηση.

  5. #185
    Καλησπέρα σας!! Νεφέλη για μένα είσαι σαν φάρος!.μου δίνεις πολύ κουράγιο και σε ευχαριστώ πολύ!

  6. #186
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Stress28580 View Post
    Καλησπέρα σας!! Νεφέλη για μένα είσαι σαν φάρος!.μου δίνεις πολύ κουράγιο και σε ευχαριστώ πολύ!
    Χαιρομαι παρα πολύ αν μπορώ έστω και λίγο να σας δώσω κουραγιο. Ξέρω πολύ καλά πως είναι να τα περνάς όλα αυτά και πραγματικά όσα γράφω είναι μέσα από τον προσωπικό δικό μου γολγοθά.
    Υπάρχει ελπίδα μην το βάζουμε κάτω!
    Αφού μπόρεσα εγώ που ήμουν έτοιμη για ψυχιατρείο, μπορείτε κι εσείς σίγουρα!!

  7. #187
    Nefeli28 πραγματικα μας δίνεις ελπίδα.Γιατι και περισσότερα χρόνια από μας το έχεις και ήσουν και άσχημα και κατάφερες να συνελθεις αρκετά.

  8. #188
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Chocorelo View Post
    Nefeli28 πραγματικα μας δίνεις ελπίδα.Γιατι και περισσότερα χρόνια από μας το έχεις και ήσουν και άσχημα και κατάφερες να συνελθεις αρκετά.
    Γι αυτό είμαι εδώ για να σας δώσω ελπίδα…
    Είναι άτιμο πράγμα αυτή η ΙΔΨ αλλά μπορούμε να τη διαχειριστούμε.
    Πως είσαι σήμερα;

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Πως γίνεται ενώ έχουμε αυτή την αρρώστια με την αμφιβολία που θέλουμε να έχουμε διαβεβαίωση για τα πάντα και πως όλα θα πάνε καλά, να τολμήσουμε και να κάνουμε σπουδαία πράγματα; Εγώ το πάω λίγο λίγο με την λογική, να κάνω κάποια βήματα έξω από το comfort zone μου, αλλά με σαμποτάρω, δεν μου αναγνωρίζω την αξία μου. Μετά από κάθε συνεδρία έχω το άγχος μήπως και στην επόμενη συνεδρία νιώσω πως δεν θα έχει κάτι να μου προσφέρει και θα νιώθω ξενερωμένη.

  10. #190
    Καλα σχετικά.Κανω αυτό που είπε η ψυχολόγος έρχονται σκέψεις κ τις διώχνω.Μερικες φορές δεν τα καταφέρνω αμέσως αλλά θεωρώ πως με την εξάσκηση θα το κοντρολαρω.nefeli28 πόσα χρόνια έχεις ιδψ;

  11. #191
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Chocorelo View Post
    Καλα σχετικά.Κανω αυτό που είπε η ψυχολόγος έρχονται σκέψεις κ τις διώχνω.Μερικες φορές δεν τα καταφέρνω αμέσως αλλά θεωρώ πως με την εξάσκηση θα το κοντρολαρω.nefeli28 πόσα χρόνια έχεις ιδψ;
    Έχω ΙΔΨ από τα 7 μου. Είναι οι πρώτες σκέψεις, ψυχαναγκασμοι και τελετουργίες που θυμάμαι να κάνω.
    Φυσικά δεν έγινε έγκυρα η διάγνωση και έφαγα όλα μου τα χρόνια με αυτό το πράγμα. Πήγα 1η φορά σε ψυχολογο στα 40 μου όπου και διαγνωστικά. Από τότε μέχρι σήμερα (45 σήμερα) παλεύω διαρκώς με αυτό και πριν δυο χρόνια έφτασα στην απόλυτη κατάρρευση.
    Πήρα φάρμακα και συνεχίζω με μειωμένη αγωγή πλέον (οδεύω προς σταδιακή διακοπή) να αγωνίζομαι προσπαθώντας διαρκώς να βελτιώσω την κατάσταση μου.
    Ο μόνος τρόπος που έχω βρει είναι η συνειδητή μείωση της σκέψης όταν έρχεται. Το να τη διώχνω, να μην της δίνω σημασια και να την περνάω στο ντούκου…..

  12. #192
    Nefeli28 πραγματικα μια ζωή.Ειδες όμως αρκετή βελτίωση έτσι δεν είναι; Αυτό με τις σκέψεις πρέπει να κάνουμε
    αν θέλουμε να γίνουμε καλά, απλά δεν γίνεται πάντα.Θελει διαρκή αγώνα.

  13. #193
    Nefeli28
    Guest
    Βέβαια δεν γίνεται πάντα. Και λογικό είναι. Έχουμε μια διαταραχή με αυτή θα πορευτούμε. Δεν θα φύγει ποτε ούτε θα γίνουμε τελείως καλά. Αυτό επίσης πρέπει να το χωνέψουμε. Και φυσικά θα υπάρχουν οι μέρες που δεν θα τα καταφέρνουμε, όμως δεν θα το βάζουμε κάτω.
    Θα προσπαθούμε πάντα για την καλυτέρευση της ζωής μας. Κι ας είναι οι σκέψεις άλλοτε μικρές κι άλλοτε μεγάλες.

    Μ’αρεσει που συζητάμε μεταξύ μας και τα μοιραζόμαστε όλα αυτά. Με κάνουν να αισθάνομαι πως δεν είμαι μόνη μου σε αυτό τον αγώνα. Είμαστε πολλοί τελικά…

    Πως πήγε σήμερα η μέρα; Εγώ ξεκίνησα 1η μέρα με τα παιδιά στο σχολείο, είμαι εκπαιδευτικός και η αλήθεια είναι πως ήταν δύσκολα. Αγχώθηκα αρκετά και κουράστηκα πολύ με αποτέλεσμα να μπω σε αρνητικές σκέψεις αλλά τώρα που γύρισα σπίτι προσπάθησα να το δω όλο αυτό σαν μια πρόκληση. Άλλωστε κάθε χρονιά για μας είναι μια νέα πραγματικότητα και πρόκληση…Δεν θέλω να με πιάσει ο αρνητισμος από τώρα ακόμα δεν ξεκινήσαμε….
    Εσάς πως ήταν η μέρα;

  14. #194
    Nefeli28 και εμένα μου αρέσει πολύ που μιλάμε.Δεν νιώθω εξωγήινη.Ειναι κ δύσκολη η δουλειά σου κορίτσι μου σε καταλαβαινω.Το σκ κύλησε καλά.Εφαγα, κοιμήθηκα,ξεκουράστηκα.Μπο ρεσα κ μπλοκάρα τις σκέψεις.Σημερα όμως ήμουν λίγο ανήσυχη κ το μπλοκάρισμα δεν πήγε όπως ήθελα.Δεν μπόρεσα να κοιμηθώ τώρα το μεσημέρι δυστυχώς.Εισαι παντρεμένη;;;

  15. #195
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Chocorelo View Post
    Nefeli28 και εμένα μου αρέσει πολύ που μιλάμε.Δεν νιώθω εξωγήινη.Ειναι κ δύσκολη η δουλειά σου κορίτσι μου σε καταλαβαινω.Το σκ κύλησε καλά.Εφαγα, κοιμήθηκα,ξεκουράστηκα.Μπο ρεσα κ μπλοκάρα τις σκέψεις.Σημερα όμως ήμουν λίγο ανήσυχη κ το μπλοκάρισμα δεν πήγε όπως ήθελα.Δεν μπόρεσα να κοιμηθώ τώρα το μεσημέρι δυστυχώς.Εισαι παντρεμένη;;;
    Ναι είμαι παντρεμένη με δυο παιδιά.
    Σε καταλαβαίνω με το μπλοκάρισμα κι εγώ το έχω κάποιες φορές να μην το καταφερνω. Δεν είναι εύκολο και κάτι φορές γίνεται πολύ κουραστικό. Εσυ δουλεύεις; Ποσο χρόνων είσαι;

Page 13 of 17 FirstFirst ... 31112131415 ... LastLast

Similar Threads

  1. εγκυμοσυνη
    By kapamaru!! in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 29-03-2018, 13:11
  2. Εγκυμοσύνη και σχέση
    By carrie21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 09-12-2016, 13:29
  3. Εγκυμοσύνη και διάθεση
    By Flower16 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 14-09-2016, 00:08
  4. Εγκυμοσύνη
    By le.ka in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 30-03-2016, 21:02
  5. Εγκυμοσυνη
    By brazil in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 12-10-2013, 17:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •