Τι μου συμβαίνει?? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Nefeli28
    Guest
    Ούτε θα πετάχτηκε τόσο ψηλά το αίμα, ούτε πήγε με χειρουργική ακρίβεια στην πληγή που δεν ήταν ακριβώς πληγή ούτε τίποτα. Αυτά είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας που τα κάνει το σκατοκεφαλο μας για να βασανιζόμαστε.
    Τίποτα δεν έπαθες. Όταν ακούω τις ιστοριες απέξω ξέρω και βλέπω το παράλογο του πράγματος….

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Στον εαυτό μας γιατί δεν το βλέπουμε το παράλογο ενώ στους άλλους το βλέπουμε?

  3. #33
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Στον εαυτό μας γιατί δεν το βλέπουμε το παράλογο ενώ στους άλλους το βλέπουμε?
    Πολύ καλη ερώτηση. Ενδεχομένως γιατί η λογική μας υπάρχει, απλά λειτουργεί όταν δεν αφορά τους εαυτούς μας. Και είναι τόσο άδικο αυτό. Να χάνουμε τόσο χρόνο από τη ζωή μας σκεπτόμενοι αυτές τις παπαριες.
    Μας έχει κολλήσει μια αρρώστια στο κεφάλι και όλα τα συνδέουμε με αυτήν. Παθαίνουμε συμπτώματα, μας συμβαίνουν επιστημονικής φαντασίας περιστατικά κλπ…
    Τραγικό. Όσο διαβάζω αυτά που γράφεις βλέπω τον εαυτό μου απέξω. Και μου φαίνονται τόσο τραβηγμένα και παράλογα όλα….

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Πόσο δίκιο έχεις. Πόσο σε καταλαβαίνω. Γιατί έχουμε κολλήσει έτσι. Σωληνοποιηση της σκέψης λέγεται αυτό μου είπε ένας ψυχίατρος. Δλδ βλέπεις μόνο αυτό που φοβάσαι, κι ας γκρεμίζεται ο κόσμος γύρω σου

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Να πω τι περιστατικό μου συνέβη κ αγχώνομαι τωρα: όσο ήμουν διακοπές δυστυχώς μου ήρθε περίοδος. Πήγα κάποια στιγμή σε μια τουαλέτα να αλλάξω κ αφού αλλαξα είδα μια μεγάλη στάμπα από αίμα στο πάτωμα. Στην αρχή πίστεψα ότι ήταν δικό μου, και λερωσα καθώς άλλαζα. Έφυγα κ είδα στα πλαϊνά από τις σαγιονάρες μου κάτι πιτσιλιές και κάνα δυο κόκκινες πιτσιλιές χαμηλά στο πλάι από τις πατούσες μου. Τα καθάρισα κ μετά μου μπήκε η ιδέα μήπως ήταν αίμα αλλουνου. Κ φρίκαρα γιατί πίσω στα πόδια μου (λίγο ψηλά, στο ύψος του αστραγάλου) μου χαν κάνει πληγή τα παπούτσια. Βέβαια η πληγή ήταν ένα ξεφλούδισμα που έγινε Τετάρτη βράδυ κ λογικά μέχρι Κυριακή μεσημέρι θα χε κλείσει απλά ήταν κόκκινο το σημείο που είχε τριφτει με το παπούτσι. Και έκανα τρελό συνειρμό μήπως στο πίσω μέρος του ποδιού μου πετάχτηκε καμία πιτσίλια αίμα κ ήταν αλλού. Βέβαια δεν είδα στο πίσω μέρος της σαγιονάρας πιτσιλιές, μόνο στα πλαϊνά και από τις δυο σαγιονάρες, κάτι που με κάνει να πιστεύω ότι από μένα ήταν το αίμα που έπεσε ανάμεσα στα πόδια μου και λερωσα. Στο τέλος θα φρικάρω ακόμα και με το δικό μου αίμα.
    Γειά σας κι από μένα. Έτσι που το διαβάζω μου έμοιασε πολύ παράλογο διαβάζοντας το. Όμως έχω φάει κι εγώ κάτι τέτοιες φρίκες που να στα λέω. Καταλαβαίνω απόλυτα τι άγχος σου και έχεις άγχος πάρα πολύ από αυτό αυτή τη στιγμή. Και ούτε σε κοροϊδεύω ούτε σε χλευαζω ούτε το βρίσκω γελοίο η υπερβολικό. Και όποιος κι αν σου πει τι αντίθετο είναι βλακας. Στα λέω αυτ αγιατι ξέρω όλοι με κορόιδευαν και με έλεγαν άρρωστη φοβικη και όλο εμμονές έχω κια τέτοιες βλακειες. Κανείς δεν με καθησυχάζε. Έχεις τρομερό άγχος και είσαι εσύ που έχεις το άγχος και κάνεις άλλος. Λοιπόν σίγουρα το αίμα ήταν δικό σου 100%. Όπως το περιγράφεις δεν μπορεί να ήταν αλλού. Αλλά αν αυτό δεν σε ηρεμεί πρέπει να βρούμε τι θα σε ηρεμήσει. Γιατί ξέρω τι είναι να τρως τέτοιες φρίκες. Βασανιστήριο. Δεν βρίσκεις ηρεμία πουθενά. Εγώ σήμερα ας πούμε έχω τρομερό άγχος αλλά δεν είμαι εγώ που έχω αγχος. Άσε άλλη φρίκη αυτή. Αλλά δεν είναι της ώρας. Λοιπό ν κάθε φορά που με έπιανε τέτοια φοβία προσπαθούσα να βάλω μπροστά τη λογική για να ηρεμήσω. Να βρω δηλαδή επίχειρηματα στον εαυτό μου που θα με έκαναν να ηρεμήσω.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Στον εαυτό μας γιατί δεν το βλέπουμε το παράλογο ενώ στους άλλους το βλέπουμε?
    Γιατί δεν βλέπουμε τον εαυτό μας. Δεν αντιλαμβανεσαι τι κάνεις. Είναι μια ασυνείδητη διαδικασία. Αν δει; τον εαυτό σου απ έξω όπως βλέπεις τους άλλους σαν να ήταν ένα άλλο πρόσωπο τότε θα δεις τον παραλογισμό. Αν δει; δηλαδή τον εαυτό σου απ έξω ως τρίτος, σαν να τον δει; να παίζει σε ταινια. Γι αυτό κια το ψυχοδραμα ως μέθοδος είναι πολύ καλή. Γιατί βλέπεις τον εαυτό σου να παίζει σε θέατρο αυτό που βιώνει. Το χω δοκιμάσει πολύ καλό. Όταν δεις απ έξω είτε αυτό που νιώθεις είτε αυτό που βιώνεις είτε μια κατάσταση που επηρέασε τότε μπορείς να την αναγνωρίσεις εύκολα την βλέπεις ουσιαστικά κάτι που δεν γίνεται με τον εαυτό σου. Στην ουσία αυτό που λείπει στους περισσότερους από εμάς εδώ που υποφέρουμε είναι η αναγνώριση συναισθημάτων και εσωτερικών διαδικασιών που γίνονται αυτόνομα που τα κάνουμε δηλαδή εμεις αλλά δεν το ξέρουμε. Ο άγνωστος εαυτός μας. Αυτός πυ δεν αγαπήθηκε και δεν αναγνωριστηκε ποτέ από τη μαμά μας αυτός που απορρίφθηκε.

  7. #37
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Στον εαυτό μας γιατί δεν το βλέπουμε το παράλογο ενώ στους άλλους το βλέπουμε?
    Έλα ντε. Πόσο εύκολο μας είναι να δείξουμε κατανόηση στο πρόβλημα των άλλων αλλά όχι στο δικό μας; Πόσο εύκολα αντιλαμβανόμαστε το παράλογο στους άλλους αλλά στην δική μας ανησυχία επιτρέπουμε να μας βασανίζει για μέρες; Ίσως αν έγραφες τη σκέψη σου και τι συνέβη ακριβώς και τα ξαναδιαβάζες να σε βοηθούσε. Ο ψυχολόγος μου είχε πει να το κάνω.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Ναι συνήθως το κάνω και μάλιστα βάζω όλα τα πρέπει στη σειρά για να δω πόσο πιθανό είναι κάτι. Δλδ στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει 1)να ήταν αίμα άλλου, 2)να ήταν φορέας, 3)να πεταχτηκε ψηλά το αίμα, 4)να μπήκε ακριβώς στο σημείο της πληγή, 5)να ήταν ανοιχτό το δέρμα για να μπει στην κυκλοφορία του αίματος... Τουλάχιστον 5 πράγματα πρέπει να συνέβησαν ταυτόχρονα. Έτσι κάπως καθησυχαζομαι, αν και λένε δεν πρέπει να ψάχνεις τρόπο να καθησυχαστεις, αλλά να αντέξεις την αμφιβολία. Εμ η συγκεκριμένη αμφιβολία αντέχεται ρε παιδιά??

  9. #39
    Nefeli28
    Guest
    Μωρε δεν αντέχεται….
    Αλλά αυτός είναι ο μόνος τρόπος. Εγώ εδώ και 2 χρόνια «αντέχω» την ιδέα ότι μπορεί να έχω μολυνθεί με hiv από τος τσεκποιντ που πήγα να εξεταστω. Παλεύω με θεούς και δαίμονες με αυτή την εμμονή. Από τότε που μου μπήκε αυτή η ιδέα σταμάτησαν όλες οι άλλες εμμονές. Ποιος εγώ; Που έπλενα τα πάντα με οινόπνευμα, που συνέχεια έβλεπα αίματα μπροστά μου, που συνεχώς κάτι αιχμηρό με τσιμπαγε κλπ κλπ….
    Από το καλοκαίρι του 2019 που πήγα να εξεταστω στο τσεκποιντ μου κάθισε η ιδέα μήπως μολύνθηκα εκει.
    Κι ενώ ξέρω ότι μάλλον είναι παράλογο παλεύω όλο αυτό τον καιρό με αυτό. Ζω συνέχεια μέσα σε αυτή τη σκέψη. Μέσα στην αμφισβήτηση. Και προσπαθώ….και προσπαθώ όλη την ώρα. Άλλες φορές τα καταφερνω πολύ καλά, άλλες φορές έτσι κ έτσι.
    Προσπάθησε όσο δύσκολο κ αν είναι να μείνεις μέσα σε αυτό. Ναι. Ακόμα και στην αμφισβήτηση. Μετά από κάποιο διάστημα θα μειωθεί η εμμονή σου. Μέχρι που θα μάθεις να ζεις με αυτή σε όχι και τόσο μεγάλο βαθμό. Δυστυχώς αυτή είναι η ιδψ….

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Γιατι δεν πας να κανεις εξετασεις καπου αλλου, σε ενα διαγνωστικο, απλα και μονο να δεις τα αρνητικα αποτελεσματα και να ηρεμησεις; δυο χρονια αυτο το μαρτυριο δεν γινεται

  11. #41
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Γιατι δεν πας να κανεις εξετασεις καπου αλλου, σε ενα διαγνωστικο, απλα και μονο να δεις τα αρνητικα αποτελεσματα και να ηρεμησεις; δυο χρονια αυτο το μαρτυριο δεν γινεται
    Γιατί δεν με αφήνει ο ψυχίατρος. Πιστεύει ότι μετά θα βρω κάτι άλλο για το οποίο θα με πιάσει εμμονή. Όποτε θεωρεί πως ο μόνος τρόπος να βγω από αυτό είναι να μην κάνω τίποτα….

    Πιστεύεις ότι κινδυνεύω από το τσεκποιντ;; Είναι επίφοβο να κάνει κάποιος εκει τη συγκεκριμένη εξέταση;;;;

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Οχι καθολου επικινδυνο δεν το θεωρω, και αποκλειω να κολλησες απο εκει. Απλα δυο χρονια μαρτυριου ειναι πολλα. Εγω νομιζω πως θα το εκανα, να δω το αρνητικο αποτελεσμα και να ηρεμησω

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Καλημέρα σε όλους. Εδώ και δύο μέρες πλέον δε ζεσταινομαι καθόλου ούτε έχω αυτή την αίσθηση καυσου που με έπιανε. Να φταίει που άλλαξε ο καιρός? Που είμαι πιο ήρεμη?

  14. #44
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Καλημέρα σε όλους. Εδώ και δύο μέρες πλέον δε ζεσταινομαι καθόλου ούτε έχω αυτή την αίσθηση καυσου που με έπιανε. Να φταίει που άλλαξε ο καιρός? Που είμαι πιο ήρεμη?
    Και τα δυο! Και η ατμόσφαιρα που δρόσισε λίγο και παίζει τεράστιο ρόλο που είσαι πιο ήρεμη…
    Μπράβο!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Τι μου συμβαίνει?
    By Delmem210118a in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 72
    Last Post: 09-09-2017, 15:07
  2. Τι μου συμβαινει!
    By andreas86 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-2017, 16:34
  3. Τι μου συμβαινει;
    By sani in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 4
    Last Post: 24-05-2017, 22:24
  4. Τι μου συμβαίνει;
    By louiz in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 13
    Last Post: 04-03-2017, 19:02
  5. τι μου συμβαίνει;
    By crazyelena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 22-09-2014, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •