Ολανζαπίνη 15mg και Σερτραλίνη 100mg
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32

    Ολανζαπίνη 15mg και Σερτραλίνη 100mg

    Καλησπέρα σας! Λαμβάνω Ολανζαπίνη 15mg και Σερτραλίνη 100mg. Η διαταραχή μου είναι ψύχωση με καταθλιπτικά συμπτώματα. Ήθελα να ρωτήσω αν αυτή η αγωγή θεωρείται "δυνατή" με την έννοια αν έχω ας πούμε σοβαρό θέμα. Η γιατρός μου απέφυγε να μου απαντήση και το μόνο που μου τόνισε ήταν να μου πει "ειναι αποτελεσματική". Επίσης, όταν κάποιος έχει ψύχωση με καταθλιπτικά συμπτώματα σημαίνει πως είναι ψυχωτική κατάθλιψη;

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    Εγω πριν 9 χρονια ξεκινησα με ολανζαπινη 30μγ. τον τελευταιο χρονο το εχουμε φτασει στα 10μγ.
    πραγματη ειναι αποτελεσματικο φαρμακο αλλα εχει πολλες παρενεργειες... ειχα φτασει 123 κιλα. τωρα ειμαι καπου στα 96.
    και εσυ θα παρεις βαρος θες δεν θες... και τιποτα να μην τρως θα παρεις βαρος....
    εγω παλευω με την γυμναστικη να σωσω λιγο την κατασταση...
    δεν ξερω για ποσο ακομα θα το παιρνω το φαρμακο....

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εγω πριν 9 χρονια ξεκινησα με ολανζαπινη 30μγ. τον τελευταιο χρονο το εχουμε φτασει στα 10μγ.
    πραγματη ειναι αποτελεσματικο φαρμακο αλλα εχει πολλες παρενεργειες... ειχα φτασει 123 κιλα. τωρα ειμαι καπου στα 96.
    και εσυ θα παρεις βαρος θες δεν θες... και τιποτα να μην τρως θα παρεις βαρος....
    εγω παλευω με την γυμναστικη να σωσω λιγο την κατασταση...
    δεν ξερω για ποσο ακομα θα το παιρνω το φαρμακο....
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ λαμβάνω 2 χρόνια ολανζαπίνη και μετά προσετέθη το minitran , δε βοήθησε και τώρα παίρνω zoloft

    Κανένας άλλος να μου απαντήσει στο αρχικό ερώτημα; :) :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by jack ponti View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ λαμβάνω 2 χρόνια ολανζαπίνη και μετά προσετέθη το minitran , δε βοήθησε και τώρα παίρνω zoloft

    Κανένας άλλος να μου απαντήσει στο αρχικό ερώτημα; :) :)
    Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι η ψυχωσικη κατάθλιψη. Απο τα λίγα που ξέρω είναι ότι υπάρχει κατάθλιψη εξαιτίας της ψύχωσης και όχι ανεξάρτητα απο αυτή. Δεν ξέρω αν η κατάθλιψη μπορεί να γίνει αιτία για ψύχωση. Δεν ξέρω τέτοια περίπτωση. Υπάρχουν περιπτώσεις που ο ασθενής πριν τη ψύχωση ήταν υπερδραστήριος και υπερλειτουργικός και με τη ψύχωση βυθίστηκε σε τέλμα. Αυτό επιφέρει κατάθλιψη. Επίσης όταν στη ψύχωση υπάρχει μια έκρηξη ενέργειας, το άτομο αισθάνεται μοναδικό και μυημένο σε ένα μαγικό κόσμο, τότε όταν στη πορεία κυριαρχούν τα αρνητικά συμπτώματα, το άτομο από τα ουράνια πέφτει στον Άδη. Λογικό επακόλουθο η κατάθλιψη λοιπόν.

Similar Threads

  1. Seroquel 100mg
    By pain in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 09-05-2021, 23:49
  2. Παρακαλώ βοήθηστε με.esposa των 15mg
    By nikoletasid44 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 09-03-2021, 23:40
  3. SERTRAL 100mg(ZOLOFT)
    By giannisdriver in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-12-2020, 09:19
  4. Zoloft απο 50 σε 100mg
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 23-05-2019, 08:55
  5. Ρισπεριδονη-Σερτραλινη
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 28-12-2007, 10:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •