Το Μελλον μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133

    Το Μελλον μας

    Θα θέλατε να ξέρατε περίπου πως θα εξελιχθεί το μέλλον σας/μας Έτσι ώστε να μπΠορούσαμε να το αλαξουμε;
    Εγώ ναι θα ήθελα, θα ήθελα να ξέρω ότι κάποια πράγματα θα περάσουν για να μην αγχώνομαι, να έχω ηρεμία, να μην νευριάζω και να στενοχωριέμαι. Μόνο τα καλά θα ήθελα όμως.
    Κουραστικα με όλη αυτήν την ανησυχία.
    Έχει πάει κανείς κάπου να του πουν το μελλον του και να βγήκε κατι;
    Πάντα ημουν της άποψης ότι εμείς φτιάχνουμε τη τύχη μας αλλά μετά από απανωτές απογοητεύσεις δεν ξέρω τι να πιστεψω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Καλύτερα μην σχολιάσω το παρόν.

    Απλα να σου πω να πάψεις να πιστεύεις σε ανοησίες, θα υποφέρεις λιγότερο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    "Πεπρωμένο Φυγείν Αδύνατον"

    Λένε οι Αρχαίοι

    Για να δεις το πεπρωμένο σου να κοιτάξεις τί έκαναν και τί πάθαιναν οι πρόγονοί σου μέχρι και 7 γενεές πίσω.

    https://gsok.gr/πεπρωμένο-φυγείν-αδύνατον-μοίρα-γραφ/

    Οι Έλληνες της αρχαιότητας, από τους πρώτους ιστορικούς αιώνες, ανέβασαν τη μοίρα στο πάνθεον της θρησκείας τους και, ειδικότερα, στο βάθρο της Μεταφυσικής. Την έκαμαν θεότητα, συνοδευόμενη από δύο άλλες θεότητες. Σύμφωνα με τον Ησίοδο οι τρεις θεότητες καθόριζαν τη μοίρα και το πεπρωμένο του ανθρώπου. H Κλωθώ είναι η πρώτη η οποία έκλωθε το νήμα της ζωής του ανθρώπου και καθόριζε τη χρονική διάρκεια του. H Λάχεση, η δεύτερη, είναι εκείνη που διένειμε τα καλά και τα κακά και η τρίτη, η γερασμένη, κακόσχημη, θεότητα, η Άτροπος, η οποία με τα μυτερά της δόντια έκοβε, αναπάντεχα, το νήμα της ζωής.
    Last edited by homebod; 31-08-2021 at 14:45.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    7 γενεες; Και από τις δύο πλευρες; αδύνατον. Υπάρχουν οικογένειες στη πόλη μου που οι προγονοι τους εκμεταλλεύτηκαν ατομα και τους πηραν τις περιουσίες τους και τώρα η νεότερη γενιά απλώς τα απολαμβάνει. Μια χαρά. Εμείς οι υπολοιποι που προσπαθούμε να είμαστε σωστοί και δίκαιοι κτλ κτλ ακόμα αγωνιζόμαστε για τα πάντα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Νομίζω ότι αναζητείς Δικαιοσύνη!

    https://el.wikipedia.org/wiki/Δικαιοσύνη

    Η δικαιοσύνη ορίζεται ως αγαθό που δεν στοχεύει στην ευδαιμονία όποιου την ασκεί, αλλά στον άλλον άνθρωπο. Κατά συνέπεια είναι η κρατίστη[5] των αρετών[6] γιατί δεν ασκείται για ίδιο όφελος, αλλά προς χάριν τρίτου.

    Η πιο μεγάλη και η πιο όμορφη φρόνηση είναι η κυβέρνηση της πολιτείας, δηλαδή η δικαιοσύνη.[7] Η δικαιοσύνη όμως έχει την πηγή της μέσα στην ανιδιοτέλεια και στην ελευθερία της ψυχής, που πάντα βέβαια την ενεδρεύει η ανάγκη και η νομοτέλεια.[8]

    Ο Αριστοτέλης διακρίνει τρία είδη δικαιοσύνης:

    Τη διανεμητική που απονέμεται με βάση την αξία του ανθρώπου. Για τους δημοκρατικούς όμως αξία αποτελεί η ελευθερία, για τους ολιγαρχικούς ο πλούτος ή η καταγωγή και για τους αριστοκρατικούς η αρετή. Το διανεμητικό δίκαιο δεν περιορίζεται στην αναγνώριση των δικαιωμάτων τους ενός ή του άλλου, όπως κάνει η ιδιωτική ηθική και η καντιανή δικαιοσύνη, αλλά συνιστά εφαρμογή, πραγματοποιήσιμη της δικαιοσύνης. Προϋποθέτει επομένως την ύπαρξη δημοσίων αρχών που πρέπει να κυριαρχούνται από την ιδέα της δικαιοσύνης και τη θέληση να την κάνουν να επικρατήσει σε κάθε περίπτωση.

    Τη διορθωτική που απονέμεται με βάση την αρχή όλα τα άτομα είναι ίσα μεταξύ τους. Η άνιση μεταχείριση όμως των ίσων είναι εξίσου άδικη της ίσης μεταχείρισης των ανίσων.
    Η επιείκεια ως μέρος της πρωτογενούς πραγμάτωσης της δικαιοσύνης καλύπτει το κενό και την έλλειψη που εμφανίζει ο νόμος[9] που δεν διακρίνεται για την πληρότητα και την ακρίβεια που παρατηρείται στο χώρο των θετικών επιστημών.


    Της αμοιβαιότητας που οφείλεται στην ελεύθερη βούληση των μελών της κοινωνίας και είναι ιδιαίτερα σημαντική γιατί συντελεί στην ενότητά της.[10]
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    50% τυχη , 50% επιλογες ................οι ευκαιρειες που μας δινονται ειναι θεμα τυχης , το πως και αν θα τις εκμεταλλευτουμε ειναι θεμα ικανοτητας .......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •