Τι είναι στο κεφάλι μας και τι όχι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    31

    Τι είναι στο κεφάλι μας και τι όχι;

    Είναι της μόδας να σαι χαρούμενος. Έχουμε πήξει στο positivity. Body positivity και δεν συμμαζεύεται. Παροχυμένα τσιτάτα "κάθε μέρα υπάρχιε ένας λόγος να χαμογελάς" και άλλες αηδιούλες. Όμως πόσο ισχύει όλο αυτό; Υπάρχουν πολλά αντικειμενικά προβλήματα που σε κάνουν λυπημένο. Όπως το "δεν έχω λεφτά να πάρω γάλα στο παιδί μου". Τι θα πεις εκεί; Ότι όλα θα πάνε καλά (που μου κάνει λίγο νταξει παρατα μας ολα θα πανε καλα, δεν ξερω τι και πως., παμε παρακατω). Και στις ψυχικες παθησεις.. δεν μπορεις να το ριξεις στη θετικη ψυχολογια και να πεις ειμαι καλα ενω εχεις συγκεκριμενη διαταραχη που θελει αντιμετωπιση με καποιο φαρμακο η με ψυχοθεραπεία.

    Απο την αλλη ισως χρειάζεται λίγη προσπάεια κάποιες φορές να διωξουμε το αγχος, το οποίο είναι μια ομίχλη δεν είναι κάτι σαφές που λίγο λίγο μας πνίγει. Αυτό ίσως όντως να ναι στο κεφάλι μας. Σημερα ημουν λιγο λυπημενος χωρίς ιδιαιίτερα προφανή λόγο. Μιλησα με ενα φιλαρακι (δεν ειναι κολλητος μου, ουτε τοσο κοντινος μου φιλος, αλλα τον αγαπαω παρα πολυ) και ειαι στην Αμερικη και μου ελεγε για ενα παρτυ Χαλουγουιν που κανει το πανεπιστήμιο (Αμερικη ειναι). Ολο αυτο μου εφτιαξε τη διαθεση οπότε "ζηλεψα" λιγο και ειπα να κανω και εγω μια μικρη συγκεντρωση στο σπιτι μου και να φτιαξω κατι με κολοκυθα οποτε φωναηα μερικους φιλους για μετα. ισως καποιες φορες μπορουμε να κανουμε κατι. Αλλα οχι ολες.

  2. #2
    kopela93
    Guest
    χαχαχα γελασα με την κολοκυθα. Ο,τι μπορει κανειο καθενας. δε σε κοροιδευω. και εγω ειχα σκαλισει μια κολοκυθα και μετα την εβαψα.
    ειχα κανει κι εγωενα ψευτοπαρτι στο σπιτι ισα για να φτιαξω συνταγες που μαρεσει να χωνομαι στην κουζινα
    τα πλουτη δε μετρανε, ας ειμαστε καλα και με λιγα.
    τωρα για το αλλο,φυσικα και τα περισσοτερα ειναι στο κεφαλι μας και για οσα δεν ειναι ε λοιπον για εκεινα μπορουμε να βρουμε λυσεις.

  3. #3
    garfield
    Guest
    Δεν ειναι ολα στο κεφαλι μας αλλα εχει σημασια πως τα αντιμετωπιζουμε. Αν μου κανει ο αλλος ενα αρνητικο σχολιο π.χ. μου πει εισαι ασχημη αυτο δεν ειναι στο κεφαλι μου αλλα μπορω να μην το αφησω να με επηρεασει τοσο. Στην πραξη ειναι δυσκολο αυτο κι εγω το παλευω ακομα. Εμενα ο γιατρος μου μου λεει να σκεφτομαι θετικα αλλα μου μιλαει και για τις δυσκολιες της ζωης δηλαδη προσπαθει να τα συνδυασει καπως. Στην πραξη ομως ειναι δυσκολο πιστευω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    συμφωνώ, το τί είναι και τί όχι στο κεφάλι μας χωράει ανάλυση, σίγουρα όχι όλα.
    είναι ένα σκίτσο που το περιγράφει με έναν τύπο που λέει στον φίλο του "έχω κατάθλιψη", εκείνος απαντάει "δεν έχεις, είναι μέσα στο κεφάλι σου".
    στο επόμενο καρέ είναι ο δεύτερος που πνίγεται στη θάλασσα "βοήθεια πνίγομαι!" φωνάζει και του λέει ο καταθλιπτικός "είναι μέσα στο κεφάλι σου".

    εγώ δεν καλώ κόσμο στο σπίτι ούτε με καλούν. στο σπίτι δεν θέλω να καλώ, βαριέμαι. ούτε να με καλούν.
    φυσικά υποστηρίζω τις παρέες και κάνε ό,τι νοιώθεις! και να δεις κάτι να το αντιγράψεις, δεν το βρίσκω κακό! δεν έβλαψες κανέναν.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    31
    Έληξα το απογευματινο παρτάκι, ήταν πολυ ομορφα. Να το κανετε και εσεις με φιλους ποτε ποτε, βοηθαει πολυ πιστεψτε με. Και δεν στοιχιζει και κατι, ενα γλυκακι και λιγο τσαι αρκει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτη την εκφραση κυριως οταν το προβλημα οντως ξεκιναει απο τον ιδιο. Για παραδειγμα εξαιρετικη καχυποψια ή αρνητισμο ως προς τους αλλους και ψαχνεται για απαντησεις. Τοτε μπορεις να απαντησεις οτι αυτο πηγαζει απο εσενα και να του προσφερεις συμβουλες, οπως πως να δει διαφορετικα καποιες καταστασεις ή επισκεψη σε ειδικο κλπ.
    Τωρα φυσικα εαν κανεις μια βολτα στα social media θα δεις παμπολλα τετοια θετικα μηνυματα, δεν σημαινουν ουσιαστικα τιποτα. Μια προσπαθεια επικοινωνιας ή ακομα και μαρκετινγκ για να πουλησουν κατι αλλο.
    Ειναι και κοινωνικος αυτοματισμος, πως σου λεει ο αλλος στο δρομο "Καλα"? και του λες χωρις να σκεφτεις πολυ "καλα".
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτη την εκφραση κυριως οταν το προβλημα οντως ξεκιναει απο τον ιδιο. Για παραδειγμα εξαιρετικη καχυποψια ή αρνητισμο ως προς τους αλλους και ψαχνεται για απαντησεις. Τοτε μπορεις να απαντησεις οτι αυτο πηγαζει απο εσενα και να του προσφερεις συμβουλες, οπως πως να δει διαφορετικα καποιες καταστασεις ή επισκεψη σε ειδικο κλπ.
    Τωρα φυσικα εαν κανεις μια βολτα στα social media θα δεις παμπολλα τετοια θετικα μηνυματα, δεν σημαινουν ουσιαστικα τιποτα. Μια προσπαθεια επικοινωνιας ή ακομα και μαρκετινγκ για να πουλησουν κατι αλλο.
    Ειναι και κοινωνικος αυτοματισμος, πως σου λεει ο αλλος στο δρομο "Καλα"? και του λες χωρις να σκεφτεις πολυ "καλα".
    Σωστο, για αυτο και το διαχωρισα οτι καποια ειναι στο μυαλο αλλα καποια αλλα οχι. Αυτο με το καλα που λες εχει μια αληθεια, αλλα ισως σε βοηθαει λιγο να εισαι καλα (καποιες φορες). Λες ναι ειμαι καλα, ελεος πια δεν θα γκρινιαξω και θα ειμαι χαρουμενος (αν μιλαμε απλα για μια κακοκεφια ετσι).

    Κατα τ'αλλα θα κρατήσω τα λόγια από ένα έργο
    "Βάλε πρώτη και βγάλε την ανηφόρα"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Snow View Post
    Είναι της μόδας να σαι χαρούμενος. Έχουμε πήξει στο positivity. Body positivity και δεν συμμαζεύεται. Παροχυμένα τσιτάτα "κάθε μέρα υπάρχιε ένας λόγος να χαμογελάς" και άλλες αηδιούλες. Όμως πόσο ισχύει όλο αυτό; Υπάρχουν πολλά αντικειμενικά προβλήματα που σε κάνουν λυπημένο. Όπως το "δεν έχω λεφτά να πάρω γάλα στο παιδί μου". Τι θα πεις εκεί; Ότι όλα θα πάνε καλά (που μου κάνει λίγο νταξει παρατα μας ολα θα πανε καλα, δεν ξερω τι και πως., παμε παρακατω). Και στις ψυχικες παθησεις.. δεν μπορεις να το ριξεις στη θετικη ψυχολογια και να πεις ειμαι καλα ενω εχεις συγκεκριμενη διαταραχη που θελει αντιμετωπιση με καποιο φαρμακο η με ψυχοθεραπεία.
    .
    θα συμφωνησω μαζι σου, αυτη η ιστορια με τις ΄θετικες σκεψεις ΄και τα βιβλια της ( δηθεν ) αυτοβελτιωσης εχει παρατραβηξει τα τελευταια 20 χρονια , τα ψυχολογικα προβληματα εχουν επισης πολλαπλασιαστει .................... θυμαμαι την δεκαετια των 80s ειχα διαβασει ενα βιβλιο με τιτλο ' δεν ειμαι οκ. , δεν εισαι οκ. , αλλα ειναι οκ. ' νομιζω οτι ο τιτλος ειναι ευγλωττος , ολοι εχουμε τα πανω και τα κατω μας , ειναι φυσιολογικο, ο κοσμος εχει πολλα οικονομικα προβληματα που δεν υπηρχαν στα 80s , υπαρχει πολλη αποξενωση με τα κινητα η η/υ , η και γενικως , οποτε δεν χρειαζεται να παριστανουμε τιποτα , ειμαστε αυτοι που ειμαστε , αλλα ειναι οκ. .................

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Νομιζω αυτο το σκιτσο τα λεει ολα. Ειναι στα αγγλικα απο μια τυχαια ιστοσελιδα:
    https://me.me/i/how-to-identify-a-to...ks-at-22051493
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Νομιζω αυτο το σκιτσο τα λεει ολα. Ειναι στα αγγλικα απο μια τυχαια ιστοσελιδα:
    https://me.me/i/how-to-identify-a-to...ks-at-22051493

    πολυ μαρεσει το λινκ που παρεθεσες , Κηπ ........

Similar Threads

  1. Τάση για ζάλη, σφίξιμο στο κεφάλι..... Είναι από το άγχος;
    By Unlucky1980 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-05-2021, 21:47
  2. Μαστιγιο στο κεφαλι
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 31-03-2020, 02:21
  3. Πόνος στο κεφάλι όταν κουνάω το κεφάλι
    By ελενη0 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 05-07-2019, 01:34
  4. Πονος στο κεφαλι
    By Evangelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-04-2019, 22:41
  5. ΚΟΥΝΑΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ
    By giannis72 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-06-2011, 17:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •