Συνεχόμενο άγχος και φοβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    18

    Συνεχόμενο άγχος και φοβος

    Καλησπέρα σε ολο τον κόσμο.θα ήθελα κ εγώ να μοιραστώ κάτι που μου συμβαίνει τις τελευταίες 3 μέρες.Γενικα είχα αρκετές κρίσεις πανικού αλλά όλες ήταν διαχειρισιμες.Ξαφνικα μια μέρα παθαίνω μια πολύ μεγάλη κρίση πανικού με πολύ έντονο συναίσθημα φόβου, ανησυχίας και έντονου πανικού,τάση για εμετό και απλά είχα ιδρώσει κ είχα λίγη ταχυπαλμια.δυστυχως αυτό συνεχίζεται για 3 μέρες.εχω χάσει τον ύπνο μου κ την όρεξη μου.ανηαυχω πάρα πολύ.πηγα πρώτη φορά σε ψυχίατρο κ μου έγραψε τα ladose και xanax αλλά επειδή έχω ιστορικό επιληψίας θα πρέπει να μιλήσω πρώτα με νευρολόγο κ ίσως να μην καταφέρω να τα πάρω και αγχώνομαι ακόμα περισσότερο.επισης διαβάζω ότι έχει πολλές παρενέργειες και φοβάμαι κ την εξάρτηση.ειμαι σε απόγνωση.

  2. #2
    Quote Originally Posted by Angie81 View Post
    Καλησπέρα σε ολο τον κόσμο.θα ήθελα κ εγώ να μοιραστώ κάτι που μου συμβαίνει τις τελευταίες 3 μέρες.Γενικα είχα αρκετές κρίσεις πανικού αλλά όλες ήταν διαχειρισιμες.Ξαφνικα μια μέρα παθαίνω μια πολύ μεγάλη κρίση πανικού με πολύ έντονο συναίσθημα φόβου, ανησυχίας και έντονου πανικού,τάση για εμετό και απλά είχα ιδρώσει κ είχα λίγη ταχυπαλμια.δυστυχως αυτό συνεχίζεται για 3 μέρες.εχω χάσει τον ύπνο μου κ την όρεξη μου.ανηαυχω πάρα πολύ.πηγα πρώτη φορά σε ψυχίατρο κ μου έγραψε τα ladose και xanax αλλά επειδή έχω ιστορικό επιληψίας θα πρέπει να μιλήσω πρώτα με νευρολόγο κ ίσως να μην καταφέρω να τα πάρω και αγχώνομαι ακόμα περισσότερο.επισης διαβάζω ότι έχει πολλές παρενέργειες και φοβάμαι κ την εξάρτηση.ειμαι σε απόγνωση.
    Καλησπέρα.
    Θελω να ξέρεις πως σε καταλαβαίνω απόλυτα. Οι δικες σου 3 μερες ηταν για μενα 3 μηνες πλεον, σε συνεχομενο καθημερινο πανικο και αρρωστοφοβια.
    Χρειάζεσαι στήριξη. Καλα εκανες και πηγες σε ψυχίατρο αλλα θα σε συμβούλευα να αρχισεις να μιλάς με έναν ειδικό. Ενας ψυχολόγος θα σε βοηθησει πολυ. Το μυαλο σου ειναι στο κοκκινο και ξεσπά το σωμα σου. Κατι ειναι πολυ βαθια μεσα σου και σε τρωει. Χρονια τωρα. Ηρθε καιρός να το αντιμετωπίσεις. Να σταθείς μπροστά του και να το πολεμήσεις.
    Και ξερω πως ειναι πολυ δύσκολο. Ουτε εγω το εχω κανει ακομη. Αλλα πρεπει να παλεψουμε πριν μας διαλύσει τελειως.
    Πάρε δυναμη απο οτι σε κανει χαρούμενη. Πιασου γερα και στασου στα ποδια σου. Μπορουμε βα το καταφερουμε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    18
    Σ ευχαριστώ πολύ για όλα αυτά που μου λες και εύχομαι κ σε σένα τα καλύτερα.προσπαθω να πω στον εαυτό μου ότι δεν είναι κάτι σοβαρό κ πως ο ψυχολόγος θα με βοηθήσει πολύ και μετά από 5 λεπτά σκέφτομαι ότι θα είμαι συνέχεια έτσι κ δεν θα βρω γιατρειά κ με πιάνει πάλι πανικός.ειναι ένας φαύλος κύκλος...χωρίς να το θέλω βιώνω συνεχώς το ίδιο πράγμα.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Nafkoko View Post
    Το μυαλο σου ειναι στο κοκκινο και ξεσπά το σωμα σου. Κατι ειναι πολυ βαθια μεσα σου και σε τρωει. Χρονια τωρα. .
    Συμφωνώ. Τα αίτια είναι ψυχολογικά. Απλά καταντάνε σαν αυτοματοποιημένες κινήσεις, δλδ σου ρχεται κρίση πανικού και νομίζεις ότι είναι οργανικό. Υπάρχουν πράγματα που σε ενοχλούν πχ μια άσχημη κουβέντα, ένα στιγμιαίο λάθος, μια αποτυχία που τη μαθαίνεις εκείνη τη στιγμή, βλέπεις κάτι που φοβάσαι πχ κάποιο μεγαλόσωμο σκύλο ή άνθρωπο να ρχεται προς το μέρος σου, σου ρχεται έντονα στη σκέψη ένα συμβάν από το παρελθόν. Τέτοια συμβάντα ξυπνούν το έντονο στιγμιαίο άγχος/φόβο που πανικοβάλλει τη σκέψη και γεννά σωματικά αισθήματα, όπως ταχυπαλμίες κι ιδρώτα. Διότι, μέσα στη σκέψη τέτοια συμβάντα ήδη συνδέθηκαν με αντίστοιχες ή παρόμοιες εμπειρίες του παρελθόντος που είχαν για σένα τραυματικό χαρακτήρα κι η σύνδεση ήδη έγινε τέτοια που η αντίδραση στο τώρα ως πανικός γίνεται περίπου αυτόματα.
    γιάννης

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    18
    Παιδιά καλησπέρα και πάλι.τα συμπτώματα που έγραψα πιο πάνω μέσα σε μια βδομαδα είχαν φύγει.εχω ξεκινήσει ήδη ψυχολόγο κ μέσα στην εβδομάδα ξεκινάω κ ψυχίατρο.τα φάρμακα δεν τα έχω πάρει ακόμα γιατί θέλω την γνώμη ενός δεύτερου ψυχιάτρου.και ενώ όλα πήγαιναν καλά πάλι σήμερα με πιάσανε κ δεν μπορώ να κοιμηθώ.νιωθω πάλι σφίξιμο στο στομάχι και ενώ προσπαθώ να ηρεμήσω με ανάσες δεν τα καταφέρνω.επισης να αναφέρω ότι έκανα κ ένα γενικό τσεκ απ κ όλες οι εξετάσεις ήταν μια χαρά, παρόλαυτα δεν έχω καταφέρει να ηρεμήσω...

  6. #6
    Καλησπέρα... Εμένα οι λίγες μέρες έγιναν πέντε χρόνια..κι αυτό γιατί δεν πήγα σε ψυχολόγο ..τα χάπια από μόνα τους; Δεν βοηθάνε διότι πρέπει να μάθεις να διαχειρίζεσαι τις κρίσεις πανικού...κι αυτό γίνεται με την βοήθεια της ψυχοθεραπείας...όσο για τα χάπια να παίρνεις αυτά που νιώθεις εσύ ασφαλείς...κι εμένα στην αρχή μου έδιναν τέτοια αλλα υπάρχουν φάρμακα τα οποία βοηθάνε πολύ στο άγχος και δεν είναι τύπου ζαναξ... Κάνε μια συζήτηση με τον ψυχιατρο γιαυτο...

Similar Threads

  1. Ατονία, συνεχόμενο αίσθημα κούρασης
    By Layla123 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 15
    Last Post: 24-04-2020, 01:47
  2. Συνεχόμενο χασμουρητό και πίεση στην πλάτη
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-11-2019, 14:25
  3. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By giota06 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 67
    Last Post: 27-04-2016, 02:03
  4. φόβος και άγχος
    By μελπω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2013, 00:17
  5. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By liakleo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 02-02-2012, 23:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •