Ζήλεια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Ζήλεια...

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29

    Thumbs down Ζήλεια...

    Καλησπερα,
    Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι κοντευω να τρελαθω. Ειμαι 1.95 εμφανισιμος και γυμνασμενος. Αυτος ειναι και ο λογος που εχω βιωσει σοβαρα περιστατικα ζηλειας απο μικρη ηλικια μεχρι και σημερα. Δεν ειμαι ουτε ψωνιο ουτε τρελος, καταλαβαινω απο το βλεμμα πλεον ποιος με ζηλευει. Για να καταλαβετε για τι ζηλεια μιλαω, θα σας περιγραψω συνοπτικα δυο περιστατικα. Εκανα παρεα με μια κοπελα, με την οποια ειμαστε παιδικοι φιλοι, ο γκομενος της βρηκε το τηλ μου και με πηρε και μου ειπε ξεκαθαρα να ξεκοψω μαζι της γιατι ζηλευει. Το αλλο και πιο ακραιο, εκανα παρεα με κατι παιδια απο τη σχολη, αγορια και κοριτσια, ενα απο τα κοριτσια μου κολλουσε. Εκανα το χαζο και προσπαθουσα με καθε τροπο να την ξενερωσω, μεχρι που μου τα εριξε στα ισα, εγω αρνηθηκα ευγενικα και νομιζα οτι τελειωσε εκει. Η τυπισσα την αλλη μερα ελεγε σε ολη τη σχολη οτι της ειπα οτι ''τη βλεπω φιλικα γιατι ειμαι γκει''. Αν ειναι δυνατον, επειδη δε μπορεσε να δεχτει οτι δε τη θελω, ειπε ενα σωρο ψεμματα. Καλα τα αγορια ηταν ακομα χειροτερα, μεχρι και μπουλινγκ εχω δεχτει. Δε μπορω να καταλαβω γιατι τοσο μισος. Απο τη φυση μου εχω αυτοπεποιθηση αλλα οι γυρω μου κανουν τα παντα για να με μειωνουν. Οταν εχω αυτοπεποιθηση με λενε πισω απο την πλατη μου ψωνιο, ποιος νομιζεις οτι εισαι κλπ. Και να τονισω οτι εχω ηπιο χαρακτηρα και δε θελω να προκαλω. Οταν δεν εχω αυτοπεποιθηση γινεται παρτυ. Μου βγαζουν οτι κουσουρια μπορειτε να φανταστειτε, πισω απο την πλατη μου παντα, τα μαθαινω μηνες μετα απο τριτους. Οποτε αποφασισα να ειμαι ο εαυτος μου και δε με νοιαζει αν ζηλευουν οι γυρω μου. Ομως το μονο που μου ριχνει την αυτοπεποιθηση ειναι οτι ποτε μου δεν ειχα πραγματικους φιλους. Παντα καποιο συμφερον ειχαν απο μενα, ειτε να τους γνωρισω την ταδε γνωστη μου ειτε να βγουμε στο ταδε μαγαζι επειδη ξερω το σερβιτορο και θα μας κερασει. Εχω πολλους γνωστους αλλα κανενα φιλο. Και ακριβως επειδη ολη αυτη η κατασταση μου ριχνει την αυτοπεποιθηση, τα ερωτικα μου ειναι μηδενικα εδω και πολυυυ καιρο. Με προσεγγιζουν κοπελες αλλα καταλαβαινουν οτι δεν εχω αυτοπεποιθηση και ξενερωνουν. Θυμωνω με τον εαυτο μου που αφηνω τον καθε ακυρο να με ριχνει ψυχολογικα αλλα δε ξερω τι να κανω. Θελω επιτελους να ξεκινησω να ζω ξανα. Βαρεθηκα να ειμαι μονος. Οποιαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    https://el.wikipedia.org/wiki/Ομορφιά

    Η ομορφιά είναι δώρο Θεϊκό.

    Μην κοιτάς τι λένε οι άλλοι, να τα έχεις καλά με αυτό που είσαι και με τον Θεό
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    τωρα θεωρεις οτι σε ζηλευουν αλλα αργοτερα θα λες οτι προσπαθουν να σου κανουν κακο.αυτο ειναι συμπτωμα παρανοιας
    βεβαια μπορει να λεω και μια βλακεια..........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Τα εχουμε αυτα εμεις οι ομορφοι αχαχαχα
    Κοιτα, σε ολους εχει τυχει να περασουμε μια ασχημη κατασταση με σχεση, φιλους, ζηλειας σε προσωπικο, οικογενειακο η φιλικο επιπεδο.
    Οντως θεωρεις πως ολα αυτα εχουν προκληθει επειδη εισαι ομορφος; τι σχεση εχει αυτο; απλα πρεπει να διαλεγεις λιγο καλυτερα τους φιλους σου και να επισκευτεις εναν ψυχολογο αν δεν το εχεις κανει ηδη γιατι η πηγη των προβληματων ειναι αλλου

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by ElVa View Post
    Τα εχουμε αυτα εμεις οι ομορφοι αχαχαχα
    Κοιτα, σε ολους εχει τυχει να περασουμε μια ασχημη κατασταση με σχεση, φιλους, ζηλειας σε προσωπικο, οικογενειακο η φιλικο επιπεδο.
    Οντως θεωρεις πως ολα αυτα εχουν προκληθει επειδη εισαι ομορφος; τι σχεση εχει αυτο; απλα πρεπει να διαλεγεις λιγο καλυτερα τους φιλους σου και να επισκευτεις εναν ψυχολογο αν δεν το εχεις κανει ηδη γιατι η πηγη των προβληματων ειναι αλλου
    Χαχαχα και ποια ειναι η πηγη των προβληματων δηλαδη; Για καιρο νομιζα οτι εγω εχω το προβλημα αλλα οποτε μου συμβαινει κατι καλο στη ζωη μου, εξαφανιζονται ολοι. Οταν συμβαινει κατι καλο σε αυτους, τοτε με θυμουνται και κανουν φιγουρα, οκ εννοειται οτι δεν ειμαι κομπλεξικος και χαιρομαι με τις χαρες των αλλων αλλα το οτι εξαφανιζονται ολοι οταν ειμαι καλα, αυτο κατι σημαινει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Μηπως τα παρασκεφτεσαι και τα παρααναλυεις ολα?ΠΑρτο λιγο πιο χαλαρα...η αξια μας δεν καθοριζεται απο τη συμπεριφορα τν αλλων αλλα απο τη δικη μας.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by nicolina View Post
    Μηπως τα παρασκεφτεσαι και τα παρααναλυεις ολα?ΠΑρτο λιγο πιο χαλαρα...η αξια μας δεν καθοριζεται απο τη συμπεριφορα τν αλλων αλλα απο τη δικη μας.
    Ναι συμφωνω 100% μαζι σου αλλα οχι δεν υπεραναλυω τα πραγματα. Η κατασταση μου ειναι οπως ακριβως την περιγραφω, τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο. Απλα εχω απογοητευτει απο τους ανθρωπους, ειδικα οταν μπαινει η ζηλεια στη μεση αλλαζουν τελειως σταση απεναντι μου. Οσο για τη συμβουλη σου θα την εφαρμοσω, θα τα παιρνω τα πραγματα περισσοτερο στο χαλαρο και στην πλακα γιατι οποτε μαθαινω οτι καποιος μου παιζει πουστια συγχιζομαι και αυτο δεν ειναι καλο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Μηπως αν προσπαθουσες να ξεφυγεις λιγο απο την εξωτερικη σου εμφανιση και να ενισχυσεις τον εσωτερικο σου κοσμο? Εστιασε στην καλλιεργεια του μυαλου, διαβαζοντας , παρακολουθωντας ταινιες, θεατρο. Θα γινεις ελκυστικος και για αλλους λογους και θα χεις "ολο το πακετο".

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by κουρασμενος View Post
    Καλησπερα,
    Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι κοντευω να τρελαθω. Ειμαι 1.95 εμφανισιμος και γυμνασμενος. Αυτος ειναι και ο λογος που εχω βιωσει σοβαρα περιστατικα ζηλειας απο μικρη ηλικια μεχρι και σημερα. Δεν ειμαι ουτε ψωνιο ουτε τρελος, καταλαβαινω απο το βλεμμα πλεον ποιος με ζηλευει. Για να καταλαβετε για τι ζηλεια μιλαω, θα σας περιγραψω συνοπτικα δυο περιστατικα. Εκανα παρεα με μια κοπελα, με την οποια ειμαστε παιδικοι φιλοι, ο γκομενος της βρηκε το τηλ μου και με πηρε και μου ειπε ξεκαθαρα να ξεκοψω μαζι της γιατι ζηλευει. Το αλλο και πιο ακραιο, εκανα παρεα με κατι παιδια απο τη σχολη, αγορια και κοριτσια, ενα απο τα κοριτσια μου κολλουσε. Εκανα το χαζο και προσπαθουσα με καθε τροπο να την ξενερωσω, μεχρι που μου τα εριξε στα ισα, εγω αρνηθηκα ευγενικα και νομιζα οτι τελειωσε εκει. Η τυπισσα την αλλη μερα ελεγε σε ολη τη σχολη οτι της ειπα οτι ''τη βλεπω φιλικα γιατι ειμαι γκει''. Αν ειναι δυνατον, επειδη δε μπορεσε να δεχτει οτι δε τη θελω, ειπε ενα σωρο ψεμματα. Καλα τα αγορια ηταν ακομα χειροτερα, μεχρι και μπουλινγκ εχω δεχτει. Δε μπορω να καταλαβω γιατι τοσο μισος. Απο τη φυση μου εχω αυτοπεποιθηση αλλα οι γυρω μου κανουν τα παντα για να με μειωνουν. Οταν εχω αυτοπεποιθηση με λενε πισω απο την πλατη μου ψωνιο, ποιος νομιζεις οτι εισαι κλπ. Και να τονισω οτι εχω ηπιο χαρακτηρα και δε θελω να προκαλω. Οταν δεν εχω αυτοπεποιθηση γινεται παρτυ. Μου βγαζουν οτι κουσουρια μπορειτε να φανταστειτε, πισω απο την πλατη μου παντα, τα μαθαινω μηνες μετα απο τριτους. Οποτε αποφασισα να ειμαι ο εαυτος μου και δε με νοιαζει αν ζηλευουν οι γυρω μου. Ομως το μονο που μου ριχνει την αυτοπεποιθηση ειναι οτι ποτε μου δεν ειχα πραγματικους φιλους. Παντα καποιο συμφερον ειχαν απο μενα, ειτε να τους γνωρισω την ταδε γνωστη μου ειτε να βγουμε στο ταδε μαγαζι επειδη ξερω το σερβιτορο και θα μας κερασει. Εχω πολλους γνωστους αλλα κανενα φιλο. Και ακριβως επειδη ολη αυτη η κατασταση μου ριχνει την αυτοπεποιθηση, τα ερωτικα μου ειναι μηδενικα εδω και πολυυυ καιρο. Με προσεγγιζουν κοπελες αλλα καταλαβαινουν οτι δεν εχω αυτοπεποιθηση και ξενερωνουν. Θυμωνω με τον εαυτο μου που αφηνω τον καθε ακυρο να με ριχνει ψυχολογικα αλλα δε ξερω τι να κανω. Θελω επιτελους να ξεκινησω να ζω ξανα. Βαρεθηκα να ειμαι μονος. Οποιαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη...
    Καλημερα !

    Μηπως να εστιασεις λιγακι στον δικο σου χαρακτηρα και τι αποπνεει αυτος στους αλλους και οχι στην εμφανιση σου ?
    Το γεγονος οτι δεν εχεις φιλους δεν παιζει ρολο μονο η εμφανιση σου .Ισα ισα αυτη πρεπει να ειναι προπομπός για να σε πλησιαζουν ατομα και αν δεν βγει κατι ερωτικο να βλεπουν τι χαρακτηρας εισαι και καποιες να θελουν να σε εχουν στην ζωη τους σαν φιλαρακι .
    Ειδικα για τους αντρες που καταρρίπτεται το ερωτικο αντιλαμβανεσαι οτι ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα .

    Βγες λιγακι απο την σφαιρα της βιτρινας και δες και τι βγαζεις στους αλλους.
    Μαλλον πονταρεις και εσυ πολυ σε αυτη και εχεις χασει το νοημα απο ολο το υπολοιπο.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by κουρασμενος View Post
    Ναι συμφωνω 100% μαζι σου αλλα οχι δεν υπεραναλυω τα πραγματα. Η κατασταση μου ειναι οπως ακριβως την περιγραφω, τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο. Απλα εχω απογοητευτει απο τους ανθρωπους, ειδικα οταν μπαινει η ζηλεια στη μεση αλλαζουν τελειως σταση απεναντι μου. Οσο για τη συμβουλη σου θα την εφαρμοσω, θα τα παιρνω τα πραγματα περισσοτερο στο χαλαρο και στην πλακα γιατι οποτε μαθαινω οτι καποιος μου παιζει πουστια συγχιζομαι και αυτο δεν ειναι καλο.
    καλημερα.
    εχμ... δεν κολλανε πολυ αυτα που λες, ξερεις...
    δεν δικαιολογει Η "ζηλεια" απο μονη της την κατασταση που περιγραφεις στην ζωη σου και δεν θελεις να το πεις, η δεν το βλεπεις και ο ιδιος καθαρα.
    η "ζηλεια" εαν και εφοσον υπαρχει, λογω της φοβερης ομορφιας σου οπως λες, η οπως φανταζεσαι (κι αυτη, εαν και εφοσον υπαρχει), δεν δικαιολογει το να μην εχεις φιλους, το να μην εχεις κοπελες, το να ξενερωνουν οι κοπελες μαζι σου.
    μας λες οτι ξενερωνουν επειδη δεν εχεις αυτοπεποιθηση, αλλα μολις παραπανω, μας ελεγες οτι ε χεις μεγαλη αυτοπεποιθηση.
    νομιζω οτι δεν ξερεις ουτε τι εχεις, ουτε τι πραγματικα σου συμβαινει.
    αυτο που θα σε βοηθησει ειναι μια δουλεια αυτογνωσιας και αν δεν δεν βρισκεις ακρες να την κανεις μονος σου, ζητα την βοηθεια ενος ψυχοθεραπευτη..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Μηπως να εστιασεις λιγακι στον δικο σου χαρακτηρα και τι αποπνεει αυτος στους αλλους και οχι στην εμφανιση σου ?
    Το γεγονος οτι δεν εχεις φιλους δεν παιζει ρολο μονο η εμφανιση σου .Ισα ισα αυτη πρεπει να ειναι προπομπός για να σε πλησιαζουν ατομα και αν δεν βγει κατι ερωτικο να βλεπουν τι χαρακτηρας εισαι και καποιες να θελουν να σε εχουν στην ζωη τους σαν φιλαρακι .
    Ειδικα για τους αντρες που καταρρίπτεται το ερωτικο αντιλαμβανεσαι οτι ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα .

    Βγες λιγακι απο την σφαιρα της βιτρινας και δες και τι βγαζεις στους αλλους.
    Μαλλον πονταρεις και εσυ πολυ σε αυτη και εχεις χασει το νοημα απο ολο το υπολοιπο.
    Εχεις δικιο σε ευχαριστω για την απαντηση, οπως ειπα εχω πολλους γνωστους και γενικα γνωριζω νεα ατομα, δηλαδη η εμφανιση βοηθαει σε αυτο αλλα ισως ασυναισθητα εχω μεινει στην εμφανιση και περιμενω να μου λυσει ολα τα προβληματα. Δε το ειχα συνειδητοποιησει μεχρι που ειδα το σχολιο σου και εκατσα και το σκεφτηκα καλα. Επισης νομιζω οτι επειδη εχω πληγωθει απο φιλιες και σχεσεις με περιστατικα οπως αυτα που σας αναφερω, λογω ζηλειας, εχω κλειστει στο καβουκι μου για να μη πληγωθω ξανα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by κουρασμενος View Post
    Εχεις δικιο σε ευχαριστω για την απαντηση, οπως ειπα εχω πολλους γνωστους και γενικα γνωριζω νεα ατομα, δηλαδη η εμφανιση βοηθαει σε αυτο αλλα ισως ασυναισθητα εχω μεινει στην εμφανιση και περιμενω να μου λυσει ολα τα προβληματα. Δε το ειχα συνειδητοποιησει μεχρι που ειδα το σχολιο σου και εκατσα και το σκεφτηκα καλα. Επισης νομιζω οτι επειδη εχω πληγωθει απο φιλιες και σχεσεις με περιστατικα οπως αυτα που σας αναφερω, λογω ζηλειας, εχω κλειστει στο καβουκι μου για να μη πληγωθω ξανα.
    Δεν κάνει τίποτα και χαίρομαι ειλικρινά που σε έκανα να σκεφτείς ορισμένα πράγματα !

    Αντιλαμβάνεσαι ότι όλο αυτό έχει να κάνει και με θέμα χαρακτήρα και με θέμα ευαισθησίας έτσι ?

    Ίσως το ότι πληγωνεσαι εύκολα είναι γιατί επενδύεις σε ανθρώπους που μάλλον δεν τους ψυχολογεις σωστά ώστε να δεις αν πρέπει να τους θεωρείς φίλους ή απλά γνωστούς .

    Έχεις καθήσει ποτέ να σκεφτείς σε μια σχέση από όλες αυτές που λες τι έκανες εσύ λάθος ?
    Να την πάρεις βήμα βήμα και να δεις πλέον σαν τρίτος ,σαν αμέτοχος θεατής ,τι ήταν αυτό που την οδήγησε σε όλο αυτό ώστε να πληγωθείς ?

    Σε όλες μας τις σχέσεις φταίμε δεν φταίμε καλό είναι να κάνουμε τον προσωπικό μας απολογισμό .
    Όταν καταλήγει δυσάρεστα σίγουρα κάτι κάναμε λάθος και εμείς .
    Μπορεί να μην έχουμε το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης ,πρέπει όμως αυτό και το λίγο να καθήσουμε να το σκεφτούμε ούτος ώστε την επόμενη φορά να μην ξανακάνουμε πάλι τα ίδια .

    Μόνο όταν βελτιωνομαστε εμείς οι ίδιοι μέσα από τις σχέσεις μας καταφέρνουμε να δυναμώνουμε σαν άνθρωποι και να γινόμαστε λίγο καλύτεροι .
    Δεν εστιάζουμε στον άλλον .
    Τον άλλον δεν μπορούμε να τον αλλάξουμε ούτε να του βάλουμε να καταλάβει γιατί εμείς αισθανόμαστε έτσι .

    Δουλίτσα καλό μου με τον ευατο μας πρέπει να κάνουμε .
    Έχεις σκεφτεί να κάνεις μια συζήτηση με κάποιον ειδικό ώστε να σου δώσει κάποια κατευθυντήρια πράγματα για να το πετύχεις όλο αυτό ?

    Άλλωστε για σκέψου τι ωραία που θα νοιωθεις που εκτός από την εξωτερική σου εμφάνιση θα έχεις φροντίσει και ο εσωτερικός σου κόσμος να είναι το ίδιο όμορφος και δυνατός !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by κουρασμενος View Post
    Καλησπερα,
    Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι κοντευω να τρελαθω. Ειμαι 1.95 εμφανισιμος και γυμνασμενος. Αυτος ειναι και ο λογος που εχω βιωσει σοβαρα περιστατικα ζηλειας απο μικρη ηλικια μεχρι και σημερα. Δεν ειμαι ουτε ψωνιο ουτε τρελος, καταλαβαινω απο το βλεμμα πλεον ποιος με ζηλευει. Για να καταλαβετε για τι ζηλεια μιλαω, θα σας περιγραψω συνοπτικα δυο περιστατικα. Εκανα παρεα με μια κοπελα, με την οποια ειμαστε παιδικοι φιλοι, ο γκομενος της βρηκε το τηλ μου και με πηρε και μου ειπε ξεκαθαρα να ξεκοψω μαζι της γιατι ζηλευει. Το αλλο και πιο ακραιο, εκανα παρεα με κατι παιδια απο τη σχολη, αγορια και κοριτσια, ενα απο τα κοριτσια μου κολλουσε. Εκανα το χαζο και προσπαθουσα με καθε τροπο να την ξενερωσω, μεχρι που μου τα εριξε στα ισα, εγω αρνηθηκα ευγενικα και νομιζα οτι τελειωσε εκει. Η τυπισσα την αλλη μερα ελεγε σε ολη τη σχολη οτι της ειπα οτι ''τη βλεπω φιλικα γιατι ειμαι γκει''. Αν ειναι δυνατον, επειδη δε μπορεσε να δεχτει οτι δε τη θελω, ειπε ενα σωρο ψεμματα. Καλα τα αγορια ηταν ακομα χειροτερα, μεχρι και μπουλινγκ εχω δεχτει. Δε μπορω να καταλαβω γιατι τοσο μισος. Απο τη φυση μου εχω αυτοπεποιθηση αλλα οι γυρω μου κανουν τα παντα για να με μειωνουν. Οταν εχω αυτοπεποιθηση με λενε πισω απο την πλατη μου ψωνιο, ποιος νομιζεις οτι εισαι κλπ. Και να τονισω οτι εχω ηπιο χαρακτηρα και δε θελω να προκαλω. Οταν δεν εχω αυτοπεποιθηση γινεται παρτυ. Μου βγαζουν οτι κουσουρια μπορειτε να φανταστειτε, πισω απο την πλατη μου παντα, τα μαθαινω μηνες μετα απο τριτους. Οποτε αποφασισα να ειμαι ο εαυτος μου και δε με νοιαζει αν ζηλευουν οι γυρω μου. Ομως το μονο που μου ριχνει την αυτοπεποιθηση ειναι οτι ποτε μου δεν ειχα πραγματικους φιλους. Παντα καποιο συμφερον ειχαν απο μενα, ειτε να τους γνωρισω την ταδε γνωστη μου ειτε να βγουμε στο ταδε μαγαζι επειδη ξερω το σερβιτορο και θα μας κερασει. Εχω πολλους γνωστους αλλα κανενα φιλο. Και ακριβως επειδη ολη αυτη η κατασταση μου ριχνει την αυτοπεποιθηση, τα ερωτικα μου ειναι μηδενικα εδω και πολυυυ καιρο. Με προσεγγιζουν κοπελες αλλα καταλαβαινουν οτι δεν εχω αυτοπεποιθηση και ξενερωνουν. Θυμωνω με τον εαυτο μου που αφηνω τον καθε ακυρο να με ριχνει ψυχολογικα αλλα δε ξερω τι να κανω. Θελω επιτελους να ξεκινησω να ζω ξανα. Βαρεθηκα να ειμαι μονος. Οποιαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη...
    Μην κολλάς σε σκέψεις τέτοιου τύπου, ότι σε κάναν παρέα για να σου ζητούν πράγματα, όλοι ζητάμε πράγματα από τους άλλους. Γενικά αξίες όπως η φιλία κλπ περνούν ούτως ή άλλως κρίση εδώ και πολλά χρόνια οπότε μην το παίρνεις προσωπικά, είναι σημεία των καιρών. Προχώρα στη ζωή σου, μάθε να διεκδικείς τη θέση σου στον κόσμο, να περνάς καλά και μόνος σου, με την έκθεση, την εξάσκηση στην επαφή θα έρθει κι η αυτοπεποίθηση.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    29
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μην κολλάς σε σκέψεις τέτοιου τύπου, ότι σε κάναν παρέα για να σου ζητούν πράγματα, όλοι ζητάμε πράγματα από τους άλλους. Γενικά αξίες όπως η φιλία κλπ περνούν ούτως ή άλλως κρίση εδώ και πολλά χρόνια οπότε μην το παίρνεις προσωπικά, είναι σημεία των καιρών. Προχώρα στη ζωή σου, μάθε να διεκδικείς τη θέση σου στον κόσμο, να περνάς καλά και μόνος σου, με την έκθεση, την εξάσκηση στην επαφή θα έρθει κι η αυτοπεποίθηση.
    Ναι δυστυχως εδινα χωρο σε αυτα τα ατομα και με εκμεταλλευονταν αλλα οταν ζητησα απλα να ερθουν να γιορτασουμε ενα χαρουμενο γεγονος που μου ετυχε, ολοι εξαφανιστηκαν. Εμφανιζονται ανθρωποι στη ζωη μου μονο οταν εχουν κατι να παρουν, εγω δε ζητησα ποτε κατι απο κανεναν αλλα οχι και να με διασυρουν σε ολη τη σχολη. Το καταλαβα οτι η φιλια περναει κριση και ολοι κοιτανε τον εαυτο τους αλλα νομιζα οτι μπορουσα να το αλλαξω αυτο το εγωιστικο αισθημα που επικρατει σε αυτα τα ατομα αλλα ματαια. Ισως ειμαι αρκετα ευαισθητος για την εποχη που ζουμε.

    Οντως πρεπει να αποκτησω περισσοτερη αιτοπεποιθηση και να μαθω να ζω και μονος. Αλλα θελω επιτελους να ζησω τη ζωη που θελω, να εχω μια κοπελα που να με επιστευεται και να περναμε καλα και φιλους που να μη με ζηλευουν. Πως ομως να ανοιξω τον κυκλο μου; Δεν ειμαι απαισιοδοξος, θελω να γνωρισω νεα ατομα και οτι προκυψει, δεν απογοητευομαι ακομα ελπιζω οτι υπαρχουν ατομα καλα, αλλα δε ξερω πως να γνωρισω νεα ατομα. Στο σχολειο και τη σχολη δεν ηταν δυσκολο αλλα τελειωνω φετος, χρωσταω 2 μαθηματα, οποτε ειναι δυσκολο να ανοιξω τον κυκλο μου. Στη σχολη μετα το σκηνικο με την κοπελα που ειπε οτι ειμαι γκει, δεν πολυπατουσα γιατι οντως τους ειχε πεισει ολους και δεν ειχα τη διαθεση να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας. Σκεφτομαι να ξεκινησω μαθηματα μουσικης που μου αρεσει σα χομπυ και επι της ευκαιριας να γνωρισω νεα ατομα. Βαρεθηκα τα ιδια τοξικα ατομα στη ζωη μου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημέρα !

    Δεν χρειάζεται να αποδείξεις σε κανέναν και τίποτα .
    Αυτό πρέπει να καταλάβεις !
    Τι νόημα έχει να αποδείξεις σε ανθρώπους που δεν σε υπολογίζουν κάτι ,το οτιδήποτε ?

    Προσπάθησε λίγο να πάρεις αποστάσεις από όλο αυτό το τοξικό περιβάλλον που λες και να κάνεις καινούργια πράγματα .
    Πήγαινε ένα γυμναστήριο γραψου στην μουσική που θέλεις και σου αρέσει, αλλά το κυριότερο άλλαξε τρόπο σκέψης και πίστεψε στον εσωτερικό σου κόσμο και όχι στην βιτρίνα ..

    Σκέψου ότι αυτή η βιτρίνα τραβούσε τα βλέμματα γυναικών που νοιάζονταν μόνο για αυτό ,οπότε τι επικοινωνία να έχεις με τέτοιους ρηχούς ανθρώπους που μένουνν μόνο στο φαίνεστε και κρίνουν έναν άνθρωπο από την σεξουαλικότητα του και μόνο ..

    Κάνε ένα καλό restart στην ζωή σου .
    Είναι η κατάλληλη ευκαιρία τώρα που τελειώνεις και την σχολή σου και λογικά θα βγεις και έξω στον επαγγελματικό κοσμο να αναζητήσεις εργασία .
    Θα έχεις και εκεί ένα νέο περιβάλλον που θα σου δώθουν ευκαιρίες να γνωρίσεις και και αλλο κόσμο .

    Απογοήτευση δεν θέλει .
    Άλλωστε τώρα ξεκινά το ουσιαστικό δημιουργικό κομμάτι της ζωής σου και από εδώ και πέρα πρέπει να έχεις κόσμο κοντά σου που να σε βοηθάει και να σε στηρίζει σε αυτό το νέο σου ξεκίνημα .

    Δες το έτσι και νιώσε παράλληλα και τον ενθουσιασμό ενός νέου ξεκινήματος και θα δεις ,όλα θα πάρουν ένα διαφορετικό δρόμο αρκεί όμως και να το πιστέψεις και αν το προσπαθήσεις.
    Δεν είπε κανείς ότι είναι εύκολο όλο αυτό !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. ζηλεια
    By swamc in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 24-11-2023, 07:56
  2. ζηλεια
    By Black jack in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 07-01-2014, 02:37
  3. Ζηλεια!
    By romaclis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 05-06-2011, 23:27
  4. ζηλεια
    By mary.a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 04-05-2011, 19:59
  5. ζηλεια
    By essence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 23-01-2007, 23:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •