Πετωντας εναν φιμο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by erimitis44 View Post
    Και εγώ έχω έναν τύπο στη ζωή μου, ο οποίος μπορεί να μου λέει τα πάντα μέσω τηλεφώνου ή μηνυμάτων, αλλά με ένα μαγικό τρόπο δεν βρίσκει χρόνο να βγούμε για καφέ ή ποτό και πάει μονάχα με άλλους. Όσο κι αν προσπάθησα να μην θεωρήσω ότι με εκμεταλλεύεται, δεν άντεξα και ξέκοψα τελείως. Μου αρέσει να δίνω συμβουλές κλπ, αλλά όχι να πιάνομαι κορόιδο σε τέτοιο βαθμό
    Καλά έκανες. Ο χρόνος μας είναι μετρημένος για να μας τον κλέβουν. Οι σχέσεις πρέπει να είναι κατά το δυνατόν ισότιμες και να σου δίνουν ικανοποίηση. Όχι και να υποφέρουμε, δεν αξίζει.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλύτερα είμαι, το σίγουρο είναι ότι δεν μου λείπει, δεν μπορώ να το κάνω πια και είναι λάθος να το κάνει ο οποιοσδήποτε, κάνει κακό στον εαυτό του γιατί τον επιβαρύνει υπέρμετρα. Δεν εννοώ ότι δεν μπορώ να ακούσω το πρόβλημα κάποιου, μιλάω για ακραία πράγματα, να μου στέλνει μήνυμα ο άλλος ότι είδε έναν φοβερό εφιάλτη, να τον περιγράφει σε ένα μήνυμα σεντόνι και να θέλει να βρεθούμε να τον συζητήσουμε. Του έστειλα το τηλέφωνο του ψυχοθεραπευτή μου και παρεξηγήθηκε, μου είπε ότι παίρνω ποσοστά.
    Που πας και μπλέκεις ήθελα να ξερα!

    Εγω πάντως έχω καταλάβει ότι κανένας δεν νοιάζεται για κανέναν, ούτε και αυτοί που λένε ότι νοιάζονται.

    Στην πραγματικότητα, μόνοι μας πρέπει να βρούμε την άκρη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Που πας και μπλέκεις ήθελα να ξερα!

    Εγω πάντως έχω καταλάβει ότι κανένας δεν νοιάζεται για κανέναν, ούτε και αυτοί που λένε ότι νοιάζονται.

    Στην πραγματικότητα, μόνοι μας πρέπει να βρούμε την άκρη.
    Για πολλά χρόνια νομίζω πως ήθελα να κάνω παρέα με προβληματικους ή για να υπερεχω ή επειδή ως προβληματικός αυτοπροσδιοριζομαι. Κάτσε να το σημειώσω κι αυτό... εξαρτάται πώς το εννοείς το νοιάζομαι για τον άλλον... και εγώ έχω βοηθήσει ανθρώπους και άλλοι με έχουν βοηθήσει αλλά ναι σίγουρα εμείς οι ίδιοι θα πρέπει να βρούμε την άκρη... αν και τι άκρη να βρεις στην εποχή μας... μια ισορροπια ίσως...το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το πόσο διαθέσιμος μπορεί να είναι κάποιος για σένα από την άποψη του χρόνου κυρίως όταν εκείνος είναι παντρεμένος και εσύ όχι... εγώ γενικά κουράζομαι να κυνηγάω τους άλλους... μάλλον βέβαια έχω φτάσει στο άλλο άκρο αλλά τέλος πάντων...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Για πολλά χρόνια νομίζω πως ήθελα να κάνω παρέα με προβληματικους ή για να υπερεχω ή επειδή ως προβληματικός αυτοπροσδιοριζομαι. Κάτσε να το σημειώσω κι αυτό... εξαρτάται πώς το εννοείς το νοιάζομαι για τον άλλον... και εγώ έχω βοηθήσει ανθρώπους και άλλοι με έχουν βοηθήσει αλλά ναι σίγουρα εμείς οι ίδιοι θα πρέπει να βρούμε την άκρη... αν και τι άκρη να βρεις στην εποχή μας... μια ισορροπια ίσως...το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το πόσο διαθέσιμος μπορεί να είναι κάποιος για σένα από την άποψη του χρόνου κυρίως όταν εκείνος είναι παντρεμένος και εσύ όχι... εγώ γενικά κουράζομαι να κυνηγάω τους άλλους... μάλλον βέβαια έχω φτάσει στο άλλο άκρο αλλά τέλος πάντων...
    Πρόσεξε λίγο την λέξη κλειδί... Άλλο βοηθήσουμε και αλλο νοιαζόμαστε.

    Είναι δύο διαφορετικά πράγματα που δεν ταιριάζουν πάντα μεταξύ τους.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Πρόσεξε λίγο την λέξη κλειδί... Άλλο βοηθήσουμε και αλλο νοιαζόμαστε.

    Είναι δύο διαφορετικά πράγματα που δεν ταιριάζουν πάντα μεταξύ τους.
    Σωστά, το νοιάζομαι εμπεριέχει συναίσθημα ενώ μπορεί να βοηθάς κάποιον για διάφορους λόγους. Καλά έκανες και το επισημανες

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εγώ με τη συμπεριφορά μου το ενθαρρυνα... δεν ξέρω για ποιους λόγους... θα το σημειώσω να ρωτήσω τον γιατρό μου πλάκα πλάκα... εγω δεν ανοιγομαι εύκολα...
    το ενθάρρυνες; χμ. απλά δεν ήξερες θα συμπληρώσω εγώ. μπορείς να μιλήσεις με κάποιον που να γνωρίζει για το πώς να βάλεις όρια σε κάποιον. οι ενήλικες ανθρώποι τα εκτιμούν τα όρια. οι ανώριμοι τα παραβιάζουν. εγώ έτσι τους ξεχωρίζω.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by user View Post
    το ενθάρρυνες; χμ. απλά δεν ήξερες θα συμπληρώσω εγώ. μπορείς να μιλήσεις με κάποιον που να γνωρίζει για το πώς να βάλεις όρια σε κάποιον. οι ενήλικες ανθρώποι τα εκτιμούν τα όρια. οι ανώριμοι τα παραβιάζουν. εγώ έτσι τους ξεχωρίζω.
    Δίκιο έχεις...εγω δεν έβαζα όρια και στο τέλος απλά δεν θέλω να τον βλέπω τον άλλον...βεβαια επειδή δεν συμβαίνει με όλους το ίδιο, αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν άτομα που σου απομυζούν την ενέργεια, που δεν ταιριάζεις και σε αυτή την περίπτωση αντί να χάνει κανείς τον καιρό του καλό είναι να ξεκόβει. Εγώ παλιότερα νόμιζα ότι θα είχα τους ίδιους φίλους για μια ζωή, ότι οι σχέσεις πρέπει να κρατάνε κλπ. Βαθιά μεσάνυχτα. Εννοείς να μιλήσω με ψυχολόγο; Κάνω ψυχοθεραπεία.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δίκιο έχεις...εγω δεν έβαζα όρια και στο τέλος απλά δεν θέλω να τον βλέπω τον άλλον...βεβαια επειδή δεν συμβαίνει με όλους το ίδιο, αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν άτομα που σου απομυζούν την ενέργεια, που δεν ταιριάζεις και σε αυτή την περίπτωση αντί να χάνει κανείς τον καιρό του καλό είναι να ξεκόβει. Εγώ παλιότερα νόμιζα ότι θα είχα τους ίδιους φίλους για μια ζωή, ότι οι σχέσεις πρέπει να κρατάνε κλπ. Βαθιά μεσάνυχτα. Εννοείς να μιλήσω με ψυχολόγο; Κάνω ψυχοθεραπεία.
    ούτε υποχρεωμένος είσαι, ούτε κάνεις ψυχικό να μένεις με ανθρωπους επειδή τους ξέρεις χρόνια.
    προέχει η ψυχική σου ηρεμία και η πνευματική σου ανάπτυξη.
    όλα έχουν ένα τέλος στον κόσμο μας, ακόμη και οι φιλίες.
    αυτά είναι στερεότυπα που μας θέλουν κολλημένους στα ίδια πάτερν και συμπεριφορές/λάιφστάιλ. ξεπερασμένα πράγματα.

    εννοώ πως, ακόμη και με ψυχολόγο μπορείς να μιλήσεις, να χτίσεις αυτοπεποίθηση, διότι μπορεί να νομίζεις ότι δεν αξίζεις να πεις "όχι" ή "αρκετά", κι ακόμη και να κάνεις ένα γκούγκλ σέρτς "πώς να βάλω όρια" θα σου βγάλει ένα κάρο βίντεο και άρθρα.
    επίσης με κάποιον άλλο φίλο σου μπορείς να το συζητήσεις, που ξέρεις ότι δεν τα σηκώνει αυτά.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ζω έναν εφιάλτη
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 04-10-2022, 23:13
  2. Πως θα βρω εναν ερωτα;
    By Fr0z in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 77
    Last Post: 25-09-2017, 23:01
  3. Ακουω εναν ηχο...
    By dark cloud in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 27-05-2017, 22:57
  4. Η ζωή με εναν καταθλιπτικό
    By valia40 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 11-08-2010, 16:38
  5. ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ!
    By Marley in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 27
    Last Post: 09-09-2008, 20:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •