Μανιακό επεισόδιο και ψύχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Μανιακό επεισόδιο και ψύχωση

    Καλησπερα σας,

    εχω ξαναγραψει στο φορουμ για τον νεαρο που εδω και 4 χρονια και μετα απο 2 ψυχωσικα επεισοδια ειναι υπο φαρμακευτικη αγωγη με διαφορα αντιψυχωσικα . Δεν εχει νοσηλευτει. Εχει αλλαξει διαφορα φαρμακα οπως abilify, aloperidin και τωρα τελευταια solian.

    Αυτο το διαστημα περναει κατι σαν μανιακο επεισοδιο δλδ το κομματι της διπολικης διαταραχης
    που σχετιζεται με το να μιλαει πολυ δυνατα , να φωναζει, να μιλαει γρηγορα, να εχει μεγαλη ενεργητικοτητα, να παιρνει τηλεφωνο οτι ωρα να ναι οποιον του ρθει στο μυαλο, να ξοδευει πολλα χρηματα, να βγαινει ολο βολτες με διαφορους που θυμηθηκε απο το παρελθον ή που δεν ειχε βγει ποτε μαζι τους και τωρα παει για καφε πρωτη φορα, να εχει αυτοπεποιθηση και να πιστευει οτι ολα μπορει να τα καταφερει , να μιλαει σε αγνωστους σα να τους ξερει κλπ

    Ογιατρος λεει οτι οσα κανει τωρα μετα που θα ηρεμησει θα τα θυμαται και θα ντρεπεται και οτι χανει τον ελεγχο και να παρει ξανα aloperidin.

    Θα ηθελα να μου πειτε εαν καποιος απο εσας εχει περασει κατι τετοιο δηλαδη ενω η διαγνωση ειναι ψυχωση , μετα απο χρονια να γυρισει σε διπολικη διαταραχη κι αν αυτα τα υπερβολικα συναισθηματα ειναι μερος μονο της ψυχωσης .

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    29
    κι εγω με ψυχωση(σχιζοφρενεια) εχω διαγνωσθει παιρνω abilify και σε αυτα που προανεφερες εχω πιασει τον εαυτο μου να κατασπαταλα χρημα,ενω τον πρωτο καιρο μετα απο τον εγκλεισμο μου δεν χαλαγα χρηματα ειχα κατορθωσει να μαζεψω 6-7 χιλιαρικα στην ακρη απο το προνοιακο επιδομα αυτη τη στιγμη που σου γραφω ειμαι με λιγοτερο απο ενα πενηνταρικο στον τραπεζικο μου λογαριασμο

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Καλησπερα σας,

    εχω ξαναγραψει στο φορουμ για τον νεαρο που εδω και 4 χρονια και μετα απο 2 ψυχωσικα επεισοδια ειναι υπο φαρμακευτικη αγωγη με διαφορα αντιψυχωσικα . Δεν εχει νοσηλευτει. Εχει αλλαξει διαφορα φαρμακα οπως abilify, aloperidin και τωρα τελευταια solian.

    Αυτο το διαστημα περναει κατι σαν μανιακο επεισοδιο δλδ το κομματι της διπολικης διαταραχης
    που σχετιζεται με το να μιλαει πολυ δυνατα , να φωναζει, να μιλαει γρηγορα, να εχει μεγαλη ενεργητικοτητα, να παιρνει τηλεφωνο οτι ωρα να ναι οποιον του ρθει στο μυαλο, να ξοδευει πολλα χρηματα, να βγαινει ολο βολτες με διαφορους που θυμηθηκε απο το παρελθον ή που δεν ειχε βγει ποτε μαζι τους και τωρα παει για καφε πρωτη φορα, να εχει αυτοπεποιθηση και να πιστευει οτι ολα μπορει να τα καταφερει , να μιλαει σε αγνωστους σα να τους ξερει κλπ

    Ογιατρος λεει οτι οσα κανει τωρα μετα που θα ηρεμησει θα τα θυμαται και θα ντρεπεται και οτι χανει τον ελεγχο και να παρει ξανα aloperidin.

    Θα ηθελα να μου πειτε εαν καποιος απο εσας εχει περασει κατι τετοιο δηλαδη ενω η διαγνωση ειναι ψυχωση , μετα απο χρονια να γυρισει σε διπολικη διαταραχη κι αν αυτα τα υπερβολικα συναισθηματα ειναι μερος μονο της ψυχωσης .
    Με αυτα που γραφεις για το παιδι, μου θυμιζεις τον ευατο μου....
    Αλλα θα σου πω κατι....δηλαδη επειδη εχουμε ενα "θεμα" θα πρεπει να κατακρινομαστε?
    Δεν υπαρχει ψυχικη ασθενεια. ολα ειναι θεμα χαρακτηρα...παλια στα αρχαια χρονια τους ελεγαν δαιμονισμενους. τωρα ψυχασθενεις?!

  4. #4
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Ογιατρος λεει οτι οσα κανει τωρα μετα που θα ηρεμησει θα τα θυμαται και θα ντρεπεται και οτι χανει τον ελεγχο και να παρει ξανα aloperidin. Θα ηθελα να μου πειτε εαν καποιος απο εσας εχει περασει κατι τετοιο δηλαδη ενω η διαγνωση ειναι ψυχωση , μετα απο χρονια να γυρισει σε διπολικη διαταραχη κι αν αυτα τα υπερβολικα συναισθηματα ειναι μερος μονο της ψυχωσης .
    Γνωρίζω μία περίπτωση που η κοπέλα είχε κατάθλιψη/διαταραχή διάθεσης και μετά από κάποια χρόνια απόκτησε ψύχωση. Η τελική διάγνωση της ήταν σχιζοσυναισθηματική διαταραχή. Η κοπέλα αυτή ονομάζεται Lauren Kennedy και έχει το youtube channel "Living well with schizophrenia". Δυστυχώς το αντίθετο (από ψύχωση να εμφανίσει διπολική διαταραχή δεν το έχω συναντήσει.

    Σημειώνω ότι και εγώ είχα διαγνωστεί με μη-καθορισμένη ψύχωση και ότι είχα δύο ψυχωτικά επεισόδια και δύο ακούσιες νοσηλείες. Και εμένα μου είχα δώσει aloperidin και μετά το άλλαξαν σε risperdal.

    Όταν είχα επανέλθει στην πραγματικότητα, συνειδητοποίησα ότι είχα γίνει ρεζίλι σε όλη τη γειτονιά. Αλλά τώρα μετά από χρόνια αν και οι περισσότεροι με θυμούνται ωστόσο δεν ντρέπομαι. Γιατί αυτοί που κοροιδεύουν τα άτομα που έχουν ψυχικές παθήσεις μπορεί να πάθουν πολύ χειρότερα στη ζωή τους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Δεν ειστε τρελοι βρε μπουφοι σασ βολευει εγω ειχα εγκεφαλιτιδα και μου βγαλαν διγνωση σχιζο απλα δεν μασ θελει το κρατοσ ειμαστε ανεπιθυμητοι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Γεια σου Μυρτο!!
    Εγω εχω διαγνωση αποδιοργανωμενη σχιζοφρενεια, αλλα γνωριζω θεωρητικα καποια πραγματα για την διπολικη.

    Η διπολικη ανοικει στις συναισθηματικες διαταραχες. Εχει φασεις μανιας - καταθλιψης. Στη φαση της μανιας που περιεγραψες εμφανιζονται ακριβως αυτα τα συμπτωματα κ μπορει να εμφανιστουν σημαδια ψυχωσης. Η ψυχωση ειναι περιγραφη συμπτωματων οπως παραληρημα, δηλαδη να εχει λανθασμενα πιστευω, ψευδαισθησεων (ακουστικες,οπτικες, οσφρητικες, απτικες), παρανοια κ.α

    Τωρα πολλες φορες στην αρχη γινεται λαθος διαγνωση γιατι μπορει ο ασθενης να παει στην φαση της καταθλιψης κ να διαγνωστει με καταθλιψη ή στη φαση της μανιας κ να διαγνωστει με ψυχωση (σχιζοφρενεια πχ στην οποια τα συμπτωματα της ψυχωσης κυριαρχουν)

    Συνηθως στη διπολικη δινεται ενα κοκτειλ φαρμακων που περιλαμβανει αντικαταθλιπτικο - αντιψυχωσικο - ισορροπιστη διαθεσης (λιθιο κτλ) οπτ ο φιλος σου χρειαζεται γιατρο που θα κανει δοκιμες σε ενα αντιστοιχο σχημα ισως για να ισορροπησει η διαθεση.
    Στα θετικα ειναι οτι πολλες φορες ασθενεις με διπολικη εχουν καλη λειτουργικοτητα κ αναρρωση αν προσεχουν κ μεινουν πιστοι στην αγωγη σε σχεση με την σχιζοφρενεια αν κ ολα ειναι σχετικα κ καθε ατομο εχει μια προσωπικη μοναδικη πορεια.

  7. #7
    Ο γιατρός επιμένει ότι δεν πέρασε από την ψυχωση στη διπολική διαταραχή. Κάνει ένα επεισόδιο στο φάσμα της ψυχωσης του, που κάνει υπερθυμια. Προσπαθεί να τον ισορροπήσει με τη σωστή αγωγή αλλά δεν έχει ισορροπήσει ακόμα. Όλα εγιναν μετά που έκοψε το aloperidin κι έπαιρνε μόνο nodasic. Τώρα του έχει ξαναδώσει aloperidin. Ξέρει κανεις ποιο φάρμακο κάνει καλή χημεία μαζί με το nodasic ; το χει πάρει κάποιος από εδώ αυτό το φάρμακο ; να μου πει ; Νιώθω μεγάλο βάρος να πρεπει να παρατηρω τη συμπεριφορά του κ να ενημερώνω τον γιατρό να αυξομειωνει τα φάρμακα. Δεν είμαστε γιατροί να τα ξέρουμε αυτά. Κι αν κάνω λάθος; γι αυτό ρωτάω εδω.. Μήπως κάποιος έχει πάρει αυτή την αγωγή κι εχει εμπειρία να μου πει. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  8. #8
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by Jonathan View Post
    Γνωρίζω μία περίπτωση που η κοπέλα είχε κατάθλιψη/διαταραχή διάθεσης και μετά από κάποια χρόνια απόκτησε ψύχωση. Η τελική διάγνωση της ήταν σχιζοσυναισθηματική διαταραχή. Η κοπέλα αυτή ονομάζεται Lauren Kennedy και έχει το youtube channel "Living well with schizophrenia". Δυστυχώς το αντίθετο (από ψύχωση να εμφανίσει διπολική διαταραχή δεν το έχω συναντήσει.

    Σημειώνω ότι και εγώ είχα διαγνωστεί με μη-καθορισμένη ψύχωση και ότι είχα δύο ψυχωτικά επεισόδια και δύο ακούσιες νοσηλείες. Και εμένα μου είχα δώσει aloperidin και μετά το άλλαξαν σε risperdal.
    Την εχω παρακολουθήσει την κοπέλα ειναι απο τον Καναδα,και ειναι στον χωρο της υγειας επαγγελματικά.Πραγματικά αξιόλογη!
    ειχα ψυχωτικο επεισόδιο και καποιες υποτροπές απο διακοπή. Την αναπηρία την πηρα με διαγνωση σχιζοσυναισθηματική διαταραχή. Η τωρινή γιατρος ,ειναι η 2η μου, μου γραφει πάντα φαρμακο στον κωδικό διπολικης διαταραχης. Την ρωταω γιατι το κάνει αυτο,μου απαντάει για να παιρνάει στο συστημα συνταγογραφησης. Οτι να'ναι. Στην Ελλαδα δεν υπάρχει ερευνα,ενα τυφλοσουρτη απο μελετες της Αμερικης ακολουθουν και αντε να αποδείξεις οτι δεν εισαι ελέφαντας

Similar Threads

  1. Ψυχωτικο-μανιακο Επεισοδιο και διακοπη Ολανζαπινης
    By MechanismOfMadness in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 02-03-2019, 04:27
  2. οξυ ψυχωσικο επεισοδιο!
    By slayer in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 76
    Last Post: 08-04-2016, 18:14
  3. Μανιακο Επεισοδιο..
    By Lacrymosa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 14-04-2011, 14:12
  4. ψυχωσικο επεισοδιο
    By killing_joke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 09:37
  5. ψυχωτικο επεισοδιο
    By red-button in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 72
    Last Post: 26-05-2009, 09:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •