Ηρεμιστικο η εναλλακτικη θεραπεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15

    Ηρεμιστικο η εναλλακτικη θεραπεια

    Καλησπερα σας. Πασχω απο γενικευμένη αγχωδης διαταραχη(το μεγαλυτερο μου προβλημα με το αγχος ειναι η ταση για εμετο). Πριν 1 χρονο ο ψυχιατρος μου μου ειχε γραψει ladose και minitran(2+10). Ημουν καλα με τα χαπια αλλα τα εκοψα γτ ειχα διαφορα side effects. Κρατησα μονο το minitran για εκτακτες αναγκες αλλα πιστευω οτι δεν μου κανουν κατι το σημαντικο. Τωρα το αγχος μου εχει ξανα εμφανιστει και το αντιμετωπιζω εδω και 2 μηνες με ψυχοθεραπεια ομως σε παρα πολυ εντονες αγχωτικες καταστασεις δεν μπορω να το ελεγξω. Για αυτο και σκεφτομαι να δοκιμασω καποια βενζοδιαζεπινη πχ xanax κτλ. Σε σοβαρες καταστασεις θα μπορουσα να τις χρησιμοποιησω πχ θα στην δουλεια, η δεν θα μπορω να δουλεψω?

    Επισης ποια η γνωμη σας για CBD oil σε περιπτωση αγχους και καταθλιψης? Ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Imperio View Post
    . Για αυτο και σκεφτομαι να δοκιμασω καποια βενζοδιαζεπινη πχ xanax κτλ. Σε σοβαρες καταστασεις θα μπορουσα να τις χρησιμοποιησω πχ θα στην δουλεια, η δεν θα μπορω να δουλεψω?!
    Λατρεύω τα xanax όμως δεν είναι γι πολύ γιατι προκαλούν γαματη εξάρτηση.
    Εγω θα σου έλεγα να δοκιμάσεις.

    Quote Originally Posted by Imperio View Post
    Επισης ποια η γνωμη σας για CBD oil σε περιπτωση αγχους και καταθλιψης? Ευχαριστω πολυ!
    Το cbt δε θα σου κάνει τίποτα, με το THC όμως θα βρεις την υγεία σου αν ξέρεις τι ψωνίζεις (sativa/indica).

    Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι όμως ότι ακομη δεν είναι νόμιμο σε περίπτωση που θέλεις νομιμότητα, επίσης είναι και ποιο ακριβo απο τα xanax.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    Δεν τα θελω για καθημερινη χρηση. Απλα οταν εχω να κανω κατι πολυ αγχωδεις να ξερω οτι μπορω να παρω ενα χαπι και να ειμαι κομπλε.
    THC δεν θελω γιατι πριν 4-5 χρονια ειχα ασχημες εμπειρίες.
    Εχω διαβασει αρκετα αρθρα παντως που λενε οτι το CBD oil σε μεγαλη περιεκτικότητα δουλευει σε καποιους σαν τα xanax.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Imperio View Post
    Εχω διαβασει αρκετα αρθρα παντως που λενε οτι το CBD oil σε μεγαλη περιεκτικότητα δουλευει σε καποιους σαν τα xanax.
    ΤΙΠΟΤΑ δε μπορεί να συγκριθεί με το xanax σε αποτελεσματικότητα... Τ Ι Π Ο Τ Α

    Ομως θέλει προσοχή λόγω εθισμού.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Στη δουλεια ειναι πιθανο να σου φερνει υπνηλια.Δοκιμασε λιγο στο σπιτι σου μια μερα που δε θα εισαι καλα να δεις πως θα αισθανθεις.Εννοειται δεν ειναι θεραπεια...εννοειται δεν ειναι για καθημερινη χρηση.Αλλα η αληθεια ειναι οτι και μονο που το εχεις και ξερεις οτι σε μια δυσκολη θα το παρεις βοηθαει.Προσωπικα το εχω παρει πολυ λιγες φορες...οταν καταλαβαινω οτι επερχεται κρισαρα πανικου.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    ναι εννοειται πως δεν ειναι θεραπεια. για αυτο και κανω ψυχοθεπαρεια. απλα το θελω για εκτακτες αναγκες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Γεια σου , για το xanax το έχω πάρει συνεχόμενα για πάνω από χρόνο σχεδόν καθημερινα 0,25 έως 0,5mg αλλά δεν ξεπερνούσα αυτές τις δόσεις
    από 1/7 που έχω ξεκινήσει το remeron 15mg το έχω κόψει το xanax και δεν έχω κανένα σημάδι εξάρτησης...
    θα σου πρότεινα να ψάξεις να βρεις ένα αντικαταθλιπτικό με το γιατρό σου που να σου κάνει , εγώ δυσκολεύτικα μετά απο δοκιμές μου έκατσε παρα πολύ καλά το remeron ,
    Για τη δουλειά εγώ με το 0,25 δούλευα άνετα , αλλά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός...
    Για το CBD δεν ξέρω κάτι είχα δοκιμάσει πολλά φυτικά για τον ύπνο αλλά τπτ...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    Φιλε μου εχω παρει αντικαταθλιπτικο οπου ημουν τυχερος και δουλεψε μια χαρα. Ladose 40mg επαιρνα. Απλα ειχε διαφορα side effects και το σταματησα και δεν νομιζω οτι θελω να το ξανα αρχισω. Δεν ειναι οτι θελω ναπαιρνω ζαναξ καθε φορα στη δουλεια απλα επειδη ειναι η πρωτη μου δουλεια θα ηθελα τον πρωτο καιρο να παιρνω που και που μεχρι να εξοικειωθώ με τα ατομα και τον χωρο γιατι ειναι και η πρωτη μου δουλεια. Εχω γενικα πολυ κοινωνικο αχος. Σε ευχαριστω πολυ!

  9. #9
    Καλησπέρα!
    Παίρνω κι εγώ ladose και έχω πάρει ζαναξ αρκετές φορές, μου το έγραψε η ψυχίατρος όχι σαν θεραπεία αλλά για όταν το χρειάζομαι. Εγώ παίρνω το 0,5 το μισό ή ένα τέταρτο. Μπορείς να το δοκιμάσεις για να δεις πως θα σου φανεί, αλλά όπως είπαν και οι υπόλοιποι επειδή είναι εξαρτησιογόνο θα πρέπει να είσαι προσεκτικός με τις δόσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Καλησπέρα εχω το ιδιο θεμα,αναγουλες και άγχος ολη μέρα εδω 1.5 χρονο πόσο χρονών είσαι?Δεν έχω πάρει θεραπεία μονο 2-3 ζαναξ στην αρχική φαση που είχα κρίσεις πανικού τωρα πια δεν έχω.Περασα απο 4 ψυχολόγους που ένιωθα οτι πεταω τα λεφτά μου.Στον 5ο τρ ειδα διαφορα κανα έκθεση και παρεμπόδιση και μονο τωρα βλέπω διαφορα εχω σκαμπανεβάσματα αλλα εχει γινει δουλειά

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    21 ειμαι. ψαξου παντως για καποιο αντικαταθλιπτικο οντως βοηθαει. μαζι παντα με ψυχοθεραπεια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Δεν ξερω το βλέπω ανούσιο ταλαιπορούμε αλλά αντέχω.Το θέμα είναι να βελτιωθώ εγω οχι με χαπια γιατί κάποια στιγμη θα το κόψω μετα? πάλι απο την αρχη?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    δεν θα σου πω ψεματα. οταν τα εκοψα μετα απο καιρο μου εσκασε παλι το αγχος αλλα σε μικροτερο βαθμο. το κακο που εκανα ειναι οτι τον καιρο που τα επαιρνα δεν εκανα ψυχοθεραπεια. αν ειχα κανει τωρα δεν θα ειχα τοσο αγχος. επισης τα χαπια σε βοηθανε παρα πολυ. Αν δεν την παλευεις και μπορεις να παρεις αντικαταθλιπτικα χωρις να εχεις θεμα δοκιμασε να τα παρεις και παραλληλα κανε ψυχοθεραπεια. Δεν εισαι μονος/μονη σε αυτο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Τι side effects ειχες

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Σε μενα η ψυχοθεραπεία πάντως δεν λειτουργεί και ως εκ τούτου μέχρι κάποιος να μου αποδείξει το αντίθετο την εχω στην ίδια κατηγορία με την ομοιοπαθητικη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ηρεμιστικό
    By stella321 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 21-12-2023, 17:42
  2. ηρεμιστικο
    By joanna22 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 04-12-2019, 21:40
  3. Εναλλακτικη Θεραπεια : rTms
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 08-02-2017, 19:51
  4. Εναλλακτική ιατρική και ΙΔΨ.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-06-2010, 02:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •