Σκέψεις γυρνώντας από διακοπές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 77
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Σκέψεις γυρνώντας από διακοπές

    Σήμερα γύρισα από διακοπές και θα ήθελα να μοιραστώ μερικές σκέψεις

    1. Είναι πολύ όμορφο να πας διακοπές σε ένα ελληνικό νησάκι. Πέρσι λόγω απώλειας αγαπημένου προσώπου και πέρσι και πρόπερσι λόγω οικονομικών δεν πήγα διακοπές. Οπότε νιώθω τυχερός και χαρούμενος που τα κατάφερα.

    2. Η θάλασσα είναι πολύ όμορφη αλλά δεν μπορούν να τη χαρούν πολλοί. Ειδικά κάποιες εύσωμες γυναίκες (αλλά και άντρες, απλά θεωρώ ότι στις γυναίκες είναι πιο έντονο) ντρέπονται. Και δεν θέλω να σταθώ στο body shaming που απεχθάνομαι αλλά είναι τόσο κρίμα να χάνεις τη ζωή σου όντας υπέρβαρος. Να μην κάνεις κεφάλια να γυρίσουν κα να πουν τι ωραίος/ωραία. Και ναι δεν είμαστε όλοι τυχεροί αλλά μπορούμε να βοηθήσουμε τους εαυτούς μας.

    3. Οι έρωτες του καλοκαιριού. Να βλέπεις έναν μαναράκο και να φουντώνεις, να περιμέεις να τον ξαναδείς. Να νιώθεις τόσα ερεθίσματα από παντού.

    4. Για μενα οι καλοκαιρινές διακοπές είναι κάτι ανάλογο με το τέλος μιας τηλεοπτικής σεζόν. Γυρνώντας είσαι ανανεωμένος και διαφορετικός σαν να είσαι έτοιμος να μπεις στον επόμενο κύκλο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    1. μπράβο σου που τα κατάφερες, σου εύχομαι να μπορέσεις να πας κάπου και τον χειμώνα, για αλλαγή! η χώρα μας έχει τόσα πολλά νησιά!

    2. χμ μα αυτό που περιγράφεις είναι λίγο μπόντι σέιμινγκ. ότι δηλαδή τα μάτια γυρνάνε και λένε τί ωραία κοπέλα ξερω γω, μόνο αν η άλλη είναι όπως την βλέπεις στα περιοδικά. χτικιό, δηλαδη, αν με ρωτας. χα χα.
    η αποδοχή του εαυτού δεν πρέπει να περι-ορίζεται από το πόσα μάτια κοιτάνε ή τί λένε όταν κοιτάνε.
    το σώμα είναι φθαρτό. και στερεότυπο.

    3. ουδέν σχόλιον.

    4. εγώ πάλι τη βρίσκω με το φθινόπωρο. δέχομαι όμως τη θέση σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κι εγώ πήγα σε νησιά φέτος. Με το που γύρισα αισθανομουν ότι μπορώ να κάνω τα πάντα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @user

    δεν θα το έλεγα body shaming. Γενικά να μη ντρέπεσαι για το σώμα σου είναι καλό, αλλά αν το σώμα σου υστερεί καλό θα ήταν να το βοηθήσεις. Γιατί το body positivity δεν έχει ως σκοπό να σου πει φαε οσο θες είναι υγεία. Το σώμα, όσο κοινωνικά ή όπως αλλιώς το δουμε έχει ορισμένες αναλογίες. Το να εισαι υπερβαρος είναι κακό. Δεν κατηγορούμε σαφώς το άτομο αλλα να λεμε την αληθεια. Επισης το οτι το σωμα φθείρεται δεν είναι σωστό. Υπάρχουν γοητευτικότατοι άντρες και γυναίκες στα 50 τους. Το ότι φθείρεται τι σημαίνει; Αν ζήσεις 80 χρόνια, ας εχεις και τα 80 άσχημο σώμα αφου θα φθαρεί ή όσο ζεις να προσέχεις. Ένα όμορφο σωμα μόνο καλό μπορεί να είναι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    οκ αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η ψυχή είναι αύθαρτη, άλλα πράγματα είναι που έχουν σημασία. κάπως έτσι, κάτι τέτοιο.
    μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου εγώ λέω, μας έχουν μάθει τί είναι όμορφο, οπότε μην την ψάχνεις. εγώ πιστεύω πως ο καθενας και η καθεμία και το κάθενα -ό,τιδήποτε- πρέπει να νιώθει καλά με το σώμα που έχει. αν όχι, τότε μπορεί να δράσει για να το αλλάξει. τα θέματα υγείας δεν τα αγγίζω καν, μιλάμε για υγιείς καταστάσεις, συγνώμη αν είναι θέμα υγείας ή ψυχοπαθολογικό, συζήτηση δεν γίνεται.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Η παχυσαρκία από μόνη της πάντως θεωρείται παράγοντας κινδύνου για ένα σωρό προβλήματα υγείας, έτσι δεν είναι; Άλλο το να αισθάνεσαι καλά με το σώμα σου κι άλλο το να μην ενδιαφέρεσαι για την υγεία σου όπως στην περίπτωση ενός παχύσαρκου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Niels συμφωνώ. πολλές φορές κάποιοι/ες κρύβονται πισω απο το body positivity και γεμίζουν το ινστα χαρούμενες φωτογραφίες ότι ειναι οκ με το σωμα τους. Και δεν εννοώ να ναι ο αλλος λιγο juicy που λενε, σε καποιους ειναι σεξυ, εννοω το να σαι υπερβαρος και παχυσαρκος. Μονο κακο ειναι. Στα ματια μου σχεδον αποπειρα αργης και βασανιστικης αυτοκτονιας. Τα οργανα μας είναι "σχεδιασμένα" για συγκεκριμένο βαρος. Αλλιως η καρδιά χτυπάει πιο γρήγορα, η πιέση ανεβαινει, το παγκρεας τα παιζει (διαβητης) κτλ κτλ. Και κατά βάθος όλοι το "υγειες" θέλουμε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Σήμερα γύρισα από διακοπές και θα ήθελα να μοιραστώ μερικές σκέψεις


    2. Η θάλασσα είναι πολύ όμορφη αλλά δεν μπορούν να τη χαρούν πολλοί. Ειδικά κάποιες εύσωμες γυναίκες.
    Θα σε σοκαρω αλλα οι ευσωμοι χαιρομαστε εξισου τη θαλασσα με τους αδυνατους. Την υγεια μας την προσεχουμε αλλα ειμαστε και μερακληδες και συνηθως μεγαλοψυχοι και κεφατοι ανθρωποι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @katran αναφερόμουν βασικά σε άτομα που βλέπουμε διαχρονικά που νιώθουν άσχημα και δεν βγάζουν μπλούζα ή δεν πολυ μπαίνουν ή που δεν πανε καν στη θάλασσα επειδή φοβούνται οτι θα τους κοροιδεψουν.

    Απο την αλλη αν σκεφτεις τα θαλασσια σπορ και το κολυμπι, ε το εξτρα βαρος ειναι ενα θεμα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Το ζήτημα είναι ότι όσοι σκίζονται για την υγεία των υπέρβαρων και παχύσαρκων ανθρώπων, θα έπρεπε λογικά να σκίζονται και για την ψυχολογική τους υγεία όταν τους κρίνουν ως κάτι το διαφορετικό, το μεμπτό, το μη αποδεκτό, το περιθωριοποιημένο, όπως και άλλες ομάδες. Φυσικά και είναι body shaming, φυσικά και είναι διάκριση. Και όπως υπάρχουν άνθρωποι με χαμηλότερο βάρος που έχουν αυτοπεποίθηση, υπάρχουν και άνθρωποι με άλλο σωματότυπο, που επίσης νιώθουν ωραιότατα μέσα στο πετσί τους. Το τι είναι όμορφο σίγουρα εξαρτάται από το ποιος το κρίνει ως τέτοιο. Όσον αφορά το έξτρα βάρος, υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν ακόμη και pole dance ως υπέρβαρες,οι. Αν η συζήτηση πάει για morbid obesity, για BMI που ξεπερνά το 40 πχ, και πάλι, δε βρίσκω το λόγο να μην είναι η απόφαση για το τι θα κάνουν με το σώμα τους εντελώς δική τους. Αν είναι ok με αυτό, ποιος λόγος μου πέφτει; Μπορεί να πάσχουν από διατροφική διαταραχή, μπορεί να γουστάρουν να είναι έτσι, μπορεί να είναι με σύντροφο που κι αυτή/ος γουστάρει, ποιο το θέμα οπότε; Το αν αρρωστήσουν; Ε, υπάρχουν χιλιάδες αρρώστιες, γιατί επικεντρωνόμαστε στην παχυσαρκία, επειδή φαίνεται;
    #UnVioladorEnTuCamino

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Το ζήτημα είναι ότι όσοι σκίζονται για την υγεία των υπέρβαρων και παχύσαρκων ανθρώπων, θα έπρεπε λογικά να σκίζονται και για την ψυχολογική τους υγεία όταν τους κρίνουν ως κάτι το διαφορετικό, το μεμπτό, το μη αποδεκτό, το περιθωριοποιημένο, όπως και άλλες ομάδες. Φυσικά και είναι body shaming, φυσικά και είναι διάκριση. Και όπως υπάρχουν άνθρωποι με χαμηλότερο βάρος που έχουν αυτοπεποίθηση, υπάρχουν και άνθρωποι με άλλο σωματότυπο, που επίσης νιώθουν ωραιότατα μέσα στο πετσί τους. Το τι είναι όμορφο σίγουρα εξαρτάται από το ποιος το κρίνει ως τέτοιο. Όσον αφορά το έξτρα βάρος, υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν ακόμη και pole dance ως υπέρβαρες,οι. Αν η συζήτηση πάει για morbid obesity, για BMI που ξεπερνά το 40 πχ, και πάλι, δε βρίσκω το λόγο να μην είναι η απόφαση για το τι θα κάνουν με το σώμα τους εντελώς δική τους. Αν είναι ok με αυτό, ποιος λόγος μου πέφτει; Μπορεί να πάσχουν από διατροφική διαταραχή, μπορεί να γουστάρουν να είναι έτσι, μπορεί να είναι με σύντροφο που κι αυτή/ος γουστάρει, ποιο το θέμα οπότε; Το αν αρρωστήσουν; Ε, υπάρχουν χιλιάδες αρρώστιες, γιατί επικεντρωνόμαστε στην παχυσαρκία, επειδή φαίνεται;
    Προσωπικά δεν σκίζομαι και δεν "σκίζεται" όποιος λέει τη γνώμη του. Η ψυχολογική υγεία των ατόμων με αυξημένο βάρος (και δεν λέω για μερικά κιλά) είναι ήδη επιβαρυμένη. Και αν κάνεις στην άκρη ορισμένες ψυχολογικές και ιατρικές καταστάσεις, αυτοί που είναι υπέρβαροι λόγω τρόπου ζωής προφανώς και επιβαρύνονται ψυχολογικά. Δεν σε επιβαρύνει να μη βρίσκεις ρούχα στο νούμερο σου; Να είσαι λιγότερο ελκυστικός; Να ντρέπεσαι να [-πας παραλία; Να ιδρώνεις άπειρα; Να μην βάζεις ότι θες επειδή είσαι εύσωμος; Προφανώς και κανείς δεν πρέπει να μιλήσει άσχημα σε κάποιον λόγω αυτού, ούτε να περιθωριοποιούμε. Αλλά το να είσαι υπέρβαρος επηρεάζει τα πάντα. Καρδιαγγειακό, την ψυχολογική κατάσταση ακόμα και την εύρεση εργασίας. Στη συντριπτική πλειοψηφία το να είσαι υπέρβαρος είναι απωθητικό για τον άλλον (εκτός αν κάποις έχει φετιχ). Η παχυσαρκία είναι μια από τις χειρότερες αρρώστιες. Γιατί επικεντρωνόμαστε; Γιατί έχει λάβει ανησυχητικές διαστάσεις, πλήττει σημαντικό μέρος του πληθυσμού, διαρκώς αυξάνει, αποτελεί καθοριστικό παράγοντα κινδύνου για καρδιαγγειακά που είναι η νο 1 αιτία θανάτου παγκοσμίως. Επηρεάζει την ζωή (αυτά που είπα), την εργασία (από το να μη σε προσλάβουν μέχρι να μην μπορείς λόγω βάρους να κάνεις μια δουλειά) και την εύρεση συντρόφου. Επίσης αυξάνει και τον κίνδυνο για διαβήτη τύπου 2, εχει σχετιστεί με καρκίνο μαστού και εντέρου και αυξάνουν οι δείκτες φλεγμονής (και επιβαρρύνουν από βιοχημικής σκοπίας τον ψυχισμό του ατόμου). Οπότε ναι, εμένα αυτά μου αρκούν για να θεωρήσω την παχυσαρκία ένα από τα μεγαλύτερα κακά. Και επειδή φαίνεται μπορεί να το δει όποιος το εχει ή οι γύρω του και να τον βοηθήσουν να είναι ξανά σε καθεστός υγείας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    να είναι χοντρή ή να είναι υγιής; τί μας ενοχλεί περισσότερο;
    εγώ το "δεν μπορούν να" είναι που με ξένισε. η ντροπή που νιώθουν είναι τοξική, δεν θα έπρεπε να τη νιώθουν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Πόσοι άνθρωποι είναι υπέρβαροι λόγο κληρονομικότητας ?
    Πόσοι λόγο ψυχικών φαρμάκων που λαμβάνουν ?
    Πόσοι που έχουν θέμα με τον θυροειδή τους και ακόμα το νερό τους προσθέτει βάρος ?

    Για όλους αυτούς τους ανθρώπους λοιπόν που δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς τους προσθέτει αυτό το βάρος θα έπρεπε μερικοί να βουτάνε την γλώσσα τους πρώτα στο μυαλό τους και μετά να μιλάνε ..

    Για όλους αυτούς τους ανθρώπους που η ψυχή τους είναι πολύ πιο ομορφότερη από το σώμα τους θα χαιρομουν πάρα πολλοί να τους έχω παρέα μου σε μια παραλία παρά κάποιους που πραγματικά είναι μόνο βιτρίνα και από μέσα τόσο σάπιοι και κενοί

    Πραγματικά απορώ εν έτη 2021 που οι πάντες γνωρίζουν τι ρατσισμό περνάει ένας άνθρωπος με παραπάνω κιλά να γράφονται τέτοιες απόψεις

    Πραγματικά δεν έχω γνωρίσει ούτε ένα εύσωμο που η ψυχή του να μην πονά αλλά Παρ όλα αυτά κουβαλάει απίστευτη καλοσύνη μέσα του !
    Δεν είναι τυχαίο όλο αυτό πραγματικά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @user αν είναι υπέρβαρη/παχύσαρκη (δεν μαρεσει η λεξη χοντρος/η) δεν είναι υγιής. Υπάρχει ένα ταμπού στο να θεωρηθεί η παχυσαρκία νόσος.

    @Marilou. Αναφερόμουν βασικά σε ανθρώπους που λόγω τρόπου ζωής είναι υπέρβαροι. Τώρα για τη γενετική συνιστώσα σίγουρα θα βρεις ανθρώπους που δεν τους βοηθά ο σωματότυπος τους. Είναι πολύ λίγοι αυτοί που έχουν τόσο ισχυρό γενετικό υπόβαθρο. Συνήθως είναι κακές συνήθειες που διαιωνίζονται. Τώρα για ιατρικούς λόγους (κορτιζόνη, ψυχοφάρμακα κτλ) τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Αναφερόμουν όμως σε τρόπο ζωής και στο κατά πόσο έχουν γνώση βασικών στοιχείων διατροφής (από το σπίτι, την οικογένεια κτλ).

    Γενικά το στερεότυπο ότι όποιος είναι υπέρβαρος είναι χρυσή καρδιά και όποιος έχει ωραίο σώμα είναι μαλάκας νομίζω ότι εν έτη 2021 μπορούμε να το ξεπεράσουμε. Και δεν είναι ρατσιστικό αυτό που λέω. Καλό θα ήταν να μην εθελοτυφλούμε. Θεωρώ ότι τα άτομα αυτά πρεπει να τα βοηθάμε. Με το ννα έχουμε όλοι γνώση σωστής διατροφής, με το να νιώθουν άνετα να πάνε στο γυμναστήριο και να μην ντρέπονται τι θα πουν οι άλλοι. Γιατί μετά αρχίζει ένας φαύλος κύκλος όπου το μόνο που τους δίνει χαρά είναι το φαγητό και απλά θα τρώνε πιο πολύ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Προσωπικά δεν σκίζομαι και δεν "σκίζεται" όποιος λέει τη γνώμη του. Η ψυχολογική υγεία των ατόμων με αυξημένο βάρος (και δεν λέω για μερικά κιλά) είναι ήδη επιβαρυμένη. Και αν κάνεις στην άκρη ορισμένες ψυχολογικές και ιατρικές καταστάσεις, αυτοί που είναι υπέρβαροι λόγω τρόπου ζωής προφανώς και επιβαρύνονται ψυχολογικά. Δεν σε επιβαρύνει να μη βρίσκεις ρούχα στο νούμερο σου; Να είσαι λιγότερο ελκυστικός; Να ντρέπεσαι να [-πας παραλία; Να ιδρώνεις άπειρα; Να μην βάζεις ότι θες επειδή είσαι εύσωμος; Προφανώς και κανείς δεν πρέπει να μιλήσει άσχημα σε κάποιον λόγω αυτού, ούτε να περιθωριοποιούμε. Αλλά το να είσαι υπέρβαρος επηρεάζει τα πάντα. Καρδιαγγειακό, την ψυχολογική κατάσταση ακόμα και την εύρεση εργασίας. Στη συντριπτική πλειοψηφία το να είσαι υπέρβαρος είναι απωθητικό για τον άλλον (εκτός αν κάποις έχει φετιχ). Η παχυσαρκία είναι μια από τις χειρότερες αρρώστιες. Γιατί επικεντρωνόμαστε; Γιατί έχει λάβει ανησυχητικές διαστάσεις, πλήττει σημαντικό μέρος του πληθυσμού, διαρκώς αυξάνει, αποτελεί καθοριστικό παράγοντα κινδύνου για καρδιαγγειακά που είναι η νο 1 αιτία θανάτου παγκοσμίως. Επηρεάζει την ζωή (αυτά που είπα), την εργασία (από το να μη σε προσλάβουν μέχρι να μην μπορείς λόγω βάρους να κάνεις μια δουλειά) και την εύρεση συντρόφου. Επίσης αυξάνει και τον κίνδυνο για διαβήτη τύπου 2, εχει σχετιστεί με καρκίνο μαστού και εντέρου και αυξάνουν οι δείκτες φλεγμονής (και επιβαρρύνουν από βιοχημικής σκοπίας τον ψυχισμό του ατόμου). Οπότε ναι, εμένα αυτά μου αρκούν για να θεωρήσω την παχυσαρκία ένα από τα μεγαλύτερα κακά. Και επειδή φαίνεται μπορεί να το δει όποιος το εχει ή οι γύρω του και να τον βοηθήσουν να είναι ξανά σε καθεστός υγείας.
    Καλωσηρθες απτις διακοπες σου Νοκτις

    Μιλας σαν γιατρός κι απο ιατρική άποψη δεν θα διαφωνήσω πως προφανώς πολλές ασθένειες επιβαρύνονται όταν το άτομο είναι παχυσαρκο.
    Αλλά για ποιον τρόπο ζωής μιλάς βρε Νοκτις; Έχουμε άλλο τρόπο ζωής όσοι έχουμε κανονικό βάρος κι άλλο όσοι έχουν παραπάνω κιλά; Δεν μιλώ βέβαια για καταστάσεις όπου το άτομο δεν μπορεί να κινηθει πχ λόγω κιλών...εκεί μιλάμε πια για αναπηρία και σοβαρή ασθένεια που όντως θέλει άλλη προσέγγιση.

    Το θέμα είναι ότι θεωρείς πολλά πράγματα δεδομένα χωρίς να είναι.
    Πχ θεωρείς δεδομένο ότι αυτός με τα παραπάνω κιλά θα ντρεπεται για το σωμα του και δεν θα μπορεί να παέι στην παραλια. Λαθος. Πολλοι άνθρωποι ντρεπονται για το σωμα τους ανεξαρτήτως κιλών. Και για να μαι ειλικρινής, απτο περιβάλλον μου όσους ξέρω περισσότερο κολλημα με τις ατέλειες του σωματος έχουν όσοι είναι αδύνατοι παρά χοντροί. Έχω φίλη πχ που είναι μια χαρά στα κιλά της κι όμως κάθε φορά βρίσκει ένα ελάττωμα (λίγη κυταρρίτιδα, κάποιο σημάδι, χαλάρωση κα) για να νιώθει άσχημα. Δεν είναι θέμα κιλών το πώς νιώθεις με το σώμα σου.

    Επειτα θεωρείς δεδομένο οτι τα παραπάνω κιλά είναι απωθητικά. Όχι. Είναι θέμα γούστου. Είναι απωθητικά για κάποιους, κάποιους άλλους τους αφήνουν αδιάφορους, και κάποιοι άλλοι το θέλουν κιολας. Και μια χαρά γκόμενους/ες βρίσκουν και οι παχουλοι/παχουλες. Για κοίτα γύρω σου να δεις...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διακοπές
    By Meditation in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 03-08-2020, 20:46
  2. Διακοπές
    By Mara.Z in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 31-07-2017, 00:15
  3. διακοπές
    By αννα_παπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 34
    Last Post: 04-07-2016, 23:32
  4. Διακοπές...?Που??
    By Βάσω26 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 117
    Last Post: 15-07-2010, 22:47
  5. Διακοπές
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-07-2008, 14:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •