Δεν μπορώ να γλυτώσω..βοήθεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Σε καταλαβαίνω κατά μία έννοια, γιατί έχω κι εγώ ιδεοληψίες που συνδέονται με άλλα πρόσωπα. Για παράδειγμα αν σκεφτώ ή δω ή επικοινωνήσει ένα άτομο μαζί μου, σκέφτομαι πως για κάποιον λόγο έγινε αυτό, ότι ήταν γραφτό ή πως είναι να πάθουν κάτι και εγώ πήρα το προμήνυμα.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Σε καταλαβαίνω κατά μία έννοια, γιατί έχω κι εγώ ιδεοληψίες που συνδέονται με άλλα πρόσωπα. Για παράδειγμα αν σκεφτώ ή δω ή επικοινωνήσει ένα άτομο μαζί μου, σκέφτομαι πως για κάποιον λόγο έγινε αυτό, ότι ήταν γραφτό ή πως είναι να πάθουν κάτι και εγώ πήρα το προμήνυμα.
    Το δικό σου έχει και λογική βάση θέλω να πω ότι για κάποιο λόγο επικοινωνεί κάποιος ή μπορεί να συμβεί κάτι και να πάρει τηλ κτλ. Εγώ θυμάμαι και τη μέρα π ξεκίνησε ολο αυτό. 15 Ιουνίου του 04.. εκεί που καθόμουν στο δωμάτιο μ έρχεται στο μυαλό η φράση "blewn kisses". Για 15 μέρες κλειστικα μέσα μέχρι να βρω που την είχα διαβάσει τη ρημαδοφραση αυτη ( που ήταν τελικά από ένα μυθιστόρημα στα αγγλικά που διαβασαμε στο σχολείο το Φεβρουάριο).μετά απ αυτό μπήκε το μυαλο σε ένα ατελείωτο loop

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Δεν έχει τόσο λογική βάση, γιατί κυρίως σκέφτομαι ότι είναι να πεθάνουν. Δηλαδή μπορεί να μου έρθει η σκέψη του πατέρα μου και να πω πως αυτό είναι προαίσθημα και ότι θα του συμβεί μεγάλη συμφορά και θα πεθάνει.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    "Νοιωθω σαν πήδηξα από την καυτή έρημο σε παγωμένα νερά"
    Την απάντηση σου θα την βρεις σε αυτή τη φράση. Νοιωθεις μια τρελή ικανοποίηση όταν το βρίσκεις (ντοπαμίνη) αφού πρώτα έχεις μπει σε μια διαδικασία ταλαιπωρίας.
    Κυνηγάς στην ουσία αυτή την ανακουφιστική αίσθηση της μετάβασης από την καυτή άμμο στα παγωμένα νερά, έχεις εξαρτηθεί από αυτό, το μυαλό σου κυνηγάει την ντοπαμίνη, αλλά για να την βρεις προϋποθέτει να οδηγήσεις τον εαυτό σου στην καυτή άμμο

  5. #20
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by poki View Post
    Υποφέρω σχεδόν απ τα 17 μου. Είμαι 33 πλέον. Η ιδψ μου δεν έχει να κάνει ούτε με καθαριότητα ούτε με θρησκείες κτλ. Εξαιτίας της διαταραχής ούτε μπόρεσα να έχω μια κανονική επαγγελματική καριέρα ούτε σχέση ούτε φιλίες κτλ. Το είδος της ιψδ έχει να κάνει με την μνήμη σε κάθε φάσμα της. Π.χ μπορεί να ακούσω μια λέξη από ένα πρόγραμμα (πχ αναφανδόν) έτσι μια λέξη που δεν χρησιμοποιείται πολύ στη καθημερινότητα και μετά από ένα τέταρτο να την ξεχάσω, μέχρι να την ξαναθυμήθω περνάω κρίσεις πανικού,καπνίζω σχεδόν ένα πακέτο δεν βγαίνω έξω δεν τρώω και αυτά όλα για μια λέξη. Δεν είναι μόνο η λέξεις το θέμα. Μπορεί πχ να περπατάω στο δρόμο και να δω κάποιων που να των έχω συναντήσει κάπου ή έστω ο συγκεκριμένος να μοιάζει με κάποιον άλλον. Μέχρι να βρω που τον είδα ή σε ποιον μοιάζει κυριολεκτικά υπάρχω σαν φυτό και δεν ζω. Μπορει μόλις ξυπνησω να μου έρθει η φάτσα κάποιου αγνώστου στο μυαλό ( που να τον έχω δει μια δυο φορές στη ζωή μου κάπου) και μετά να περνάει όλη η μέρα στο καναπέ ή στο κρεβάτι με ταχυκαρδία τσιγάρα ιδρώτα κτλ μέχρι να βρω που τον ειχα δει και να ησυχάσω. (Αυτό το είχα πάθει πέρσι και μ πείρε σχεδόν 1 μηνα μέχρι να βρω την απάντηση, κάθε μέρα πονοκέφαλος 1 πακέτο τσιγάρο κρίσεις πανικού) Περιττό να σας πω ότι μόλις βρω την απάντηση η αίσθηση είναι σαν να πηδαω σε παγωμένα νερά από καυτή άμμο. Όλα αυτά μπορεί να συμβαίνουν παραπάνω από μια φορά την ημέρα. Δλδ μπορεί να βρίσκω το ένα και μετά από μισή ώρα να μου κολλάει κάτι άλλο στο μυαλό. Όλα τέλος πάντων έχουν να κάνουν με το ότι αν κολλήσει κάτι στο μυαλό πρέπει να βρεθεί..
    Εξαιτίας όλων αυτών που περνάω αποφεύγω να βγαίνω έξω για καφέ να έχω μια κανονική ζωή κτλ γιατί υπάρχει ο φόβος αν με πιάσει αυτό εκείνη τη στιγμή που ειμαι μέσα σε κόσμο τι θα κάνω;;;
    Έχω πάει σε αρκετούς ιατρούς, ψυχοθεραπείες φάρμακα κτλ αλλά δεν περνάει. Δώστε μου μια γνώμη τι κάνω ρε παιδιά πως να το χειριστώ πια ;; Σχεδόν 17 χρόνια πάνε και κυριολεκτικά χαραμίζεται ή ζωή μου.
    Η λύση δεν είναι να μην του δίνεις σημασία. Καμιά φορά διαβάζω τις απαντήσεις που δίνουν οι ψυχολόγοι και λεω Χριστέ μου δεν έχουν ιδέα απο ψυχές και θεραπείες. Η λύση είναι να βρεις τη ρίζα του. Η λύση είναι να βρεις γιατί ο εαυτός σου μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία. Να μην υπάρχει καν αυτή η δυσλειτουργία. Αφού υπάρχει την κουβαλάς και είναι εξουθενωτικό να προσπαθείς να μην της δίνεις σημασία. Αφού σε ορίζει σε καταδυναστευει. Μέχρι να βρω που τον είδα ή σε ποιον μοιάζει κυριολεκτικά υπάρχω σαν φυτό γράφεις....μέχρι να βρεις. Αισθάνεσαι ότι είσαι υποχρεωμένος να βρεις τη λέξη ή τον άνθρωπο?....Αισθάνεσαι ό εαυτός σου ειναι ρυθμισμένος να το κάνει αυτό?....αισθάνεσαι ότι είναι ανεξέλεκτες αυτές οι σκέψεις?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Βοήθεια δεν μπορώ να ζήσω έτσι.
    By I.s in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2018, 12:37
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΩ ΑΛΛΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΗ!
    By bubble26 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 30-11-2013, 00:38
  3. ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ ΆΛΛΟ...ΒΟΉΘΕΙΑ!
    By matina24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 90
    Last Post: 02-09-2011, 22:23
  4. Δεν ξερω πως να γλυτωσω..
    By vasos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 87
    Last Post: 01-01-2011, 12:54
  5. βοηθεια? Δεν μπορω να βρω καταλληλο τιτλο
    By konsav92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 21-03-2010, 16:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •