Η ΖΩΗ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ...ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 86
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400

    Η ΖΩΗ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ...ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΠΩ. ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΜΕ ΠΝΙΓΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΖΩΗ ΝΑ ΚΥΛΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΩ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ, ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ.
    ΝΙΩΘΩ ΝΑ ΜΕ ΠΝΙΓΕΙ Η ΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΧΤΑΠΟΔΙ...ΜΕ ΤΑ ΟΧΤΩ ΠΛΟΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΕ ΣΦΙΓΓΟΥΝ.
    ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ...

    ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΑΦΗΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΠΕΡΕΔΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    μια χαρα σαφης εισαι, συνεχισε....
    μονο γραφε με μικρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    να συνεχισω...δεν ξερω τι να πω. δεν μπορω να τα βαλω σε ταξη μεσα μου. αυτο που ξερω ειναι οτι ενω θελω να χαμογελασω και να ζησω παντα εμφανιζεται μπροστα μου ενα γεγονος ή μια απλη σκεψη δικη μου που μου κλεβει το χαμογελο. απλα καθημερινα γεγονοτα και απλες καθημερινες σκεψεις

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    μαστα.....
    τι θεραπεια κανεις?

    Μπορεις να μιλησεις για αυτο με καποιες λεπτομεριες?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    εχω 7 μερες που παιρνω cipralex. και φυσικα ψυχοθεραπεια. το ξερω δεν σε διαφωτιζω με αυτα που σου λεω και ετσι οπως σου τα λεω αλλα....

    ο γιατρος μου διεγνωσε μειζων καταθλιψη με εντονη κυκλοθυμια και επιπλεγμενο πενθος.

    καποιες καταστασεις που μου συμβαινουν εκ των πραγματων δεν μπορω να τις αλλαξω ( πχ οικονομικα ).
    οι περισσοτερες ομως ειναι καταστασεις που αλλαζουν και παιρνουν κατα κυριο λογο απο το χερι μου. ομως για καποιες μενω απραγη γιατι δεν θελω να ερθω σε ριξη με τους δικους μου, και σε καποιες αλλες γιατι απλα φοβαμαι να εκφρασω ελευθερα αυτα που νιωθω και αυτα που με ενοχλουν.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οχι μια χαρα τα πας,




    τι προκαλεσε την καταθλιψη και τα υπολοιπα που ειπε ο γιατρος?

    Εντοπιζεις το κυριο προβλημα στις σχεσεις με τους δικους σου?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα ειμαι στη δουλεια...

    Η καταθλιψη δημιουργηθηκε σταδιακα. Ξεκινοντας ολα απο πριν ενα χρονο οπου εχασα τον πατερα μου και ταυτοχρονα συνεργατη σε δικια μας δουλεια. Αυτο ειχε σαν συνεπεια ολα τα βαρη ( οικονομικα, οικογενειακα, και τα σχετικα ) να πεσουν επανω μου. Φορτωμενη με ευθυνες που συνηθως ενας πατερας εχει σε μια οικογενεια. Με μια μανα σχετικα ρακος, εναν αδερφο σχεδον απραγο ( ασχετα που θελει να βοηθησει την κατασταση ) και εμενα εχοντας την ευθυνη της συντηρησης και διαβιωσης της δουλειας ( οικογενειακη επιχειρηση ), του σπιτιου και φυσικα των μελων της οικογενειας αφου εισοδημα ειναι μονο αυτο που αποφερω εγω. Και ολα αυτα ταυτοχρονα με το πενθος για τον πατερα μου του οποιου ειχα και ιδιαιτερη αδυναμια.

    Επιπροσθετα σε ολα αυτα, υπηρχαν και υπαρχουν και προβληματα προσωπικης φυσης. Με σχεσεις, φιλιες.

    Με τον γιατρο μια φορα συναντηθηκα οπου βγηκε και η διαγνωση. Κατι που ηξερα και καταλαβαινα απλα μου το επιβεβαιωσε επιστημονικα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οποτε εχεις φαει αρκετες πιεσεις και ανακαταξεις μπορει κανεις να πει.

    Οι τελευταιες σχεσεις σου πως πανε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    ναι ειχα. και εχω ακομα.
    οι σχεσεις μου γενικα πλεον με τους ανθρωπους εχουν γινει περιεργες. Μπορω ευκολα να κανω τον καραγκιοζη στην δουλεια και να ειμαι παντα με το χαμογελο και ολοιο να λενε τι ευχαριστο κοριτσι. Δεν συμβαινει ομως το ιδιο στην προσωπικη μου ζωη. ΖΕκει δεν μπορω να κρυψω την θλιψη μου. Μου βγαινει και η πιεση απο το καραγκιοζιλικι ολης της ημερας. Αυτο εχει συνεπεια να ειμαι συνεχεια σιωπηλη ή σκεπτικη. Εκτος τοπου και χρονου κοινως. Αυτο γινεται αντιληπτο απο τους γυρω μου. Απο φιλους γνωστους και τη σχεση μου φυσικα. Γενικα θελω να απομονωνομαι απο τη μια και απο την αλλη θελω να ειμαι με κοσμο κι ας ειμαι σιωπηλη. Δεν ξερω τι γινεται. Υπαρχουν φορες που με πιανουν τα κλαματα στα καλα καθοπυμενα. Απο την αλλη πλεον δεν περιποιουμαι τον εαυτο μου καθολου πλεον. Ποτε δεν ημουν του μακιγιαζ και του κυριλε και τετοια αλλα ημουν περιποιημενη. Τωρα τιποτα, δεν εχω διαθεση να το κανω.
    Κατα συνεπεια μου λειπουν τα ομορφα λογια που ακουγα καποτε για την εμφανιση μου απο φιλους . Ακομα και απο τον συντροφο μου.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δειχνεις μια παραιτηση αυτο ειναι εμφανες.

    Σε ολα αυτα, ο συντροφος σου, τι συμμετοχη εχει στα προβληματα σου?
    Τι συζητησεις εχετε ανοιξει και ποσο εχετε εμβαθυνει?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    γνωριζει για τις πιεσεις που δεχομαι απο δουλεια και οικογενειακο περιβαλλον και συζηταμε αρκετα. εκφερει την γνωμη του αλλα αφηνει αποφασεις επανω μου. Μερος ομως απο την ολη κατασταση μου φερει και ο ιδιος καθως ανα διαστηματα υπαρχουν διαφορες διενεξεις και προβληματακια, τα οποια σε συνδυασμο με ολα τα αλλα μου στοιχιζουν αρκετα.
    Για την κατασταση μου ( απο ιατρικης αποψης ) και την θεραπεια μου δεν γνωριζει τιποτα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    σε δικα σου ζητηματα, οι αποφασεις ασφαλως ειναι δικες σου.
    Εννοεις οτι ισχυει το ιδιο για κοινα σας ζητηματα??


    Διενεξεις σε ενα ζευγαρι ειναι φυσικο να υπαρχουν,
    αν ειστε και σε σταδιο γνωριμιας, πιθανον να εκλειψουν στη συνεχεια.


    Οσο για το ιατρικο θεμα,
    μηπως θα επρεπε να το συζητησεις περαιτερω και πιο αναλυτικα με το συντροφο σου η θεωρεις οτι δεν θα βρεις κατανοηση?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    οχι, γνωριζομστε πολλα χρονια και εχουμε 2 χρονια σχεση. απλα η συμπερφορα του αλλαζει ανα διαστηματα βαζοντας με σε περιεργες διαδικασιες.

    Δεν το εχω συζητησει μαζι του και δεν θελω ακομα να το κανω γιατι μεριδιο ευθυνης για την κατασταση μου εχει κι αυτος. Αθελα του βεβαια, απλα πολλες φορες εγω μεσα στο δικο μου παραλυριμα τα μικρα γεγονοτα μου φαινοταν μεγαλα. Τεραστια. Τα σημαδια ομως μενουν.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    πιστευω οτι εφοσον λες οτι εχει μεριδιο ευθυνης,
    θα πρεπει να συμμετεχει σε ολο αυτο, παιρνωντας ο καθενας το κομματι που του αναλογει.


    Ο/Η ψυχιατρος που πας τι λεει?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    5
    χικα στα πρωτα σου μηνυματα ενιωθα οτι εγραφα εγω... οι ιστοριες μας και ο λογος που σημερα ειμαστε με καταθλιψη ειναι τελειως διαφορετικα.. αλλα το αποτελεσμα και το πως νιωθουμε σημερα νομιζω οτι ειναι κοινα...ο,τι γραφεις, το αισθανομαι και εγω...

    Εγω στο συντροφο μου( 7 χρονια σχεση ) οταν ειπα οτι εχω οντως καταθλιψη και θα ξεκινησω φαρμακα, ενα μικρο σοκ το επαθε, αλλα ηταν πολυ υποστηρικτικος και σημερα βλεπει οτι εχει βελτιωθει η κατασταση μου.. πολυ μικρη βελτιωση βεβαια,αλλα σε σχεση με το πως ημουν πριν, αρκετα σημαντικη.
    Και στη δικη μου κατασταση μεριδιο ευθυνης εχει και εκεινος....
    Πιστευω ομως οτι απο τη στιγμη που ειναι ο ανθρωπος σου,δε βοηθαει στη διαδιασια θεραπειας σου να μη γνωριζει τι ακριβως εχεις και πως ακριβως εχουν τα πραγματα. Νομιζω οτι σε παει λιγο πισω αυτο.. εμενα με βοηθαει παρα πολυ που ο συντροφος μου γνωριζει..
    Σκεψου το...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •