Πως ηταν το 1ο σας επεισοδιο; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 56
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Τόνι οι υπόλοιποι στο σπίτι, εάν έμενες με άλλους, βλέπανε ότι η συμπεριφορά σου ήταν διαφορετική; Τι πιστεύεις πως ήταν αυτό που τους οδήγησε να σε παραπέμψουν στην κλινική;εάν δε έκανες την απόπειρα, θα εισιγουνταν για κάτι τέτοιο;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Τόνι οι υπόλοιποι στο σπίτι, εάν έμενες με άλλους, βλέπανε ότι η συμπεριφορά σου ήταν διαφορετική; Τι πιστεύεις πως ήταν αυτό που τους οδήγησε να σε παραπέμψουν στην κλινική;εάν δε έκανες την απόπειρα, θα εισιγουνταν για κάτι τέτοιο;
    η μάνα μου και κάτι φίλοι μου έκαναν χαζομάρες γιατί βλέπαν ότι υπήρχε πρόβλημα και καθόντουσαν και λέγανε να είμαι ήρεμος μην τα σκέφτομαι δεν ξέραν τι να κάνουν και απλά με κοιτάγανε . πρώτη φορά τους έτυχε αυτό το πράγμα μην είμαι άδικος. και να στο λένε είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβεις Γιατί η πραγματικότητα η δικιά μου ήταν διαφορετική ήταν μεταξύ συνωμοσιών έπρεπε να με βάζανε μέσα με εισαγγελέα . μέσα μπήκα όταν έκανα την απόπειρα μου κάναν πλύση στομάχου . όταν ψιλό συνήλθα και κατάλαβα ότι είμαι στην ψυχιατρική κλινική κατάλαβα ότι το πρόβλημα το έχω εγώ και έκατσα οικειοθελώς. και έκατσα 10 μέρες και που βγήκα δεν την ψιλό πάλευα αλλά είχα καταλάβει ότι έχω εγώ το πρόβλημα και ήμουν πιο ήρεμος. Είναι λες και έχεις αλλάξει 2 φορές το σύμπαν όπου ζεις . μία φορά αμφισβητείς το πού είσαι και μπαίνεις μέσα στη συνωμοσία μετά αμφισβήτηση συνωμοσία και καταλήγεις να είσαι ασθενής. Αυτό είναι που λένε Άμα δεν σου αρέσει το σύμπαν όπου ζεις άλλαξε το χαχαχα. Το θέμα είναι ότι όλο αυτό με έχει αδειάσει ψυχολογικά και προσπαθώ να συνέλθω

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Από τότε που λαμβάνεις φαρμακευτική αγωγή είσαι θέση να καταλαβεις το παράλογο των σκέψεων σου, από ότι καταλαβαίνω. Εάν σταματήσεις τη λήψη, οι συνομωσίες θα επανέλθουν;
    Επίσης είσαι ακλονητα πεπεισμένος ότι όντως ήταν λάθος αυτά που σκεφτοσουν;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Από τότε που λαμβάνεις φαρμακευτική αγωγή είσαι θέση να καταλαβεις το παράλογο των σκέψεων σου, από ότι καταλαβαίνω. Εάν σταματήσεις τη λήψη, οι συνομωσίες θα επανέλθουν;
    Επίσης είσαι ακλονητα πεπεισμένος ότι όντως ήταν λάθος αυτά που σκεφτοσουν;
    δεν το έχω δοκιμάσει να σταματήσω την αγωγή Και ούτε θέλω είχε αλλάξει όλη ψυχοσύνθεση μου με αυτό . ο ένας ο ψυχίατρος είπε επειδή μου πέρασε γρήγορα μάλλον κάνα δυο χρόνια θα τα παίρνω τα χάπια και θα δείξει. άμα μου ξανατύχει θα το πάρω ποιο χαλαρά το θέμα άμα μπορέσω. ρε συ όταν είμαι κλεισμένος στο μπάνιο με τη μάνα μου και της λέω κάτι και μετά Φεύγω πάω στο σπίτι μου και το ακούω τηλεόραση καθόμουνα και σκεφτόμουνα Μα πώς γίνεται Αφού δεν έχει πρίζες είναι στο κέντρο του σπιτιού να με ακούσανε από το μπάνιο . δεν είχε λογική Κι όμως τα άκουγα τηλεόραση Αυτό ήταν το φρικιαστικό στο δωμάτιό μου μπορεί να έχουν βάλει κάμερες αλλά στο μπάνιο πως ? Αυτό είναι που λένε από τον εαυτό σου δεν μπορείς να κρυφτείς
    Last edited by tony; 08-09-2021 at 22:50.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Κάτσε για να καταλάβω. Εσύ μιλούσες με τη μαμά σου στο μπάνιο. Μετά πηγαίνεις στο σπίτι σου και κάθεσαι στη τηλεόραση ,και η τηλεόραση έλεγε αυτό που είχες πει εσύ στο μπάνιο με τη μαμά σου;
    Ααα και κάτι ακόμη εάν γνωρίζεις, τα αντιψυχωσικα φάρμακα τα δίνουν μόνο εάν διακρίνουν ψυχώσεις σε ένα άτομο; Η εξυπηρετούν κι άλλους σκοπούς; Όπως ηρεμιστική δράση, αγχολιτικο κτλ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Κάτσε για να καταλάβω. Εσύ μιλούσες με τη μαμά σου στο μπάνιο. Μετά πηγαίνεις στο σπίτι σου και κάθεσαι στη τηλεόραση ,και η τηλεόραση έλεγε αυτό που είχες πει εσύ στο μπάνιο με τη μαμά σου;
    Ααα και κάτι ακόμη εάν γνωρίζεις, τα αντιψυχωσικα φάρμακα τα δίνουν μόνο εάν διακρίνουν ψυχώσεις σε ένα άτομο; Η εξυπηρετούν κι άλλους σκοπούς; Όπως ηρεμιστική δράση, αγχολιτικο κτλ.
    ναι αυτό γίνονταν είναι φρικιαστικό. είχα ενα ψηλό όραμα είχα πιο έντονα χρώματα είχε βγει στο δρόμο μία ταμπέλα τη θέση της είχα διάφορα περίεργα.Πάντως άμα το ζήσεις καταλαβαίνεις ο εγκέφαλος είχε παραπάνω δυνατότητες απόθεμα συναισθήματα αλλά δουλεύει στα όρια για να είναι λειτουργικός. είναι δύσκολο να το περιγράψεις όσα βιώνεις .δεν το γνωρίζω αυτό για τα φάρμακα να σου πω την αλήθεια

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Προσπαθώ να κατανοήσω την πάθηση.
    Η ψυχολογία σου τότε ήταν σκατα; Κι αν ναι πόσο σκατα; Δηλαδή πόσο πάτο πρέπει να πιάσει ένα άτομο για αρχίσει να ξεφεύγει το μυαλό του;
    Έχω περάσει θλιβερές περιόδους στη ζωή μου και με πολύ άγχος. Και ολομόναχη σε ξένες πόλεις χωρίς κανέναν,αλλά δε ένιωσα ποτέ να χάνω τη λογική.
    Μόνο λίγο ιδιορυθμη είμαι,νομίζω.
    Έπαιρνα ψυχοφαρμακα από 13-17. Θυμάμαι μερικές ονομασίες μετά θεώρησαν οι γιατροί ότι είμαι εντάξει και τα σταμάτησα όπως και τις ψυχοθεραπείες. Βέβαια ακόμα δε κατάλαβα πως βρέθηκα εκεί και τι προξενούσε την ιδέα ότι χρειάζομαι κάτι τέτοιο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Θυμάμαι έπαιρνα ladose vespar,seropram,xanax risperdal και κάνα δυο ακόμη. Αλλά δε τα θυμαμαι.Όλα μαζί κοκτέιλ. Εμένα τα αντιψυχωσικα γιατί μου τα δίναν;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Προσπαθώ να κατανοήσω την πάθηση.
    Η ψυχολογία σου τότε ήταν σκατα; Κι αν ναι πόσο σκατα; Δηλαδή πόσο πάτο πρέπει να πιάσει ένα άτομο για αρχίσει να ξεφεύγει το μυαλό του;
    Έχω περάσει θλιβερές περιόδους στη ζωή μου και με πολύ άγχος. Και ολομόναχη σε ξένες πόλεις χωρίς κανέναν,αλλά δε ένιωσα ποτέ να χάνω τη λογική.
    Μόνο λίγο ιδιορυθμη είμαι,νομίζω.
    Έπαιρνα ψυχοφαρμακα από 13-17. Θυμάμαι μερικές ονομασίες μετά θεώρησαν οι γιατροί ότι είμαι εντάξει και τα σταμάτησα όπως και τις ψυχοθεραπείες. Βέβαια ακόμα δε κατάλαβα πως βρέθηκα εκεί και τι προξενούσε την ιδέα ότι χρειάζομαι κάτι τέτοιο.
    από την μέρα που πέθανε ο πατέρας μου ανέβασα πίεση είχα πάει στα έκτακτα Γιατί δεν ένιωθα καλά και είχα ανεβασμένη πίεση δεν μου κάναν τίποτα . εκεί με βοήθησαν τα αγχολυτικά μετά το σταμάτησα και με έπιασε μετά από ένα χρόνο είχα κλειστή μες στο σπίτι διάβαζα βλακείες και άρχιζε και ξεφεύγε το πράγμα . να σου πω την αλήθεια έχω περάσει 17 μου άσχημα και πολύ πιο στρεσογόνα κατάσταση τώρα που στράβωσε το πράγμα στα 28 μου δεν ξέρω.εγω περνω ενα γενόσημο του zimprexa

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Καλά και εγώ ότι ήμουνα μέσα στην κλινική μου δίνανε ένα σωρό χάπια δεν ρωτούσα καν τι ήτανε

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Άρα εκείνη τη περίοδο δε εργαζοσουν, ούτε είχες κοινωνική ζωή.
    Την περισσότερη ώρα της ημέρας ποια σκέψη τριγύριζε στο κεφάλι σου;
    Κι αν επιτρέπεται τι διάβαζες;
    Συγνώμη άμα σε μουρλανα στις ερωτήσεις. Σε ευχαριστώ πάντως. Είσαι πολύ πρόθυμος να μου απαντάς.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Άρα εκείνη τη περίοδο δε εργαζοσουν, ούτε είχες κοινωνική ζωή.
    Την περισσότερη ώρα της ημέρας ποια σκέψη τριγύριζε στο κεφάλι σου;
    Κι αν επιτρέπεται τι διάβαζες;
    Συγνώμη άμα σε μουρλανα στις ερωτήσεις. Σε ευχαριστώ πάντως. Είσαι πολύ πρόθυμος να μου απαντάς.
    δεν είναι ότι είμαι πρόθυμος Απλά σε έχω βρει και τα βγάζω από μέσα μου για να μην πληρώνω ψυχολόγους ;). η κοινωνική μου ζωή εδώ και χρόνια είναι δουλειά και δύο φορές το μήνα καφέ με κάνα φίλο. απλά έτυχε να μην Δουλεύω αυτή την περίοδο γιατι Έψαχνα για πρακτική και άγχος και μου κόψαν το καφέ λογω καραντινας.μπούρδες αρχαία Διάβαζα μυθολογία Διάβαζα επιστημονικά άρθρα διάβαζα στο τέλος μου τα έκανε αχταρμά μου τα συνδέσε όλα μαζί και Μου έφτιαξες στο μυαλό μία μυθιστορηματική ιστορία

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Χαίρομαι τότε που ίσως σε βοηθάω κατά κάποιον τροπο. Πώς ήταν στην κλινική; Σε βοήθησαν πραγματικά;
    Έχεις φίλους τώρα;
    Σαρεσουν οι άνθρωποι;
    Με τι ασχολησε;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    στην κλινική δεν τους πολύ μιλούσα με το τσιγκέλι μου τα βγάζανε αλλά από ότι κατάλαβα μόλις είπε η μάνα μου ότι με παρακολουθούσαν στο γιατρό τοκατάλαβε τι είχα. κλινική προσπαθεί να τη δω σαν εμπειρία όσο την πάλευα. τα χάπια με βοήθησαν . φίλους έχω δύο τρία άτομα από όταν πήγαινα σχολείο αλλά όσο μεγαλώνουμε αραιώνουμε επαφές. έχω τελειώσει ηλεκτρολόγος έχω τελειώσει κομμωτική και στον ελεύθερό μου χρόνο προγραμματίζω βλακείες στον υπολογιστή πλέον έχω ξενερώσει με τα περισσότερα τα βλέπω κάπως διαφορετικά τα πράγματα πλέον. Εσύ τι κάνεις στη ζωή σου;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Τελείωσα Φιλοσοφία, μετά τελείωσα Λογοθεραπεία. Εργάζομαι. Δεν έχω φίλους. Κατόπιν δικής μου επιλογής. Ούτε επαφή με την οικογένειά. Είναι μακριά άλλωστε. Τον χρόνο μου τον περνάω σπίτι. Συνήθως κάθομαι και σκέφτομαι. Όταν δε σκέφτομαι περπατάω. Όταν δεν περπατάω διαβάζω. Και όταν δεν κάνω τίποτα από όλα αυτά, κοιμάμαι. Πιο πολύ μαρεσει να κοιμάμαι.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Οξύ ψυχωσικό επεισοδιο
    By slayer in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 09-11-2020, 10:54
  2. μειζων επεισοδιο
    By gegaduli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 11-11-2019, 23:29
  3. Καταθληπτικο επεισοδιο
    By Michalis333 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-05-2019, 21:41
  4. μειζων επεισοδιο
    By st100 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 26-05-2018, 15:14
  5. ψυχωσικο επεισοδιο
    By killing_joke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 09:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •