Σχέσεις και εμετικός φεμινισμός (βρήκα βίντεο με υπότιτλους) - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 64
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καταλαβαίνω ως ένα βαθμό αυτά που λες... Κυρίως το ότι είναι δύσκολο να μπει ο ένας στη θέση του άλλου...

    Τώρα όσον αφορά το να είναι κάποιος στη σχέση υπό, δεν με πειράζει καθόλου να είμαι εγώ εφόσον αυτό δεν σημαίνει κάτι κακό... Κι από την μέχρι τώρα εμπειρία μου στις σχέσεις μου βγαίνει το να είμαι υπό αυθόρμητα οπότε αυτό το πρόβλημα είναι λυμένο...

    Τέλος για το φεμινισμό δεν με απασχολεί, αυτά που περιγράφεις στο τέλος είναι επιθυμητά πράγματα για μένα...
    Το υπό δεν είναι κακό εφόσον γίνεται στα πλαίσια της αγάπης. Με τον δικο μου καπως ετσι λειτουργω. Βεβαια αν καποια ειχε καποιες ιδέες περι ισοτητας μπορουσε να το θεωρησει προσβλητικο ισως; Δεν ξερω. Δεν θα ξερα πως να λειτουργησω ισως. Σε μια σχεση εμενα μαρεσει να "γδυνομαι" συναισθηματικα, να κανω αυτο που νιωθω. Βεβαια αμα πεσεις σε μαλακα αστα. Ένας τύπος μου ελεγε οτι η γυναικα του του φοραγε (η του εβγαζε δε θυμαμαι) τις καλτσες. Μου φανηκε λιγο ιου αλλα λεω αν σε αυτους αρεσει δεν εχει καμια σημασια για εμας. Και επισης ο αντρας και η γυναικα ειναι ισοι αλλα οχι ομοιοι. Σε καποια πραγματα ειναι καλυτερος ο ενας, σε αλλα ο αλλος. Με την ενωαση μπορουμε να εχουμε σε ολα καλο αποτελεσμα. Στα γκει ζευγαρια εχω την αισθηση δεν θελει να μαγειρεψει κανεις και το ψιλοαποδεχονται οτι ειναι αμπαλοι :Ρ

    Αν ειχα την οικονομικη ανεση να μη δουλευει η γυναικα μου και το ηθελε και εκεινη δε θα ειχα προβλημα να μη δουλευει. Θα μαρεσε να την προσεχα. Δεν ξερω πως να το θεσω. Εγώ να την προστατευα απο τους εξωτερικους κινδυνους και αυτη να με φροντιζε. Αλλα ολα αυτα ειναι δικια μου αποψη, σε καποοιν μπορει να μην του αρεσει καθολου. Αλλα με ολα αυτα περι πατριαρχιας, φεμινισμου κτλ ισως εινναι εμποδιο στο να επικοινωνησουν βαθυτερα τα ζευγαρια.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Κυκνος
    Δυστυχώς είναι δύσκολη περίπτωση να μη συμφωνεί ο άντρας και η γυναίκα για το αν θέλουν το παιδί και θεωρώ ότι στο τέλος πάντα κάποιος υποχωρεί. Στην περίπτωση που το παιδί κρατηθεί και ο άντρας δεν το θέλει, ο άντρας γίνεται πατέρας χωρίς να το θέλει, υποχρεώνεται να το αναγνωρίσει και ενδεχόμενως να πληρώνει χωρίς να θέλει καν παιδί (ο οποίος ρώταει κανείς αν έχει και αν θα μπορέσει να κάνει οικογένεια με κάποια άλλη γυναίκα αν οικονομικά δεν;). Από την άλλη μπορεί κανείς να υποχρεώσει μια γυναίκα (και οποιονδήποτε άνθρωπο τελικά) να κάνει μια επέμβαση χωρίς να το θέλει; Όχι. Απλά συνήθως το παιδί χρησιμοποιείται ως "όπλο" εναντιόν του άντρα σε τέτοιες περιπτώσεις. Και ακόμα και σε γάμους, αν προκύψει διαζύγιο ο μπαμπας θα το βλέπει όποτε (κάθε δευτερο ΣΚ), η μάνα θα μπορούσε (αν ηταν κακια μανα) να λεει ασχημα λογια για τον πατερα) και ο πατερας να πληρωνει σε χρηματα (να μην μπορει πχ να πει θα διαθέσω αυτο το ποσο για αυτο τον σκοπο). Εχει περασει και το κλισε οτι ο αντρας που χωριζει ήταν κάτι μεταξυ τζογαδορου, αλκοολικου και βιαιου και δεν παίρνει ποτέ την επιμέλεια. Δεν τα λεω για να πω κατι εναντιον των γυναικών. Τα λεω για να δουμε και την αλλη πλευρα. Γιατι αρκετο καιρο τωρα τα βλεπουμε ολα μονοπλευρα οτι οι αντρες καταπιέζουν γυναίκες, ότι οι άντρες φταινε για ολα και τι τραβανε οι γυναικες. Τι τραβανε οι αντρες το λενε; Για να μην πω οτι οι περισσοτερεες περιμενουν ο αντρας να βγαζει περισσοτερα και αρα να δουλευει ασταματητα και στο τελος του λενε δεν φτανει που ελειπες ολη μερα εχεις την απαιτηση να σε λαμβανουμε υποψιν στις αποφασεις του σπιτιου. Τεσπα, πονεμενη ιστορια και δεν προκειται να αλλαξει τιποτα. Στο τέλος θα καταληξουμε όλοι μονοι, οι γυναικες να μαζευονται να βριζουν την πατριαρχια και να ευνουχιστουν οι αντρες και οι αντρες να μαζευονται και ναν λενε οτι ολες οι γυναικες ειναι πουτ***. Έχει χαθει καθε μετρο.

    Επισης γυναικα μου εχει πει το εξης. Της ειχα ζητησει να βγουμε (ειμαι γκει, δεν το ξερει, απλα την ειχα συμπαθησει και ειχα πει να ερθει σπιτι μου για φαγητο και ταινια) οτι δεν θα εβγαινε με αντρα που κανει πυγμαχια γιατι δειχνει κομπλεξ και τοξικη αρρενωποτητα (αλλα αν δεν ειμαστε αρρενωποι μας λενε αδερφες).

    νομιζω τα χεις λιγο μπερδεμενα.

    ναι, το καλο ειναι να συμφωνησουν κι δυο για το αν θα γεννηθει η οχι ενα παιδι. αν ομως δεν συμφωνησουν, το οτι ο ανδρας θα βρεθει με προβληματα που καθολου δεν ηθελε, ΔΕΝ ειναι σε τπτ συγκρισιμο με το να συζηταμε αν εχει λογο πανω στο σωμα της γυναικας και στο να της επιβαλει μια επεμβαση η μια επιβεβλημενη κυοφορια...
    εκει, τι συζητηση να γινει; δεν υπαρχει συζητηση.
    εκτος αν θελετε να γινουμε αφγανισταν. οι γυναικες να γινουν πραγματα, και οι ομοφυλοφιλοι στην πυρα... εγω, δεν θα παρω..

    αυτο που παραβλεπεις, ειναι οτι παντα υπαρχει ο χρονος ΠΡΙΝ την συλληψη. ΤΟΤΕ ειναι οχ ρονος για να λαβει μετρα ο ανδρας που δεν θελει παιδι, κι οχι μετα την συλληψη.
    αν δεν φροντισει με επιμελεια να παρει αντισυλληπτικα μετρα, ας προσεχε... ας προσεχε πως κανει σεξ, ας προσεχε και με ποια το κανει στην τελικη, αν θεωρει οτι ξεγελαστηκε..


    κατ αρχας, ειναι γνωστο οτι απο την πατριαρχια, σε καποια σημεια βλαπτονται ΚΑΙ οι ανδρες. οπως πχ σε αυτο που λες οτι οι ανδρες θεωρουνταν απριορι ακαταλληλοι για να παρουν τα παιδια σε ενα διαζυγιο. μονο που κι ατο προκυπτει απο την ιδια την πατριαρχια, μιας και θεωρει οτι το μεγαλωμα των παιδιων ειναι γυναικεια υποθεση...
    αυτο ομως αλλαζει. ακομα καισ την ελλαδα, ψηφιστηκε ο νομος της συνεπιμελειας, και ο πατερας θα εχει στο μελλον το δικαιωμα να εχει ιδιο χρονο με την μανα στο μεγαλωμα των παιδιων, κι εκει να δεις γελια που θα κανουμε, γιατι οσο κι αν γκρινιαζετε ολοι, οι περισσοτεροι ΔΕΝ θελουν την επιπλεον αυτη δουλεια , και οταν εφευγαν αποε ναν γαμο, ειχαν παλι την ζωη και τον ελευθερο χρονο του εργενη, ενω η γυναικα ηταν δεσμια των υποχρεωσεων του παιδιου μεχρι να ενηλικιωθει και πολυ σπανια μπορουσε να εχει προσωπικη ζωη
    τα δε χρηματα της διατροφης, δεν ηταν φυσικα για ολη την τεραστια οδυλεια που αναλαμβανε η γυναικα, αλλα ηταν μονο τα εξοδα του παιδιου και μαλιστα, ακουμε οτι τα πληρωνει ο πατερας, γιατι συνηθως αυτο γινεται, αλλα η αληθεια ειναι οτι τα πληρωνουν και οι δυο, και ΑΝ βρεθει γυναικα που βγαζει περισσοτερα λεφτα απο τον ανδρα, τοτε πληρωνει εκεινη...

    το οτι ο ανδρας αναμενεται να βγαζει περισσοτερα απο την γυναικα, δεν ειναι επειδη η γυναικα δεν εργαζεται ΚΑΙ εκτος σπιτιου, περα απο ολη την απληρωτη δουλεια που κανει για την οικογενεια, αλλα επειδη οι ανδρες πληρωνονται περισσοτερα χρηματα, ακομα και για την ιδια εργασια.

    και οχι, δεν θα καταληξουμε ολοι μονοι.
    θα καταληξουμε (οπως ηδη ειμαστε) εμεις με ανδρες που πιστευουν στην ισοτητα των φυλων και μας αγαπανε, και οχι με αουγκανους που βγαζουν αναρθρες κραυγες , κι εσεις με ο,τι γυναικες (η ανδρες) σας αρεσουν...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    αν καποιος περιμενει να σχολιασω τα εμετικα σχολια και το γελοιο βιντεακι του ταδε πικραμενου μπαναρισμενου, δεν θα το κανω.
    απαντησα με αναφορες...
    ειπαμε, να συζηταμε λογικα πραγματα. δεν θα μπω σε συζητησεις με οποιον προσπαθει να υποτιμησει την νοημοσυνη μας και να γινει με το ζορι συνομιλητης μας..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σ' ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη σου και μην ανησυχείς, είμαι καλά... Και καταλαβαίνω ότι γενικά οι κοπέλες με τέτοιες άσχημες εμπειρίες φοβούνται όπως άλλωστε φοβόμουν κι εγώ να μιλήσω και καλά που βρέθηκα σ' αυτό το φόρουμ και μπόρεσα να πω την ιστορία μου και να πάρω βοήθεια...
    Καλημερα!

    Μα αυτο ακριβως λεω !
    Αυτο το φορουμ εχει δωσει σε πολλούς ανθρωπους βημα να μιλησουν για θεματα που στην προσωπικη τους ζωη δεν θα το εκαναν γιατι φοβουνται .
    Ειναι αδιανοητο λοιπον να επιτρεπονται - διατυπωνονται τετοια σχολια και τετοιες αποψεις ειδικα και απο μια μεριδα ανθρωπων που ειναι εμφανέστατη η εμπάθεια τους σε ορισμενες κοινωνικες ομαδες μονο και μονο επειδη οι ιδιοι ανηκουν μεσα σε μια τετοια και βιωνουν ακριβως το ιδιο ..

    Δεν ειναι μέσον να ξεσπαει ο καθενας τα απωθημενα του και το κυριότερο κανενανς απο ολους εμας εδω ειμαστε υποχρεωμενοι να τους διαβαζουμε και να μην αντιδραμε οπως πρεπει .
    Ας αντιδραμε λοιπον και ας θεωρειται παραβατικη συμπεριφορα η δικη μας μονο και οχι αυτων που την προκαλεσε ...

    Σε λιγο θα ξεχασουμε τα φυσιολογικα και θα φοβομαστε να μιλησουμε μηπως βγει απο την γωνια καποιος που κουβαλαει θεματακια και μας την πει ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,369
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Το υπό δεν είναι κακό εφόσον γίνεται στα πλαίσια της αγάπης. Με τον δικο μου καπως ετσι λειτουργω. Βεβαια αν καποια ειχε καποιες ιδέες περι ισοτητας μπορουσε να το θεωρησει προσβλητικο ισως; Δεν ξερω. Δεν θα ξερα πως να λειτουργησω ισως. Σε μια σχεση εμενα μαρεσει να "γδυνομαι" συναισθηματικα, να κανω αυτο που νιωθω. Βεβαια αμα πεσεις σε μαλακα αστα. Ένας τύπος μου ελεγε οτι η γυναικα του του φοραγε (η του εβγαζε δε θυμαμαι) τις καλτσες. Μου φανηκε λιγο ιου αλλα λεω αν σε αυτους αρεσει δεν εχει καμια σημασια για εμας. Και επισης ο αντρας και η γυναικα ειναι ισοι αλλα οχι ομοιοι. Σε καποια πραγματα ειναι καλυτερος ο ενας, σε αλλα ο αλλος. Με την ενωαση μπορουμε να εχουμε σε ολα καλο αποτελεσμα. Στα γκει ζευγαρια εχω την αισθηση δεν θελει να μαγειρεψει κανεις και το ψιλοαποδεχονται οτι ειναι αμπαλοι :Ρ

    Αν ειχα την οικονομικη ανεση να μη δουλευει η γυναικα μου και το ηθελε και εκεινη δε θα ειχα προβλημα να μη δουλευει. Θα μαρεσε να την προσεχα. Δεν ξερω πως να το θεσω. Εγώ να την προστατευα απο τους εξωτερικους κινδυνους και αυτη να με φροντιζε. Αλλα ολα αυτα ειναι δικια μου αποψη, σε καποοιν μπορει να μην του αρεσει καθολου. Αλλα με ολα αυτα περι πατριαρχιας, φεμινισμου κτλ ισως εινναι εμποδιο στο να επικοινωνησουν βαθυτερα τα ζευγαρια.
    Προσωπικά μου αρέσει σαν ιδέα (αν ήμουν παντρεμένη) το να μπορώ να μείνω στο σπίτι και να φροντίζω τα παιδιά και τον άντρα μου αν βέβαια το επιτρέπουν τα οικονομικά όπως λες... Κι είναι πολύ τρυφερό αυτό που λες για προστασία, είναι κάτι που θα περίμενα από τον άντρα μου γενικά μιας κι είμαι αρκετά ανασφαλής...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,369
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Μα αυτο ακριβως λεω !
    Αυτο το φορουμ εχει δωσει σε πολλούς ανθρωπους βημα να μιλησουν για θεματα που στην προσωπικη τους ζωη δεν θα το εκαναν γιατι φοβουνται .
    Ειναι αδιανοητο λοιπον να επιτρεπονται - διατυπωνονται τετοια σχολια και τετοιες αποψεις ειδικα και απο μια μεριδα ανθρωπων που ειναι εμφανέστατη η εμπάθεια τους σε ορισμενες κοινωνικες ομαδες μονο και μονο επειδη οι ιδιοι ανηκουν μεσα σε μια τετοια και βιωνουν ακριβως το ιδιο ..

    Δεν ειναι μέσον να ξεσπαει ο καθενας τα απωθημενα του και το κυριότερο κανενανς απο ολους εμας εδω ειμαστε υποχρεωμενοι να τους διαβαζουμε και να μην αντιδραμε οπως πρεπει .
    Ας αντιδραμε λοιπον και ας θεωρειται παραβατικη συμπεριφορα η δικη μας μονο και οχι αυτων που την προκαλεσε ...

    Σε λιγο θα ξεχασουμε τα φυσιολογικα και θα φοβομαστε να μιλησουμε μηπως βγει απο την γωνια καποιος που κουβαλαει θεματακια και μας την πει ...
    Καλημέρα Μαριλού...

    Έχεις δίκιο... Δεν είναι δυνατόν να μην μιλάμε ελεύθερα από φόβο σ' ένα φόρουμ ψυχολογικής υποστήριξης... Αυτό είναι καταπίεση...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Kyknos

    Συνήθως για να υπάρχει τέτοια σχεση ο άντρας πρέπει να ναι πιο δυναμικός και η γυναίκα πιο "δεκτική" στη φροντίδα. Αλλά αν και οι 2 είναι δυναμικοί χαρακτήρες δεν είναι εύκολο. Ίσως είναι και λιγότερο αποδεκτό ο άντρας να έχει το πάνω χέρι γιατί αρχίζει η φάση με την πατριαρχία και σε ζαλίζουν. Έχω έναν γνωστό μου (ίσως περισσότερο μεντορας/προπονητης μου) πυγμάχο που έχει 2 παιδάκια, η γυναίκα του δεν δουλεύει αλλά επειδή από την πυγμαχία ψιλοβγάζει λεφτά την παλεύουν. Γενικά η ζωή τους είναι αυτός να είναι αθλητής, να κατεβαίνει στο ρινγκ, (ενίοτε να τις τρωει) και αυτή να τον "θαυμάζει" είτε στον αγώνα είτε απο μακριά και οταν γυρναει σπιτι απο αγωνα να τον φροντιζει που "παλεύει για το αθλημα του, για εκεινη, για τα παιδιά του και τα προς το ζειν". και ειναι πολυ αγαπημένοι. Αλλά μερικοί ή μερικές αν το ακούσουν αυτό θα αφρίσουν. Δεν αρέσουν τα ίδια σε όλους. Πχ κάποια γυναικα μπορει ννα ηθελε καριερα, να γίνει δικηγόρος, γιατρός, έμπορος, οτιδηποτε. κάποια άλλη μπορει να ηθελε να ειναι νοικοκυρα (οπου δουλειά είναι και αυτό και απαιτητική γιατί κρατάς ένα σπίτι μόνος σου).

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,369
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Kyknos

    Συνήθως για να υπάρχει τέτοια σχεση ο άντρας πρέπει να ναι πιο δυναμικός και η γυναίκα πιο "δεκτική" στη φροντίδα. Αλλά αν και οι 2 είναι δυναμικοί χαρακτήρες δεν είναι εύκολο. Ίσως είναι και λιγότερο αποδεκτό ο άντρας να έχει το πάνω χέρι γιατί αρχίζει η φάση με την πατριαρχία και σε ζαλίζουν. Έχω έναν γνωστό μου (ίσως περισσότερο μεντορας/προπονητης μου) πυγμάχο που έχει 2 παιδάκια, η γυναίκα του δεν δουλεύει αλλά επειδή από την πυγμαχία ψιλοβγάζει λεφτά την παλεύουν. Γενικά η ζωή τους είναι αυτός να είναι αθλητής, να κατεβαίνει στο ρινγκ, (ενίοτε να τις τρωει) και αυτή να τον "θαυμάζει" είτε στον αγώνα είτε απο μακριά και οταν γυρναει σπιτι απο αγωνα να τον φροντιζει που "παλεύει για το αθλημα του, για εκεινη, για τα παιδιά του και τα προς το ζειν". και ειναι πολυ αγαπημένοι. Αλλά μερικοί ή μερικές αν το ακούσουν αυτό θα αφρίσουν. Δεν αρέσουν τα ίδια σε όλους. Πχ κάποια γυναικα μπορει ννα ηθελε καριερα, να γίνει δικηγόρος, γιατρός, έμπορος, οτιδηποτε. κάποια άλλη μπορει να ηθελε να ειναι νοικοκυρα (οπου δουλειά είναι και αυτό και απαιτητική γιατί κρατάς ένα σπίτι μόνος σου).
    Ναι, σίγουρα ισχύει κυρίως αυτό που λες στην πρώτη σειρά περί δυναμισμού του άντρα και δεκτικότητας της γυναίκας... Εγώ μιλάω για τον εαυτό μου που δεν είμαι ιδιαίτερα δυναμική... Όπως και να έχει όμως δεν υπάρχει λόγος ν' αφρίσει κανείς αν ένα ζευγάρι είναι ικανοποιημένο με την ζωή του κι ας μην ταιριάζει αυτή στους απέξω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @Kyknos
    Συνήθως πάντα θελουμε να πουμε τη γνωμη μας για κατι ακομα και αν δεν μας αφορά άμεσα. Δεν χρειάζεται όλοι να ναι δυναμικοί. Εμενα μου αρεσει πχ που μαι πιο δυναμικος απο τον συντροφο μου και έχω ελαφρώς το πανω χερι ακομα και στο κρεβατι.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,369
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    @Kyknos
    Συνήθως πάντα θελουμε να πουμε τη γνωμη μας για κατι ακομα και αν δεν μας αφορά άμεσα. Δεν χρειάζεται όλοι να ναι δυναμικοί. Εμενα μου αρεσει πχ που μαι πιο δυναμικος απο τον συντροφο μου και έχω ελαφρώς το πανω χερι ακομα και στο κρεβατι.
    Τώρα που είπες το πάνω χέρι, θυμήθηκα κάτι... Η τελευταία μου σχέση άφηνε εμένα να έχω ελαφρώς το πάνω χέρι με την έννοια ότι δεν με πίεζε κι αποφάσιζα εγώ για το πότε θα πηγαίναμε στο κρεβάτι... Κι αυτό ήταν κάτι που το εκτιμούσα πολύ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    @kyknos
    το κρεβατι ειναι λεπτο θεμα. Δεν μπορεις να πεις "θελεις να κανουμε σεξ;" οποτε πρεπει να το δειξεις. Και ορισμενες φορες πιεζεις χωρις να το καταλαβεις. ανάλογα τις ορεξεις και τον ανθρωπο. Εγώ πολλές φορές ξυπναω στον υπνο μου και βαζω κατω τον δικο μου και κανουμε τα δικα μας και ξανακοιμομαστε αγκαλιτσα και του αρεσει. Αλλος μπορει να θυμωσιε που ξυπνησε :P

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Επειδή διάβασα διάφορα εδώ μέσα νομίζω ότι λίγο έχουν μπερδευτεί τα πράγματα.
    Τι σχέση έχει η πατριαρχία με το να φροντίζεις τον/την σύντροφο σου;;
    Θεωρείτε ότι όσες γυναίκες μιλούν κατά της πατριαρχίας μπαίνουν πχ μες το σπίτι και τον έχουν τον άλλον με το ένα πόδι στην γωνία τιμωρία; Ή μετράμε πόσες φορές έπλυνε ο καθένας τα πιάτα για να τα μοιράσουμε;;;
    Φυσικά και το κάθε ζευγάρι βρίσκει τις δικές του ισορροπίες και ρόλους και αυτό είναι φυσιολογικό και θεμιτό.

    Εγώ λοιπόν που μιλώ συχνά κατά της πατριαρχίας εννοείται οτι θέλω και χαίρομαι να φροντίζω τον σύντροφο μου, και να του μαγειρέψω, και να γυρίσει κουρασμένος και να τον περιποιηθώ και όλα. Αλλά αυτά τα κάνω επειδή ΘΕΛΩ. Όχι επειδή αυτόματα θεωρούνται δικές μου υποχρεώσεις μόνο και μόνο επειδή είμαι γυναίκα. Και επειδή τα αντίστοιχα θα τα κάνει κ εκείνος όταν εγώ θα είμαι κουρασμένη.

    Το φαινόμενο που βλέπουμε συχνά όμως δεν είναι αυτό. Είναι οτι οι δουλειές του σπιτιού είναι της γυναίκας κι αν καμιά φορά τις κάνει κι ο άντρας θεωρεί οτι ΤΗΝ βοήθησε. Οχι πως βοήθησε στο σπίτι του. Αλλά ΤΗΝ βοήθησε. Λες και εξ ορισμού ήταν δικό της καθήκον...κι απλά ο άλλος φιλοτιμήθηκε να βοηθήσει και τώρα πρέπει να του πούμε και μπράβο. Εκεί μιλάμε για πατριαρχία.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Είχα ένα περιστατικό σήμερα και σκέφτηκα αυτό το θέμα και θα το μοιραστώ μαζί σας

    Κάνω πυγμαχία αρκετά χρόνια. Γυναίκες πάντα υπήρχαν αλλα συνηθως σε αναλογία 1:10. Δεν τις προτιμούσα σαν συμπαίκτριες γιατί με έναν άντρα στα κυβικά μου παίζω καλύτερα (όπως στους αγώνες που παλεύεις με κάποιον στην κατηγορία σου). Παρόλα αυτά επειδή είμαι ο παλιός πολλές φορές σε καινούριο/α θα δείξω κάποια πράγματα για να ασχολείται ο προπονητής με τους υπολοίπους.
    Σήμερα ήρθε μια τύπισα που είχε εμπειρία αλλά εγώ δεν το ξερα οπότε της έδειξα λίγο το χώρο της λέω πάρε αυτόν το σάκο κτλ. Και γυρίζι και μου λέει δεν είμαι καμιά γυναικούλα που φοβάται, να παλέψω με αντίπαλο θέλω και θα σε βάλω κάτω και από το πουθενά οι άντρες νομίζετε ότι επειδή είστε φουσκωτοί ότι είστε καλύτεροι. Και "παίξαμε" και βάραγε με λύσσα. Βεβαίως δεν κατάφερε να με χτυπήσει παρότι αυτό ήθελε, συνεχώς την απέκρουα και είχε γίνει εξω φρενών. Της λεω μετα παίξε με την τάδε και αυτή ήταν εκνευρσμένη και λέει στον προπονητή τι συμπεριφορές είναι αυτές και θέλει να παλεύει με άντρες και βλακείες.. οπότε θεωρώ ότι η συγκεκριμένη γυναίκα απλά μισεί τους άντρες για κάποιο λόγο.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Είχα ένα περιστατικό σήμερα και σκέφτηκα αυτό το θέμα και θα το μοιραστώ μαζί σας

    Κάνω πυγμαχία αρκετά χρόνια. Γυναίκες πάντα υπήρχαν αλλα συνηθως σε αναλογία 1:10. Δεν τις προτιμούσα σαν συμπαίκτριες γιατί με έναν άντρα στα κυβικά μου παίζω καλύτερα (όπως στους αγώνες που παλεύεις με κάποιον στην κατηγορία σου). Παρόλα αυτά επειδή είμαι ο παλιός πολλές φορές σε καινούριο/α θα δείξω κάποια πράγματα για να ασχολείται ο προπονητής με τους υπολοίπους.
    Σήμερα ήρθε μια τύπισα που είχε εμπειρία αλλά εγώ δεν το ξερα οπότε της έδειξα λίγο το χώρο της λέω πάρε αυτόν το σάκο κτλ. Και γυρίζι και μου λέει δεν είμαι καμιά γυναικούλα που φοβάται, να παλέψω με αντίπαλο θέλω και θα σε βάλω κάτω και από το πουθενά οι άντρες νομίζετε ότι επειδή είστε φουσκωτοί ότι είστε καλύτεροι. Και "παίξαμε" και βάραγε με λύσσα. Βεβαίως δεν κατάφερε να με χτυπήσει παρότι αυτό ήθελε, συνεχώς την απέκρουα και είχε γίνει εξω φρενών. Της λεω μετα παίξε με την τάδε και αυτή ήταν εκνευρσμένη και λέει στον προπονητή τι συμπεριφορές είναι αυτές και θέλει να παλεύει με άντρες και βλακείες.. οπότε θεωρώ ότι η συγκεκριμένη γυναίκα απλά μισεί τους άντρες για κάποιο λόγο.
    Βρε Νοκτις δεν μας ξερεις καθολου τελικα.... χαχαχα
    να σου πω την αληθεια το πρωτο που μου πηγε στο μυαλο είναι οτι μπορει να της γυαλισες κ ηθελε να παιξει μαζι σου και χτυπουσε λυσσασμενα οπως λες.

    δευτερον...μπορει απλα να νευριάσε επειδη εσυ πρωτος με το που την ειδες οτι ειναι γυναικα αυτοματως θεωρησες οτι δεν εχει εμπειρια και πηγες να της κανεις τον δασκαλο ή αυτο να ηταν κατι που της συνέβαινε συνέχεια το να την βλεπουν και να την θεωρουν απειρη επειδη ειναι γυναικα.

    τριτο και τελευταιο θα σκεφτομουν οτι μπορει να ναι απλα κομπλεξικη ή να μισει τους αντρες κι αφού είχαν απορριφθει τα δύο πρώτα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Άμα ήξερα από γυναίκες θα μουν στρ8 :P
    Δεν το χα σκεφτεί ότι μπορεί να της άρεσα. Βασικά μου την έχουν πέσει γυναίκες και δεν το καταλάβαινα. Μια συνάδελφος με έτριβε συνέχεια στην πλάτη γιατί ήμουν πιασμένος και μαρεσε πολύ αυτό και όλοι μου έλεγαν ότι θα με παντρευτεί και δεν θα το καταλάβω :P
    Ο άσχετος φαίνεται αμέσως. Αλλά όλοι άσχετοι ξεκινήσαμε δεν είναι κακό.

    Το 3ο το σκέφτομαι πιο έντονα.. επίσης αν με γούσταρε ας μου μίλαγ λίγο ευγενικά/γλυκα :P

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Πως να Έχεις Καλύτερες και Ποιοτικότερες Σχέσεις με 5 απλά Βήματα (ΒΙΝΤΕΟ)
    By Terry in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 16-09-2016, 18:03
  2. Συγκλονιστικά βίντεο!
    By Kleanthis_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 16
    Last Post: 04-05-2010, 20:31
  3. σατιρικα βιντεο
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2009, 02:37
  4. ʼψογο βίντεο
    By smoke08 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 14
    Last Post: 17-07-2009, 21:19
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •