Πως ηταν το 1ο σας επεισοδιο; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 56
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Τελείωσα Φιλοσοφία, μετά τελείωσα Λογοθεραπεία. Εργάζομαι. Δεν έχω φίλους. Κατόπιν δικής μου επιλογής. Ούτε επαφή με την οικογένειά. Είναι μακριά άλλωστε. Τον χρόνο μου τον περνάω σπίτι. Συνήθως κάθομαι και σκέφτομαι. Όταν δε σκέφτομαι περπατάω. Όταν δεν περπατάω διαβάζω. Και όταν δεν κάνω τίποτα από όλα αυτά, κοιμάμαι. Πιο πολύ μαρεσει να κοιμάμαι.
    ποιο είναι το πρόβλημά σου με τους φίλους και τους έκανες πέρα? Και και όταν σκέφτεσαι τι σκέφτεσαι? Η ζωή θέλει πράξεις και όχι σκέψεις να το ξέρεις

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Quote Originally Posted by tony View Post
    ποιο είναι το πρόβλημά σου με τους φίλους και τους έκανες πέρα? Και και όταν σκέφτεσαι τι σκέφτεσαι? Η ζωή θέλει πράξεις και όχι σκέψεις να το ξέρεις
    Είμαι μοναχικός άνθρωπος από την φύση μου και νιώθω πολύ όμορφα ολομόναχη. Δυστηχως η δουλειά μου απαιτεί συναναστροφή. Με την καραντίνα ήταν η καλύτερη μου. Δούλευα πίσω από την οθόνη.
    Μου είναι δύσκολο να έχω φίλους. Έχουν τόσες υποχρεώσεις και κέρδος κανένα.
    Σπίτι όταν κάθομαι σκέφτομαι περισσότερο το παρελθόν. Το μέλλον ελάχιστα και το παρόν δυστηχως καθόλου.
    Αυτό πρέπει να διορθωθεί.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Είμαι μοναχικός άνθρωπος από την φύση μου και νιώθω πολύ όμορφα ολομόναχη. Δυστηχως η δουλειά μου απαιτεί συναναστροφή. Με την καραντίνα ήταν η καλύτερη μου. Δούλευα πίσω από την οθόνη.
    Μου είναι δύσκολο να έχω φίλους. Έχουν τόσες υποχρεώσεις και κέρδος κανένα.
    Σπίτι όταν κάθομαι σκέφτομαι περισσότερο το παρελθόν. Το μέλλον ελάχιστα και το παρόν δυστηχως καθόλου.
    Αυτό πρέπει να διορθωθεί.
    τι υποχρέωση έχουν οι φίλοι δεν μπορώ να καταλάβω? Άκου και με τη δουλειά σου αν δεν προσπαθήσεις να κοινωνικοποιηθείς θα είσαι μία ζωή σε μία δουλειά η οποία δεν σου αρέσει απλά δες αλλιώς το πράγμα για να άλλαξα εγώ σύμπαν μπορείς να αλλάξεις και εσύ Όλα μία ιδέα είναι κοίτα να μην αλλάξει σύμπαν προς το κακό πάντως

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Μια υποχρέωση είναι ας πούμε όταν έχει τη γιορτή του οφείλεις να πας να φας στη μάπα ένα κάρο άλλους γιατί απλά είναι φίλος σου.
    Όταν έχει πρόβλημα ο φίλος σου οφείλεις να τον ακούσεις,όσο ανόητο κι αν σου φαίνεται το πρόβλημα του γιατί ;λλιως θα είσαι παρτακιας. Και πολλά πολλά ακόμη.
    Η δουλειά μου είναι πολύ ωραία και την αγαπώ. Ειδικά να κάθομαι με τα παιδιά. Είναι άδολα τα περισσότερα. Αυτό που δεν μαρεσει είναι το πήγαινε έλα στα σπίτια τους και το μπλα μπλα με τους γονείς τους. Κι αυτό είναι κάθε μέρα. Τόσοι άνθρωποι θεέ μου,να τους διαχειριστείς να μιλήσεις σωστά να πουλήσεις τον εαυτό σου κατάλληλα. Αλλά είναι μέρος της δουλειάς και πρέπει να το κάνω.
    Με τη καραντίνα το πράγμα ήταν σπέσιαλ.
    Μιλούσα μόνο με τα παιδιά. Καμιά φορά έκλεινα και τη κάμερα και κάπνιζα ενώ δίδασκα. Τελείωνε το μάθημα έκλεινα την οθόνη πάμε στο άλλο. Και απλά πήγαινα και πληρωνομουν.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    και να σκέφτεσαι το παρόν ούτε το μέλλον ούτε το παρελθόν . το ένα σε αγχώνει και το άλλο αρχίζει και λησμονείς πράγματα. να κοιτάς τι θα κάνεις κάθε μέρα και να κάνεις κάτι διαφορετικό αλλιώς θα καταλήγεις στη μέρα της μαρμότας

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Αυτό φίλε μου Τόνι είναι πολύ σωστό που λες.
    Πρέπει να είμαι στο παρόν. Το νιώθω όμως τόσο ρευστό. Αναρωτιέμαι πότε υφίσταται. Πριν προλάβω να το αναλογιστω έχει γίνει παρελθον.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    κάπως Το βλέπεις λάθος το πράγμα αλλά δεν μπορώ να σε καταλάβω . Ρε συ έχω και εγώ φίλους μπούφους Θα καθίσεις Θα το ακούσεις Θα του πεις πέντε βλακείες θα σου πούνε 10 αυτοι Τι να κάνουμε Αυτή μου τύχανε από τη στιγμή πού βλέπεις ότι σκίζονται για σένα σε μία δύσκολη στιγμή δεν μπορείς να τους κάνεις πέρα

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    έχει γίνει παρελθόν το παρόν σου γιατι δεν έχεις κάνει κάτι διαφορετικό μέσα στη μέρα

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Ναι αλλά γιατί να σπαταλήσω τον πολύτιμο χρόνο μου σε φίλους μπούφους;
    Από τη στιγμή κιόλας που δε ζητάω πότε να με βοηθήσει κάποιος σε κάτι.
    Έχω βαρεθεί να σκέφτομαι όλα αυτά τα χρόνια πως είμαι πλήρως ακοινωνητη και αυτό είναι κακο.
    Να συναναστρέφομαι για λίγο ή και πολύ διάστημα με φίλους και απλά να αδημωνώ για τη στιγμή που θα τους διώξω.
    Και όταν μένω πλήρως μόνη να ανθίζω.
    Πριν ένα χρόνο είχα παρέες. Καμιά δεν ήθελα ,ούτε εκτιμούσα. Όταν μου τηλεφωνούσαν για να βγούμε φρικαρα. Οπότε κατέβαζα ποτά. Γινομουν στα ίσια μου και πήγαινα γεμάτη ευθυμία.
    Τους έδιωξα έναν έναν με ψυχρό και άσχημο τρόπο γιατί δεν άντεχα άλλο. Τώρα κλείνω περίπου ένα χρόνο εντελώς μόνη. Μόνο η δουλειά μου.
    Και έχω περάσει ρε φίλε από τους πιο ωραίους χρόνους της ζωής μου.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Ούτε και εγώ ζητάω κάτι Απλά ξέρω ότι είναι εκεί άμα ποτέ χρειαστώ κάτι που δεν νομίζω .λένε μόνος ούτε στον παράδεισο. άμα θες να είσαι μόνη σου Ok αλλά από την άλλη γυρίζεις και λες σκέφτομαι ότι είμαι ακοινώνητη Το θέμα είναι πως νιώθεις καλά εσύ και Όχι τι θες να φαίνεται στους άλλους Άμα με πιάνεις τι λέω.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Η οικογένειά μου πάντα κατέκρινε την ακοινωνητη τάση μου. Ακόμα και τώρα. Όποτε αποφεύγω τα πολλά τηλεφωνήματα. Δες το σαν τη τελευταία απόπειρα να αλλάξω και να θεωρήσω ωφελιμη τη κοινωνική συναναστροφή με άλλους.
    Νταξ απέτυχα παταγωδώς και αυτοκαταστραφηκα σε ένα μεγάλο βαθμό εξαιτίας της πίεσης που άκουσα στον εαυτό μου.
    Να πετάξω αυτό που είμαι και να γίνω μια άλλη. Να φαίνομαι πιο νορμάλ. Να γελάω με ηλίθια αστεία, να φαίνομαι χαρούμενη επειδή είμαι με "φίλους" και κτλ.
    Μόνος ,λοιπόν ούτε στον παράδεισο.
    Εγώ θα έλεγα καλύτερα μόνος,πάρα με μια κακή συντροφιά.
    Ίσως όλο αυτό που έχω να φθαρεί με τα χρόνια.
    Στα γηρατειά ίσως να το μετανιώσω.
    Τώρα είμαι νέα και νιώθω ασφαλής.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Παιδια να ρωτησω και εγω καποια πραγματα , αν και εφοσον γνωριζετε μου απαντατε . Εγω εχω βιωσει ας πουμε καποια ειδους ψυχωσικα επεισοδια ??? δηλαδη , γενικοτερα εχω νοιωσει να ακουω διαφορα στο μυαλο μου ομως γνωριζα καλα οτι δεν ειναι φωνες , αυτο το ειχα συνειδητοποιησει , αλλα εγω η ιδια που εκρουα τον κοδονα του κινδυνου . Λ.Χ να μην πιω τον καφε που θα αφησω για λιγη ωρα διοτι θα εχει ριξει καποιος κατι μεσα (βεβαια αυτα τα εχω ξεπερασει πολλα χρονια τωρα , ομως τοτε βιωνα ολη την κατασταση αυτη υπερβολικα ψυχοφθορα αφου ανελυα ξανα και ξανα και ξανα ενα ενα τα βηματα ωστε να αποδειξω στον εαυτο μου πως δεν μπορει να εχει ριξει κανεις τιποτα μεσα ενω κατι μου ελεγε να μην το καταναλωσω , γνωριζα ομως οτι δεν ειναι φωνη . Ενοιωθα ομως οτι ολοι θελουν να μου κανουν κακο με αυτον τον τροπο . Ενα αλλο πολυ επιπονο συμπτωμα που ειχα ταυτοχρονα , ηταν οταν πιστευα οτι μου εχουν ριξει λευκη σκονη πανω στα ρουχα μου και εφτανα σε σημειο να τα πλενω συνεχεια ωστε να μην μολυνθω απο αυτην . Επλενα τα παντα . Πετουσα τα τσιγαρα μου διοτι ηταν μολυμενα. Ειχα περασει πολυ δυνατο ζορι τοτε . Μια περιοδο που υπεφερα εκτος των αλλων και απο αγοραφοβια και ειχα εντονες κρισεις πανικου λογω ολων αυτων . Βεβαια εχουν περασει 17 χρονια απο τοτε και ολα αυτα σταδιακα δουλευοντας τα εχουν φυγει . Δεν πιστευω πλεον οτι θα μου κανει κακο καποιος , ουτε οτι ολοι εχουν σκοπο να με δηλητηριασουν ) , ομως πλεον μπορω να πω μερικες φορες νοιωθω σαν να με παρακαλουθουν διαφορα προσωπα , δηλαδη κατι σαν αορατα ματια τα οποια μερικες φορες δεν φευγουν λεπτο απο πανω μου περιμενοντας να κρινουν τις επιλογες μου . Βεβαια και παλι γνωριζω πολυ καλα πως ειναι ψευτικο σκηνικο ολο αυτο , συνειδητα και με καθε ειλικρινια . Δεν ξερω αμα μπορουν να ενταχθουν μεσα σε καποια πλαισια ψυχοσικων επεισοδιων ολα αυτα παντως θυμαμαι ειχα τραβηξει παρα πολυ μεγαλο ζορι τοτε , σε σημειο οταν προσπαθουσα να κανω τις λογικες σκεψεις πως ειναι αδυνατον να με διωκουν τοσα ατομα να με δηλητηριασουν βαζοντας ξανα και ξανα τα πραγματα στη σειρα ωστε να αποδειξω στο λογικο μου κομματι πως δεν συμβαινει κατι κακο , ενοιωθα να ποναει πραγματικα ο εγκεφαλος μου την υπερπροσπαθεια .

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Παιδια να ρωτησω και εγω καποια πραγματα , αν και εφοσον γνωριζετε μου απαντατε . Εγω εχω βιωσει ας πουμε καποια ειδους ψυχωσικα επεισοδια ??? δηλαδη , γενικοτερα εχω νοιωσει να ακουω διαφορα στο μυαλο μου ομως γνωριζα καλα οτι δεν ειναι φωνες , αυτο το ειχα συνειδητοποιησει , αλλα εγω η ιδια που εκρουα τον κοδονα του κινδυνου . Λ.Χ να μην πιω τον καφε που θα αφησω για λιγη ωρα διοτι θα εχει ριξει καποιος κατι μεσα (βεβαια αυτα τα εχω ξεπερασει πολλα χρονια τωρα , ομως τοτε βιωνα ολη την κατασταση αυτη υπερβολικα ψυχοφθορα αφου ανελυα ξανα και ξανα και ξανα ενα ενα τα βηματα ωστε να αποδειξω στον εαυτο μου πως δεν μπορει να εχει ριξει κανεις τιποτα μεσα ενω κατι μου ελεγε να μην το καταναλωσω , γνωριζα ομως οτι δεν ειναι φωνη . Ενοιωθα ομως οτι ολοι θελουν να μου κανουν κακο με αυτον τον τροπο . Ενα αλλο πολυ επιπονο συμπτωμα που ειχα ταυτοχρονα , ηταν οταν πιστευα οτι μου εχουν ριξει λευκη σκονη πανω στα ρουχα μου και εφτανα σε σημειο να τα πλενω συνεχεια ωστε να μην μολυνθω απο αυτην . Επλενα τα παντα . Πετουσα τα τσιγαρα μου διοτι ηταν μολυμενα. Ειχα περασει πολυ δυνατο ζορι τοτε . Μια περιοδο που υπεφερα εκτος των αλλων και απο αγοραφοβια και ειχα εντονες κρισεις πανικου λογω ολων αυτων . Βεβαια εχουν περασει 17 χρονια απο τοτε και ολα αυτα σταδιακα δουλευοντας τα εχουν φυγει . Δεν πιστευω πλεον οτι θα μου κανει κακο καποιος , ουτε οτι ολοι εχουν σκοπο να με δηλητηριασουν ) , ομως πλεον μπορω να πω μερικες φορες νοιωθω σαν να με παρακαλουθουν διαφορα προσωπα , δηλαδη κατι σαν αορατα ματια τα οποια μερικες φορες δεν φευγουν λεπτο απο πανω μου περιμενοντας να κρινουν τις επιλογες μου . Βεβαια και παλι γνωριζω πολυ καλα πως ειναι ψευτικο σκηνικο ολο αυτο , συνειδητα και με καθε ειλικρινια . Δεν ξερω αμα μπορουν να ενταχθουν μεσα σε καποια πλαισια ψυχοσικων επεισοδιων ολα αυτα παντως θυμαμαι ειχα τραβηξει παρα πολυ μεγαλο ζορι τοτε , σε σημειο οταν προσπαθουσα να κανω τις λογικες σκεψεις πως ειναι αδυνατον να με διωκουν τοσα ατομα να με δηλητηριασουν βαζοντας ξανα και ξανα τα πραγματα στη σειρα ωστε να αποδειξω στο λογικο μου κομματι πως δεν συμβαινει κατι κακο , ενοιωθα να ποναει πραγματικα ο εγκεφαλος μου την υπερπροσπαθεια .
    Δεν ξέρω να σου πω Άμα ανήκει σε ψυχωσικό επεισόδιο δεν είμαι ψυχίατρος Από ότι έχω καταλάβει ο καθένας το βιώνει διαφορετικά αλλά έχουνε κοινά κάποια πράγματα Διάβασε αυτό το pdf https://drive.google.com/file/d/0BxL...Ka8KHY6V23QACA μπορεί να σε βοηθήσει να καταλάβεις την ασθένεια
    Last edited by tony; 10-09-2021 at 16:54.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    175
    Quote Originally Posted by ioudinthi View Post
    Η οικογένειά μου πάντα κατέκρινε την ακοινωνητη τάση μου. Ακόμα και τώρα. Όποτε αποφεύγω τα πολλά τηλεφωνήματα. Δες το σαν τη τελευταία απόπειρα να αλλάξω και να θεωρήσω ωφελιμη τη κοινωνική συναναστροφή με άλλους.
    Νταξ απέτυχα παταγωδώς και αυτοκαταστραφηκα σε ένα μεγάλο βαθμό εξαιτίας της πίεσης που άκουσα στον εαυτό μου.
    Να πετάξω αυτό που είμαι και να γίνω μια άλλη. Να φαίνομαι πιο νορμάλ. Να γελάω με ηλίθια αστεία, να φαίνομαι χαρούμενη επειδή είμαι με "φίλους" και κτλ.
    Μόνος ,λοιπόν ούτε στον παράδεισο.
    Εγώ θα έλεγα καλύτερα μόνος,πάρα με μια κακή συντροφιά.
    Ίσως όλο αυτό που έχω να φθαρεί με τα χρόνια.
    Στα γηρατειά ίσως να το μετανιώσω.
    Τώρα είμαι νέα και νιώθω ασφαλής.
    Το θέμα είναι πως νιώθεις εσύ καλά και ότι λέμε όλοι οι υπόλοιποιόλοι είναι μπούρδες. αλλά Σκέψου ότι μπορεί να μην έχεις βρει και τους κατάλληλους φίλους .και να σου μιλήσω φιλοσοφικά Αφού έχει τελειώσει φιλοσοφική με ένα απόφθεγμα του Νίτσε

    Το να ανέχεσαι όλους τους ανθρώπους,

    το να κρατάς την καρδιά σου ανοιχτή για όλους,

    είναι φιλελεύθερο...

    αλλά απλώς φιλελεύθερο.

    Οι καρδιές που είναι ικανές για ευγενή φιλοξενία

    αναγνωρίζονται από τα πολλά κλειστά παράθυρα και παντζούρια.

    Αφήνουν άδεια τα καλύτερα δωμάτιά τους

    γιατί περιμένουν καλεσμένους με τους οποίους δεν τίθεται θέμα ανοχής

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    148
    Ε τότε φίλτατε Τονι η καρδιά μου δεν διακατεχεται από καμίαν ευγενή φιλοξενεία.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Οξύ ψυχωσικό επεισοδιο
    By slayer in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 09-11-2020, 10:54
  2. μειζων επεισοδιο
    By gegaduli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 11-11-2019, 23:29
  3. Καταθληπτικο επεισοδιο
    By Michalis333 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-05-2019, 21:41
  4. μειζων επεισοδιο
    By st100 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 26-05-2018, 15:14
  5. ψυχωσικο επεισοδιο
    By killing_joke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 09:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •