Ηρεμιστικο η εναλλακτικη θεραπεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Σε μενα η ψυχοθεραπεία πάντως δεν λειτουργεί και ως εκ τούτου μέχρι κάποιος να μου αποδείξει το αντίθετο την εχω στην ίδια κατηγορία με την ομοιοπαθητικη.
    Δεν υπάρχει τρόπος να σου αποδείξει κάποιος από μας το αντίθετο γιατί η εμπειρία του καθενός μας είναι μοναδική. Και στον ίδιο γιατρό ή ψυχολόγο να πάμε η σχέση που θα διαμορφωθεί και η θεραπεία επίσης θα είναι μοναδική. Ο μόνος τρόπος είναι να διαβάσεις έρευνες και τα αποτελέσματα τους. Εφόσον φυσικά τα εμπιστεύεσαι. Εξαρτάται και από το τι περιμένεις από την ψυχοθεραπεία και ποιο είναι το πρόβλημα, πόσο καιρό έκανες, αν ο θεραπευτής ήταν έμπειρος κλπ

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν υπάρχει τρόπος να σου αποδείξει κάποιος από μας το αντίθετο γιατί η εμπειρία του καθενός μας είναι μοναδική. Και στον ίδιο γιατρό ή ψυχολόγο να πάμε η σχέση που θα διαμορφωθεί και η θεραπεία επίσης θα είναι μοναδική. Ο μόνος τρόπος είναι να διαβάσεις έρευνες και τα αποτελέσματα τους. Εφόσον φυσικά τα εμπιστεύεσαι. Εξαρτάται και από το τι περιμένεις από την ψυχοθεραπεία και ποιο είναι το πρόβλημα, πόσο καιρό έκανες, αν ο θεραπευτής ήταν έμπειρος κλπ
    Ξέχνα τις στατιστικές εντελώς.

    Απ την στιγμή που εγω ξερω τα προβλήματα μου γιατί τα εχω και απο ποτέ τα απέκτησα και τι πρέπει να κάνω για να είμαι καλύτερα ελα και πες μου εσυ τι μπορεί να μου κάνει ένας ψυχολόγος και ας έχει και ένα φορτηγό πτυχία και ας λενε οι στατιστικές ότι θέλουν.

    Αν μπορείς να μου λύσεις έστω ενα να το κάνεις σε 2 αντε με την βια 3 συνεδρίες αλλιώς αντε γειά.

    Εκτός αν το κάνεις τσάμπα οπότε εκεί οκ να καθόμαστε να μιλάμε για μήνες, εγω χρόνο εχω.

    Και μήνες να μιλάμε πάλι δεν θα λειτουργήσει.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Ξέχνα τις στατιστικές εντελώς.

    Απ την στιγμή που εγω ξερω τα προβλήματα μου γιατί τα εχω και απο ποτέ τα απέκτησα και τι πρέπει να κάνω για να είμαι καλύτερα ελα και πες μου εσυ τι μπορεί να μου κάνει ένας ψυχολόγος και ας έχει και ένα φορτηγό πτυχία και ας λενε οι στατιστικές ότι θέλουν.

    Αν μπορείς να μου λύσεις έστω ενα να το κάνεις σε 2 αντε με την βια 3 συνεδρίες αλλιώς αντε γειά.

    Εκτός αν το κάνεις τσάμπα οπότε εκεί οκ να καθόμαστε να μιλάμε για μήνες, εγω χρόνο εχω.

    Και μήνες να μιλάμε πάλι δεν θα λειτουργήσει.
    No money no honey, δυστυχώς. Σε δύο τρεις συνεδρίες δεν λύνεται κανένα πρόβλημα νομίζω εκτός αν κάποιος είναι ήδη έτοιμος να το κάνει και χρειάζεται ένα μικρό σπρώξιμο, κάτι σπάνιο. Δεν είναι μόνο να ξέρεις πού οφείλεται ένα πρόβλημα, αυτό είναι σημαντικό αλλά δεν αρκεί. Δεν είναι εύκολο να ξεπερνας τον εαυτό σου με ψυχοθεραπεία ή χωρίς. Υπάρχουν πολλοί που έχουν χρήματα αλλά δεν θέλουν να τα διαθέσουν για την ψυχοθεραπεία. Καλά κάνουν, γιατί για να πετύχει χρειάζεται να είσαι ενεργός, να θες να μπεις στη διαδικασία να αμφισβητήσεις τις αλήθειες σου.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    μακαρι να σε βοηθουσε. βεβαια θελει και μονος να το δουλεψεις. τι τεχνικες ψυχοθεραπειας δοκιμασες?

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Τι side effects ειχες
    πηρα αρκετα κιλα και εκανα κοιλια. χαμηλο sex drive. φουλ υπνηλια. το χειροτερο ηταν οτι δεν ενιωθα συναισθηματα. δηλαδη ουτε χαρα ουτε λυπη.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Περπατα παρε πρωτεινεσ και εγινεσ κενοσ τα νεα τα παιδια τι νομιζεισ οτι ειναι σιγα δεν εχεισ προβληματα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ηρεμιστικό
    By stella321 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 21-12-2023, 17:42
  2. ηρεμιστικο
    By joanna22 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 04-12-2019, 21:40
  3. Εναλλακτικη Θεραπεια : rTms
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 08-02-2017, 19:51
  4. Εναλλακτική ιατρική και ΙΔΨ.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-06-2010, 02:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •