Πνευμονογαστρικο νευρο και αρρυθμιες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Crete, Heraklion
    Posts
    18
    Γειά χαρά σε όλους.
    Αυτό που αισθάνεστε, οι έκτακτες δηλαδή, είναι ένας έντονος οισοφαγικος σπασμος. Ο οισοφαγος, είναι ένας μυώδης σωλήνας ο οποίος έχει την ικανότητα να κάνει συστολή και διαστολή,και να αλλάζει την διάμετρο του αυλου του, υπό συνθήκες (κατάποση τροφής πχ).
    Ο οισοφαγος λοιπόν, του οποίου το ένα άκρο, συνδέεται με τον στομάχο, και το άλλο άκρο καταλήγει ως στοματική κοιλότητα (σας τα λέω λίγο χονδρικά), διασχίζει στην πορεία του τον αριστερό κόλπο της καρδιάς,οπισθίως αυτού. Συνεπώς, αν για κάποιον λόγο, όπως έντονο άγχος, αέρας, τροφή, πίεση κοιλιακού τοιχώματος, γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση κ. α, ο οισοφάγος συσπαστει, η ωση του θα δώσει εκτακτες στην καρδιά, και έτσι συμβαίνει αυτό που αισθάνεστε. Συνήθως διαρκεί λίγα δευτερόλεπτα, η αναλόγως, μπορεί και παραπάνω. Εξαρτάται απο πόσους σπασμούς θα κάνει Ο οισοφαγος, και το αιτιο.
    Είναι ακίνδυνο, εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας όπως καρδιοπαθεια. Την ώρα που σας πιάνει, πιέστε συνεχώς με τα δύο χέρια, στο κέντρο ακριβώς κάτω απο τον θώρακα (κάτω απο την ξιφοειδη απόφυση. Αν κάνετε πολλούς οισοφαγικους σπασμούς την μέρα, επειδή δεν μπορω να δώσω όνομα φαρμάκου, πηγαίνετε σε έναν γαστρεντερολογο να σας δώσει κάποιο σπασμολυτικο του γαστρεντερικου.
    Υποσημείωση : Η διέγερση του πνευμονογαστρικου νευρου, ειναι λιγο διαφορετική κατάσταση απο τον οισοφαγικο σπασμο.
    Η διέγερση του πνευμονογαστρικου, οφείλεται και σε έντονο σπασμο του γαστρεντερικου. Αν κάποιος έχει δυσανεξίες σε τροφές, διαρροιες, δυσκοιλιοτητα, έντονο άγχος, σπαστική κολίτιδα κτλ, ένας εντονος σπασμος του γαστρεντερικου, ενεργοποιεί το πνευμονογαστρικο νεύρο, το οποίο προκαλεί πτώση της αρτηριακής πίεσης, αίσθημα παλμών, έντονη ζαλη, θολωση της όρασης και τάση προς λιποθυμία, ή ακόμα και λιποθυμία (συγκοπτικο επεισόδιο).
    Αυτό περνάει μετά απο λίγο, και αφήνει την αίσθηση κόπωσης.
    Δεν είναι επικίνδυνο αν δεν υπάρχει πρόβλημα με την καρδιά, αλλα μπορεί να τραυματιστεί κάποιος αν λιποθυμισει.
    Αρχικά, απαιτείται ένας πληρης καρδιολογικος έλεγχος για να αποκλειστεί οτιδήποτε, όπως επίσης και εξετάσεις αίματος για διαβήτη, θυρεοειδικες ορμόνες, υπέρηχο θυρεοειδους κτλ.
    Αν όλα τα παραπάνω είναι Καλα, αντιμετωπίζεται με επίσκεψη στον γαστρεντερολογο. Αν είναι απο έντονο άγχος, χρειάζεται κάποιο αντικαταθλιπτικο.
    Last edited by Dr.Stav; 09-10-2021 at 15:58.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αν είναι από οισοφάγο πως εξηγείς το ότι οι καρδιολογοι βρίσκουν εστίες στην καρδιά και έπειτα προχωρούν στον καυτηριασμο τους

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Crete, Heraklion
    Posts
    18
    Αυτό, δεν το είχες αναφέρει... Εφόσον έχεις διάγνωση ταχυκαρδίας εστιακής προέλευσης, ή εάν πρόκειται για κύκλωμα μακρο-επανεισόδου(δεν αναφέρεις τι ακριβώς έχεις) τότε χρειάζεται προφανώς καρδιολογικη αντιμετώπιση(ablation κτλ).
    Η αναφορά μου, είναι ξεκάθαρα ως προς τα άτομα, που δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την καρδιά.

  4. #19
    Επειδή φαίνεσαι να έχεις γνώσεις. Έχω πάει σε 3 καρδιολόγους ιδιώτες και δύο σε νοσοκομείο με έκαναν 3 Τριπλεξ και γύρω στα 7 καρδιογράφηματα εχθές καθώς κοιμόμουν με έπιασαν δύο σουβλιες στο στήθος μια 3:00 τα μεσάνυχτα και μια 3:20 όπου ξύπνησα από τι μπορεί να οφείλεται ? Γενικά ανεβάζω εύκολα παλμούς εχθές όμως.εκεινη την ώρα μέτρησα είχα γύρω στους 65-70 .

  5. #20
    Οι καρδιολογικοι έλεγχοι έγιναν από 14 Ιουλίου με τελευταίο Τριπλεξ 24 Αυγούστου και τελευταίοι καρδιογράφημα 2 Σεπτεμβρίου

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Crete, Heraklion
    Posts
    18
    Εφόσον καταλαβαίνω ότι έχεις ξαναπαθει κάτι αντίστοιχο, και ότι το έχεις ψάξει καρδιολογικα και δεν έχεις κάτι, τότε προφανώς, είναι μυοσκελετικος πόνος, η απο το γαστρεντερικο. Οι παλμοί που αναφέρεις, είναι οι φυσιολογικοί για ενήλικο άτομο (65-75/λεπτό).

  7. #22
    26 χρονών είμαι ναι έχω κάνει 3 Τριπλεξ από 14 Ιουλίου και όλα καλά μου είπαν και οι 6 γιατροί που με ειδαν και τα 7 καρδιογράφηματα φυσιολογικα βέβαια από εχθές δεν μπορώ.να το ξεχάσω.. μήπως είναι κάτι άλλο ?

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Crete, Heraklion
    Posts
    18
    Κοίτα... Δυστυχως, διαδικτυακα δεν μπορώ να σου κάνω διάγνωση, ούτε να σε συμβούλεψω να μην πας να το δεις...
    Εφόσον έχεις κάνει τόσο πρόσφατα εξετάσεις για την καρδιά, και είναι καθαρές, και δεν έχεις αλλα προβλήματα υγείας (διαβήτη, παχυσαρκία, θυρεοειδή, πνευμονοπαθεια κτλ), τότε κατά πάσα πιθανότητα, είναι είτε μυοσκελετικο, είτε απο το γαστρεντερικο... Θα μπορούσε να είναι και απο αγχώδη διαταραχή,γιατί σε βλέπω ότι έχεις κάνει αρκετές όμοιες εξετάσεις...Για ποιον λόγο όμως τις έκανες, δεν λες.. Είχες παλι αντίστοιχες ενοχλήσεις στον θώρακα;
    Αν θες να πας να κάνεις ένα καρδιογραφημα και ίσως μια τροπονινη πήγαινε...
    Αν και το επόμενο βήμα, είναι να δεις μάλλον κάποιον ψυχολογο ή ψυχιατρο.

  9. #24
    Tις είχα κάνει γιατί νόμιζα θα πάθω 10 πληγές του Φαραώ λόγο εμβολιου που έκανα 15 Ιουλίου.. έχω κάνει ακτίνα θωρακα δύο φορές από κιλά είμαι 79 και ύψος 1.87 εξετάσεις αίματος που με έκαναν όλες τις βιοχημικές ήταν καλές τροπονινη με έκαναν και 3 φορες.που πήγα νοσοκομείο αλλά και βιοχημικές αλλά και γενικές εξετάσεις αίματος μαζί με ακτινογραφία θώρακος. Έχω κάνει και υπέρηχο άνω κοιλίας πριν κάποιες εβδομάδες αξονική εγκεφάλου στης 2 Σεπτεμβρίου και Τριπλεξ Κάτω Άκρων.. αλλά και μαγνητική μέσης στης 23 Ιουνίου ..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Οχι δεν έχω διαγνωσθει με κάτι. Ωστόσο από όσο γνωρίζω δεν έχει βγει κάποια μελέτη που να υποστηρίζει στο 100/100 αυτό που λες. Όλα παίζονται...
    Προσωπικά όταν ξεκίνησαν οι έκτακτες δεν είχα κανένα θέμα με στομάχι οισοφάγο κτλ. Θεωρώ ότι απλά το νευρικο μας σύστημα τα παίζει μετά από έντονα αγχωτικες καταστάσεις και στέλνει σε όλο το σώμα λάθος μυνηματα. Εμείς απλά θα συνεχίσουμε νά χτυπάμε το κεφάλι μας στο τοίχο ψάχνοντας αιτία και λύση

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Crete, Heraklion
    Posts
    18
    Αγαπητή μου, έχεις μπερδευτεί λίγο.. Ειμαι ξεκάθαρος αρκετά στα posts μου... Έχω τονίσει ότι, σε περίπτωση που έχει γίνει καρδιολογικος έλεγχος, θυρεοειδής, κτλ, και δεν έχει βρεθεί κάτι μεμπτό, τότε αρχίζεις και σκέφτεσαι αλλα αιτια που πυροδοτουν την συμπτωματολογια... Ότι αναφέρω, δεν είναι από το μυαλό μου. Είναι από papers (pubmed κτλ), και από συγγράμματα παθολογίας και γαστρεντερολογιας.
    Η διέγερση του πνευμονογαστρικου, που προκαλεί όλα αυτά τα συμπτώματα, και που μπορεί να οφείλεται σε διάφορα αίτια όπως πχ άγχος, έντονος φόβος, ορθοστασία, ζέστη, intense bowel movement κτλ, είναι μια χαρά καταγεγραμμενα στην βιβλιογραφία.
    Συνεπώς, όχι απλώς το υποστηρίζει κάποια μελέτη 100%,αλλα ετσι λειτουργεί η ανθρώπινη φυσιολογια. Διάβασε και ένα άλλο ποστ που έχω κάνει, σχετικά με την συμπαθητικοτονια, ώστε να κατανοήσεις κάποια επιπλέον πράγματα και να δεις μήπως σε βοηθήσει καπως.

  12. #27
    Εμένα εφόσον έχω κάνει 5 καρδιολογικους έλεγχους σε διάστημα 3 μηνών και μαγνητική στην μέση και αξονική στο κεφάλι συν υπέρηχο άνω κοιλίας.και κάτω άκρων άρα πρέπει να πάω σε ψυχολόγο για το θέμα που σας είπα ?

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Crete, Heraklion
    Posts
    18
    Εφόσον έχεις κάνει όπως λες, πλήρη απεικονιστικο έλεγχο, πλήρη αιματολογικο έλεγχο, και δεν υπάρχει κανένα εύρημα, τότε δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να απευθυνθεις σε έναν ψυχολογο αρχικά, και αναλόγως, να σε παραπέμψει σε ψυχίατρο αν το κρίνει σκόπιμο.Οσο για τις ενοχλήσεις στο στήθος, μπορεί να είναι μυοσκελετικης αιτιολογίας... Δεν αποκλείω βέβαια να είναι και ψυχογενους αιτιολογίας.. Δυστυχως, όπως έχω πει σε άλλο ποστ, ένας στρεσσαρισμενος εγκέφαλος, μπορεί να δημιουργήσει πολλά θέματα πάνω στο σώμα..
    Μπορείς να μου μιλάς στον ενικό

  14. #29
    Πληθυντικός ευγενείας είναι. Γιατί απαντήσατε στο ερώτημα μου

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι μπας και με βοηθήσετε. Χθες το βράδυ ξυπνησα με αίσθηση ότι είχα τρομερά δυνατή ταχυκαρδια και παραλληλα ότι θα σταματήσει η καρδιά μου και πεταχτηκα πηρα ανάσα και από την κουραση αρχισα πάλι να κοιμάμαι. Είχα καιρό να το παθω κάθε φορά που το παθαίνω νιώθω ότι θα είναι η τελευταία μου. Εχω κανει άπειρες εξετάσεις όλες καθαρές. Εχω θέμα με το στομάχι μου. Εχω θέμα με το άγχος μου. Δεν μπορώ παρολα αυτά να καταλάβω αν είναι από άγχος η τελικά εχω κατι που παθαινω τα βράδια και θα μείνω καμιά ώρα. Πιο παλια ξυπνουσα στον υπνο μου και πεταγομουν πανω προσπαθωντας να παρω ανάσα. Φοβήθηκα όλοι μου λένε άγχος αλλά εγώ προφανως φοβάμαι. Έπειτα αυτό αφου έλεγα στον εαυτό μου ηρεμησε δεν θα παθεις κάτι άλλαξε μορφή και αρχισα να ξυπνάω με το ίδιο αίσθημα αλλά να μην πεταγομαι όρθια. Τώρα έχει γίνει κάτι που νιώθω έντονα την καρδιά μου με μια συγχυση όμως δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω αν παει πολυ αργά ή πολυ γρήγορα. Νιώθω ότι θα σταματήσει όμως.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αρρυθμίες
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 13-02-2020, 00:59
  2. Αρρυθμίες;;
    By Xristina1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-2019, 22:55
  3. Αρρυθμίες
    By pepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-11-2018, 15:58
  4. Αρρυθμίες
    By Sckat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 23-11-2018, 04:40
  5. ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ.......
    By George1234 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 13-07-2018, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •