Μετά το εμβόλιο, ζω ένα ψυχολογικό δράμα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Η λογικη μου το αντιλαμβανεται, ομως η φοβια τα νικα ολα κ χανω την μπαλα.

    Το ξερω...τα ιδια μονοπατια περπαταω κι εγω χρονια τωρα.Δε στο λεω εκ του ασφαλους.Ομως βασανιζεσαι αδικα.Εισαι μια χαρα.Τουλαχιστον απο το εμβολιο τη γλιτωσαμε.Ας ηρεμησουμε τωρα...εστω για λιγο.Εισαι καλα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Το ξερω...τα ιδια μονοπατια περπαταω κι εγω χρονια τωρα.Δε στο λεω εκ του ασφαλους.Ομως βασανιζεσαι αδικα.Εισαι μια χαρα.Τουλαχιστον απο το εμβολιο τη γλιτωσαμε.Ας ηρεμησουμε τωρα...εστω για λιγο.Εισαι καλα.
    Στις αρχες μετρουσα το "επιφοβο" 14ημερο σαν φανταρος στο στρατο. Ελεγα οτι μετα θα ηρεμησω! Ακουσα 2-3 περιστατικα κ αυτο ηταν. Ενα μηνα μετα κ ακομα εχω αγχος. Το κακο με μενα ειναι οτι επικεντρωνομαι στο ενα κακο κ αδιαφορω για ολα τα αλλα που βαινουν καλως.

  3. #18
    Αυτό που σου είπα εγώ δηλαδή !! Δεν χρειάζεται άγχος τα καρδιακά προβλήματα είναι η 1η αιτία θανάτων από τότε που γίνεται καταγραφή !! Τώρα θα τα ρίχνουν όλα στο εμβόλιο ! Εμένα ο φίλος μου που είναι καρδιολόγος με είπε περιστατικά ανθρώπων που μια.μερα πριν το εμβόλιο πήγαν για εξέταση και είχαν εμβολή στο ποδι ο άλλος είχε θρόμβωση στο μάτι πριν κάνουν εμβόλιο!! Ηρέμησε όλοι νιώθουμε σαν και εσένα εγώ είμαι 26 και τον τελευταίο καιρό βασανίζομαι με τσιμπήματα στο στήθος αλλά πλέον εφόσον πήγα σε τόσους γιατρούς ξέρω είναι από άγχος και το διαχειρίζομαι .. και να θυμάσαι το εμβόλιο πήρε πλήρη έγκριση !!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by Alex cha View Post
    Αυτό που σου είπα εγώ δηλαδή !! Δεν χρειάζεται άγχος τα καρδιακά προβλήματα είναι η 1η αιτία θανάτων από τότε που γίνεται καταγραφή !! Τώρα θα τα ρίχνουν όλα στο εμβόλιο ! Εμένα ο φίλος μου που είναι καρδιολόγος με είπε περιστατικά ανθρώπων που μια.μερα πριν το εμβόλιο πήγαν για εξέταση και είχαν εμβολή στο ποδι ο άλλος είχε θρόμβωση στο μάτι πριν κάνουν εμβόλιο!! Ηρέμησε όλοι νιώθουμε σαν και εσένα εγώ είμαι 26 και τον τελευταίο καιρό βασανίζομαι με τσιμπήματα στο στήθος αλλά πλέον εφόσον πήγα σε τόσους γιατρούς ξέρω είναι από άγχος και το διαχειρίζομαι .. και να θυμάσαι το εμβόλιο πήρε πλήρη έγκριση !!
    Ευχαριστω παρα πολυ κ εσενα κ ολους οσους μου απαντησαν αποψε. Ειλικρινα μου δινει κουραγιο αυτο γιατι δε νιωθω μονη μου!

  5. #20
    Και κάτι τελευταιο πενη άμα το άρθρο λες γιατί την νοσηλεύτρια που πέθανε από ανακοπή μίλησα.με τον φίλο της επίσης γιατρό που έβριζε τους αντί εμβολιαστες και έλεγε δεν φταίει το εμβόλιο και ξέρω τον λόγο που έφυγε η φίλη μου οπότε μην αγχώνεσαι !!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Όταν κανεις το εμβόλιο απλώς το ξεχνάς σαν μια ρουτίνα, δεν ασχολείσαι, δεν διαβάζεις, δεν ανησυχείς, συνεχίζεις τη ζωή σου

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Η λογικη μου το αντιλαμβανεται, ομως η φοβια τα νικα ολα κ χανω την μπαλα.
    Peny όλα αυτά είναι ψυχοσωματικά συμπτώματα όχι από το εμβόλιο.

  8. #23
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    39
    Κι εγω ετσι ειμαι και δε ξερω τι να κανω. Ολη μερα άγχος. Κρίσεις πανικου συνέχεια. Φοβαμαι να βγω απο το σπιτι. Φοβαμαι να μεινω μόνη μου στο σπιτι. Δε ξερω τι να κανω.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Σας ευχαριστω ολους πολυ. Τωρα ειδα τις υπολοιπες απαντησεις. Διαρκως εμφανιζω κ κατι καινουριο. Ποναει ολο μου το σωμα. Δεν μπορω να κουνηθω. Ποναω παντου. Απο τον αυχενα ως τα πελματα. Κ ειδικα σε πλατη κ χερια..πεθαινω..μετανιωσα που εκανα το εμβολιο μονο κ μονο για ολο αυτο το ψυχολογικο που περναω τωρα..

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    14
    τι εννοειτε ανατριχιλες;

  11. #26
    Καλησπέρα.

    Καταρχήν προσπάθησε να βοηθήσεις τον εαυτό σου με κάποιο ηρεμηστικό αν δεν το έχεις κάνει ήδη.Μην φοβασαι δεν πρόκειται να πάθεις εξάρτηση από κάποιο ζαναξ το οποίο τείνει να μετατραπεί σε απλό Ντεπόν.Αν σε βοηθάει να ξέρεις ότι δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να αφήνεις το σώμα σου να ταλαιπωρείται ενώ υπάρχει αυτή η λύση.

    Δεύτερον.Ναι δυστυχώς οι αρρωστοφοβικοί έχουμε την τάση όταν ενημερωνόμαστε για πιθανές αιτίες συμπτωμάτων να κολλάμε στην χειρότερη εκδοχή και να μην ξεκολλάει από το μυαλό μας.Προσπάθησε να αποφεύγεις την αυτοδιάγνωση μέσω ιατρικών άρθρων που πολλές φορές είναι λάθος διατυπωμένα και προκαλούν πανικό.Αυτό έπαθες και με το εμβόλιο.Το τέρας έτσι κινειται.Δεν σε αφήνει να σκεφτείς ότι 5.600.000 δεν πάθανε τίποτα αλλά ότι 10 άτομα είχαν σοβαρές παρενεργειες.Πάρε τηλέφωνο σε κάποιον φίλο,στους γονείς σου η γενικά σε κάποιον που ξέρεις ότι θα σε κάνει να νιώσεις ασφάλεια.Εδω μέσα επίσης εγώ όταν δεν νιώθω καλά μπαίνω και ηρεμώ με τους συμπασχοντες.

    Τέλος θα πρέπει να αποκλείσεις κάθε ενδεχόμενο προβλήματος υγείας με επίσκεψη στους ανάλογους ιατρούς.Οι περισσότεροι το πρώτο πράγμα που σκεφτόμαστε είναι η καρδιά μας και είναι λογικό.Εχουμε π.χ τρέμουλο αλλά δεν πάμε σε νευρολόγο αλλά σε καρδιολογο.Ετσι σκέφτεται το ******** μυαλό μας.Τον θάνατο.Μερικες συνεδρίες ίσως θα σε έκαναν να νιώσεις καλύτερα και πολλές φορές λειτουργούν θεραπευτικά.

    Το τέρας δεν νικιέται εύκολα αλλά όταν το αφήνεις τόσο πιο εύκολα σε καταπίνει.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Καλησπερα σας! Ειμαι 33 ετων. Εχω γραψει πολλακις εδω για αλλα θεματα. Εχω μεγαλο θεμα με αρρωστοφοβια. Μια ζωη ετρεχα σε γιατρους. Απο το 2020 κ μετα η ζωη μου αλλαξε. Ο ανδρας μου, 33 ετων, διαγνωστηκε με καρκινο. Ημασταν μολις ενα χρονο παντρεμενοι. Οι φοβιες μου εγιναν πολυ χειροτερες. Και φτανουμε στο τωρα. Εκανα κ εγω το εμβολιο. Με το ζορι κ με κρισεις πανικου εκεινη την ωρα. Το θεμα μου ειναι το εξης. Εχω τρομερη φοβια απο τοτε που το εκανα. Ειδικα τη 2η δοση. Ζω ενα δραμα. Διαβαζω για ανακοπες κλπ, και μου κοβονται τα ποδια. Αυτο το διαστημα υποφερω απο ταχυκαρδιες. Εβαλα χολτερ κ εφτανα μεχρι 165 παλμους. Μου ειπε ο γιατρος να ηρεμησω κ να αρχισω το περπατημα.Να σημειωσω οτι εχω κ ορθοστατικη ταχυκαρδια, που σημαινει πως οταν ειμαι ορθια εχω ταχυκαρδια. Απο την 1η δοση κιολας ποναω σε μασχαλη κ στηθος. Ακομα δεν εχει περασει. Κ 3ο συμπτωμα, νιωθω σαν πνιξιμο/γαργαλητο πολυ χαμηλα στο λαιμο. Δεν μπορω να ξεχωρισω τι ειναι απο το εμβολιο κ τι οχι. Το μονο που ξερω ειναι οτι εχω χασει τον εαυτο μου. Νιωθω αρρωστη. Εχω μετανιωσει που το εκανα μονο κ μονο για αυτο που περναω τωρα. Τι μου συμβαινει;
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα, και εγώ όταν έκανα το εμβόλιο ήμουν σε αναμένα κάρβουνα ειδικά μετά την δεύτερη δόση που αν δεν πήγαινα διακοπές με τα φιλαράκια θα μέτραγα τις μέρες μια μια. Έτυχε 20 μέρες μετα την δεύτερη δόση να διαβάσω για έναν ανω των 55 ετων στις κλινικές δοκιμές της pfizer που πέθανε 62 μέρες μετά τον εμβολιασμό του απο ανακοπή και όλως τυχαίως 2 μέρες μετά όπως καθόμουν στον υπολογιστή έπαθα κρίση πανικού, έφυγα κατευθείαν επείγοντα, έκανα καρδιογράφημα , γενικές αίματος μαζί με ειδικές για καρδιά/θρομβώσεις(τροπονίνη,προθρ ομβίνη κτλ) καθώς και D-dimers και υπέρηχο καρδιάς. Όλα βγήκαν πεντακάθαρα, εγώ όμως δεν είχα ηρεμήσει ακόμα, με απέλυσαν και απο την δουλειά εκκείνη την περίοδο και έφτασα σε σημείο να μην μπορώ να καταπιώ κάποιες μέρες, άλλο άγχος απο εκεί οτι κάτι σοβαρό μου έχει κάνει το εμβόλιο και δεν μου το βρίσκουν. Τώρα 2 μήνες μετά και άπειρες επισκέψεις-εξετάσεις σε γιατρούς είμαι αρκετά καλύτερα άλλα δεν έχω συνέλθει πλήρως και έρχεται και τρίτη δόση λογικά... Δυστυχώς στο μυαλό μας είναι, είναι η κατάσταση τέτοια που δεν μας ευνοεί καθόλου εμάς τους υποχόνδριους, οφείλουμε όμως να ηρεμίσουμε ακόμα και με την βοήθεια ειδικού και φαρμακευτικής αγωγής, εγώ λογικά θα ξεκινήσω ψυχοθεραπεία πάλι, ίσως θα βοηθούσε και εσένα..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Πες στη φοβία σου ότι από COVID είχες σοβαρές πιθανότητες σοβαρής νόσου ακόμα και θανάτου. Το εμβόλιο είναι απείρως πιο ασφαλές και είναι στο μυαλό σου (δηλαδή δεν στα προκαλεί το εμβόλιο).

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Ψυχοσωματικά είναι από το φόβο. Έχουν περάσει 5 μήνες από τη δεύτερη δόση και εκσνα γενικές αίματος και βιοχημικές (συκώτι, νεφρά). Δεν άλλαξε τίποτα συγκριτικά με άλλες χρονιές. Να ηρεμήσεις. Καλά έκανες και εμβολιαστηκες

  15. #30
    Καλησπέρα , έχεις επισκεφτεί ψυχολόγο ; Γιατί σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό να έχεις 165 παλμούς . Πρέπει να το αντιμετωπίσεις με γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία καθώς και με ψυχοθεραπεία ώστε να βρείτε την πηγή του προβλήματος. Η γνωσιακή θεραπεία με τη συζήτηση και τη χρήση της λογικής σου θα σου δώσει να καταλάβεις ότι οι φόβοι σου είναι παράλογοι . Ένα 5% σε όλο τον πλανήτη έχει πάθει κάτι από το εμβόλιο όπως και από όλα τα εμβόλια και όταν υπάρχουν ήδη σοβαρά προβλήματα υγείας . Πρέπει κάθε φορά που θα σε πιάνει αυτό να αξιόλογεις τη σκέψη σου ποσό της εκατό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ότι θα αρρωστήσω ή θα πεθάνω τώρα .

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παρενέργειες ένα μήνα μετά το εμβολιο
    By Kallie29 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 25-03-2022, 00:01
  2. Άγχος. μετά το εμβόλιο
    By gr.7.7 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 26-08-2021, 20:24
  3. Πονος στη πλατη μετα το εμβολιο που παραμενει ή πονος από αγχος?
    By ΝΙΚΚΙ24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-07-2021, 15:42
  4. Φόβος μετά το εμβόλιο
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 11-07-2021, 12:36
  5. Στομαχικές διαταραχές, τάση προς έμετο μετα το φαγητο. Είναι ψυχολογικό;;
    By novia35 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2017, 22:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •