Σκέψεις γυρνώντας από διακοπές - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 77
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @elisabet αυτά τα είπα γιατί είναι καταστάσεις που βιώνουν αυτά τα άτομα. Εγώ δεν πρόλαβα να τα ζήσω, το μόνο που με πείραζε ήταν ότι δεν ήμουν ελκυστικός.

    @κατραν
    Δεν έχει σχέση η σεξουαλικη προτιμηση με την παχυσαρκία. Το μεν ειναι φυσιολογικο, το δε ειναι μια νόσος. Δεν προσπαθώ να πείσω ότι μαρεοσυν οι κοπέλες, απλά δεν λέω ότι ειμαι γκει. Έχω σπουδάσει οδοντίατρος και σπουδάζω ιατρική. Δεν είναι μόνο τα μάτια των αλλων ειναι και τα δικα σου (όχι τα δικα σου καταλαβαινεις τ λεω).

  2. #32
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @elisabet αυτά τα είπα γιατί είναι καταστάσεις που βιώνουν αυτά τα άτομα. Εγώ δεν πρόλαβα να τα ζήσω, το μόνο που με πείραζε ήταν ότι δεν ήμουν ελκυστικός.

    @κατραν
    Δεν έχει σχέση η σεξουαλικη προτιμηση με την παχυσαρκία. Το μεν ειναι φυσιολογικο, το δε ειναι μια νόσος. Δεν προσπαθώ να πείσω ότι μαρεοσυν οι κοπέλες, απλά δεν λέω ότι ειμαι γκει. Έχω σπουδάσει οδοντίατρος και σπουδάζω ιατρική. Δεν είναι μόνο τα μάτια των αλλων ειναι και τα δικα σου (όχι τα δικα σου καταλαβαινεις τ λεω).
    666..................

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Noctis....καταλαβαινεις πως μιλας για τον εαυτο σου? Όοοολα αυτα που λες ειναι σκεψεις και πεποιθησεις δικες σου ως παχουλος και τα προβαλεις στους αλλους και θεωρεις αυτοματα οτι ολοι ετσι νιωθουν κ ετσι ειναι.
    ακριβως, αυτο συμβαινει.
    η νοσογονος παχυσαρκια, ειναι πολυ- πολυ- πολυ πιο πανω σε κιλα απο τα κιλα που θεωρουνται "αντιαισθητικα" σε οσους πασχουν απο χονδροφοβια, οπως ενας πρωην παχουλος, οπως ο φιλος μας ο νοκτις...
    το πρωτο του μηνυμα τα λεει ολα.
    η βαση της ανησυχιας του δεν ειναι ουτε η υγεια ουτε η πιθανη ενοχληση του υπερβαρου, αλλα ο δικος του φοβος γιατο πως τον βλεπουν οι αλλοι, οτι δεν θα ηταν επιθυμητος αν ξαναπαχυνει, οτι θα τον ξαναελεγαν ομοφυλοφιλο, οπως στο σχολειο, επειδη θα ειχε οψη πιο... μπουλακου, κλπ...
    νοιωθει οτι με το αδυνατισμα και τα αρρενωπα σπορ, ξορκιζει την αποκαλυψη της ομοφυλοφιλιας του...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @remedy

    μιλούσα για άτομα που τους περισσεύουν περισσότερα από μερικά κιλά. Η χονδροφοβία δεν μαρέσει σαν όρος όπως η ομοφοβία γιατί πχ σε σχέση με την αραχνοφοβία και την υψοφοβία δεν θεωρώ ότι μοιάζουν. Βάση τους έχουν την αποστροφή όχι τον φόβο.

    Επίσης αν εισαι υπερβαρος φυσικά δεν είσαι τόσο αρρενωπός. Ακόμα και πέρα να κανουμε οτιως πιο "στρογγυλός" αποκτάς καμπύλες, ορμονικά επειδή το λίπος λειτουργεί ως ορμονική αποθήκη πάλι έχουμε ανισορροπία ορμονών.

    Αυτό με τα αρρενωπά σπορ δεν το δέχομαι, το μποξ απο μικρος το συμπαθουσα απλα ειχα λαννθασμενα πιστεψει οτι ειμαι βαρυς, οτι θα μεινω βαρυς και οτι ως βαρυς δεν μπορουσα. Πολλές φορές κάποιος χρειάζεται κάποιον να τον βοηθησει. Δεν μπορώ να σκεφτω ουτε ενναν λογο καποιος να ειναι καλυτερα ως παχυσαρκος/υπερβαρος από το να ειναι ο ιδιος ανθρωπος με πανω κατω σωστο βαρος.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    enters sexism.

    πολύ κακό για το τίποτα.
    ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @remedy

    μιλούσα για άτομα που τους περισσεύουν περισσότερα από μερικά κιλά. Η χονδροφοβία δεν μαρέσει σαν όρος όπως η ομοφοβία γιατί πχ σε σχέση με την αραχνοφοβία και την υψοφοβία δεν θεωρώ ότι μοιάζουν. Βάση τους έχουν την αποστροφή όχι τον φόβο.

    Επίσης αν εισαι υπερβαρος φυσικά δεν είσαι τόσο αρρενωπός. Ακόμα και πέρα να κανουμε οτιως πιο "στρογγυλός" αποκτάς καμπύλες, ορμονικά επειδή το λίπος λειτουργεί ως ορμονική αποθήκη πάλι έχουμε ανισορροπία ορμονών.

    Αυτό με τα αρρενωπά σπορ δεν το δέχομαι, το μποξ απο μικρος το συμπαθουσα απλα ειχα λαννθασμενα πιστεψει οτι ειμαι βαρυς, οτι θα μεινω βαρυς και οτι ως βαρυς δεν μπορουσα. Πολλές φορές κάποιος χρειάζεται κάποιον να τον βοηθησει. Δεν μπορώ να σκεφτω ουτε ενναν λογο καποιος να ειναι καλυτερα ως παχυσαρκος/υπερβαρος από το να ειναι ο ιδιος ανθρωπος με πανω κατω σωστο βαρος.
    kalhmera

    σαρές- δεσαρές, αυτος ειναι ο ορος. δεν τον εβγαλα απο το κεφαλι μου. ισχυει, παγκοσμιως. καιε χει μονιμως τα ιδια χαρακτηριστικα. φοβος για παχυνση και αποστροφη/ κριτικη του υπερβαρου με την επιφαση της προστασιας της υγειας του . στην καλυτερη περιπτωση. γιατι υπαρχει και το ξεκαθαρο μπουλιγκ, που αν και εμετικο, εκει τουλαχιστον δεν υπαρχει η υποκρισια.
    οποιος νοιαζεται για την υγεια, κανει αλλου ειδους συζητηση. δεν μιλαει για ντροπες και για κεφαλια που γυριζουν. αυτα ειναι αστεια..

    για την αρρενωποτητα, επισης απο την ομοφοβια σου τα λες αυτα.
    οχι το παχος δεν προσδιδει θηλυκοτητα. δεν ειναι πιο παχιες οι γυναικες. το αντιθετο ισως. πιο αδυνατες ειναι.
    αυτο που προσδιδει, ειναι παιδικοτητα. τα μωρα ειναι αυτα, που αν και κανονικου βαρους εχουν στρογγυλαδες και ειδικα στο προσωπο..
    αλλα αυτη ειναι μια αλλη συζητηση. δεν θα επιβαλλουμε εμεις το ποιος θα αδυνατισει για να μην δειχνει στον καθε ομοφοβικο, πιο "θηλυκος"...

    αυτα με το αρρενωπο σπορ , μονος σου τα εχεις πει, οτι ενοιωθες οτι σου προσδιδει αρρενωποτητα..
    πετας την μπαλα στην εξεδρα λεγοντας μας οτι δεν βρισκεις λογους που θα εκαναν καλυτερο εναν με πολυ βαρος σε σχεση με το να ειχε λιγοτερο βαρος. κανεις δεν βρισκει, αλλα δεν ηταν αυτη η συζητηση.
    ουτε εγω βρισκω τον παραμικρο λογο να καπνιζει κανεις, αλλα δεν ειναι δουλεια μου να του λεω να το κοψει, επειδη ενας καπνιστης δειχνει καρκινοπαθης και θα πρεπε να ντρεπεται για τα χαλια του. εκτος αν ειμαι μεγαλη γαιδαρα....
    ..
    ουτε εγω μπορω να βρω τετοιον λογο, αλλα δεν θα ελεγα ποτε οτι ντρεπεται η θα πρεπε να ντρεπεται να βγει στην παραλια η να χαρει την ζωη του, η οτι δεν κανει κεφαλια να γυριζουν με θαυμασμο. αυτα ειναι χονδροφοβικα σχολια.

    κι οπως και η ελισαβετ, ξερω περισσοτερους και ειδικα γυναικες μετριου βαρους που εχουν τρομερο κομπλεξ με οσα θεωρουν ασχημα στο σωμα τους, ντρεπονται και δεν χαιρονται ουτε την ζωη τους , ουτε την θαλασσα, παρα πραγματικα υπερβαρους και το γιατι ειναι προφανες. οποιος εχει το μεγαλυτερο προβλημα, κανει κατι γι αυτο. ακομα κι αν εσυ τον βλεπεις στην παραλια και τον θαυμαζεις, ενω ο ιδιος ξερναει ολη μερα το φαγητο που τρωει...
    γιατι, εκει οδηγουν αυτες οι κριτικες, και θα πρεπε να το ξερεις μιας και θα σπουδασεις γιατρος. σε διατροφικες διαταραχες.
    Last edited by Remedy; 02-09-2021 at 10:55.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Remedy όχι ρε συ δεν είπα το έβγαλες από το κεφάλι σου απλά το σκεφτόμουν και ηθελα να πω τι πιστευω.

    Θεωρώ ότι τα άτομα αυτά νιώθουν ντροπή σε σημαντικό βαθμό (όχι ότι πρέπει να νιώθουν) και αναφέρομαι όπως έχω ξαναπει σε άτομα που ειναι κατι παραπάνω από 5,6 κιλά έξτρα. Τώρα το αν μας πέφτει λόγος δεν ξέρω, δε θα ήταν καλό να ήμασταν ενήμεροι για μερικά θέματα; Παχυσαρκία, κάπνισμα, ναρκωτικα, ΣΜΝ; Ούτως η αλλως εδώ είνα ένα φορουμ που μπορεις απλα να λες τη γνώμη σου, δεν θα ψηφισω καποιον νόμο, σκεψεις μοιράζομαι. Ούτως ή άλλως και εγω δεν σταματάω κόσμο στο δρόμο να του πω κάνε δίαιτα.

    Θα πω κάτι σχετικό άσχετο. Σαν οδοντίατρος πολλές φορές εξηγώ σε κόσμο πως να βουρτσίζει σωστά και πόσο συχνά. Πολλοί παραξενεύονται σου λενε δεν ηρθα να μου κανεις μαθημα κανε το σφραγισμα και τελειωνε. Είναι ενα λεπτο θεμα γιατι ο αλλος μπορει να προσβληθεί αλλά εσύ έχεις καλή πρόθεση να του μαθεις κατι που δεν ξερει καλά (γιατι κανεις δεν του δειξε σωστά) και γιατί με σωστό βούρτσισμα θα γλιτώσσει πολλά πολλά λεφτά. Κάπως ετσι σκεφτομαι και το υπερβολικο βαρος, όταν πας στο γιατρο ννα προσπαθεί να σε κατευθύνει. Οπότε σαν πολίτης δεν θα έλεγα σε εναν αγνωστο ε ψιτ κανε διαιτα αλλα σαν γιατρος θα εστιαζα περισσοτερο εκεί. Το να νιώθεις καλά με το σώμα σου και να νιώθεις ελκυστικός καλό δεν είναι;

    Τώρα αυτό με τις γυναίκες που λες ειναι μεγαλη αληθεια. Βομβαρδιζόμαστε από διαφημίσεις κάνε την ταδε κρυολιπολυση και οι 10 τυχεροι θα κερδισετε εκπτωση και τοσες αναιτιες επεμβασεις και μικροεπεμβασεις. Αυτά τα θεωρώ απόρροια του καπιταλισμού. Και φυσικά υπάρχουν και οι διαταραχές όπως είπες. Αλλά εγώ αναφέρθηκα σε αυτούς που είναι υπέρβαροι/παχύσαρκοι κυρίως λόγω ανθυγιεινού τρόπου ζωής. Που θεωρώ με κάποιες μικρές παρεμβάσεις μπορούμε να δουμε θεαματικά αποτελέσματα. Τωρα πολλές φορε τι γινεται; Πας στον καρδιολογο εχεις μια μπακα απο δω μεχρι απεναντι θα σου πεταξει ενα ξερο χασε βαρος και παρε αυτο το φαρμακο και απλα παιρνεις ενα φαρμακο.

    Δεν ειμαι χοντροφοβικός ή οτιδηποτε, καταλαβαινω τι βιωνει και μαρεσει με εναν ανθρωπο που μπαινει στο γυμναστηριο να τον κανω να νιωσει ανετα και να τον βοηθησω να κανει ενα βημα προς την αθληση. Το να αρχισω τα αγαπα τον εαυτο σου οπως ειναι και να σαι χαρουμενος το θεωρω λαθος.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    μήπως είχες στο μυαλό σου ένα συγκεκριμένο περιστατικό;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,499
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Remedy όχι ρε συ δεν είπα το έβγαλες από το κεφάλι σου απλά το σκεφτόμουν και ηθελα να πω τι πιστευω.

    Θεωρώ ότι τα άτομα αυτά νιώθουν ντροπή σε σημαντικό βαθμό (όχι ότι πρέπει να νιώθουν) και αναφέρομαι όπως έχω ξαναπει σε άτομα που ειναι κατι παραπάνω από 5,6 κιλά έξτρα. Τώρα το αν μας πέφτει λόγος δεν ξέρω, δε θα ήταν καλό να ήμασταν ενήμεροι για μερικά θέματα; Παχυσαρκία, κάπνισμα, ναρκωτικα, ΣΜΝ; Ούτως η αλλως εδώ είνα ένα φορουμ που μπορεις απλα να λες τη γνώμη σου, δεν θα ψηφισω καποιον νόμο, σκεψεις μοιράζομαι. Ούτως ή άλλως και εγω δεν σταματάω κόσμο στο δρόμο να του πω κάνε δίαιτα.

    Θα πω κάτι σχετικό άσχετο. Σαν οδοντίατρος πολλές φορές εξηγώ σε κόσμο πως να βουρτσίζει σωστά και πόσο συχνά. Πολλοί παραξενεύονται σου λενε δεν ηρθα να μου κανεις μαθημα κανε το σφραγισμα και τελειωνε. Είναι ενα λεπτο θεμα γιατι ο αλλος μπορει να προσβληθεί αλλά εσύ έχεις καλή πρόθεση να του μαθεις κατι που δεν ξερει καλά (γιατι κανεις δεν του δειξε σωστά) και γιατί με σωστό βούρτσισμα θα γλιτώσσει πολλά πολλά λεφτά. Κάπως ετσι σκεφτομαι και το υπερβολικο βαρος, όταν πας στο γιατρο ννα προσπαθεί να σε κατευθύνει. Οπότε σαν πολίτης δεν θα έλεγα σε εναν αγνωστο ε ψιτ κανε διαιτα αλλα σαν γιατρος θα εστιαζα περισσοτερο εκεί. Το να νιώθεις καλά με το σώμα σου και να νιώθεις ελκυστικός καλό δεν είναι;

    Τώρα αυτό με τις γυναίκες που λες ειναι μεγαλη αληθεια. Βομβαρδιζόμαστε από διαφημίσεις κάνε την ταδε κρυολιπολυση και οι 10 τυχεροι θα κερδισετε εκπτωση και τοσες αναιτιες επεμβασεις και μικροεπεμβασεις. Αυτά τα θεωρώ απόρροια του καπιταλισμού. Και φυσικά υπάρχουν και οι διαταραχές όπως είπες. Αλλά εγώ αναφέρθηκα σε αυτούς που είναι υπέρβαροι/παχύσαρκοι κυρίως λόγω ανθυγιεινού τρόπου ζωής. Που θεωρώ με κάποιες μικρές παρεμβάσεις μπορούμε να δουμε θεαματικά αποτελέσματα. Τωρα πολλές φορε τι γινεται; Πας στον καρδιολογο εχεις μια μπακα απο δω μεχρι απεναντι θα σου πεταξει ενα ξερο χασε βαρος και παρε αυτο το φαρμακο και απλα παιρνεις ενα φαρμακο.

    Δεν ειμαι χοντροφοβικός ή οτιδηποτε, καταλαβαινω τι βιωνει και μαρεσει με εναν ανθρωπο που μπαινει στο γυμναστηριο να τον κανω να νιωσει ανετα και να τον βοηθησω να κανει ενα βημα προς την αθληση. Το να αρχισω τα αγαπα τον εαυτο σου οπως ειναι και να σαι χαρουμενος το θεωρω λαθος.
    κι αυτο δικαιολογια ειναι νοκτις...
    ξερεις κανεναν να μην ξερει οτι το καπνισμα βλαπτει;
    ξερεις κανεναν να προτιμαει να ειναι υπερβαρος απο κανονικος; πλακα μας κανεις; ποιον ενημερωνεις;;;

    ξερεις κανεναν να ντρεπεται και να μην ξερει οτι ντρεπεται;
    εσενα περιμενει, να του πεις, τι ακριβως;;;;; να παει να αδυνατισει για να μην ντρεπεται; δεν το ξερει πιστευεις;;; μονο εσυ ξερεις, οτι αν αδυνατισεις, δεν εχεις παραπανησια κιλα;; σε τι βοηθας με αυτο;
    οχι, δεν το κανεις για να ενημερωσεις οτι υπαρχει και το αδυνατισμα στην ζωη.
    το κανεις για να ξεσπασεις τα απωθημενα σου, να δειξεις την αποστροφη σου, να νοιωσεις καλυτερος σε κατι μιας και εσυ ησουν υπερβαρος και αδυνατισες, κι απο την αλλη τρως κοινωνικες φαπες με το κιλο λογω ομοφυλοφιλιας, ασχετως που δεν ειναι γνωστο. στο δικο σου το μυαλο τις τρως, γιατι ξερεις οτι δεν ειναι αποδεκτο, αλλα συγκρινεσαι με αλλους που δεν χανουν κιλα για παραδειγμα, και νοιωθεις οτι σε κατι εισαι καλυτερα...

    απο την αλλη, αν ΔΕΝ ντρεπεται για τα κιλα του ο ξεδιαντροπος, λογαριασμο θα σου δωσει;
    με το να ριχνεις ενοχες και επικριση σε ατομα υπερβαρα η λιποσαρκα, τα οδηγεις στις διατροφικες διαταραχες. θα επρεπε να το ξερεις αυτο στην ηλικια σου.

    το πως βουρτσιζουμε ειναι αλλη ιστορια και ΟΧΙ δεν ειναι γνωστο. παραπολλοι βουρτσιζουν λαθος και ειναι και ο τομεας σου τοαν βλεπεις κακοσυντηρημενα δοντια να το πεις, γιατι για την υγεια των δοντιων τους απευθυνθηκαν σε σενα.
    ο διπλανος στην παραλια δεν σου απευθυνθηκε για τιποτε. δεν εχεις το δικαιωμα. ΜΟΝΟ αν νοιωσει καλα με τον εαυτο του θα μπορεσει να κανει κατι για τα κιλα του. οσο τον μισει απο χιλιαδες σχολια σαν και τα δικα σου του καθε πικραμενου και κανει προσπαθειες απο μισος προς τον εαυτο του, μονο σε διαταραχες οδηγειται.καταλαβες τωρα;
    θελει αποδοχη το υγιες αδυνατισμα. οχι επικριση.

    εσενα πως θα σου φαινοταν αν ο παραδιπλα σε περνουσε για γκει , επειδη κατα την γνωμη του "φαινεται" και σε εκραζε χωρις να τον ρωτησεις γιατι του χαλας την αισθητικη;
    η δεν σε εκραζε στα μουτρα σου, αλλα ερχοταν εδω και μας ελεγε "καλα παιδια και οι γκει, εχω πολλους φιλους, αλλα ας κανουν οτι θελουν στο σπιτι τους. το βρισκω αηδιαστικο να κουνιουνται η να πιανονται χερακι- χερακι"... το ιδιο ακριβως ειναι κι ας μην το αντιλαμβανεσαι.

    υ.γ. μπερδευεις το οτι πρεπει να αγαπαμε τον εαυτο μας με το να αγαπαμε τα κιλα μας..
    αυτο που πρεπει ειναι να αγαπει τον εαυτο του ενας υπερβαρος η λιποβαρης, ΟΧΙ να αγαπαει τα κιλα του. εσυ με τις επικρισεις σου, τον ωθεις να νοιωσει χειροτερα και να χειροτερεψει την υγεια του. πρωτα την ψυχικη και μετα την σωματικη.
    Last edited by Remedy; 02-09-2021 at 18:32.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,191
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Θεωρώ ότι τα άτομα αυτά νιώθουν ντροπή σε σημαντικό βαθμό (όχι ότι πρέπει να νιώθουν) και αναφέρομαι όπως έχω ξαναπει σε άτομα που ειναι κατι παραπάνω από 5,6 κιλά έξτρα. Τώρα το αν μας πέφτει λόγος δεν ξέρω, δε θα ήταν καλό να ήμασταν ενήμεροι για μερικά θέματα; Παχυσαρκία, κάπνισμα, ναρκωτικα, ΣΜΝ; Ούτως η αλλως εδώ είνα ένα φορουμ που μπορεις απλα να λες τη γνώμη σου, δεν θα ψηφισω καποιον νόμο, σκεψεις μοιράζομαι. Ούτως ή άλλως και εγω δεν σταματάω κόσμο στο δρόμο να του πω κάνε δίαιτα.
    Το θέμα της παχυσαρκιας και ειδικότερα της διατροφής διδάσκετε πλέον σε όλα τα ελληνικά σχολεία από τις πρώτες τάξεις του δημοτικού .
    Όπως και μέσα από αυτό γίνονται αναφορές για το πώς πρέπει ένα παιδί να συμπεριφέρεται σε ένα παχύσαρκο άτομο ώστε να μη του δημιουργούν κανένα απολύτως θέμα όπως πολύ κακώς ξανα αναφέρεις το θέμα της ντροπής ...

    Δεν έχει καμία σχέση όλο αυτό που υποστηρίζεις και που μάλιστα αναφέρεις με την ειδικότητα σου ..


    Να σε πληροφορήσω ότι πλέον υπάρχει και αντίστοιχη εκπαίδευση και για το κάπνισμα ,τα ναρκωτικά και πλέον μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης που μέσα από αυτά τα παιδιά λύνουν πολλές απορίες τους και έτσι πλέον βγαίνουν πολύ πιο κατασταλαγμένα πάνω σε αυτά τα θέματα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Συμφωνω με ρεμ
    Κ εγω που καπνιζω οταν παω στον γιατρο μου λεει να το περιορισω. Απτον γιατρο μου που παω εγω μονη μου και ζητω την γνωμη του φυσικα το ακουω. Αν ερθει ενας ασχετος στο δρομο και μου πει για το τσιγαρο το πιο πιθανο ειναι να τον βρισω. Ή όχι μονο άσχετος...ο οποιοσδήποτε που δεν πηγα εγω να του ζητησω την γνωμη του. Κι ας ξερω οτι το καπνισμα κανει κακο.

    Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με το πάχος. Αν πάει κάποιος στον γιατρό του κι εκείνος κρινει πως πρπεει να χασει βαρος, εννοειται να του το πει. Στους υπόλοιπους απλά δεν μας πεφτει λόγος.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Remedy
    θεωρώ ότι δεν το συνειδητοποιούν. Πχ στο κάπνισμα. Έχεις στο μυαλό σου ότι κάποτε θα το κόψεις γιατί κάνει κακό ή ότι δε θα συμβεί σε σενα. Έβλεπα σε μια σειρά (new amsterdam), έναν γιατρό που είχε καρκίνο και όλο ανέβαλε τηνν χημειοθεραπεία του. Και του λέει η ογκολόγος του όταν της έλεγε "tomorrow", how many tomorrows you think u have?. Επειδή οι καταστάσεις είναι χρόνιες πολλές φορές απλά ζεις μαζί τους. Δεν είναι εύκολο να αδυνατίσεις. Το φαγητό είναι εθισμός. Δεν είναι το πρόβλημα ότι δεν το ξέρουν είιναι ότι δεν βρίσκουν λύση. Γιατί είναι ένα δύσκολο θέμα που δε λύνεται με την τριημερη δίαιτα ταδε ή αμα βλακωδώς κόψουν την γλουτένη.

    Δεν πιστεύω ότι θα έπρεπε να ντρέπονται, αλλά ντρέπονται. Επειδή υπήρξα σε αυτή τη φάση συμπάσχω μαζί τους για αυτό με ενδιαφέρει να βοηθηθούν. Γιατί είναι πολύ καλύτερα να είσαι με φυσιολογικό βάρος και πολλές φορές το μόνο που αρκεί είναι σωστότερη διατροφή.

    Το ότι ειμαι γκει δεν με πειράζει. Το ειχα αποδεχτεί από μικρός. Είχα γράψει κάπου, ότι ειμαι αριστεροχειρας και απο παιδακι ειχα δεχθεί πόλεμο ότι επρεπε να γινω δεξιοχειρας. πως μπορω με το αριστερο, οτι δεν ειναι καλό χέρι, οτι θα μαι αδέξιος και βλακείες. Μια χαρα είμαι. Στο μυαλό μου είχα πει ότι όλοι τους είναι ηλίθιοι, αφού έχουμε 2 χέρια και καλο θα είναι το ένα, είναι τόσο σοκαριστικό να γράφω με το άλλο; Κάπως ετσι είπα στο σεξ μου αρέσει αριστερά (αντρες) και όχι δεξιά (γυναίκες), οπότε δεν με απασχολεί που αυτοί δεν το αντιλαμβάνονται. Με ενοχλούν διάφορα, αλλα δεν θιγομαι γιατι δεν εχω προβλημα με αυτο. Ενω πχ οταν ημουν γεματος είχα γιατι δεν μου αρεσε. Δεν μου μιλαγαν ασχημα, απλα ημουν το χοντρο εγγόνι πχ. Σαν να ημουν ξανθός, η κινεζος (δλδ κατι που δεν αλλαζει). Θα ηθελα πολυ να με επιανε καποιος και να μου ελεγε οτι μια χαρα αλλαζει παλεψε το. Αλλα και πως να το παλεψεις. Και πόσα πράγματα χάνονται. Κάπως σιωπηλά μαθαίνεις ότι έτσι είναι. Ενώ δεν ειναι.

    Παλιά αν με ελεγε καποιος γκει θα εσκυβα το κεφάλι. Τώρα ανάλογα ίσως έλεγα δεν είμαι, ίσως έλεγα ειμαι και θα τον ρωταγα αν τραβαει κανα ζορυ.
    Και δεν εκανα κανενα σχολιο μισους, ειπα την αληθεια ακριβως όπως θα την ελεγα σε μενα. Επειδη τα εβλεπα ολα αυτα αποφασισα να τα αλλαξω.
    Επισης το να εισαι γκει ειναι φυσιολογικο το να εισαι υπερβαρος δεν ειναι. Και για ννα καταλαβεις ποσο ταμπου ειναι ακομα και για τον επιστημονικο κοσμο, σε επιστημονικά περιοδικά δεν δεχονται πολλες φορες τη διατυπωση "patients with obesity/ overweight patients αλλά individuals). Γιατι για καποιο λογο αν εχεις καρκινο θελεις γιατρο, ειναι ασθενεια, αλλα αν μιλησει καποιος για την παχυσαρκια ως νοσου θα του την πεσουν.

    Δεν ξερω αν χρησιμοποιησα αυστηρο υφος που μπορει να στεναχωρησε καποιον. Αλλα να τα λεμε ολα ροδινα συντηρουμε το προβλημα, ο ανθρωπος δεν καταλαβαινει την επιτακτικη αναγκη του να το αλλαξει.

    @elisabet ε δεν ειπαμε να πιανουμε τους περαστικους. Στην ουσια βλεποντας καποιες εικονες στις διακοπες ηθελα απλα να το μοιραστώ.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,191
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Επισης το να εισαι γκει ειναι φυσιολογικο το να εισαι υπερβαρος δεν ειναι. Και για ννα καταλαβεις ποσο ταμπου ειναι ακομα και για τον επιστημονικο κοσμο, σε επιστημονικά περιοδικά δεν δεχονται πολλες φορες τη διατυπωση "patients with obesity/ overweight patients αλλά individuals). Γιατι για καποιο λογο αν εχεις καρκινο θελεις γιατρο, ειναι ασθενεια, αλλα αν μιλησει καποιος για την παχυσαρκια ως νοσου θα του την πεσουν.
    .

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.


    Συγκρίνεις δύο τελείως διαφορετικές περιπτώσεις.

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.

    Σε κάθε σου μήνυμα αποδεικνύεις ότι η σχέση σου με την ιατρική κοινότητα δεν έχει καμία σχέση .
    Είναι δυνατόν να υποστηρίζεις ότι η παχυσαρκία δεν υποστηρίζεται από τον ιατρικό κόσμο ?
    Τόσες ειδικότητες που μάχονται γι αυτη τι είναι ?
    Τόσοι μελλοντικοί σου συνάδελφοι γιατί απ' ότι κατάλαβα δεν έχεις τελειώσει ακόμα ,τι κάνουν ?
    Πως τους ακυρώνεις έτσι ?


    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.

    Κουβαλούσε τόσο καιρό δύο χαρακτηριστικά - ιδεοτεροτητες μαζί που δεν συμβαδίζουν ,γκέι και παχυσαρκία .
    Ήσουν όπως λες και εσύ ένα διάστημα ευτραφείς και όλο αυτό σου δημιούργησε ακόμα μεγαλύτερο θέμα γιατί ακριβώς οι παχύσαρκοι δεν είναι καθόλου αποδεκτοί από τους γκέι .
    Ένας προσωπικός καθαρά εσωτερικός σου πόλεμος που σε εφτασε σε σημείο να βγάζεις θεματακια ακόμα και τώρα που ξέρεις πόσο μειονέκτημα αισθάνονται αυτοί οι άνθρωποι.
    Κανονικά στο έχω πει και άλλες φορές και πάντα το λαμβάνεις αλλιώς .
    Εσύ θα έπρεπε να είσαι μαχητής για όλους αυτούς τους ανθρώπους .
    Επειδή ακριβώς πέρασες από τα ίδια μονοπατια και βίωσες και την κατακραυγή και την απόρριψη ,θα έπρεπε να είσαι δίπλα σε οποιοδήποτε άνθρωπο μπαίνει στο στόχαστρο της κοινωνίας .
    Εσύ όμως κανείς το ακριβώς αντίθετο .
    Βγάζεις έναν αρνητισμο και μια κακία σε αυτούς μόνο και μόνο γιατί νομίζεις ότι ανταποδίδεις όλο αυτό που εισπράτεις ακόμα κι σήμερα και έτσι φεύγει από πάνω σου και νιώθεις ικανοποίηση .
    Εναντιώνεσαι σε κάθε άλλη ιδιαιτερότητα - προτίμηση άλλων ανθρώπων και έχεις φτιάξει μια φανταστική φούσκα στο μυαλό σου ότι πλέον εσύ είσαι ο φυσιολογικός σε αυτή την κοινωνία και όλοι οι άλλοι έχουν θέματα και θα πρέπει να ντρέπονται και να μην συν υπάρχουν με άλλους ανθρώπους .
    Να μην κυκλοφορούν οπουδήποτε και να καταπιέζονται μια ζωή γιατί δυστηχως κάποιο πρόβλημα υγείας τους έφερε σε αυτή την κατάσταση ή κάποια ιδεολογία τους τους έκανε να συχνάζουν σε μέρη τα οποία εσύ για τους καθαρά προσωπικούς σου λογους δεν αποδέχεσαι ....

    Να ξέρεις ότι η λογοκρισία θα φέρει λογοκρισία ,η βία το ίδιο ,η κατακραυγή πάλι το ίδιο και γενικά καλλιεργείς μια αρνητικοτητα γιατί αυτήν εισπρατεις καθαρά και μόνο επειδή φοβάσαι να κοιτάζεις τον ευατο σου στον καθρέπτη να τον αγαπήσεις και να βγεις έξω στους δικούς σου ανθρώπους και να υποστηρίξεις όλο αυτό που είσαι .
    Δεν ειναι όμως έτσι ...

    Υπάρχουν χίλιοι δυο ΙΑΤΡΙΚΟΙ λόγοι που ένας άνθρωπος μπορεί να είναι παχύσαρκος και τους έχουμε αναφέρει ουκ ολίγες φορές .
    Δεν γεννήθηκε κανένας παχύσαρκος .

    Τα άτομα που έχουν όμως διαφορετικές σεξουαλικές προτιμήσεις γεννιούνται με αυτές άσχετα με τον χρόνο που τις ανακαλύπτουν .
    Ειναι στην δική τους φύση όλο αυτό .Αν ένας άνθρωπος δεν την αποδέχεται για τους δικούς του λόγους ειναι άλλο θέμα ..
    Και σε γιατρό να πάει ή και σε ψυχολόγο δεν θα αλλάξει κάτι .
    Δεν πρόκειται ο γιατρός να τον κάνει να αλλάξει ή καλύτερα να τον γιατρέψει,γιατί πολύ απλά αυτό είναι αδύνατον .
    Να το μάθει να το διαχειρίζεται ναι μπορεί !

    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.

    Μια ερώτηση όμως που καταρρίπτει όλο αυτό .
    Πως ένας άνθρωπος που πιστεύει στην ιατρική και γενικά θεωρείται ' επιστήμονας " ακυρώνει και δεν πιστεύει ότι θα βρει βοήθεια πηγαίνοντας σε ένα ψυχολόγο να συζητήσει και να βρει επιτέλους λύσεις στα αμέτρητα θέματα του ?
    Πως ακυρώνει μια άλλη επιστήμη παράλληλη πολλές φορές με την δική του .
    Όλες οι ειδικότητες που ασχολούνται με την παχυσαρκία ,σεξουαλικά προβληματα και διάφορα άλλα θέματα επιβάλουν πλέον οι ασθενεις τους να παρακολουθούνται και από ψυχολόγους .
    Last edited by Aeon; 03-09-2021 at 18:22.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Το ζήτημα είναι ότι όσοι σκίζονται για την υγεία των υπέρβαρων και παχύσαρκων ανθρώπων, θα έπρεπε λογικά να σκίζονται και για την ψυχολογική τους υγεία όταν τους κρίνουν ως κάτι το διαφορετικό, το μεμπτό, το μη αποδεκτό, το περιθωριοποιημένο, όπως και άλλες ομάδες. Φυσικά και είναι body shaming, φυσικά και είναι διάκριση. Και όπως υπάρχουν άνθρωποι με χαμηλότερο βάρος που έχουν αυτοπεποίθηση, υπάρχουν και άνθρωποι με άλλο σωματότυπο, που επίσης νιώθουν ωραιότατα μέσα στο πετσί τους. Το τι είναι όμορφο σίγουρα εξαρτάται από το ποιος το κρίνει ως τέτοιο. Όσον αφορά το έξτρα βάρος, υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν ακόμη και pole dance ως υπέρβαρες,οι. Αν η συζήτηση πάει για morbid obesity, για BMI που ξεπερνά το 40 πχ, και πάλι, δε βρίσκω το λόγο να μην είναι η απόφαση για το τι θα κάνουν με το σώμα τους εντελώς δική τους. Αν είναι ok με αυτό, ποιος λόγος μου πέφτει; Μπορεί να πάσχουν από διατροφική διαταραχή, μπορεί να γουστάρουν να είναι έτσι, μπορεί να είναι με σύντροφο που κι αυτή/ος γουστάρει, ποιο το θέμα οπότε; Το αν αρρωστήσουν; Ε, υπάρχουν χιλιάδες αρρώστιες, γιατί επικεντρωνόμαστε στην παχυσαρκία, επειδή φαίνεται;
    Πραγματικά πιστεύεις ότι η παχυσαρκία είναι θέμα επιλογής; Είναι διαφορετικό το εάν αποφασίζουμε ή όχι για κάτι από το εάν είμαστε οκ με αυτό. Πολλές φορές λέμε ότι είμαστε οκ με μία κατάσταση επειδή δεν θέλουμε να μπούμε στη διαδικασία αλλαγής.

    Όσον αφορά την υποκειμενική κρίση του τι είναι όμορφο ή όχι, νομίζω ότι πρόκειται για ακόμα ένα μύθο που θέλουμε να πιστεύουμε. Δε λέω ότι τα κοινωνικά πρότυπα δεν επηρεάζουν την αντίληψη περί ομορφιάς και ασχήμιας. Λέω ότι σύμφωνα με τα πρότυπα της κοινωνίας που ζούμε δεν υπάρχει και πολύ υποκειμενικότητα. Ας σταματήσουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Αν υπήρχε υποκειμενική αντίληψη της ομορφιάς του ανθρώπινου σώματος τότε μάλλον δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 03-09-2021 at 18:20.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπές
    By Meditation in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 03-08-2020, 20:46
  2. Διακοπές
    By Mara.Z in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 31-07-2017, 00:15
  3. διακοπές
    By αννα_παπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 34
    Last Post: 04-07-2016, 23:32
  4. Διακοπές...?Που??
    By Βάσω26 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 117
    Last Post: 15-07-2010, 22:47
  5. Διακοπές
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-07-2008, 14:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •