Σπουδες σε αλλη πολη, η μητέρα μονη της πλεον στο σπιτι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    16

    Σπουδες σε αλλη πολη, η μητέρα μονη της πλεον στο σπιτι

    Γεια σε όλους,

    Ειμαι 18 χρόνων και ζω με την μητέρα μου. Η μητέρα μου εχει χωρισει με τον πατερα μου απο τοτε που ημουν 6 ετων. Εδω και 1 χρονο εχω κοψει καθε επαφή που ειχα με τον πατερα μου διοτι εμαθα πρόσφατα οτι κατρακυλησε στα ναρκωτικα. Ετσι, εχω μονο την μητέρα μου κάτι, καθως πλεον εχω συμβιβαστει στην απουσία του πατέρα μου.

    Πρόσφατα εδωσα πανελληνιες και βγηκαν τα αποτελέσματα. Δυστυχώς εγραψα χαμηλα, παρ'ολα αυτα ομως περασα στην πρώτη μου επιλογή, στην Μυτιλήνη (να τονισω οτι εγω μενω Αθηνα).

    Χαρηκα πάρα πολύ που πέρασα και που επιτέλους θα ανοίξω τα φτερά μου και θα γινω ανεξάρτητη μακρια απο το σπιτι μου. Αλλα με στενοχωρει κατι παρα πολυ: η μανα μου θα μεινει μονη της.

    Το σκεφτομουν πολυ εντονα. Δεν θελω να ειναι μονη της στο σπιτι. Βεβαια μενει 5 λεπτα μακρια απο το σπιτι της αδερφής της, της θειας μου, αλλα επειδη η μητέρα μου δουλευει νυχτα, γυρναει το πρωι σπιτι και ξεκουραζεται, καθως η δουλεια της ειναι ζορικη. Απλα δεν μπορω να σκεφτομαι οτι φευγω και την αφηνω πισω ολομόναχη. Ποτέ δεν ειχα τις καλύτερες σχεσεις με την μητέρα μου, παντα μαλωναμε, εχουμε παει ακομα και σε ψυχολόγο. Πλεον όμως, η σχεση μας εχει καλυτερεψει και χαιρομαι για αυτο. Φοβάμαι πολυ την μοναξιά που θα ζησει η μητέρα μου, ακομα και τον θανατο. Νιωθω οτι θα μεινω μονη μου πανω στην γη αν την χασω.

    Απλα ηθελα να γραψω τις σκεψεις μου και να διαβασω τις δικες σας αποψεις σχετικα με αυτο το θεμα, της μοναξιας που βιωνει μια μητέρα οταν το παιδι της φευγει σε αλλο μερος για σπουδές. Θα ήθελα, αν υπαρχουν μαμαδες εδω μεσα, να μου πουν πως το βιωνουν και το αντιμετωπιζουν ολο αυτο, αν τους εχει συμβει.

    Ευχαριστώ πολυ!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Συγχαρητήρια ...καλη σταδιοδρομια να εχεις...να χαρεις τα ομορφα χρόνια που έρχονται.Αν ημουν εγω η μαμα σου το μονο που θα με αγχωνε θα ηταν που θα ησουν εσυ μονη σου στη Μυτιληνη και οχι που θα ημουν εγω μονη σου στην Αθηνα.Μην ανησυχεις καθολου για τη μαμασου.Αν εσυ εισαι καλα κι ευτυχισμενη το ιδιο θα ειναι κι εκεινη.Θα εισαι υπευθυνη..θα προσεχεις..θα την παιρνεις τηλεφωνο καθημερινα ..θα της λες τα νεα σου και οποτε μπορεις θα ερχεσαι να τη βλεπεις η θα ερχεται αυτη εκει να σε βοηθαει.Σιγουρα θα στεναχωρηθει αλλα δε θα στεναχωρθει που θα μεινει μονη της...θα στεναχωρηθει που θα ειναι μακρυα σου.Αλλα μην ανυσηχεις ...εμεις οι μαμαδες το ξερουμε οτι αργα ή γρηγορα θα ερθει και αυτη η στιγμη που τα παιδια μας θα φυγουν.Το ξερουμε και προετοιμαζομαστε χρονια.Αλλα αυτος ειναι ο ρολος μας.Μη μαυριζεις την ψυχη σου χωρις λογο...ολα καλα θα ειναι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Αν ήσουν εδώ, δε θα μπορούσε να πάθει κάτι με την υγεία της, ή ένα ατύχημα ας πούμε; Αυτό θα συμβεί γιατί εσύ θα φύγεις μακριά της; Οι φόβοι σου είναι ένας ομφάλιος λώρος, συναισθηματικός, τίποτε το φοβερό δεν πρόκειται να συμβεί. Κι οι δυο σας θα προσαρμοστείτε στη νέα σας πραγματικότητα, εξάλλου δεν πας στην άλλη άκρη της γης. Θα πηγαίνεις να τη βλέπεις και εκείνη μπορεί επίσης να έρχεται να σε επισκέπτεται. Θα κάνει καλό και στις δυο σας, δε θα χαλάσει ό,τι μπορέσατε να χτίσετε στη μεταξύ σας σχέση. Συχνά τηλεφωνήματα, skype, fb, δε χάνεστε δα. Κοίτα να ακολουθήσεις το όνειρό σου και να μην του βάζεις φρένα.
    #UnVioladorEnTuCamino

Similar Threads

  1. Μητέρα με άνια στο σπίτι..
    By hitech444 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-09-2019, 14:33
  2. Μόνη στο σπίτι
    By marcy in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 02-11-2014, 20:47
  3. Εμεινα μονη μου.Ολοι οι φιλοι που ειχα πλεον με μισουνε.
    By Chisora in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 16-06-2012, 12:45
  4. ΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
    By buterfly.love in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 06-05-2011, 13:03
  5. Μονη στο σπιτι
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 22-08-2009, 17:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •