Εγκυμοσύνη και ιδψ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 17 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 245
  1. #1

    Εγκυμοσύνη και ιδψ

    Καλημέρα παιδιά.Διαβαζω τα θέματα σας εδώ κ καιρό όμως τώρα αποφάσισα να μιλήσω μαζί σας.Πριν 4 χρόνια μου παρουσιάστηκαν ξαφνικά ιδεοληψίες σε έντονο βαθμό.Στην αρχή νόμιζα ότι τρελαίνομαι,ζήτησα βοήθεια όμως και έμαθα τι έχω.Μετα από 9 μήνες περίπου πήγα σε ψυχίατρο ο οποίος μου έδωσε το εσιταλοπραμ.Ειδα βελτίωση αλλά όχι σημαντική.Προχωρουσα έτσι κ με ψυχοθεραπεία ανά διαστήματα.πριν ενάμιση χρόνο σε μια υποτροπή μου έδωσε λαντοζ των 20 ένα την ημέρα κ κλονοτριλ 0.50.Ημουν πολύ καλύτερα χωρίς όμως να φύγουν εντελώς οι ιδεοληψίες.Επειδη όμως ήθελα να μείνω έγκυος έκοψα το κλονοτριλ με τον γιατρό κ όντως έμεινα κρατώντας το λαντοζ.Μεχρι τώρα που είμαι στον έκτο είχα τα άγχη μου αλλά ελεγχόμενα.Εδω και δύο εβδομάδες όμως με πιάνουν πάλι πολλές σκέψεις κ σφίξιμο στο στομάχι.Αλλες μέρες είναι καλές άλλες όχι.Φοβαμαι πολύ μην γεννήσω κ πάθω χειρότερα κ δεν μπορώ να φροντίσω το μωρό.Τα σκεφτομαι και κλαίω.Ειχε κάνεις σας παρόμοια εμπειρία ή τελοπαντως μια ενθαρρυντική συμβουλή από κάποιον; Ευχαριστω.

  2. #2
    Κανείς βρε παιδιά;;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν έχω παιδιά αλλά καταλαβαίνω πως νιώθεις... Προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι ήρεμη και να σκέφτεσαι θετικά... Κι όποτε θέλεις μπορείς να γράφεις εδώ αν νιώθεις ότι σε βοηθάει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Κυκνε σε ευχαριστώ που απαντησες.Προσπαθω αλλά δεν είναι πάντα εφικτό.Καποιες φορές νιώθω απελπισία αλλά όταν κλάψω ευτυχώς φεύγει κ νιώθω αρκετά καλύτερα.Με φοβίζει πολύ το μετά.Δεν θέλω να στεναχωριέμαι για το μωρό.Ειμαι 35 κ παντρεμένη 6 χρόνια κ καθυστέρησα την εγκυμοσύνη λόγω των σκέψεων και των φόβων μου.Θα θελα κάποια στιγμή να περάσει αυτό το πράγμα.Αν και ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Να μην ανησυχεις...οταν με το καλο θα ερθει το νινι σου δε θα εχεις χρόνο να σκεφτεις τπτ.Η εγκυμοσυνη ειναι μια περιεργη φαση...ειναι το αγχος να πανε ολα καλα ...το αγχος για το αγνωστο.Δεν ειναι για ολες τις μανουλες μια ξεγνοιαστη περιοδος.Ειναι ωστοσο η πρωτη σου εγκυμοσυνη.Χαλαρωσε κι απολαυσε το.Βημα βημα...μερα με τη μερα...μη σκεφτεσαι τα χειροτερα.Να σκεφτεσαι τα καλυτερα και ολα ετσι θα πανε θα δεις.Ξεςρεις οταν ερχεται ενα παιδακι στη ζωη μας ερχεται γι απαντα...και δεν ειμαστε παντα καλα.Ομως δεν πειραζει ..και καλα οταν δεν ειμαστε τα παιδακια ειναι εκει..διπλα μας με υπομονη μεχρι να περνανε τα δυσκολα και να ερχονατι τα ομορφα.Ετσι ειναι η ζωη.Φανταζομαι εχεις καποιους ανθρωπους διπλα σου να σε βοηθησουν αν χρειαστει.Αν δεις οτι δεν αισθανεσαι καλα ψυχολογικα μετα τη γεννα θα μιλησεις αμεσα με το γιατρο σου...δε θα το αμελησεις.Με ηρεμια και ψυχραιμια ακομα και ετσι οτι και να ειναι θα περασει.Μην αγχωνεσαι με ολα κοριτσι μου.Ηρεμησε...πηγαινε καμια βολτουλα διαλεξε ρουχαλακια για το νινι σου...ξεκουρασου τωρα που μπορεις και μη φοβασαι τπτ.Οτι και να γινει θα εισαι μια υπεροχη μανουλα.Με το καλό!!

  6. #6
    Nicolina καλησπέρα.Η αλήθεια είναι ότι είναι βάσανο να σκέφτεσαι συνεχεια τα χειρότερα σενάρια.Εγω πχ από την αρχή που ξεκίνησε η διαταραχή πάντα ο μεγαλύτερος φόβος μου ήταν μην τρελαθώ.Ξερω πως δεν πρόκειται να γίνει αλλά το φοβάμαι.Και ειμαι συνέχεια με το αν.Αν πάθω επιλοχειο όταν γεννήσω;Αν τρελαθώ;Αν αν αν.Το κλονοτριλ πραγματικά βοηθούσε πολύ αλλά τώρα δεν το παίρνω.Γαληνη στο μυαλό μου θέλω όπως ολοι μας βέβαια.Οταν βγαίνω κ ειμαι με κοσμο ειμαι καλά δεν σκέφτομαι αλλά τώρα με τον κορονοιο στερουμαι και αυτό.

  7. #7
    Η εγκυμοσύνη από μόνη της δημιουργεί άγχος για να πάνε όλα καλά συν τις ορμονες που χορεύουν, ένας λόγος παραπάνω όταν έχουμε ήδη κάποιο λόγο να αγχονομαστε όπως εμείς. Δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω γιατί και για μένα είναι καινούργια όλα αυτά. Μόλις ένα μήνα έχω που διαγνώστηκα με ΙΔΨ και παλευω κι εγώ να τα βάλω σε μια σειρά. Αγωγή κάνω με ladose κι εγώ.ο γιατρός είπε θα βοηθήσει αλλά θέλει χρόνο. Μόνο υπομονή μπορούμε να κάνουμε. Με το καλό να έρθει το μωρό και θα ξανάμπεις στην αγωγή σου και όλα θα πάνε καλά. Κι εγώ μαμά είμαι. Τα παιδιά είναι ένας λόγος που θέλεις να είσαι καλά και προσπαθείς περισσότερο. Σίγουρα δεν είναι κάθε μέρα το ίδιο, αλλά πραγματικά για μένα τουλάχιστον,τα παιδιά είναι το καλύτερο αγχωλυτικο μου. Το χαμόγελο τους, η αγκαλιά τους, με βοηθάνε πολύ.

  8. #8
    Stress Βοηθάει η θεραπεία απλά οι υποτροπές είναι το χειρότερο μου ειδικά τώρα μέσα στην εγκυμοσύνη.Τωρα το πρωί ένιωθα αφόρητα πάλι.Ελπιζω όταν έρθει το μωρό να είμαι καλύτερα

  9. #9
    Quote Originally Posted by Chocorelo View Post
    Stress Βοηθάει η θεραπεία απλά οι υποτροπές είναι το χειρότερο μου ειδικά τώρα μέσα στην εγκυμοσύνη.Τωρα το πρωί ένιωθα αφόρητα πάλι.Ελπιζω όταν έρθει το μωρό να είμαι καλύτερα
    Σήμερα κι εμένα η μέρα είναι τρομερά δύσκολη. Θέλω να πάω σπίτι, να χωθώ κάτω από τα σκεπάσματα και να μην βγω. Έχω τρελαθεί. Η μία σκέψη διαδέχεται την άλλη. Νιώθω πως δεν μπορώ να ανασανω. Μακάρι να ειχα να σου πω κάτι που θα σε βοηθούσε. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα πως ξεπερνιέται όλο αυτό. Εσύ νιώθεις ότι σου αξίζει να τα περνάς όλα αυτά; γιατί εγώ έτσι νιώθω. Ότι μου αξίζει. Πρέπει να είμαι έτσι γιατί διαφορετικά θα γίνει κάτι κακο. Μερικές φορές πιστεύω ότι επιβάλλω τις σκέψεις αυτές στον εαυτό μου επίτηδες. Σαν να το κάνω για να με προφυλάξω από κάτι χειρότερο. Γιατί θεωρώ ότι δεν μου αξίζει το καλό. Και χειροτερευω όταν συμβαίνει κάτι καλό στη ζωή μου. Φτάνω να σαμποτάρω οτιδήποτε καλό,σαν να προσπαθώ να αποδείξω ότι έχω δίκιο.

  10. #10
    Δεν είναι ακριβώς έτσι.Δεν νιώθω ότι μου αξίζει αλλά αισθάνομαι ότι μόνη μου σαμποταρω τον εαυτό μου.Οτι φέρνω στο μυαλό μου σκέψεις που ξέρω ότι δεν ισχύουν για να ταλαιπωρούμαι.Σαν μην θέλω να είμαι ευτυχισμένη.Εχω από την στιγμή που ξυπνησα αυτό το σφίξιμο στο στομάχι που συνοδεύεται από σκέψεις κ νιώθω πολύ άσχημα.Λεω μερικές φορές τι έχω κάνει θεέ μου;

  11. #11
    Quote Originally Posted by Chocorelo View Post
    Δεν είναι ακριβώς έτσι.Δεν νιώθω ότι μου αξίζει αλλά αισθάνομαι ότι μόνη μου σαμποταρω τον εαυτό μου.Οτι φέρνω στο μυαλό μου σκέψεις που ξέρω ότι δεν ισχύουν για να ταλαιπωρούμαι.Σαν μην θέλω να είμαι ευτυχισμένη.Εχω από την στιγμή που ξυπνησα αυτό το σφίξιμο στο στομάχι που συνοδεύεται από σκέψεις κ νιώθω πολύ άσχημα.Λεω μερικές φορές τι έχω κάνει θεέ μου;
    Ακριβώς αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Ότι μου το επιβάλλω και όταν απελπίζομαι σκέφτομαι γιατί το κάνω αυτό στον εαυτό μου; τι το τόσο κακο έχω κάνει για να τιμωρούμαι έτσι;

  12. #12
    Stress Είναι η φύση της διαταραχης που μας το κάνει αυτό.Το ξέρω αλλά κ πάλι όταν με πιασει παρόλο που το εκλογικευω νιώθω φριχτά.Εγω πάντα έχω σκέψεις αλλά υπάρχουν περίοδοι που δεν με ενοχλούν.Ενω όταν με πιασει το αγχος μου φαίνονται αφόρητες.Και τώρα ξέρω ότι δεν ισχύει τίποτα από όσα σκεφτομαι αλλά παρόλα αυτά νιώθω αγχος κ ασχημα.Μονο λαντοζ σου έχει δώσει;

  13. #13
    Quote Originally Posted by Chocorelo View Post
    Stress Είναι η φύση της διαταραχης που μας το κάνει αυτό.Το ξέρω αλλά κ πάλι όταν με πιασει παρόλο που το εκλογικευω νιώθω φριχτά.Εγω πάντα έχω σκέψεις αλλά υπάρχουν περίοδοι που δεν με ενοχλούν.Ενω όταν με πιασει το αγχος μου φαίνονται αφόρητες.Και τώρα ξέρω ότι δεν ισχύει τίποτα από όσα σκεφτομαι αλλά παρόλα αυτά νιώθω αγχος κ ασχημα.Μονο λαντοζ σου έχει δώσει;
    Μόνο ladose. Ένα μήνα το έχω ξεκινήσει. Μου είπε θέλει χρόνο και υπομονή.

  14. #14
    Θέλει κ από τα δύο.Το αγχολυτικο είναι επίσης πολύ βοηθητικό.Ποσα χρόνια έχεις αγχος;

  15. #15
    Quote Originally Posted by Chocorelo View Post
    Θέλει κ από τα δύο.Το αγχολυτικο είναι επίσης πολύ βοηθητικό.Ποσα χρόνια έχεις αγχος;
    Αγχωδης ήμουν πάντα αλλά πριν τέσσερα χρόνια κατέρρευσα. Έπαθα μαζεμένες κρίσεις άγχους και πανικού. Έχασα τον ύπνο μου και γενικά έπαψα να λειτουργώ. Αμέσως αναζήτησα την βοήθεια ειδικού. Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία. Με βοήθησε να διαχειριστώ το άγχος αλλά στην πορεία φάνηκαν οι ιδεοληψίες. Την αγωγή την ξεκίνησα τώρα. Δυστυχώς αυτές τις μέρες είναι δύσκολα. Και σήμερα ξύπνησα χάραμα με σκέψεις. Πονάει το στομάχι μου. Ο γιατρός λέει θα σταματήσουν όλα αλλά θέλει υπομονή. Περιμένω την ώρα που δεν θα σκέφτομαι όλα αυτά. Να νιώσω λίγο πιο ήρεμη.

Page 1 of 17 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. εγκυμοσυνη
    By kapamaru!! in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 29-03-2018, 14:11
  2. Εγκυμοσύνη και σχέση
    By carrie21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 09-12-2016, 14:29
  3. Εγκυμοσύνη και διάθεση
    By Flower16 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 14-09-2016, 01:08
  4. Εγκυμοσύνη
    By le.ka in forum Παχυσαρκία
    Replies: 18
    Last Post: 30-03-2016, 22:02
  5. Εγκυμοσυνη
    By brazil in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 12-10-2013, 18:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •