Ερώτηση_δύσπνοια,σφίξιμο στο στέρνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341

    Ερώτηση_δύσπνοια,σφίξιμο στο στέρνο

    Αγαπητοί και αγαπητές!

    Σας εύχομαι καλό μήνα, με υγεία σωματική & ψυχική!

    Εχθές σε έναν έντονη, λεκτική αντιπαράθεση με συγγενικό μου πρόσωπο ένιωσα μια πίεση στο στήθος, σαν να είναι βαρύ το στέρνο μου και αυτό να ανεβαίνει στο λαιμό, να στεγνώνει ο λαιμός και το στόμα μου και να έχω δύσπνοια. Να έχω δηλαδή ανάγκη για περισσότερο αέρα. Ταχυκαρδίες δεν είχα, ούτε ένιωσα κάποιο φτερούγισμα.

    Δεν μου είχε ξανατύχει στο παρελθόν. Η' μπορεί να μη το θυμάμαι. Απλά διερωτώμαι αν το βίωσα αυτό λόγω της συναισθηματικής φόρτισης ή αν είναι κάτι οργανικό. Τελευταία διακατέχομαι από άγχος λόγω στομαχικών προβλημάτων και αϋπνιών.

    Σημείωση: είμαι 32 ετών και οι τελευταίες καρδιολογικές εξετάσεις μου (γιατί φοβήθηκα μην είναι θέμα καρδιάς) ήταν τον Ιούλιο και ήταν όλες καλές και σε φυσιολογικά πλαίσια.

    Αν υπάρχει κάποιος-α που βίωσε κάτι παρόμοιο θα εκτιμούσα να μου απαντήσει και να μοιραστεί την εμπειρία του/της. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Τυχαία ειχα παρόμοιο γεγονός με την γυναίκα μου προ 10 ημερων, και μετα με έπιασε σφιξιμο στο στηθος και τσιμπιματα. Το άφησα μερικες μερες , υποχώρησε, αλλα μου ξαναέρχεται μερικες φορές. Αυριο εχω ραντεβου γιατρό, γιαυτο.
    Εντωμεταξύ ως γνησιο μελος του φορουμ, εχω κανει άπειρες εξετάσεις τα τελευταία χρονια. Καρδιολογικες, νευρολογικες, παθολογικες κτλ.
    Ομως εκει παει το μυαλό με το παραμικρό.

    Αν συνεχισει πήγανε να σε δει ο γιατρός .Αν και αυτα ειναι ψυχοσωματικα συνηθως.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Καποιες φορες εχω σφίξιμο από άγχος λόγω υποχρεώσεων ή λογω ενος καυγά ή μιας εντασης. Έχω κάνει και καρδιογράφημα όταν το νιώθω, ήταν καθαρό. Δεν ξέρω αν είναι καρδιά ή ένταση που συσσωρεύεται στους μυες του στερνου ή ίσως σφίξιμο που αντανακλά από το στομάχι. Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ άβολο. Το αντιμετωπίζω με κάποιο αντιόξινο ή ζαναξ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Καλημερα !

    Ρενια μπορει ολο αυτο να ειναι απο την πιεση και να το σωματοποιησες ,μπορει επισης να οφειλεται και στα θεματα που εχεις με το στομαχι σου και συχνα η παλινδρομηση γαστρικων υγρων φερνει και πονο -σφιξιμο στο στηθος ή ξηροστομία και δύσπνοια .
    Δυστηχως τα υγρα του στομαχου ειναι τοσο όξινα που προκαλουν αλοιωσεις στον οισοφαγο και εκδηλώνουν πολλα συπτωματα που παραπεμπουν σε καρδιακα .

    Αλλωστε οι ταχυκαρδιες ειναι συχνο φιανομενο οταν ταραζομαστε και επηρεαζεται και η αρτηριακη μας πιεση .

    Ολα αυτα τα εχω νοιωσει και εγω τοτε που παλευα με το πανικο μου και ειχα σωματοποιηση τα παντα .
    Ολα περνανεν και αφου εχεις ακνει τους ελενχους σου και ειναι ολα καλα προσπαθησε να ηρεμεις σε τετοιες περιπτωσεις .

    βαθιες ανασες και ηρεμια .Να θυμασαι οτι τιποτα και κανενανς δεν αξιζει οσο η ψυχικη και σωματικη σου ηρεμια .
    Το καλυτερο φαρμακο για ολα αυτα ειναι η αποφυγή τετοιον καταστασεων και το κυριοτερο ατομων που αρεσκονται σε κατι τετοια.
    Πανω απ ολα εσυ !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Ρενια μπορει ολο αυτο να ειναι απο την πιεση και να το σωματοποιησες ,μπορει επισης να οφειλεται και στα θεματα που εχεις με το στομαχι σου και συχνα η παλινδρομηση γαστρικων υγρων φερνει και πονο -σφιξιμο στο στηθος ή ξηροστομία και δύσπνοια .
    Δυστηχως τα υγρα του στομαχου ειναι τοσο όξινα που προκαλουν αλοιωσεις στον οισοφαγο και εκδηλώνουν πολλα συπτωματα που παραπεμπουν σε καρδιακα .

    Αλλωστε οι ταχυκαρδιες ειναι συχνο φιανομενο οταν ταραζομαστε και επηρεαζεται και η αρτηριακη μας πιεση .

    Ολα αυτα τα εχω νοιωσει και εγω τοτε που παλευα με το πανικο μου και ειχα σωματοποιηση τα παντα .
    Ολα περνανεν και αφου εχεις ακνει τους ελενχους σου και ειναι ολα καλα προσπαθησε να ηρεμεις σε τετοιες περιπτωσεις .

    βαθιες ανασες και ηρεμια .Να θυμασαι οτι τιποτα και κανενανς δεν αξιζει οσο η ψυχικη και σωματικη σου ηρεμια .
    Το καλυτερο φαρμακο για ολα αυτα ειναι η αποφυγή τετοιον καταστασεων και το κυριοτερο ατομων που αρεσκονται σε κατι τετοια.
    Πανω απ ολα εσυ !
    Σε ευχαριστώ πολύ Μαριλού!! Είσαι πολύ γλυκιά!!Νομίζω οτι το τελευταίο διάστημα έχω σωματοποιήσει το άγχος μου ποιυ ξεκίνησε με τα στομαχικά μου θέματα και κόλλησε εκεί το μυαλό μου!!θέλω να ξεκινήσω κάποια δραστηριότητα να ξεχνιέμαι!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Geo & Skioure ευχαριστώ που μοιραστήκατε την εμπειρία σας!

    Θα ήθελα να σας πω οτι εχτές επισκέφτηκα πνευμονολόγο (γιατί δεν είχα πάει και σαν τυπική αρρωστοφοβική έπρεπε να επισκεφτώ και αυτή την ειδικότητα) και μου βρήκε ένα ήπιο άσθμα και μου έδωσε συσκευή για να δούμε αν έχω υπνική άπνοια. Να σημειώσω οτι αρκετά συχνά πετάγομαι από τον ύπνο γιατί νιώθω να κολλάει ο λαιμός μου και να στεγνώνει & επίσης να μου λιγοστεύει η ανάσα.

    Πήρα τα αποτελέσματα το πρωί και δεν έχω υπνική άπνοια, ωστόσο παρουσίασα μείωση του οξυγόνου, κάτω από τα φυσιολογικά πλαίσια, λόγω των ροχαλητών και του θέματος με το διάφραγμα μου που δεν παίρνω σωστές αναπνοές απο τη μύτη. Μου έγραψε μια συνταγή και να τον ξαναδώ σε ένα τρίμηνο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ Μαριλού!! Είσαι πολύ γλυκιά!!Νομίζω οτι το τελευταίο διάστημα έχω σωματοποιήσει το άγχος μου ποιυ ξεκίνησε με τα στομαχικά μου θέματα και κόλλησε εκεί το μυαλό μου!!θέλω να ξεκινήσω κάποια δραστηριότητα να ξεχνιέμαι!
    Τίποτα κορίτσι μου !

    Θα σε βοηθήσει πολύ σε ολο αυτο !
    Κανε πράγματα δημιουργικά για τον ευατο σου και να ξέρεις δραστηριοτητες που πλέον σε βάζουν στην διαδικασία της σκέψης ειναι αυτές που προτείνουν και ολοι οι ψυχοθεραπευτες γιατί έτσι το μυαλό προσαρμοζεται περισσότερο από το να διαλέξεις να κάνεις μια απλή γυμναστική ή ένα απλό περπάτημα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Σε περιπτωση που γυμναζεστε βγηκε μια νεα μεθοδοσ χαλαρωσησ των μυων η στεγνη επιπλευση ψαξτε το

Similar Threads

  1. Πονος στην πλατη και στο στερνο αναλογα την σταση του σωματος.
    By antaveri in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 03-12-2020, 10:32
  2. Δυσπνοια, πόνοι σε στερνό και πλάτη και ο πανικός επιστρέφει.
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-03-2020, 16:23
  3. Χρόνιος πόνος στο στερνο
    By ChriZiri in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-12-2019, 21:47
  4. Σφίξιμο
    By Makis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 06-07-2019, 13:03
  5. Πονος στο στερνο
    By πιεσμενη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-09-2012, 16:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •