Σκέψεις γυρνώντας από διακοπές - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 77
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Συγγνωμη γυρισες απο διακοπες και μαλιστα με το amore σου κι αυτο που σου εμεινε και συζητας ειναι η ασκημεια των σωματων που συναντησες?!! Την αλλη φορα στη Μυκονο αδερφες μου!
    Καθε εποχη εχει τα δικα της προτυπα ομορφιας , σκεψου την Αναγεννηση και τους πινακες με τις καμπυλωτες γυναικες οπως επισης πιο προσφατα γυρω στο 50 με 60. Τελικα η ομορφια δεν ειναι αντικειμενικη παρα καθαρα υποκειμενικη.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @katran αυτό ήθελα να σχολιάσω. Δλδ τι να έγραφα εδώ πόσο σεξ έκανα; Ή πόσο φιλιόμασταν; :P

    Μύκονο έχω πάει, δεν ξέρω γιατί τόση τρέλα. Δεν μαρεσε ιδιαιτερα. Σίγουρα η ομορφία σε ένα βαθμό είναι υποκεμενική, αλλά ορισμένα πράγματα είναι αντικειμενικά ή μάλλον ισχύουν για το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων. Η παχυσαρκία πέραν των σούμο δεν έχω ακούσει κάπου να θεωρείται γοητεία ή ο,τιδήποτε. Η θεα Αφροδίτη είχε καμπύλες. Αλλά άλλο καμπύλες και άλλο να περισσεύουν 15 κιλά. Όπως είπα δεν αναφέρομαι στο να περισσεύουν απλώς μερικά κιλά.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @katran αυτό ήθελα να σχολιάσω. Δλδ τι να έγραφα εδώ πόσο σεξ έκανα; Ή πόσο φιλιόμασταν; :P

    Μύκονο έχω πάει, δεν ξέρω γιατί τόση τρέλα. Δεν μαρεσε ιδιαιτερα. Σίγουρα η ομορφία σε ένα βαθμό είναι υποκεμενική, αλλά ορισμένα πράγματα είναι αντικειμενικά ή μάλλον ισχύουν για το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων. Η παχυσαρκία πέραν των σούμο δεν έχω ακούσει κάπου να θεωρείται γοητεία ή ο,τιδήποτε. Η θεα Αφροδίτη είχε καμπύλες. Αλλά άλλο καμπύλες και άλλο να περισσεύουν 15 κιλά. Όπως είπα δεν αναφέρομαι στο να περισσεύουν απλώς μερικά κιλά.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλαβω γιατι οι άνθρωποι έχουμε την αναγκη να χαρακτηρίσουμε κάτι φυσιολογικό ή όχι.
    Για να νιώσουμε καλύτερα εμείς ως "φυσιολογικοι";
    Για να νιωσουμε καλυτερα με τις δικες μας επιλογές;
    για να μπορέσουμε να αναστενάξουμε με ανακούφιση και να πουμε μεσα μας "αχ ευτυχως θεε μου δεν με εκανες γκει κ χοντρο";
    Το πόσο ευκολα σηκώνουμε το δάχτυλο σιγουροι για την τελειοτητα μας, για να πουμε "αυτο δεν ειναι φυσιολογικό" με σοκάρει.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Συγγνωμη γυρισες απο διακοπες και μαλιστα με το amore σου κι αυτο που σου εμεινε και συζητας ειναι η ασκημεια των σωματων που συναντησες?!! Την αλλη φορα στη Μυκονο αδερφες μου!
    Καθε εποχη εχει τα δικα της προτυπα ομορφιας , σκεψου την Αναγεννηση και τους πινακες με τις καμπυλωτες γυναικες οπως επισης πιο προσφατα γυρω στο 50 με 60. Τελικα η ομορφια δεν ειναι αντικειμενικη παρα καθαρα υποκειμενικη.
    Αυτή η συζήτηση περί αντικειμενικότητα-υποκειμενικότητας έχει πλάκα. Έχει αποδειχτεί ότι οι άνθρωποι είναι υποκειμενικοί όταν ένα θέμα αφορά τους ίδιους και αντικειμενικοί όταν αφορά τους άλλους.

    Τώρα όσον αφορά την υποκειμενικότητα της ομορφιάς... αν κάνεις ένα poll από το οποίο θα προκύψει ότι οι άνδρες δεν θεωρούν ότι η Μόνικα Μπελλούτσι είναι όμορφη, τότε θα πιστέψω στην υποκειμενικότητα της ομορφιάς την οποία υποστηρίζεις.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αυτή η συζήτηση περί αντικειμενικότητα-υποκειμενικότητας έχει πλάκα. Έχει αποδειχτεί ότι οι άνθρωποι είναι υποκειμενικοί όταν ένα θέμα αφορά τους ίδιους και αντικειμενικοί όταν αφορά τους άλλους.

    Τώρα όσον αφορά την υποκειμενικότητα της ομορφιάς... αν κάνεις ένα poll από το οποίο θα προκύψει ότι οι άνδρες δεν θεωρούν ότι η Μόνικα Μπελλούτσι είναι όμορφη, τότε θα πιστέψω στην υποκειμενικότητα της ομορφιάς την οποία υποστηρίζεις.
    προφανως αυτό που εννοούσε ο κατραν είναι οτι τα προτυπα ομορφιάς αλλάζουν με τις εποχές.
    Ναι προφανώς τώρα οι περισσότεροι άνθρωποι θεωρούν όμορφη την Μπελούτσι, κι εγώ μαζί. Αν κάναμε την ίδια ερώτηση στην εποχή της αναγέννησης θεωρείς οτι θα απαντούσαμε το ίδιο; Μάλλον όχι.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλαβω γιατι οι άνθρωποι έχουμε την αναγκη να χαρακτηρίσουμε κάτι φυσιολογικό ή όχι.
    Για να νιώσουμε καλύτερα εμείς ως "φυσιολογικοι";
    Για να νιωσουμε καλυτερα με τις δικες μας επιλογές;
    για να μπορέσουμε να αναστενάξουμε με ανακούφιση και να πουμε μεσα μας "αχ ευτυχως θεε μου δεν με εκανες γκει κ χοντρο";
    Το πόσο ευκολα σηκώνουμε το δάχτυλο σιγουροι για την τελειοτητα μας, για να πουμε "αυτο δεν ειναι φυσιολογικό" με σοκάρει.
    Μπορεί να είναι όλα αυτά που γράφεις. Μπορεί να εξυπηρετεί όλο αυτό δικές μας ψυχολογικές ανάγκες. Αλλά ας σκεφτούμε λίγο..... υπάρχει η έννοια της κανονικότητας τελικά ή όχι;

    Δυστυχώς (ή ευτυχώς) υπάρχει. Η καμπύλη της κανονικότητας του Γκαους στην οποία εξαρτάται η εγκυρότητα όλων των ποσοτικών ερευνών τι είναι; Αλλά πέρα από την επιστημονική έννοια της κανονικότητας (που υπάρχει), υπάρχει και αυτό που νοιώθουμε όταν μας κοιτάνε οι άλλοι περίεργα (που και αυτό υπάρχει).

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @elisabet

    θεωρώ είναι και η αύρα του ατόμου. Δεν μπορείς να το ορίσεις κάπως, αλλά ορισμένοι άνθρωποι εξασκούν μια έντονη γοητεία ακόμα και αν δεν είναι τόσο όμορφοι. Είναι αυτό που λέμε δεν είμαι ωραίος, είμαι μοιραίος :P Και αυτό δεν είναι το "νιώθε ότι είσαι ωραίος ή πίστεψε στον εαυτό σου", είναι κάτι άλλο αλλα δεν μπορώ να το εξηγήσω.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    προφανως αυτό που εννοούσε ο κατραν είναι οτι τα προτυπα ομορφιάς αλλάζουν με τις εποχές.
    Ναι προφανώς τώρα οι περισσότεροι άνθρωποι θεωρούν όμορφη την Μπελούτσι, κι εγώ μαζί. Αν κάναμε την ίδια ερώτηση στην εποχή της αναγέννησης θεωρείς οτι θα απαντούσαμε το ίδιο; Μάλλον όχι.
    Ε! δεν είναι και τόσο προφανές! Ακριβώς η έννοια του "προτύπου" ακυρώνει κάθε υποκειμενικότητα αφού το πρότυπο, ορίζει τη συλλογική αντίληψή μίας κοινωνίας για τα πράγματα. Τα πρότυπα ομορφιάς μπορεί να αλλάζουν διαχρονικά και επηρεάζονται από πολλούς παράγοντες (πχ θρησκεία - ηθική κλτ) αλλά δεν υπάρχουν ακραίες μεταβολές. Δες πχ τα αρχαία Ελληνικά αγάλματα. Σου φαίνονται άσχημα μετά από 4000 χρόνια;

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Marilou
    οι γκει ειναι κατι φυσιολογικο, η επιστημη εχει απαντησει σε αυτο. Το ότι εσύ ζεις στο Μεσαίωνα αφορά εσένα μόνο.
    Για τα υπόλοιπα δεν θα ασχοληθώ να απαντήσω γιατί σε άλλο θέμα μου είπες ότι απαντας σε ό,τι θέλεις εσύ και μάλιστα με στόμφο, οπότε δε θα δομήσω ολόκληρη απάντηση για να απαντάς σε άσχετα.
    Νοτη μου δεν μπορεις να ασχοληθεις με τα υπολοιπα γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να δωσεις ξεκαθαρες απαντησεις ..

    Τωρα αν εγω πιστευεις οτι ζω στο μεσαίωνα επειδη ΔΕΝ φοβαμαι να πω δημοσια και να υποστηριξω την πιστη μου σε αντιθεση με εσενα ειναι αλλο θεμα .
    Αλλωστε το τι ειναι φυσιολογικο και το οχι το λες μονο εσυ και κανενας αλλος ..
    Εδω μεσα ολοι μα ολοι σου λεμε πανω κατω τα ιδια ως προς την παχυσαρκια και τον τροπο που το αντιμετωπιζεις .
    Δεν θες καν να δεχτεις οτι ειπες ολα αυτα στο αρχικο σου μήνυμα και φυσικα επειδη φοβασαι για μια ακομη φορα να δεις τις αποψεις σου ,τα πιστευω σου και να τις υποστηρίξεις ..

    Το να έρχεσαι εδω δημοσια και να λες ναι εχω θεμα με τους παχυσαρκους εγω και κανενας αλλος το προτιμω απο να κρυβεσαι πισω απο ολο αυτο .
    Οχι οτι ειναι αποδεκτο αλλα τουλαχιστον δεν φοβασαι να παραδεχτεις οτι η αποψη σου ειναι δεν ειναι σωστη ,ειναι αυτη βρε αγορι μου ..
    Εδω αξιολογεις ανθρωπους για το ποσες φορες κανουν σεξ ,πως το κανουν και οτι η μονη σου εννοια καποιες φορες ειναι αυτο και φοβασαι να παραδεχτεις οτι εχεις εσυ θεμα με το βλεπεις ευσωμους ανθρωπους σε μια παραλια γιατι σου χαλανε την αισθητικη ...

    Σου εκανα μια απλη ερωτηση για την επιστημη που εσυ απο την μια υμνείς και απο την αλλη ακυρωνεις και ουτε εκει απαντας οχι γιατι δεν θες να ασχοληθεις αλλα γιατι και εκει δεν γνωριζεις τιποτα απολύτως για αυτη και τι μπορει να σου προσφερει .

    Νοτη η μεταξυ μας διαφορα ξερεις ποια ειναι και οντως δεν μπορεις να κανεις συζητηση μαζι μου .Ουτε μορφωτικα επιπεδα που αστοχος πας να το γυρισεις εκει ουτε αντιληψεων ...
    Εμενα δεν με αγγιζουν καν αυτα στην ηλικια που ειαι και με τις εμπειριες που εχω απο χαρακτηρες ανθρωπων πλεον ...
    Η διαφορα μας ειναι οτι εγω δεν φοβαμαι να πω το οτιδηποτε και να υποστηριξω τα πιστευω μου ,οποια ειναι αυτα ,αποδεκτα ή οχι απο τους υπόλοιπους , γιατι πολυ απλα δεν με απασχολει ουτε με κρατα πισω στο να κανω την ζωη που θελω εγω και κανενας αλλος .Δεν καταπιεζομαι ,δεν κρυβομαι οποια και να ειμαι και σε οποιο μεσαιωνα και να ζω .Εχω τον δικο μου περίγυρο και τον δικο μου συντροφο που ξερει και την παραμικρη μου κρυφη σκεψη και επιθυμια .
    Ακομα και την παραμικρη παραβατικη ή ασεμνη ερωτικη σκεψη που εχω κανει και αυτο γιατι ξερω γιατι ειναι μαζι μου και ξερει και εκεινος οτι οι ανθρωποι δεν ειναι μηχανες που κατασκευαζονατι με μια στανταρ προδιαγραφη και αν δεν τους βγει καλη την πετανε στο καλαθι με τα αχρηστα ή την απορρίπτουν συγχρόνως προσβάλλοντας την ή υποτιμώντας την ...
    Εσυ σε αντιθετη περιπτωση φοβασαι ακομα και τις ιδιες τις λεξεις να αντιμετωπισεις και κατ επεκταση φοβασαι τον ιδιο σου τον ευατο ..Πως λοιπον να γινει βασιμη συζητηση αναμεσα σε ενα φοβισμενο και ενοχικο ανθρωπο και σε εναν ανθρωπο που δεν εχει να φοβηθει τιποτα απολυτως ?


    Το λυπηρο της υποθεσης για εμενα ξερεις ποιο ειναι Νοτη ?
    Οχι οι αποψεις σου ,αυτες μεγια σου με χαρα σου να τις εχεις και να ζεις παρεα με αυτες .
    Το λυπηρο ειναι οτι δεν θες πλεον εσυ να βρεις λυση στα θεματα σου και εχεις επαναπαυτει σε ενα κοσμο φανταστικο ...
    Φανταστικοι φιλοι ,εραστες ,φανταστικη δουλεια και εγω δεν ξερω τι αλλο ....

    Μονο αν αποφασισεις και ζητησεις βοηθεια απο ειδικους θα μπορεσεις να βγεις απο ολο αυτο και εγω στο ευχομαι να το παρεις αποφαση καποια στιγμη να το κανεις γιατι κρυβεις πολυ πικρα μεσα σου και αυτη σου βγαινει δυστηχως ..
    Μακαρι ζητωντας βοηθεια να φτασεις σε ενα ποιο καλο σημειο που ειμαστε ολοι εμεις που ζουμε στον μεσαιωνα αλλα το κυριοτερο ΖΟΥΜΕ νοτη ,δεν κρυβομαστε γιατι φοβομαστε ,αυτο να θυμασια και τιποτε αλλο .

    Εγω μην στεναχωριεσαι και πολλοι αλλοι ,τις περνουμε τις απαντησεις μας ακομα μεσα και απο αυτα που νομιζεις οτι δεν απαντας .
    Μην υποτιμας ποτε τον συνομιλητη σου ,οποιος ειναι αυτος ,νομιζοντας οτι ετσι φαινεσαι εσυ καλυτερος .
    Τέτοιοι ανθρωποι δυστηχως τον ευατο τους υποτιμούν να το ξερεις καλο μου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Marilou δεν μπορώ να ασχοληθώ γιατί μου είπες ότι απαντάς σε ό,τι θέλεις. Ευχαριστως να απαντούσα, αλλά εφόσον δε σε νοιαζει η απαντηση ποιο το νοημα;
    Το λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι εσύ το παίζεις με κατανόηση σε όλους, λες ότι είσαι "ουδέτερη" ενώ δεν είσαι και έχεις εκφράσει ομοφοβικές απόψεις. Επίσης εχεις την ταση να μαζευεις οτι εχει πει καποιος εδω και να του το χτυπας. Γραφε οτι θελεις, το να βγαζεις τοση χολη εδω μεσα ενδεχομενως σε βοηθαει ψυχολογικά φαίνεται.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    To μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 06-09-2021 at 18:51.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Marilou δεν μπορώ να ασχοληθώ γιατί μου είπες ότι απαντάς σε ό,τι θέλεις. Ευχαριστως να απαντούσα, αλλά εφόσον δε σε νοιαζει η απαντηση ποιο το νοημα;
    Το λυπηρό της υπόθεσης είναι ότι εσύ το παίζεις με κατανόηση σε όλους, λες ότι είσαι "ουδέτερη" ενώ δεν είσαι και έχεις εκφράσει ομοφοβικές απόψεις. Επίσης εχεις την ταση να μαζευεις οτι εχει πει καποιος εδω και να του το χτυπας. Γραφε οτι θελεις, το να βγαζεις τοση χολη εδω μεσα ενδεχομενως σε βοηθαει ψυχολογικά φαίνεται.
    Θ ηθελα παρα πολυ να ακουσω τις ομοφοβικες μου τασεις !
    Βλεπεις εγω δεν ΦΟΒΑΜΑΙ να πω οτι εχω ζητησει βοηθεια ειδικου οταν την χρειαστηκα και το κυριοτερο εχω κανει ψυχαναλυση μεχρι την στιγμη που ενας επιστημονας με διαβεβαίωσε πως δεν εχω κανενα λογο να συνεχίσουμε τις συνεδρίες μας εφοσον τα εφοδια που μου εδωσε για να αντιμετωπισω τον τοτε φοβο μου τα υιοθετησα και τα εφαρμοζω ακομα και σημερα ωστε να ζω οπως ζω ...
    Αλλωστε το επομενο ραντεβου μας ειναι ανοιχτο για οποτε νιωσω την αναγκη να παω και σε πληροφορώ θα παω τρεχοντας γιατι πηρα απιστευτα πραγματα ολο αυτο το διαστημα μαζι του !
    Δεν εχω τετοια κολληματακια οπως καταλαβαινεις !

    Οποτε αντιλαμβανεσαι οτι εφοσον εχω την γνωματευση απο ενα επιστημονα ειδικο που εσυ φυσικα ακυρωνεις για καθαρα δικους σου λογους θα ηθελα να ακουσω και την αποψη ενος τυχαιου παντελώς αγνωστου ατομου για εμενα που εχει βγαλει πόρισμα- γνωματευση χωρις να με εχει δει ποτε ,χωρις να γνωριζει τι εχω ζησει και τι ζω μεχρι τωρα στην ζωη μου και γενικα απο ενα ατομο που δεν ξερει τιποτα απολυτος περι ψυχολογιας και ψυχοσυνθεσης προσωπικοτητων ..

    Εγω ειμαι εδω δεν φοβαμαι περιμενω ,αν μας κανει ς την τιμη φυσικα και εκφερεις την αποψη σου για ενα θεμα παντελως αγνωστο για εσενα αφου ακριβως φοβασαι ακομα και την ιδια την λεξη ..

    Και κατι τελευται το να μαζευει καποιος οτι εχει πει στο παρελθον νομιζω χθες αν δεν κανω λαθος εσυ δεν το εκανες σε εμενα στο αλλο θεμα ?
    Οπως επισης οταν μιλας με ενα ατομο μιλας με βαση ολα αυτα που γνωριζεις εξ αρχης δεν κανεις μια συζητηση σαν να ειναι παντελως αγνωστο και ¨ξεχνας ¨βασικες αποψεις που εχει εκφερει κατα καιρους ..

    Νοτη στο ξαναπα ,μην πας να μου δειξεις οτι εγω εχω θεματακια και εμφανιζω συμπεριφορες που πρωτα εσυ τις εχεις εμφανισει .
    Δεν εισαι σε θεση ακομα και καλο ειναι να το αποδεκτής ,δεν ειναι κακο και ουτε ειναι ντροπη να παραδεχεσαι οτι καποια πραγματα ειναι παραβατικα αλλα τα εχεις κανει και εσυ ..

    Το γνωστο καθρεπτισμα που χρησημοποιουν λοιπον και οι επαγγελματιες ψυχολογοι οι οποιοι μας εχουν βοηθησει απιστευτα μην το κανεις εδω μεσα γιατι σε ψυχολογικο φορουμ εισαι και τα περισσοτερα μελη εδω μεσα τα γνωριζουν πολυ καλα ολα αυτα
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Marilou άμα θες να τις ακούσεις διάβασε τα μηνύματά σου

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 03-09-2021 at 18:20.

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπές
    By Meditation in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 03-08-2020, 20:46
  2. Διακοπές
    By Mara.Z in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 31-07-2017, 00:15
  3. διακοπές
    By αννα_παπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 34
    Last Post: 04-07-2016, 23:32
  4. Διακοπές...?Που??
    By Βάσω26 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 117
    Last Post: 15-07-2010, 22:47
  5. Διακοπές
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-07-2008, 14:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •