Τι στο καλό μου συμβαίνει..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11

    Τι στο καλό μου συμβαίνει..

    Καλησπέρα σας,είμαι 19 ετών και φύλου αρσενικού και θα ήθελα να μοιραστώ την ταλαιπωρία μου καθημερινά εδώ και 4 μήνες περίπου.Πριν ξεκινήσω να σημειώσω πως από το καλοκαίρι του 2020 ένιωθα μερικές φορές μέσα στην ημέρα μια θολούρα-χασούρα σε συνδυασμό με ελάχιστα θολή όραση και ένα βάρος στο κεφάλι στα οποία δεν έδινα και πολύ σημασία.Φτάνουμε Φεβρουάριο του 2021 όπου πάνω σε μια πάλη για πλάκα με τον κολλητό μου με έπιασε απότομη και έντονη ζαλη και όλα γύριζαν γύρω μου.Η ζάλη αυτή συνεχίστηκε για 2-3 μέρες μόνο τα πρωινά.Απρίλιο της ίδιας χρονιάς ήρθε το μεγάλο χτύπημα.Καθώς καθόμουνα με την τότε κοπέλα μου και ενώ ητανε όλα μια χαρά,καθώς έπαιζα playstation ένιωσα κάτι πολύ περίεργο να με διαπερνάει σε όλο το μου το σώμα και κυρίως στο στήθος που ακόμα και τώρα ενώ μου έχει συμβεί αρκετές φορές από τότε δεν μπορώ να το εξηγήσω.Σηκώθηκα απότομα από τον φόβο μου και ένιωσα σαν ένα μούδιασμα στο στήθος-τάση λιποθυμίας(δεν έχω λιποθυμήσει ποτέ για να ξέρω πως είναι αλλά φαντάζομαι πως έτσι είναι).Πήγα ξάπλωσα στο κρεβάτι χωρίς δυσπνοιες κτλπ.Μου ήρθε ναυτία και τάση για εμετό και σιγά σιγά άρχιζαν να μουδιάζουν τα άκρα μου,ξαναλέω χωρίς δύσπνοια.Πήγα στα επείγοντα εκείνο το βράδυ αιματολογικές και ουρα οι γιατροί μου είπανε είναι σαν να είμαι άρρωστος με βάση τα αποτελέσματα.Το μόνο που μου είπανε είναι πως είχα ελάχιστα πεσμένα τα λευκά μου αιμοσφαίρια.Από εκείνη την ημέρα και μετά καθημερινά νιωθω μουδιασματα στα χέρια,πόδια,στήθος,πλάτη,πρ όσωπο.Έχω επίσης μυϊκούς πόνους στην πλάτη στους ώμους στα χέρια κλπ.Φοβάμαι ότι θα πάθω καρδιά.Επισκέφτηκα παθολόγο ο οποίος μου είπε πως πρόκειται για αγχώδη διαταραχή αλλα μου έδωςε και προληπτικά αντιβίωση για τον ίλιγγο την οποία και πήρα για 3 μέρες.Η επόμενη επίσκεψη μου ήταν σε καρδιολόγο για τα φτερουγίσματα στην καρδιά και τον πόνο στο στήθος.Μου έκανε ολόκληρο τσεκ απ και όλα ήταν φυσιολογικά όπως και οι αιματολογικές που ξαναέκανα δυο φορές.Πήγα σε ψυχίατρο ο οποίος μου χορήγησε ηρεμιστικό και αντικαταθλιπτικό λέγοντας και αυτος πως έχω αγχώδεις διαταραχή,ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΓΧΟΣ!!!
    Η θεραπεία με έκανε κάπως καλύτερα έναν μήνα τώρα που την παίρνω αλλά σήμερα που μου τελείωσαν τα ηρεμιστικά έχω όλη μέρα μια ζαλάδα και νομιζω πως θα πέσω στο έδαφος κάθε φορά που σηκώνομαι από τον καναπέ και ότι χάνω τις αισθήσεις μου.Αυτό τύχαινε να το πάθω και μερικές μέρες όπου ήμουνα με ηρεμιστικά.Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω..φοβάμαι!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Καλημερα...κανε ενα κοπο και πηγαινε και σε ενα νευρολογο να σου κανει ενα νευρολογικο ελεγχο.Ακομα και το αγχος να ξερεις καμια φορα γινεται η αιτια να τσιτωνει ολο το νευρικο συστημα και να βγαινουν τετοιου ειδους ψυχοσωματικα συμπτωματα.Επίσης επειδη καπου αναφερεις το playstation...αν παιζεις πολλες ωρες να το αναφερεις στο νευρολογο γιατι αυτου του ειδους τα παιχνιδια μπορουν αν προκαλεσουν ιλιγγο,ζαλη.Ειδικα αν χρησιμοποιεις ακουστικα...προσεχε το ...στο λεω γιατι ξερω τετοια περιπτωση παιδιου.

    Το αγχος να ξερεις δεν το αισθανεσαι...οταν μιλαμε για αγχωδη διαταραχη αυτο εννοουμε...ενα μονιμο αγχος που βγαζει ψυχοσωματικα παροτι εσυ μπορει συναισθηματικα να αισθανεσαι μιαχαρα.Διαφωνω καθετα με τη χρηση αντικαταθλιπτικων/ηρεμιστικων εφόσον εισαι λειτουργικος.Προσπαθησε να μη το σκεφτεσαι πολυ γιατι τωρα ειναι τα συμπτωματα αυτα τα οποια σε αγχωνουν και δυστυχως ετσι λειτουργει το πραγμα.Το αγχος σου προκαλει ενα συμπτωμα και μετα το συμπτωμα αυτο σου δημιουργει μεγαλυτερο αγχος..φαυλος κυκλος.Κλεισε και με την επισκεψη στο νευρολογο και απαξ και σου επιβεβαιωσει κι αυτος οτι προκειται για αγχωδη διαταραχη θα κανεις μια προσπαθεια να το ξεπερασεις σιγα σιγα μονο σου.Μπορεις ενας ψυχολογος νασε βοηθησει να αντιδρασ καλυτερα στα συμπτωματα και να μην αγχωνεσαι.Θα δεις και ο νευρολογος τι θα σου πει γαι το αν χρειαζεσαι αντικαταθλιπτικα.Για μενα εισαι νεο παιδι...μπορεις να τα καταφερεις χωρις φαρμακα.Συνεχισε ομως τη ζωη σου κανονικα...συνεχισε να βγαινεις κανονικα κια μη κλεινεσαι.Με τους γονεις σου μενεις?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    Καλημέρα,καταλαβαίνω αυτό που μου λες αλλά πλέον νιώθω ότι είμαι αβοήθητος.Πως όλα αυτά τα συμπτώματα οδηγούν σε μια καταστροφή για την υγεία μου.Όσο για το κομμάτι της λειτουργικότητας που ανέφερες,παραιτήθηκα από δυο δουλειές λόγω ανικανότητας να ανταπεξέλθω επειδη νόμιζα πως κάτι θα συμβεί την ώρα που δούλευα,εκτός του ότι με πιάνανε εκεινη την ώρα ζαλαδες και τάσεις λιποθυμίας.Σήμερα σκεψου δεν μπορώ να σηκωθώ από τον καναπέ από την ζάλη και όταν σηκώνομαι νομιζω πως θα πέσω.Ναι με τους γονείς μου μένω.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    Επίσης να σημειωθεί πως οι ώρες μου στο playstation ητανε 3-4 την εβδομάδα από πάντα.Ενώ έχω όρεξη να κάνω πράγματα και να βγω έξω δεν με αφήνει αυτό το πράγμα..δεν αντέχω άλλο αληθεια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    215
    Καλησπερα φιλε μου ολο αυτο μοιαζει με ΓΑΔ (Γενικευμενη αγχωδη διαταραχη) και ειναι οπως το λες, εσυ μπορει να μην αισθανεσαι κανενα αγχος ωστοσο το αγχος ειναι πλεον μερος του εαυτου σου και πλεον δεν το αντιλαμβανεσαι, οπως πχ ειναι η αναπνοη μας που σχεδον κανεις δεν την παρατηρει μεσα στην μερα του επειδη ειναι ενα συνεχες φαινομενο που ειναι μερος του εαυτου μας. Το γενικευμενο αγχος ειναι διαχυτο και τις περισσοτερες φορες αγνωστου προελευσης, πρεπει να το παλεψεις για να το νικησεις το μεγαλο ερωτημα ειναι πως παλευεις κατι που δεν αναγνωριζεις, εκει θα μπορουσε να βοηθησει η ψυχοθεραπεια να αναγνωρισεις το αγχος και σιγα σιγα να το σκοτωσεις.

    Επειδη ειπες οτι μολις τωρα εκοψες το ηρεμηστικο και αισθανεσαι χαλια, αυτο θα μπορουσε να ειναι απο τα συμπτωματα αποσυρσης, τα ηρεμηστικα προκαλουν εξαρτηση και οταν τα κοβεις εμφανιζονται συμπτωματα, επειδη εσενα ειναι η πρωτη σου φορα (φανταζομαι) που παιρνεις ηρεμηστικο και επειδη το πηρες για 1 μηνα μονο λογικα δεν θα εχει εντονα συμπτωματα αλλα αφησε μερικες μερες να περασουν και μετα κρινε αν σε εχει πιασει το αντικαταθλιπτικο που σου εδωσε ο γιατρος, ποιο ειναι αν επιτρεπεται?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Συγγνωμη ...δεν το καταλαβα οτι σε εχει επηρεασει τοσο πολυ.Οποτε γι αυτο και ο γιατρος σου εδωσε αντικαταθλιπτικα.Ωστοσο επιμενω να πας και σε ενα νευρολογο...να κλεισεις ετσι ενα πληρες ελεγχο .Υπαρχουν πολλοι λογοι γι ατους οποίους μπορει να εχεις ιλιγγο και ζαλη.ακομα και αυχενικο θα μπορουσε να ειναι.Μη πηγαινει στο κακο το μυαλο σου γιατι εκει ειναι που το χανουμε.Σκεφτομαστε πολυ και παντα το χειροτερο σεναριο.Από την αλλη μη σου κανει και εντυπωση οτι μπορει ν αεχεις τοσο εντονα συμπτωματα σωματικα απο αγχωδη διαταραχη.Στην αρχη κι εγω ελεγα αποκλειεται να ειμαι τοσο χαλια μονο και μονο απο αγχος.Αλλα εχω βγαλει τοσα ψυχοσωματικα που δε φανταζεσαι.Επισης απαξ και πηρες την αποφαση να χρησιμοποιησεις φαρμακευτικη αγωγη να το κανεις σωστα..οπως σου εχει πει ο γιατρος.προσπαθησε να μεινεις ψυχραιμος.Κια μη μενεις μεσα.Να ξερεις οτι ετσι ξαφνικα οπως ερχονται τα ψυχοσωματικα ..ετσι ξαφνικα φευγουν κιολας οταν ξεκολλησεις το μυαλο και καταλαβεις οτι δεν εχεις κατι...δεν εισαι αρρωστος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Ο ύπνος σου πώς είναι; Είχα κι εγώ ζαλάδες και καμμιά φορά ίλιγγο. Ο ΩΡΛ δεν μου βρήκε τίποτα. Μου πέρασαν όταν ξεκίνησα ένα υπναγωγο αντικαταθλιπτικό. Τελευταία που δεν κοιμάμαι πάλι πολύ καλά έχουν ξαναρχίσει.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    Ο ύπνος μου είναι διαλυμένος κοιμάμαι πρωί και ξυπνάω βράδυ..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Quote Originally Posted by doce View Post
    Ο ύπνος μου είναι διαλυμένος κοιμάμαι πρωί και ξυπνάω βράδυ..
    Να πας νευρολόγο και μετά σε δεύτερο χρόνο ωριλα.
    Αν βγεις καθαρός, βλέπεις για γαδ

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    Λέτε το πρόβλημα να είναι οργανικό;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    Το enlift μου έχει δώσει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    215
    Αυτη η ζαλαδα και αλλα παρομοια συμπτωματα που πιθανον ειχες ειναι μαλλον απο την εσιταλοπραμη (enlift), ειναι δυσκολο αντικαταθλιπτικο στον πρωτο μηνα του ξεκινηματος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Ελα σε αυτο το θεμα ❤️ ειμαστε πολλοι μονοι.... https://forum.psychology.gr/threads/...ταλαβει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by doce View Post
    Ο ύπνος μου είναι διαλυμένος κοιμάμαι πρωί και ξυπνάω βράδυ..
    Πρέπει να ρυθμιστεί ο ύπνος σου, πώς να μην έχεις ζαλάδες έτσι; Σου είπα κι εγώ όταν δεν κοιμόμουν καλά έτσι ήμουν.

Similar Threads

  1. Το καλό σεξ
    By Σούπερμαν in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 26-11-2019, 16:34
  2. καλο η κακο?
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 54
    Last Post: 23-11-2014, 14:36
  3. ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ?
    By marilou56 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 25-01-2014, 19:00
  4. στο καλό..
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 14-06-2008, 19:50
  5. ψυχ με ψυχ, τι στο καλο;
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 28-05-2008, 19:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •