Πνευμονογαστρικο νευρο και αρρυθμιες - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33
  1. #31
    Για να σταματήσει η καρδιά από ταχυκαρδία δεν σταματάει .. εκτός άμα έχεις εμενουσα ταχυκαρδία δηλαδή παλμούς πάνω από 120 σε 1 Λεπτό και να είναι υπέρ κοιλιακή και έτσι μετατρέπεται σε κολπική μαρμάριγγη που είναι κάτι πολύ επικίνδυνο .. και εγώ όταν ξυπνουσα είχα ταχυκαρδίες και πριν κάποιες μέρες είχα έναν δυνατό πόνο πάνω στο στήθος αυτά είναι όλα νευρολογικά συμπτώματα και συμπτώματα άγχους .. γενικά αρρυθμίες χωρίζονται σε ταχυκαρδίες και βράδικαρδιες δηλαδή πάνω από 100 παλμούς και 50 αντίστοιχα και για να είναι επικίνδυνες πρέπει να υπάρχει δομικό πρόβλημα με την καρδιά σου η να έχεις συγγενης καρδιο παθεια ή ισχαιμικο επεισόδιο όπως έμφραγμα η μη ισχαιμικό όπως κάποια φλεγμονή μυοκαρδίτιδα που μπορεί να σε μετατρέψει τις ταχυκαρδίες σε εμμενουσες και να είναι κάτι πολύ επικίνδυνο για εσένα .. οπότε μην αγχώνεσαι έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις που χρειάζεται οι γιατροί σου άμα είχες κάτι θα στο έλεγαν .. ούτε θέλουν να στο κρύψουν ούτε σε ήξεραν από εχθές και δεν θέλουν να σε τρομάξουν .. καλή μέρα σου

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου. Το καταλαβαινω απολυτα αυτό που λες. Δεν ξέρω ρε γαμωτο γιατί έτσι και γιατί τόσο άγχος. Απλά είναι τόσο δυνατό εκείνη τη στιγμή νιώθω ότι πεθαίνω και είναι τόσο τρομακτικό που συμβαίνει στον υπνο τόσο τρομακτικό που ξυπνάω νιώθοντας την καρδιά μου να μην είναι καλα. Μέχρι και για άπνοια σκέφτηκα και έψαξα γιατί έχω μερικές φορές βουλωμενες μυτες. Δεν ξέρω είναι τόσο τρομακτικό. Φοβάμαι μη μείνω στον υπνο μου γαμωτο. Τρεμω. Όταν με είχε πιασει είχα χάσει τον υπνο μου φοβόμουν να κοιμηθώ αλλά τι να κάνω. Δεν βγαίνει έτσι.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Dr.Stav View Post
    Γειά χαρά σε όλους.
    Αυτό που αισθάνεστε, οι έκτακτες δηλαδή, είναι ένας έντονος οισοφαγικος σπασμος. Ο οισοφαγος, είναι ένας μυώδης σωλήνας ο οποίος έχει την ικανότητα να κάνει συστολή και διαστολή,και να αλλάζει την διάμετρο του αυλου του, υπό συνθήκες (κατάποση τροφής πχ).
    Ο οισοφαγος λοιπόν, του οποίου το ένα άκρο, συνδέεται με τον στομάχο, και το άλλο άκρο καταλήγει ως στοματική κοιλότητα (σας τα λέω λίγο χονδρικά), διασχίζει στην πορεία του τον αριστερό κόλπο της καρδιάς,οπισθίως αυτού. Συνεπώς, αν για κάποιον λόγο, όπως έντονο άγχος, αέρας, τροφή, πίεση κοιλιακού τοιχώματος, γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση κ. α, ο οισοφάγος συσπαστει, η ωση του θα δώσει εκτακτες στην καρδιά, και έτσι συμβαίνει αυτό που αισθάνεστε. Συνήθως διαρκεί λίγα δευτερόλεπτα, η αναλόγως, μπορεί και παραπάνω. Εξαρτάται απο πόσους σπασμούς θα κάνει Ο οισοφαγος, και το αιτιο.
    Είναι ακίνδυνο, εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας όπως καρδιοπαθεια. Την ώρα που σας πιάνει, πιέστε συνεχώς με τα δύο χέρια, στο κέντρο ακριβώς κάτω απο τον θώρακα (κάτω απο την ξιφοειδη απόφυση. Αν κάνετε πολλούς οισοφαγικους σπασμούς την μέρα, επειδή δεν μπορω να δώσω όνομα φαρμάκου, πηγαίνετε σε έναν γαστρεντερολογο να σας δώσει κάποιο σπασμολυτικο του γαστρεντερικου.
    Υποσημείωση : Η διέγερση του πνευμονογαστρικου νευρου, ειναι λιγο διαφορετική κατάσταση απο τον οισοφαγικο σπασμο.
    Η διέγερση του πνευμονογαστρικου, οφείλεται και σε έντονο σπασμο του γαστρεντερικου. Αν κάποιος έχει δυσανεξίες σε τροφές, διαρροιες, δυσκοιλιοτητα, έντονο άγχος, σπαστική κολίτιδα κτλ, ένας εντονος σπασμος του γαστρεντερικου, ενεργοποιεί το πνευμονογαστρικο νεύρο, το οποίο προκαλεί πτώση της αρτηριακής πίεσης, αίσθημα παλμών, έντονη ζαλη, θολωση της όρασης και τάση προς λιποθυμία, ή ακόμα και λιποθυμία (συγκοπτικο επεισόδιο).
    Αυτό περνάει μετά απο λίγο, και αφήνει την αίσθηση κόπωσης.
    Δεν είναι επικίνδυνο αν δεν υπάρχει πρόβλημα με την καρδιά, αλλα μπορεί να τραυματιστεί κάποιος αν λιποθυμισει.
    Αρχικά, απαιτείται ένας πληρης καρδιολογικος έλεγχος για να αποκλειστεί οτιδήποτε, όπως επίσης και εξετάσεις αίματος για διαβήτη, θυρεοειδικες ορμόνες, υπέρηχο θυρεοειδους κτλ.
    Αν όλα τα παραπάνω είναι Καλα, αντιμετωπίζεται με επίσκεψη στον γαστρεντερολογο. Αν είναι απο έντονο άγχος, χρειάζεται κάποιο αντικαταθλιπτικο.
    Αν ειναι απο το στομαχι οπως λετε μπορει το αισθημα παλμων να το αισθανομαστε μονο στην περιοχη κατω απο το θωρακα?γιατι εγω το καταλαβαινω στο λαιμο το αισθημα παλμων.βεβαια εχω κανει καρδιολογικο ελεγχο με αιματολογικες εξετασεις,triplex και holter 24 ωρο.χωρις να αισθανθω καποια εκτακτη το μηχανημα κατεγραψε 600.αραγε μηπως αυτο που αισθανομαι να ειναι κατι αλλο???

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Αρρυθμίες
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 13-02-2020, 00:59
  2. Αρρυθμίες;;
    By Xristina1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-2019, 22:55
  3. Αρρυθμίες
    By pepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-11-2018, 15:58
  4. Αρρυθμίες
    By Sckat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 23-11-2018, 04:40
  5. ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ.......
    By George1234 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 13-07-2018, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •