Πως μπορώ να είμαι υποστηρικτική σε άτομο με διπολική διαταραχή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    1

    Πως μπορώ να είμαι υποστηρικτική σε άτομο με διπολική διαταραχή;

    Καλησπέρα! Δεν έχω διπολική διαταραχή είμαι συγγενής - η αδερφή μου έχει. Είμαι σε μια κατάσταση που αντιλαμβάνομαι ότι ο τρόπος δίκης μου αντιμετώπισης δε βοηθά ταυτόχρονα όμως δε ξέρω και πως να συμπεριφερθω καθώς δε ξέρω ποτέ τι να περιμένω. Έχω ενημερωθεί όσο μπορώ θεωρητικά ωστόσο η αδερφή μου αρνείται οποιαδήποτε επίσκεψη σε ψυχίατρο πράγμα που με απελπίζει, με φοβίζει και με στενοχωρεί γιατί βλέπω ότι δεν είναι καλά και γίνεται χειρότερα. Συνέχεια ακούω το «πρέπει να της συμπαραστέκεται, να την βοηθάς, να την ακούς» πράγμα που προσπαθώ δεν είναι όμως ποτέ αρκετό. Πρέπει να την φέρεις σε γιατρό - πως να το κάνω αυτό όταν η ίδια δε θέλει; Αν το κάνω με το ζόρι θα αμυνθεί και θα αντισταθεί - ήδη νομίζει οτι εγώ φταίω για όλα και οτι εχω βάλει όλο τον κόσμο να στραφεί ενάντια της. Πως μπορώ να την βοηθήσω; Πως μπορώ να της είμαι υποστηρικτική και να βαδίσουμε μαζί; Έχω απελπιστεί….θα σας ήμουν ευγνώμων για οποιοδήποτε τιπ, οποιαδήποτε βοήθεια, ένα κάτι….
    Last edited by Marilouz; 28-08-2021 at 21:00. Reason: Adding

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Είναι συνηθισμένο φαινόμενο στους διπολικούς να χρειάζεται εισαγγελική εντολή για εισαγωγή σε νοσοκομείο. Δεν παραδέχονται ότι κάτι έχουν, δεν το "βλέπουν". Ίσως πρέπει να περιμένεις μέχρι να γίνει επικίνδυνη για σένα ή τον εαυτό της, δηλ. να μπει σε φάση κρίσης, ψύχωσης και τότε να ζητήσεις παρέμβαση εισαγγελέα.

    Τότε, ή θα μπει σε δημόσιο ψυχιατρείο ή αν έχετε λεφτά σε ιδιωτική κλινική.

    Εκεί θα επέμβουν οι γιατροί μεν, αλλά η δική της αντίδραση στην βίαιη εισαγωγή θα είναι δραματική. Θα της κακοφανεί πάρα πολύ και ίσως δεν θα εκτιμήση ότι είχε ανάγκη βίαιη προσαγωγή.

    Πες της όλα αυτά και φέρτην εδώ να τα διαβάσει και να απαντήσω σε απορίες της.

    Προσωπικά έχω 4 εισαγωγές όλες ακούσιες.

    Κάνε την να εκτιμήση ότι καλύτερα να πάει τώρα μόνη της σε γιατρό παρά να την τραβολογάνε οι πολιτσμάνοι για ένα μήνα τουλάχιστον εγκλεισμό
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Πως ξέρεις ότι έχει διπολική διαταραχή ; Έχει διαγνωσθεί;

Similar Threads

  1. Δε μπορω να ειμαι αλλο μονος μου
    By solkots in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 21-07-2014, 13:40
  2. Δεν μπορω να ειμαι ο εαυτος μου..
    By ΜαυρηΠεταλουδα in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 05-09-2013, 02:42
  3. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ
    By Lacrymosa in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 7
    Last Post: 01-06-2012, 20:22
  4. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ....
    By Rigi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 01-03-2011, 18:02
  5. Μα να μη μπορώ να φύγω και ας είμαι σίγουρη!
    By donald_girl in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 29-07-2009, 23:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •