Ζάλη, ταχυκαρδία , εφίδρωση και φόβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    11

    Ζάλη, ταχυκαρδία , εφίδρωση και φόβος

    Καλησπέρα σας , διαβάζω αρκετό καιρό το φόρουμ αλλά γράφω πρώτη φορά . Μετά από μια στρεσογόνα περίοδο ξεκίνησα να έχω κάποια επεισόδια , ενοιωθα ζάλη , ταχυκαρδία , εφίδρωση , τρόμο .. το έπαθα αρκετές φορές και στην δουλεια και στις διακοπές . Έχω κάνει τριπλεξ , έχω κάνει αίματος είναι οκ . Σε μια κρίση μετά την δουλεια κατέληξα σε ιδιωτικό νοσοκομείο . Μου έκαναν καρδιογράφημα , αξονική εγκεφάλου , θώρακος , εξετάσεις αίματος . Το μόνο που βρήκαν ήταν ανεβασμένη πίεση 14.5-9.5 που γενικότερα δεν έχω . Ο παθολόγος του νοσοκομείου μου πρότεινε να κάνω εξέταση κακτεχολαμινες και κορτιζολη -acth . Κανονικά δεν έπρεπε να μην έχω άγχος στην διάρκεια της εξέτασης . Ελα όμως που εγώ το ίδιο βράδυ είχα κρίση μέσα στον ύπνο μου και δεν κοιμήθηκα καθόλου . Πήγα για την εξέτασης 125 παλμούς !!! Οι εξετάσεις μια χαρά εκτός από την κορτιζολη που ήταν διπλάσια !!!
    Μπαίνω η καλή σου στο Ίντερνετ (το κάνω αυτό και νομίζω πως έχω είτε λευχαιμία , είτε σκλήρυνση ..αμε αμε ) και βλέπω αυξημένη κορτιζολη όγκος στην υποφηση, όγκος στα επινεφρίδια ….
    Επέστρεψε ο παθολόγος μου από τις διακοπές τους τα είπα όλα και καταλήξαμε με ένα seropram και 1 Xanax .. είναι 5 ημέρες που το κάνω και μια Νοιώθω τρόμο , μια Νοιώθω έντονη ζαλάδα και παθαίνω πάλι κρίσεις ..
    μήπως να κάνω μια μαγνητική εγκεφάλου και έναν υπέρηχο άνω κοιλιάς ;;;; Μήπως μα κλείσω δωμάτιο στο μουρλοκομειο ;;;;
    Τα έχει άλλος αυτά τα συμπτώματα ;;;;;
    Περισσότερο θέλω παρηγοριά από ομοιοπαθουντες .. θα τρελανω τον άντρα μου στο τέλος .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    216
    Πιο πολυ μοιαζει με αγχωδη διαταραχη ολο αυτο, το seropram που σου εδωσε ειναι αντικαταθλιπτικο που δινεται και στις αγχωδεις διαταραχες. Αυτα τα φαρμακα οταν τα ξεκινας εχουν πολλες παρενεργειες γι αυτο και νιωθεις ετσι, και γι αυτο αλλωστε σου εδωσε και το Xanax γιατι σκετο μονο του δεν παλευται το Seropram. Ακολουθα τις οδηγιες του γιατρου σου και κανε υπομονη, συνηθως στις 2 βδομαδες αρχιζουν σταδιακα να βελτιωνονται τα συμπτωματα και στις 3-4 βδομαδες πολυ περισσοτερο. Η κορτιζολη ειναι η ορμονη του στρες και το οτι εχεις αυξημενη μαλλον αυτο δειχνει. Καλο ειναι να βρεις και εναν καλο ψυχολογο να μπορεσεις να βρεις και τις αιτιες ολου αυτου και σιγα σιγα να το σκοτωσεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Τα εχω περασει ολα αυτα που περιγραφεις...και στο νοσοκομειο εχω παει μεσα στη νυχτα...και αυπνη απο κρισεις πανικου και ταχυπαλμιες και τρεμουλο και ολα.Προσπαθησε να ηρεμησεις.Τοσες εξετασεις που εκανες μαι χαρα εισαι.Αν παλι σκαλωσει το κεφαλι σου στη μαγνητικη αντε καντην ι αυτη να τελειωνεις.Περσι ειχα κολλησει κι εγω αγρια...ο γιατρος με εστειλε για μαγνητικη και μου το ειπε ξεκαθα καντην μπα και ξεκολλησει το κεφαλι σου.Ετσι κι εγινε..την εκανα και μετα ηρεμησα.Οπωσδηποτε σταματα να διαβαζεις και να ψαχνεις συμπτωματα στο ιντερνετ.Πολυ βασικο αυτο.Βρες μια δραστηριοτητα να σου αρεσει και ξεκινα ακομα και με το ζορι.Μια χαρα εισαι.Δυστυχως ειμαστε πολλοι.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    11
    Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας .Δυστυχώς μέχρι τον περασμένο Νοέμβριο ήμουν ένα υπερδραστήριο άτομο . Με την 2η καραντίνα ήμουν σε τηλέ εργασία για 7 μήνες με ένα παιδί που έδινε πανελλήνιες και ένα στην 1 η γυμνασίου . Τώρα που πέρασε και στην Πάτρα νομίζω θα χρειαστώ σίγουρα ψυχολόγο να το διαχειριστώ . Ενώ θέλω να μείνει μόνος του να ανεξαρτητοποιηθεί , για εμάς θα είναι ψυχοφθόρο. Δυστυχώς δεν λέω να χωνέψω με τον χαρακτήρα που έχω ότι είναι κρίσεις πανικού , μου φαίνεται απίστευτο , πάντα πάει το μυαλό μου στο παθολογικό γιατί μου είναι δύσκολο να χωνέψω ότι έχω βρεθεί σε αυτόν τον φαύλο κύκλο .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    11
    Τις έχετε καταπολεμήσει ;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    5
    Τα ίδια έπαθα και χειρότερα στην πρώτη Καραντίνα....από το στρες της ξαφνικης αλλαγής.. 6 μήνες έκανα εξετάσεις... η κορτιζόλη ήταν στο τέρμα. Τελικά με βοήθησε το τρέξιμο, το μαγνησιο η βιταμίνη D και σπάνια κανένα xanax

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    11
    Σίγουρα πρέπει να ξεκινήσω γυμναστήριο πάλι να αποφορτιστώ . Πολύ κουραστική κατάσταση , ξυπνάς κ δεν ξέρεις τι θα σου τύχει μέσα στην μέρα . Άσε που συνέχεια σκέφτεσαι ότι γίνεσαι κουραστικός και στους οικείους σου . Έχει πάει κάποιος σε ψυχολόγο , σας έχει βοηθήσει ;

Similar Threads

  1. Συνεχής ζάλη και φόβος για τα χειρότερα
    By Sophie_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 04-01-2021, 19:05
  2. Εφιδρωση απο αγχος
    By GeorX in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 01-10-2020, 23:33
  3. Φοβος για ζάλη κ λιποθυμία
    By mandy mandy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 29-06-2020, 08:32
  4. Νυχτερινη εφιδρωση απο φαρμακα(cymbalta)??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 04-11-2013, 12:05
  5. Εντονη εφιδρωση
    By krokanthropos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 06-11-2008, 00:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •