Εκανα καμπυλη γλυκοζης, μπορει καποιος να μου πει την γνωμη του?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Εκανα καμπυλη γλυκοζης, μπορει καποιος να μου πει την γνωμη του?

    Η καμπυλη γλυκοζης γινετε για να διαπιστωθει εαν εχω διαβητη.
    Παιρνω ενα αντιψυχωσικο που λεει στης παρενεργειες για διαβητη τυπου 2.
    Γιατροι δεν ειστε απλα ειναι εντυπωσιακο εως και περιεργο το αποτελεσμα της εξετασης.
    Ο ψυχιατρος πηρε τηλεφωνο ενα φιλο του ενδοκρινολογο και τον διαβεβαιωσε οτι δεν ειναι κατι.
    Ο παθολογος μου μου ειπε που ειναι και διαβητολογος οτι ισως υπαρχει κατι παθολογικο αλλα ας το εξετασουμε λιγο αργοτερα.

    Σας παραθετω ολα τα αποτελεσματα για θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας!
    Επισης να πω οτι γυμναζομαι εδω και περιπου 9 μηνες εντατικα και τρεφομαι σωστα. ειμαι περιπου 96 κιλα.
    Η γλυκοζυλιωμενη βγηκε στα 5,3.

    εδω ειναι η εξεταση! καθε συμβουλη σας και βοηθεια ευπροσδεκτη!

    https://ibb.co/6BnXX2X

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κι εγώ θα την κάνω σε λίγες μέρες.
    Ο γιατρός τι σου είπε για τα αποτελέσματα; Κάνεις υπογλυκαιμιες.

    Αυξάνεται η ινσουλίνη σου;

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Μαλλον κανω υπογλυκαιμιες...
    Τι σημαινει να αυξανετε η ινσουλινη? δηλαδη αυτο που εχει υπογλυκαιμιες αυξανετε η ινσουλινη?

    Γενικα πως την ειδες την εξεταση? καλη η κακη? η μικροβιολογος μου ειπε ολα καλα...
    Απλα επειδη περιμενω να ειμαι προδιαβητικος λογο του αντιψυχωσικου βγηκε το αντιθετο αποτελεσμα....

    Πινω πολυ καφε...καπου ειχα διαβασει οτι προστατευει απο τον διαβητη. επισης γυμναζομαι και εχουν αλλαξει οι ορμονες μου και το πως λειτουργει το σωμα μου... το νιωθω. περα απο της εξετασεις...

    Καμια συμβουλη?!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Μαλλον κανω υπογλυκαιμιες...
    Τι σημαινει να αυξανετε η ινσουλινη? δηλαδη αυτο που εχει υπογλυκαιμιες αυξανετε η ινσουλινη?

    Γενικα πως την ειδες την εξεταση? καλη η κακη? η μικροβιολογος μου ειπε ολα καλα...
    Απλα επειδη περιμενω να ειμαι προδιαβητικος λογο του αντιψυχωσικου βγηκε το αντιθετο αποτελεσμα....

    Πινω πολυ καφε...καπου ειχα διαβασει οτι προστατευει απο τον διαβητη. επισης γυμναζομαι και εχουν αλλαξει οι ορμονες μου και το πως λειτουργει το σωμα μου... το νιωθω. περα απο της εξετασεις...

    Καμια συμβουλη?!
    Ο προδιαβητης κάνει και υπογλυκαιμιες. Αλλα η γλυκοζυλιωμενη σου ειναι καλή. 50 είναι σοβαρή υπογλυκαιμια, πρέπει να το δεις με ενδοκρινολογο. Συνήθως αυτό συμβαίνει γιατί αυξάνεται η ινσουλίνη , στην καμπυλη μετρανε και ινσουλίνη, δεν στη μετρησαν ;

    Σε κάθε περίπτωση μιλα με το γιατρό σου, εγώ δεν είμαι ειδικός, ό,τι ξέρω από μένα και μου έχουν πει οι γιατροί σου λέω. Εμένα ο ενδοκρινολογος μου είπε ότι για τη μεταγευματικη υπογλυκαιμία που κάνω κι εγώ, θα μου δώσει πιθανόν το γλουκοφας, για καλύτερη διαχείριση της ινσουλίνης ώστε να μην πέφτει το ζαχαρο . Πρέπει κι εγώ να πάω να την κάνω άμεσα, έχω το παραπεμπτικό απλα δεν βρίσκω χρόνο.

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Ο προδιαβητης κάνει και υπογλυκαιμιες. Αλλα η γλυκοζυλιωμενη σου ειναι καλή. 50 είναι σοβαρή υπογλυκαιμια, πρέπει να το δεις με ενδοκρινολογο. Συνήθως αυτό συμβαίνει γιατί αυξάνεται η ινσουλίνη , στην καμπυλη μετρανε και ινσουλίνη, δεν στη μετρησαν ;

    Σε κάθε περίπτωση μιλα με το γιατρό σου, εγώ δεν είμαι ειδικός, ό,τι ξέρω από μένα και μου έχουν πει οι γιατροί σου λέω. Εμένα ο ενδοκρινολογος μου είπε ότι για τη μεταγευματικη υπογλυκαιμία που κάνω κι εγώ, θα μου δώσει πιθανόν το γλουκοφας, για καλύτερη διαχείριση της ινσουλίνης ώστε να μην πέφτει το ζαχαρο . Πρέπει κι εγώ να πάω να την κάνω άμεσα, έχω το παραπεμπτικό απλα δεν βρίσκω χρόνο.
    Αυτο το χαρτι πηρα... ο παθολογος που τον πηρα τωρα τηλεφωνο μου ειπε να συνεχισω την γυμναστικη..... δεν ξερω τι να σου πω. και στο εξεταστικο κεντρο δεν μου ειπαν τιποτα..μου ειπαν ολα καλα...

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Κατι δεν παει καλα με τις ορμονες μου...δεν ξερω απο την γυμναστικη νιωθω εξαντλημενος.. και κιλο δεν χανω...ειναι απο το αντιψυχωσικο μαλλον... η απο τον προδιαβητη-διαβητη?

    Παντως για να ειχα διαβητη η προδιαβητη δεν θα φαινοταν με αυτην την εξεταση?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Κατι δεν παει καλα με τις ορμονες μου...δεν ξερω απο την γυμναστικη νιωθω εξαντλημενος.. και κιλο δεν χανω...ειναι απο το αντιψυχωσικο μαλλον... η απο τον προδιαβητη-διαβητη?

    Παντως για να ειχα διαβητη η προδιαβητη δεν θα φαινοταν με αυτην την εξεταση?
    To μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίασητων όρων χρήσης.

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Σε ευχαριστω πολυ! Το παχος το εχω στην κοιλια...
    Μαλλον οσο θα παιρνω το φαρμακο ειμαι καταδικασμενος σε αυτα τα κιλα...!
    Καλη ιδεα για βεγκαν διατροφη! ευχαριστω

Similar Threads

  1. αν μπορει καποιος να μου πει την γνωμη του
    By tzo1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 16-05-2019, 21:42
  2. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι απο όλα έχω?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 23-11-2018, 15:33
  3. Μπορει καποιος να με βοηθησει?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 102
    Last Post: 23-10-2018, 22:37
  4. εαν υπαρχει καποιος ειδικος που μπορει να το διαβασει και να με βοηθησει με μια γνωμη
    By Zinovaki in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 28-05-2017, 01:30
  5. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ;;;;;;;;;;
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 08-04-2011, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •