Σκέψεις γυρνώντας από διακοπές - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 77
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @user αν είναι υπέρβαρη/παχύσαρκη (δεν μαρεσει η λεξη χοντρος/η) δεν είναι υγιής. Υπάρχει ένα ταμπού στο να θεωρηθεί η παχυσαρκία νόσος.

    @Marilou. Αναφερόμουν βασικά σε ανθρώπους που λόγω τρόπου ζωής είναι υπέρβαροι. Τώρα για τη γενετική συνιστώσα σίγουρα θα βρεις ανθρώπους που δεν τους βοηθά ο σωματότυπος τους. Είναι πολύ λίγοι αυτοί που έχουν τόσο ισχυρό γενετικό υπόβαθρο. Συνήθως είναι κακές συνήθειες που διαιωνίζονται. Τώρα για ιατρικούς λόγους (κορτιζόνη, ψυχοφάρμακα κτλ) τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Αναφερόμουν όμως σε τρόπο ζωής και στο κατά πόσο έχουν γνώση βασικών στοιχείων διατροφής (από το σπίτι, την οικογένεια κτλ).

    Γενικά το στερεότυπο ότι όποιος είναι υπέρβαρος είναι χρυσή καρδιά και όποιος έχει ωραίο σώμα είναι μαλάκας νομίζω ότι εν έτη 2021 μπορούμε να το ξεπεράσουμε. Και δεν είναι ρατσιστικό αυτό που λέω. Καλό θα ήταν να μην εθελοτυφλούμε. Θεωρώ ότι τα άτομα αυτά πρεπει να τα βοηθάμε. Με το ννα έχουμε όλοι γνώση σωστής διατροφής, με το να νιώθουν άνετα να πάνε στο γυμναστήριο και να μην ντρέπονται τι θα πουν οι άλλοι. Γιατί μετά αρχίζει ένας φαύλος κύκλος όπου το μόνο που τους δίνει χαρά είναι το φαγητό και απλά θα τρώνε πιο πολύ.
    Συμφωνώ για το στερεότυπο. Οποιος εχει παραπάνω κιλα προφανώς και δεν σημαίνει πως είναι και καλός άνθρωπος κι ούτε το αντίστροφο επίσης. Οπως ο πλούσιος δεν είναι απαραίτητα κακός, ή ο μορφωμένος δεν είναι ψώνιο ή ο παχύσακρος εχει πρόβλημα με το σώμα του. Όοοολα αυτά στερεότυπα είναι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @elisabet καλώς σας βρηκα!
    Ναι σαν γιατρός μιλάω. Σε ορισμένα θέματα θεωρώ δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια για άλλες προσεγγίσεις. Λέγοντας τρόπο ζωής εννοώ ότι τρώνε πιο λάθος τρόφιμα (επεξεργασμένα, ζάχαρη, χωρίς φυτικές ίνες, όχι φρούτα και λαχανικά) και έλλειψη γυμναστικής (σε βόρεια Ευρώπη πχ είναι πιο τρόπος ζωής το γυμναστήριο). Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι με φυσιολογικο ΔΜΣ (ξεπερασμένο βέβαια εργαλείο) και με αυξημένο ποσοστό λίπους. Και κάποιος με φυσιολογικό βάρος μπορεί να τρώει ακατάλληλα τρόφιμα, όμως αυτά είναι ακόμα πιο έντονα στους υπέρβαρους/παχύσαρκους.

    Ισχύει ότι και μη υπέρβαροι ντρέπονται. Αλλά θεωρώ ότι το πιο έντονο πρόβλημα είναι στους υπέρβαρους. Και θεωρώ ότι μια υπέρβαρη γυναίκα για κάποιο λόγο θα τραβηξει πιο πολλά αρνητικά σχόλια ενώ δεν θα έπρεπε. Και το πρόβλημα είναι η νόσος όχι ο ασθενής.

    Κοίτα τα λίγα παραπάνω κιλά μπορεί να είναι και γοητεία. Αλλά από ένα σημείο και μετά το πράγμα ξεφεύγει. Επίσης υπάρχουν και κάποιοι που τη βρίσκουν με παραπάνω κιλά. Το οποίο το θεωρώ επίσης άσχημο γιατί στην ουσία είσαι το βίτσιο κάποιου. Και πέραν της έλξης για μενα το να ειναι καποις υπερβαρος μόνο κακό κάνει στον εαυτό του και στο σύστημα υγείας. Ακόμα και να χειρουργηθεί κάποιος υπέρβαρος είναι πρόβλημα, μπορεί να μη χειρουργηθεί λόγω βάρους ή να καθυστερεί το χειρουργείο (και δε μιλώ για νοσηρή παχυσαρκία). Το θέμα το βλέπω καθαρά ιατρικά.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,192
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @user αν είναι υπέρβαρη/παχύσαρκη (δεν μαρεσει η λεξη χοντρος/η) δεν είναι υγιής. Υπάρχει ένα ταμπού στο να θεωρηθεί η παχυσαρκία νόσος.

    @Marilou. Αναφερόμουν βασικά σε ανθρώπους που λόγω τρόπου ζωής είναι υπέρβαροι. Τώρα για τη γενετική συνιστώσα σίγουρα θα βρεις ανθρώπους που δεν τους βοηθά ο σωματότυπος τους. Είναι πολύ λίγοι αυτοί που έχουν τόσο ισχυρό γενετικό υπόβαθρο. Συνήθως είναι κακές συνήθειες που διαιωνίζονται. Τώρα για ιατρικούς λόγους (κορτιζόνη, ψυχοφάρμακα κτλ) τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Αναφερόμουν όμως σε τρόπο ζωής και στο κατά πόσο έχουν γνώση βασικών στοιχείων διατροφής (από το σπίτι, την οικογένεια κτλ).

    Γενικά το στερεότυπο ότι όποιος είναι υπέρβαρος είναι χρυσή καρδιά και όποιος έχει ωραίο σώμα είναι μαλάκας νομίζω ότι εν έτη 2021 μπορούμε να το ξεπεράσουμε. Και δεν είναι ρατσιστικό αυτό που λέω. Καλό θα ήταν να μην εθελοτυφλούμε. Θεωρώ ότι τα άτομα αυτά πρεπει να τα βοηθάμε. Με το ννα έχουμε όλοι γνώση σωστής διατροφής, με το να νιώθουν άνετα να πάνε στο γυμναστήριο και να μην ντρέπονται τι θα πουν οι άλλοι. Γιατί μετά αρχίζει ένας φαύλος κύκλος όπου το μόνο που τους δίνει χαρά είναι το φαγητό και απλά θα τρώνε πιο πολύ.
    Κοίτα Νότη μπορεί εγώ ή εσύ που τα γράφεις να αντιλαμβανομαστε ότι αναφέρεσαι μόνο στα άτομα που λόγο καθαρά κακής διατροφής είναι παχύσαρκα .

    Και πάλι αντιλαμβάνεσαι ότι όλο αυτό είναι λάθος ?
    Ένας άνθρωπος μπορεί να ξεσπα στο φαι .
    Να πιέζεται αλλού ψυχολογικά και αντί να πάει να κάνει κακό στον ευατο του να βρίσκει λύση στο φαγητό .

    Σε αυτή την περίπτωση τι έχεις να πεις ?
    Θα του απαγορεύσεις να βγει στην παραλία γιατί εσένα το δικό σου μάτι δεν αντέχει σε αυτή την θέα ?
    Και άλλη καταπίεση ?
    Και άλλη περιθωριοποίηση?


    Και εμάς τα δικά μας μάτια δεν αντέχουν σε άλλου είδους θέα αλλά σεβόμαστε την ιδιαιτερότητα του άλλου και το δικαίωμα του στην ζωή και δεν τους δείχνουμε ούτε τους φωτογραφίζουμε .
    Τους σεβόμαστε και τους αγαπάμε ,δεν τους κρίνουμε !

    Θίγεις ένα πολύ σοβαρό θέμα και το κυριότερο το θιγεις σε ένα χώρο που αυτή την στιγμή βρίσκονται πολλά άτομα που πολεμάνε με τα κιλά τους .
    Πήγαινε στο αντίστοιχο θέμα να διαβάσεις και δες τι αγώνα δίνουν αυτά τα άτομα και πόσο δύσκολο είναι να τα καταφέρουν ..

    Σεβασμό σε οποια ιδιαιτερότητα έχει ο καθένας μας ειδικά εδώ μέσα .
    Το λέω με πάρα πολύ καλή πρόσθεση και πολύ ήρεμο τρόπο .

    Κανονικά θα έπρεπε να σβήνονται τέτοια μηνύματα από την στιγμή που υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για τον αγώνα που δίνουν αυτοί οι άνθρωποι και που εκεί απεικονίζεται σε τι τέλμα έχουν φτάσει .

    Από ένα γιατρό όπως υποστηρίζεις ότι είσαι θα περίμενα πολύ περισσότερη ευαισθησια σε αυτό το θέμα γιατί συνάδελφοί σου δίνουν αγώνα μαζί με τέτοιους ανθρώπους για να είναι καλά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #19
    hlias1988
    Guest
    εγω προσωπικα δεν ξεσπαω στο φαγητο ξεσπαω στο τσιγαρο. ειμαι 96 κιλα... απο τα φαρμακα...κανω γυμναστικη εδω και καιρο... εχω χασει καποια κιλα αλλα οσο παιρνω το φαρμακο δεν θα τα χασω ολα..τι να κανω πρεπει να ζω με αυτο...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @elisabet καλώς σας βρηκα!
    Ναι σαν γιατρός μιλάω. Σε ορισμένα θέματα θεωρώ δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια για άλλες προσεγγίσεις. Λέγοντας τρόπο ζωής εννοώ ότι τρώνε πιο λάθος τρόφιμα (επεξεργασμένα, ζάχαρη, χωρίς φυτικές ίνες, όχι φρούτα και λαχανικά) και έλλειψη γυμναστικής (σε βόρεια Ευρώπη πχ είναι πιο τρόπος ζωής το γυμναστήριο). Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι με φυσιολογικο ΔΜΣ (ξεπερασμένο βέβαια εργαλείο) και με αυξημένο ποσοστό λίπους. Και κάποιος με φυσιολογικό βάρος μπορεί να τρώει ακατάλληλα τρόφιμα, όμως αυτά είναι ακόμα πιο έντονα στους υπέρβαρους/παχύσαρκους.

    Ισχύει ότι και μη υπέρβαροι ντρέπονται. Αλλά θεωρώ ότι το πιο έντονο πρόβλημα είναι στους υπέρβαρους. Και θεωρώ ότι μια υπέρβαρη γυναίκα για κάποιο λόγο θα τραβηξει πιο πολλά αρνητικά σχόλια ενώ δεν θα έπρεπε. Και το πρόβλημα είναι η νόσος όχι ο ασθενής.

    Κοίτα τα λίγα παραπάνω κιλά μπορεί να είναι και γοητεία. Αλλά από ένα σημείο και μετά το πράγμα ξεφεύγει. Επίσης υπάρχουν και κάποιοι που τη βρίσκουν με παραπάνω κιλά. Το οποίο το θεωρώ επίσης άσχημο γιατί στην ουσία είσαι το βίτσιο κάποιου. Και πέραν της έλξης για μενα το να ειναι καποις υπερβαρος μόνο κακό κάνει στον εαυτό του και στο σύστημα υγείας. Ακόμα και να χειρουργηθεί κάποιος υπέρβαρος είναι πρόβλημα, μπορεί να μη χειρουργηθεί λόγω βάρους ή να καθυστερεί το χειρουργείο (και δε μιλώ για νοσηρή παχυσαρκία). Το θέμα το βλέπω καθαρά ιατρικά.
    Φυσικά και υπάρχουν περιθώρια για άλλες προσεγγίσεις. Στις περισσότερες περιπώσεις ο λόγος που ξεσπά κάποιος στο φαγητό είναι ψυχολογικός. Για να μην προσθέσω κι όλους αυτούς που έχουν παραπάνω κιλά γιατί παίρνουν φάρμακα, γιατί έχουν συγκεριμένα θέματα υγείας κτλ κτλ....οποιος κι αν είναι ο λόγος...το θέμα είναι οτι δεν μας πέφτει λόγος!!! Δεν πέφτει λόγος ουτε σε μένα ούτε σε σένα ούτε σε κανέναν το γιατί καποιος είναι παχουλός κι αν τρώει παραπάνω ή όχι. Κι όσο ρατσιστικό είναι το να περιθωριοποιείς τέτοια άτομα , άλλο τόσο είναι και να τα θεωρείς "κακόμοιρα" και να τα λυπάσαι. Μπορεί σε κάποιον απλά να αρέσει το φαγητό και να γουστάρει να τρωει στην τελική...απτο πιάτο μας τρώει;;;

    Για να διαπιστώσεις αν αυτοί που έχουν παραπάνω κιλά έχουν περισσότερο προβλημα με το σώμα τους ή όχι....αρκεί να δεις την πελατεία των πλαστικών. Θα δεις πλήθος ανθρώπων, γυναίκες και άντρες με ένα μέσο σωματικό βάρος...που έχουν όμως τρομερό πρόβλημα με την εικόνα τους και θέλουν να αλλάξουν και πετσί αν γίνεται! Είναι εντελώς στερεοτυπικό να νομίζεις πως αυτοί με τα παραπάνω κιλά έχουν πρόβλημα και ντρέπονται.
    Στην πραγματικοτητα αυτοί που έχουν το πρόβλημα είμαστε εμείς που νιώθουμε την ανάγκη να το σχολιάσουμε και να το κρίνουμε. Δικός μας φόβος είναι και ανασφαλεία που την προβάλλουμε στους άλλους, όχι απαραίτητα δικιά τους.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    ...

    2. Η θάλασσα είναι πολύ όμορφη αλλά δεν μπορούν να τη χαρούν πολλοί. Ειδικά κάποιες εύσωμες γυναίκες (αλλά και άντρες, απλά θεωρώ ότι στις γυναίκες είναι πιο έντονο) ντρέπονται. Και δεν θέλω να σταθώ στο body shaming που απεχθάνομαι αλλά είναι τόσο κρίμα να χάνεις τη ζωή σου όντας υπέρβαρος. Να μην κάνεις κεφάλια να γυρίσουν κα να πουν τι ωραίος/ωραία. Και ναι δεν είμαστε όλοι τυχεροί αλλά μπορούμε να βοηθήσουμε τους εαυτούς μας.

    ..
    καλησπερα.
    αυτο που βλεπω εγω, ειναι οτι το κινητρο σου γι αυτο το σχολιο, ειναι το body shaming KAI MONO, το οποιο παραδοξως μας λες οτι απεχθανεσαι. δεν μιλας για θεματα υγειας, αλλα για την ντροπη που κατα την γνωμη σου θεωρεις οτι πρεπει να νοιωθουν καποιοι υπερβαροι και ειδικα γυναικες(!!) οπως και για το φοβερο κριτηριο του ποιοι θα κανουν τα κεφαλια να γυρνανε με θαυμασμο...δλδ,,,σορι κιολας, αλλα πιο επιφανειακος, πεθαινεις..

    οταν διαβασες τις αντιδρασεις, ξαφνικα θυμηθηκες οτι το θεμα ειναι λογοι υγειας (my ass). θεμα υγειας ειναι το να γυρνανε τα κεφαλια να δουνε τον κωλο σου;;; τινος υγειας; του κωλου;

    σορι αλλα δεν μας πειθεις. ειναι παγια τακτικη των μπουληδων , να ριχνουν την αχρειαστη κριτικη τους στην "υγεια". υπαρχουν χιλιαδες θεματα υγειας, που δεν θα σκεφτεις να τα θεσεις "λογω καλοκαιριου". τα θεματα υγειας τα καταδεικνυουν οι δεικτες των ιατρικων εξετασεων. σε πληροφορω οτι καποιος/α που εσενα δεν σου αρεσει με μαγιω, μπορει να εχει αριστους δεικτες υγειας, γιατι το οριο για την κακη υγεια, ειναι πολυ παραπανω απο το οριο κιλων που βαζει ο "κοφτης" του ξερακιανου προτύπου που πολλοι θεωρουν επιβεβλημενο, και να χαιρεται μια χαρα την ζωη του και την θαλασσα. πρεπει να ντραπει για να σου κανει την χαρη;

    επισης, ενα λιποσαρκο ατομο, μπορει να εχει πολυ χειροτερους δεικτες υγειας απο ενα υπερβαρο ατομο, αλλα επισης δεν συζηταμε γι αυτο, γιατι η πικρη αληθεια ειναι οτι ολους αυτους που σχολιαζουν ξενα σωματα, καθολου δεν τους ενδιαφερει η υγεια τους. το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να κατακεραυνωσουν την αποκλιση απο τα προτυπα που αποδεχονται οι ιδιοι...

    το ξερω, οτι εχεις βρεθει σε αυτην την θεση και εκανες μεγαλη προσπαθεια να την αλλαξεις, αυτο ομως δεν σε νομιμοποιει να γινεσαι ο μπουλης αυτων που δεν θελουν η δεν μπορουν να το κανουν..

    αυτα περι ιατρικου ενδιαφεροντος και ιδιοτητας, ειναι αστεια, πραγματικα. και αποδειξη αυτου, ειναι το αρχικο σου μηνυμα που βοά για τα κινητρα σου...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @elisabet πολλοί ξεσπάμε στο φαγητό. και εγώ το κάνω. αλλά μετά το κόβω και προσέχω τι τρώω. Και είναι πιο εύκολο να χεις καλο σωμα να φας μια μερα μαλακιες και τις επομενες 10 να προσέχεις απο το να εισαι υπερβαρος και να λες αυριο και αυριο και αυριο. Η προσέγγιση σου εν μέρει είναι σωστή. Ίσως φταίει και ο τρόπος που σκέφτομαι. Από τη μια δεν θέλω να κρίνω κανέναν και τις επιλογές τους απο την αλλη νιώθω ότι ο κάθε γιατρός θα έπρεπε όταν βρίσκει κάτι "παθολογικό" να αντιδρά κάπως με σκοπό να βοηθήσει και να διορθώσει. Γιατί εμείς σαν κοινωνία ωραία τα λέμε αλλά πίσω από όλα είναι η βιολογία. Σκέψου πχ τα non binary άτομα ή τα άτομα που χωρίς εγχείρηση αλλαγής φύλου θέλουν να λέγονται το αντίθετο φύλο. Δεν μου πέφτει λόγος, ας κάνουν ότι θέλουν. Εφόσον ένας άντρας είναι ΧΥ όμως κινδυνεύει από καρκίνο του προστάτη και όχι των ωοηθκών (παράδειγμα λέω). Τώρα αν κάποιος νιώθει λύπηση για τέτοια άτομα επίσης δεν μας πέφτει λόγος. Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να φερόμαστε με σεβασμό σε όλους και το να μη συμπαθώ κάποιον η οτιδήποτε είναι αποδεκτό, δεν είναι αποδεκτές οι διακρίσεις όμως.

    Τώρα για τους πλαστικούς είναι άλλη ιστορία. Και σε αυτό φταίει ο καπιταλισμός και η τεμπελιά. Ο καπιταλισμός γιατί σου πουλάει πράγματα που δεν χρειάζεσαι και η τεμπελιά γιατί πιστεύεις ότι με λιπογλυπτική θα κανεις 6 πακ χωρις γυμναστική. Αλλά αυτά δεν τα εβαλα στην κουβεντα γιατι ηθελα να μιλησω για την παχυσαρκία.

    @Remedy

    καλησπερα και σε σενα. Όχι δεν ειναι το body shaming. Όπως έχω πει κανένας δεν θα έπρεπε να κανει τον αλλον να αισθανεται αβολα με το σωμα του. Όμως το να νιωθεις οκ με οπως και να σαι κρυβει τον κινδυνο να αποδεχεσαι καταστασεις που μπορει να βελτιώσεις προς το καλυτερο. Το θέμα υγείας πάντα είναι πρώτο στο μυαλο μου γιατι ειμαι γιατρος και με απασχολει. Επισης δεν εχω κανει μπουλινγκ σε κανέναν. Ισα ισα που ειχα 3 αγορια στην προπονηση και τα συμβούλευσα όσο μπορούσα και χασαν βαρος και ήταν πολυ χαρουμενα. Ειδικά το ενα ηταν πιτσιρικι το εφερε ο μπαμπας του και ηταν λες και ειχε καταπιει ένα καρπουζι και ειχε κατσει στο στομαχι. Αν δεν επεμενα απλα θα ηταν ενας υπερβαρος ενηλικας (εκτος αν αλλαζε συνηθειες) και στα 60 του θα τον εβρισκαν στο γραφειο με εμφραγμα. Οι δείκτες των εξετασεων ειναι δείκτες απλά. Ξέρεις πόσοι έχουν αψογες εξετασεις και ξερουμε οτι σε μερικές μέρες θα εχουν πεθανει; Δεν έχει άμεση σχέση με την παχυσαρκία, αλλα για τους δεικτες που λες.. τυχαίνει πολλές φορές κάποιος να βαριά ασθενής να έχει το λεγόμενο "ιπποκράτειο προσωπείο" μια "έκφραση" στο πρόσωπο του που από τον καιρό του Ιπποκράτη δήλωνε επερχόμενο θάνατο. Ξέρεις πόσοι έχουν αψογες βιοχημικές και ιπποκράτειο προσωπειο και πεθαινουν μετα απο μερικές μέρες; Το οτι δεν εχεις τώρα χοληστερόλη ή τριγλυκερίδια δεν λεει και πολλά. Δεν θα μου κανει κανεις χαρη αν εχει φυσιολογικο βαρος. Στον εαυτο του θα κανει. Μειώνει κίνδυνο για καρδιαγγειακό (1η αιτία θανάτου), για καρκίνο (μαστός, έντερο), για ψυχικές παθήσεις (φλεγμονή, κυτταροκίνες), επιπλοκές σε κάθε είδος χειρουργείου (αυξημένος κίνδυνος ανακοπής στην αναισθησία, περι και μετεγχειρητικές επιλοκές) και διαβήτη. Μειώνει επίσης τις δαπάνες για το συστημα υγείας.

    Επισης επειδη εχω υπάρξει υπέρβαρος, θα ηθελα παρα πολυ να με ειχε βοηθησει καποιος νωρίτερα. Και μια γυμνάστρια με ειχε πιάσει και μου ειχε πει ακου να δεις, με αυτη την μπακα κανε κατι αμεσα γιατι δεν θα φευγει. Στεναχωρήθηκα αλλά την ευγνομονώ. Το να αφήσω κάποιον να παραμυθιάζεται ότι ολα καλα, μην προσπαθεις να είσαι με φυσιολογικό βάρος σε αγαπάμε και έτσι.. δεν τον αγαπάμε τον στέλνουμε πριν της ώρας του.

    Προφανώς και υπάρχουν και άλλα θέματα. Πχ άτομα με φυσιολογικό βάρος και αυξημένη χοληστερόλη (πχ οικογενής υπερχοληστερολαιμία) που παθαίνουν έμφραγμα μέχρι τα 20. Και πολλές άλλες περιπτώσεις ατόμων με μεταβολικά προβλήματα, άλλες παθήσεις κτλ. Απλά η παχυσαρκία με τους αριθμούς της είναι μια μάστιγα. Αν "κόβαμε" την παχυσαρκία θα μειωνόταν απίστευτα η συνολική θνητότητα σε παγκόσμιο επίπεδο (και αν κόβαμε το κάπνισμα θα μειωνόντουσαν κατά το 1/3 οι καρκίνοι). Δεν έχει νόημα να λεμε α γιατι ασχολεισαι με τους υπερβαρους και οχι με τους καρκινοπαθείς ή με τους ψυχικά ασθενείς. Όλοι χρειάζονται βοήθεια. Αλλά αν μιλήσεις για το βαρος θα σε πουν μπουλη, θα θιχτούν και ενώ όλοι ξέρουν ότι είναι κακό κλρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @elisabet πολλοί ξεσπάμε στο φαγητό. και εγώ το κάνω. αλλά μετά το κόβω και προσέχω τι τρώω. Και είναι πιο εύκολο να χεις καλο σωμα να φας μια μερα μαλακιες και τις επομενες 10 να προσέχεις απο το να εισαι υπερβαρος και να λες αυριο και αυριο και αυριο. Η προσέγγιση σου εν μέρει είναι σωστή. Ίσως φταίει και ο τρόπος που σκέφτομαι. Από τη μια δεν θέλω να κρίνω κανέναν και τις επιλογές τους απο την αλλη νιώθω ότι ο κάθε γιατρός θα έπρεπε όταν βρίσκει κάτι "παθολογικό" να αντιδρά κάπως με σκοπό να βοηθήσει και να διορθώσει. Γιατί εμείς σαν κοινωνία ωραία τα λέμε αλλά πίσω από όλα είναι η βιολογία. Σκέψου πχ τα non binary άτομα ή τα άτομα που χωρίς εγχείρηση αλλαγής φύλου θέλουν να λέγονται το αντίθετο φύλο. Δεν μου πέφτει λόγος, ας κάνουν ότι θέλουν. Εφόσον ένας άντρας είναι ΧΥ όμως κινδυνεύει από καρκίνο του προστάτη και όχι των ωοηθκών (παράδειγμα λέω). Τώρα αν κάποιος νιώθει λύπηση για τέτοια άτομα επίσης δεν μας πέφτει λόγος. Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να φερόμαστε με σεβασμό σε όλους και το να μη συμπαθώ κάποιον η οτιδήποτε είναι αποδεκτό, δεν είναι αποδεκτές οι διακρίσεις όμως.

    Τώρα για τους πλαστικούς είναι άλλη ιστορία. Και σε αυτό φταίει ο καπιταλισμός και η τεμπελιά. Ο καπιταλισμός γιατί σου πουλάει πράγματα που δεν χρειάζεσαι και η τεμπελιά γιατί πιστεύεις ότι με λιπογλυπτική θα κανεις 6 πακ χωρις γυμναστική. Αλλά αυτά δεν τα εβαλα στην κουβεντα γιατι ηθελα να μιλησω για την παχυσαρκία.

    @Remedy

    καλησπερα και σε σενα. Όχι δεν ειναι το body shaming. Όπως έχω πει κανένας δεν θα έπρεπε να κανει τον αλλον να αισθανεται αβολα με το σωμα του. Όμως το να νιωθεις οκ με οπως και να σαι κρυβει τον κινδυνο να αποδεχεσαι καταστασεις που μπορει να βελτιώσεις προς το καλυτερο. Το θέμα υγείας πάντα είναι πρώτο στο μυαλο μου γιατι ειμαι γιατρος και με απασχολει. Επισης δεν εχω κανει μπουλινγκ σε κανέναν. Ισα ισα που ειχα 3 αγορια στην προπονηση και τα συμβούλευσα όσο μπορούσα και χασαν βαρος και ήταν πολυ χαρουμενα. Ειδικά το ενα ηταν πιτσιρικι το εφερε ο μπαμπας του και ηταν λες και ειχε καταπιει ένα καρπουζι και ειχε κατσει στο στομαχι. Αν δεν επεμενα απλα θα ηταν ενας υπερβαρος ενηλικας (εκτος αν αλλαζε συνηθειες) και στα 60 του θα τον εβρισκαν στο γραφειο με εμφραγμα. Οι δείκτες των εξετασεων ειναι δείκτες απλά. Ξέρεις πόσοι έχουν αψογες εξετασεις και ξερουμε οτι σε μερικές μέρες θα εχουν πεθανει; Δεν έχει άμεση σχέση με την παχυσαρκία, αλλα για τους δεικτες που λες.. τυχαίνει πολλές φορές κάποιος να βαριά ασθενής να έχει το λεγόμενο "ιπποκράτειο προσωπείο" μια "έκφραση" στο πρόσωπο του που από τον καιρό του Ιπποκράτη δήλωνε επερχόμενο θάνατο. Ξέρεις πόσοι έχουν αψογες βιοχημικές και ιπποκράτειο προσωπειο και πεθαινουν μετα απο μερικές μέρες; Το οτι δεν εχεις τώρα χοληστερόλη ή τριγλυκερίδια δεν λεει και πολλά. Δεν θα μου κανει κανεις χαρη αν εχει φυσιολογικο βαρος. Στον εαυτο του θα κανει. Μειώνει κίνδυνο για καρδιαγγειακό (1η αιτία θανάτου), για καρκίνο (μαστός, έντερο), για ψυχικές παθήσεις (φλεγμονή, κυτταροκίνες), επιπλοκές σε κάθε είδος χειρουργείου (αυξημένος κίνδυνος ανακοπής στην αναισθησία, περι και μετεγχειρητικές επιλοκές) και διαβήτη. Μειώνει επίσης τις δαπάνες για το συστημα υγείας.

    Επισης επειδη εχω υπάρξει υπέρβαρος, θα ηθελα παρα πολυ να με ειχε βοηθησει καποιος νωρίτερα. Και μια γυμνάστρια με ειχε πιάσει και μου ειχε πει ακου να δεις, με αυτη την μπακα κανε κατι αμεσα γιατι δεν θα φευγει. Στεναχωρήθηκα αλλά την ευγνομονώ. Το να αφήσω κάποιον να παραμυθιάζεται ότι ολα καλα, μην προσπαθεις να είσαι με φυσιολογικό βάρος σε αγαπάμε και έτσι.. δεν τον αγαπάμε τον στέλνουμε πριν της ώρας του.

    Προφανώς και υπάρχουν και άλλα θέματα. Πχ άτομα με φυσιολογικό βάρος και αυξημένη χοληστερόλη (πχ οικογενής υπερχοληστερολαιμία) που παθαίνουν έμφραγμα μέχρι τα 20. Και πολλές άλλες περιπτώσεις ατόμων με μεταβολικά προβλήματα, άλλες παθήσεις κτλ. Απλά η παχυσαρκία με τους αριθμούς της είναι μια μάστιγα. Αν "κόβαμε" την παχυσαρκία θα μειωνόταν απίστευτα η συνολική θνητότητα σε παγκόσμιο επίπεδο (και αν κόβαμε το κάπνισμα θα μειωνόντουσαν κατά το 1/3 οι καρκίνοι). Δεν έχει νόημα να λεμε α γιατι ασχολεισαι με τους υπερβαρους και οχι με τους καρκινοπαθείς ή με τους ψυχικά ασθενείς. Όλοι χρειάζονται βοήθεια. Αλλά αν μιλήσεις για το βαρος θα σε πουν μπουλη, θα θιχτούν και ενώ όλοι ξέρουν ότι είναι κακό κλρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.
    Βρε συ όλοι ξεσπαμε εκει αλλα όχι όλοι στον ίδιο βαθμό...αλλιως θα ήμσταν όλοι 100 κιλα. Εγώ πχ όταν δεν είμαι καλα ψυχολογικά δεν μπορώ να φάω. Αρρώστησε ο πατερας μου κι ολοι νόμιζαν πως εγώ είμαι άρρωστη γιατί δεν μου στεκόταν τα ρούχα απτα κιλα που χα χασει. Η αδερφή μου απτην άλλη ετρωγε ασταμάτητα, νόμιζα οτι θα σκάσει. Δεν αντιδρούμε όλοι με τον ίδιο τρόπο τι να κάνουμε τώρα; Μακάρι να τα είχαμε λυμένα όλα και να μην χρειαζόταν να ξεσπάμε στο φαγητό, αλλά εκ του αποτελέσματος και στην πράξη βλέπεις οτι υπάρχουν άνθρωποι που δεν το ελεγχουν.

    Εγώ δεν έχω καταλαβει ομως για τι πραγμα μιλαμε ακριβως. Μιλαμε για τον ανθρωπο που χει καποια κιλα παραπανω και δεν ταιριαζει στα συγχρονα προτυπα ομορφιας (που εκει δεν ειναι καθολου θεμα υγειας) ή μιλαμε για τον ανθρωπο που δεν μπορει να ανεβει μια σκαλα πχ ή να περπατήσει γιατι εχει πολυ βαρος?

    στο αρχικο σου μνμ μιλησες για ανθρωπους που δεν μπορουν να χαρουν την θαλασσα λογω ντροπης. Ε οχι αυτο δεν ειναι θεμα υγειας λοιπον. Ντροπη μπορει να εχει οποιοσδηποτε. Και ειναι θεμα της κοινωνιας που υπαρχει αυτο. Δεν θα πρεπε να συμβαινει. Αν η αλλη πχ με τα καποια κιλα παραπανω ξερει οτι θα γδυθει και θα την κοιταξεις εσυ και θα σκεφτεις ολα αυτα που ειπες κ εδω...οτι κριμα, δε μπορει να χαρει την θαλασσα, δεν γυρνανε κεφαλια κτλ κτλ....ε αυτο ακριβως ειναι που την κανει να νιωθει ασχημα. Και δεν ειναι καν δικο της προβλημα!! Ειναι δικο σου που τα σκεφτεσαι. Γιατι σου ξαναλεω αυτη μπορει μια χαρα να χαιρεται κ την θαλασσα κ τα γκομενακια ναχει κ μια χαρα να περναει....τα βλεματα σαν και τα δικα σου ή του αλλου που θα σκεφτει πω πως ειναι ετσι....αυτα ειναι που θα την κανουν να νιωσει ασχημα αν δεν εχει δουλεψεια αρκετα με τον εαυτο της ωστε να μην την νοιαζουν.

    Επισης να σου πω κ ενα τελευταιο.(ειδα που γραφτηκε οτι ειχες παραπανω κιλα κ τα χασες). Απο προσωπικη παρατηρηση κι απο αλλους που χω δει, εχω καταληξει οτι αυτοι συνηθως που κανουν σχολια για το παχος ειναι ανθρωποι ειτε με παραπανω κιλα οι ιδιοι, ειτε που υπηρξαν με παραπανω κιλα κ με κοπο τα εχασαν. Δεν ειναι καθολου τυχαιο αυτο. Τις δικες σου ανησυχιες βγαζεις για τον εαυτο σου ως παχουλο, τις δικες σου φοβιες κ τις δικες σου ανασφαλειες. Γιαυτο σε απασχολει αυτο το θεμα σε βαθμο που να γραφεις τις σκεψεις σου μετα απο διακοπες....κ το παχος να ναι μια απο αυτες!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @elisabet εννοώ κάποιον που δεν του περισσεύουν απλά 5 κιλά αλλά παραπάνω. Δεν εννοώ μόνο την νοσογόνο παχυσαρκία αλλά και τους εύσωμους. Ίσως δενν είναι εύκολο να οριστεί πιο συγκεκριμένα. Τώρα η ντροπή που είπα προέρχεται είτε επειδή φοβάται ότι θα τον κοροϊδέψουν, είτε επειδή όντως θα τον κοροιδεψουν ειτε επειδη νιωθει ασχημα που θα δει και μερικους με κοιλιακους και θα νιωσει ασχημα. Και θεωρώ ότι τις περισσότερες φορές θα δράσει αρνητικά.

    Κοίτα νομίζω ισχύει αυτό που λες με τους "πρώην υπέρβαρους". Στην αρχή επειή εγώ δεν μπορούσα να τρώω όποιον έβρισκα τον μπούκωνα, ότι γλυκάκι μου έδιναν το έδινα και χαιρόμουν να το τρώνε. Δεν έχω ανησυχίες, απλά θεωρώ ότι έχασα χρόνο και όμορφες στιγμές από τη ζωη μου οντας παχουλός. Τίποτα άλλο.

  10. #25
    Noctis, πήγες μόνος ή με παρέα?
    γιάννης

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @elisabet εννοώ κάποιον που δεν του περισσεύουν απλά 5 κιλά αλλά παραπάνω. Δεν εννοώ μόνο την νοσογόνο παχυσαρκία αλλά και τους εύσωμους. Ίσως δενν είναι εύκολο να οριστεί πιο συγκεκριμένα. Τώρα η ντροπή που είπα προέρχεται είτε επειδή φοβάται ότι θα τον κοροϊδέψουν, είτε επειδή όντως θα τον κοροιδεψουν ειτε επειδη νιωθει ασχημα που θα δει και μερικους με κοιλιακους και θα νιωσει ασχημα. Και θεωρώ ότι τις περισσότερες φορές θα δράσει αρνητικά.

    Κοίτα νομίζω ισχύει αυτό που λες με τους "πρώην υπέρβαρους". Στην αρχή επειή εγώ δεν μπορούσα να τρώω όποιον έβρισκα τον μπούκωνα, ότι γλυκάκι μου έδιναν το έδινα και χαιρόμουν να το τρώνε. Δεν έχω ανησυχίες, απλά θεωρώ ότι έχασα χρόνο και όμορφες στιγμές από τη ζωη μου οντας παχουλός. Τίποτα άλλο.
    Επειδή λοιπον εσυ θεωρεις για τον εαυτο σου οτι εχασες χρονο και ωραιες στιγμες απτην ζωη σου....αυτο δεν σημαινει πως τις χανουν ολοι!
    Αυτο δεν καταλαβαινεις. Και νομιζεις τωρα πως ολοι οι παχουλοι/ες χανουν στιγμες και νιωθουν ασχημα. Αυτο λεω.

    Εσυ αντιδρουσες ετσι με το σωμα σου και καλα εκανες και το αλλαξες. Δεν αντιδρουν όλοι έτσι.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @ioannis2 με τον δικο μου

    @elisabet

    βασικά χάνεις χρόνο από τη ζωή σου. Μικρά πραγματάκια. Να ντρέπεσαι να πας για ψώνια με τους φίλους σου γιατι θα φοβασαι οτι δεν θα βρεις νουμερο, να μην σε ανεβάζει ο αλλος στη μηχανηή γιατί θα φοβάται ότι δεν ισορροπεί, να εισαι friendzone αυτοματως γιατι εισαι ο χοντρουλης.. βασικα ειναι αναριθμητα.. εγώ το μόνο που ειχα ηταν οτι ενιωθα πως δεν ειμαι ελκυστικος και πως αυτο δεν αλλαζει.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Εγώ πάντως συμφωνώ με τον noctis στο κομμάτι προφανώς της υγείας (,ειδικά όσοι είναι ακόμη σε νεαρές ηλικίες δεν φαντάζονται ότι στα 50 θα είναι με πρόβλημα στη μέση, στα γόνατα, θα παίρνουν χάπια για διαβητικούς ή την καρδιά και... και... και... Το επιχείρημα "αυτά τα έχουν και αδύνατοι" δεν το δέχομαι γιατί αναλογικά οι υπέρβαροι τα έχουν σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Φυσικά δεν μιλάω για ευσωμους, αλλά για τα άτομα που βαρανε κάτι BMI 35+ και δεν σκέφτονται τπτ πέρα από το πιτογυρο ή την κρέπα το βράδυ και δεν ανέχονται και να τους πεις τπτ για το δικό τους καλό. Φυσικά η παχυσαρκία επειδή προκαλεί κακή ψυχολογία (δεν εξετάζουμε το ανάποδο εδώ, κάποιος να έχει ψυχολογικά και τα φάρμακα να τον κάνουν να παίρνει κιλά) συνοδεύεται από άλλες κακές συνήθειες όπως binge watching αντί κάποιας εξωτερικής δραστηριότητας. Μη μου πείτε πως δεν ξέρετε κανέναν παχύσαρκο που το αγαπημένο του άθλημα να είναι σειρές στο νετφλιξ...
    Το πιο ωραίο είναι τα ..."επιχειρήματα" που ακούς "εγώ έτσι είμαι" "όλοι θα πεθάνουμε" "φάε εσύ ότι θες" αλλά αυτά να στα λέει το άτομο που μετά θα σε τρέχει στα επείγοντα γιατί το στομάχι του τα έχει παίξει πλέον ή που θα κάνεις χιλιόμετρα βενζινες για να τον πας κάπου γιατί δεν μπορεί να περπατήσει πολύ με την ζέστη πλέον, που θα ακούσεις τον πόνο του γιατί δεν βρίσκει κάποιον/α να αγαπάει αληθινά και τέτοια ωραία.
    Όποιος γουστάρει να είναι παχύσαρκος, γούστο του καπέλο του. Να μην αποποιείται της συνέπειες αυτού και να μην κατηγορεί άλλους για τις επιλογές του και τα λάθη του.
    Όση υποστήριξη και να δώσεις υλική, ηθική και ψυχολογική, στην τελικά αν ο άλλος/άλλη θέλει να μείνει παχύσαρκος, θα μείνει.
    Όσων αφορά αυτούς που έχουν κάποιο ορμονολογικο πρόβλημα ή κινησιολογικο και τείνουν προς την παχυσαρκία, ε δυστυχώς εκεί θέλει πολλαπλάσιο κόπο για να μείνουν σε κάποια καλά από άποψη υγείας κιλά. Αν δεν το κάνουν, κακό του κεφαλιού τους, δε θα γίνουμε σωτήρες κανενός δεν είναι αυτός ο ρόλος μας.
    Τέλος όσοι δεν ήταν ποτέ παχύσαρκοι ή δεν έχουν κοντά τους τέτοια άτομα, λογικό είναι να μην καταλαβαίνουν τη μπορεί να κάνει αυτό στην ψυχολογία του παχύσαρκου. Προσωπικά θεωρώ πως είναι τελικά η παχυσαρκία γίνεται μια συνήθεια και αυτοματισμοί του τύπου "δεν είμαι καλά - θα παραγγείλω από efood" εδραιώνονται βαθειά και μετά έρχονται οι τύψεις και τελικά η παραίτηση και ο φαύλος κύκλος από την αρχή και τα κιλά ανεβαίνουν.
    Πληζ μη μου αρχίσετε τα περί body shaming, αν είστε παχύσαρκοι ή κοντά με άτομα παχύσαρκα (από επιλογή) ξέρετε πολύ καλά πως στους ίδιους τους παχύσαρκους δεν τους αρεσει η εικόνα τους πρώτους πρώτους. Δεν θα κρίνω εγώ την υπόσταση του άλλου από τα κιλά του.
    Και επειδή είπε κάποιος πως οι παχύσαρκοι είναι ευχάριστοι και καλοί άνθρωποι...συνήθως είναι ατομικιστες και εγωκεντρικοί, και κάποιοι μαζί με αυτά είναι και ευαίσθητοι (ναι ακούγεται κουφό αλλά το έχω δει να συμβαίνει) ίσως επειδή έχουν φάει στη μάπα μπουλινγκ και ρατσισμό. Εμένα αυτή είναι η εμπειρία μου.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @ioannis2 με τον δικο μου

    @elisabet

    βασικά χάνεις χρόνο από τη ζωή σου. Μικρά πραγματάκια. Να ντρέπεσαι να πας για ψώνια με τους φίλους σου γιατι θα φοβασαι οτι δεν θα βρεις νουμερο, να μην σε ανεβάζει ο αλλος στη μηχανηή γιατί θα φοβάται ότι δεν ισορροπεί, να εισαι friendzone αυτοματως γιατι εισαι ο χοντρουλης.. βασικα ειναι αναριθμητα.. εγώ το μόνο που ειχα ηταν οτι ενιωθα πως δεν ειμαι ελκυστικος και πως αυτο δεν αλλαζει.
    Noctis....καταλαβαινεις πως μιλας για τον εαυτο σου? Όοοολα αυτα που λες ειναι σκεψεις και πεποιθησεις δικες σου ως παχουλος και τα προβαλεις στους αλλους και θεωρεις αυτοματα οτι ολοι ετσι νιωθουν κ ετσι ειναι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @ioannis2 με τον δικο μου

    @elisabet

    βασικά χάνεις χρόνο από τη ζωή σου. Μικρά πραγματάκια. Να ντρέπεσαι να πας για ψώνια με τους φίλους σου γιατι θα φοβασαι οτι δεν θα βρεις νουμερο, να μην σε ανεβάζει ο αλλος στη μηχανηή γιατί θα φοβάται ότι δεν ισορροπεί, να εισαι friendzone αυτοματως γιατι εισαι ο χοντρουλης.. βασικα ειναι αναριθμητα.. εγώ το μόνο που ειχα ηταν οτι ενιωθα πως δεν ειμαι ελκυστικος και πως αυτο δεν αλλαζει.
    Εισαι τοσο σιγουρος οτι και οι αλλοι αισθανονται οπως εσυ, που δεν εισαι ανοικτος να δεις και μιαν αλλη οπτικη. Οπως εσυ δεν νιωθεις ανετα να παραδεχτεις οτι εισαι gay και προσπαθεις να πεισεις τους γυρω σου οτι ενδιαφερεσαι για κοπελες και κρυβεσαι, ετσι πραγματι και καποιοι ευσωμοι να νιωθουν δυσαρεστα. Ειναι τα "ματια " που σε κοιτουν που θα σε κανουν να νιωσεις ομορφος ή ασχημος! Ετσι δεν ειναι?
    Οδοντιατρος δεν εχεις σπουδασει ?

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπές
    By Meditation in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 03-08-2020, 20:46
  2. Διακοπές
    By Mara.Z in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 31-07-2017, 00:15
  3. διακοπές
    By αννα_παπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 34
    Last Post: 04-07-2016, 23:32
  4. Διακοπές...?Που??
    By Βάσω26 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 117
    Last Post: 15-07-2010, 22:47
  5. Διακοπές
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-07-2008, 14:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •