Πετωντας εναν φιμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    2

    Πετωντας εναν φιμο

    Ειναι ωραιο να εχεις φιλους. Εχω εναν καλο φιλο ο οποιοδ εχει αρχισει να με ενοχλει. Μαζι μου ειναι καλος και του λεω τα παντα και τον εμπιστευομαι, αλλα εχουν σπαδει τα νευρα μου μαζι του. Οπου παμε κοιταει τις τιμες και ποσο εχει αυτο και αα κανουν αυτο για να μας κλεψουν τους ηερω εγω κτλ κτλ. Εχει λεφτα. Επισης οταν τρωει ειναι απαλευτος, τρωει με τα χερια, δεν τα πλενει, λερωνεται. Λες και βγαινω με 5χρονο και ειναι 40 χρονων καθηγητης. Με ολα αυτα ενω ειναι πολυ καλος απλα δεν τον αντεχω, ειμαι παραλογος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Lacticacid View Post
    Ειναι ωραιο να εχεις φιλους. Εχω εναν καλο φιλο ο οποιοδ εχει αρχισει να με ενοχλει. Μαζι μου ειναι καλος και του λεω τα παντα και τον εμπιστευομαι, αλλα εχουν σπαδει τα νευρα μου μαζι του. Οπου παμε κοιταει τις τιμες και ποσο εχει αυτο και αα κανουν αυτο για να μας κλεψουν τους ηερω εγω κτλ κτλ. Εχει λεφτα. Επισης οταν τρωει ειναι απαλευτος, τρωει με τα χερια, δεν τα πλενει, λερωνεται. Λες και βγαινω με 5χρονο και ειναι 40 χρονων καθηγητης. Με ολα αυτα ενω ειναι πολυ καλος απλα δεν τον αντεχω, ειμαι παραλογος;
    οχι, δεν εισαι παραλογος..
    καποια πραγματα που μας ειναι πολυ ενοχλητικα, δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να τα ανεχομαστε.
    δοκιμασε να εχετε δραστηριοτητες χωρις φαγητο. τρωτε με αλλους ανθρωπους, η στα σπιτια σας...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Μου θυμίζει έναν γνωστό που έτρωγε κάτι τηγανιτές πατάτες με τσένταρ με τα χέρια, μετα έγλειφε τα δαχτυλα του και μετα επιανε την οθονη του κινητου του..- ακομα δεν το χω ξεπερασει :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Εγώ έχω ένα φίλο που κάνει το εξής: Ενώ έχει λεφτά, κρατάει πάντα λίγα και παίρνει το πιο φθηνό από ένα κατάλογο σε φαγάδικο...Επίσης, πολλές φορές λέει δεν θα φάω και τρώει από τους υπόλοιπους χωρίς να πληρώσει. Άσε δε που τρώει ασυστολα και δεν παχαίνει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    όντως αν η ενόχλησή σου περιορίζεται σε αυτό, απλά μη βγαίνετε μαζί έξω, κάποια μέση λύση θα υπάρχει.
    ο άνθρωπος δεν αλλάζει.
    αν όμως υπάρχει επικοινωνία και νοιάξιμο, είναι κομμάτι υπερβολικό ίσως όπως τα βλέπω τώρα.
    εμένα αν μου έλεγαν όμως να μη τρώω με τα χέρια για κάποιον λόγο χωρίς να με προσβάλουν, θα σταματούσα.
    η τσιγκουνιά είναι μεγάλο χουσούρι συμφωνώ.

  6. #6
    [QUOTE=Lacticacid;1173928]Επισης οταν τρωει ειναι απαλευτος, τρωει με τα χερια, δεν τα πλενει, λερωνεται.
    Θεέ μου...
    Μερικοί άνθρωποι δε μπορούν να καταλάβουν πόσο σιχαμεροι μπορούν να γίνουν όταν τον κάνουν αυτό. Όλο μου το σόι τρώει κατά αυτόν τον τρόπο και όταν τρώμε όλοι μαζί κυριολεκτικά δε μπορώ να φάω μπουκιά. Και κατά τα άλλα νευριαζουν μαζί μου που κουνάω πάντα το πόδι μου όταν κάθομαι..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    ο καθένας έχει τα θεματα του.
    φαντάζομαι θα έχουν φίλους που να μην τους ενοχλεί.
    εγώ μπορώ να δεχτώ και το να ενοχλεί τον άλλο το πώς τρώω, και το πώς κάθομαι. απλά αν δεν είναι σοβαρό το θέμα, δεν δέχομαι να με διορθώνουν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εγω από την άλλη δεν έχω φίλους κοντινούς και έχει αρχίσει να μου αρέσει αυτό!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,091
    Εγώ έχω μείνει μόνος. Με κάποιους φίλους που έβγαινα έχω ξεκόψει γιατί δεν άντεχα πια να τους κάνω τον ψυχολόγο, σκεφτόμουν ότι θα βρισκόμασταν και με έπιανε απελπισία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εγώ έχω μείνει μόνος. Με κάποιους φίλους που έβγαινα έχω ξεκόψει γιατί δεν άντεχα πια να τους κάνω τον ψυχολόγο, σκεφτόμουν ότι θα βρισκόμασταν και με έπιανε απελπισία.
    Λογικά είσαι καλύτερα τώρα. Ναι?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    ΚΑΙ ΑΣ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

    Το OCD μου έχει βαρέσει κόκκινο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    τραγικό και αυτό.
    δηλαδή όντως οι φίλοι υπάρχουν για να σου συμπαραστέκονται και να σε υποστηρίζουν, όχι όμως να κάνουν και τον ψυχολόγο!
    είναι και μιας μορφής παραβίαση ορίων. συναισθηματικών ορίων δηλαδή.
    καλά έκανες και προστάτεψες τον εαυτό σου απο τέτοιες συμπεριφορές.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,091
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Λογικά είσαι καλύτερα τώρα. Ναι?
    Καλύτερα είμαι, το σίγουρο είναι ότι δεν μου λείπει, δεν μπορώ να το κάνω πια και είναι λάθος να το κάνει ο οποιοσδήποτε, κάνει κακό στον εαυτό του γιατί τον επιβαρύνει υπέρμετρα. Δεν εννοώ ότι δεν μπορώ να ακούσω το πρόβλημα κάποιου, μιλάω για ακραία πράγματα, να μου στέλνει μήνυμα ο άλλος ότι είδε έναν φοβερό εφιάλτη, να τον περιγράφει σε ένα μήνυμα σεντόνι και να θέλει να βρεθούμε να τον συζητήσουμε. Του έστειλα το τηλέφωνο του ψυχοθεραπευτή μου και παρεξηγήθηκε, μου είπε ότι παίρνω ποσοστά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,091
    Quote Originally Posted by user View Post
    τραγικό και αυτό.
    δηλαδή όντως οι φίλοι υπάρχουν για να σου συμπαραστέκονται και να σε υποστηρίζουν, όχι όμως να κάνουν και τον ψυχολόγο!
    είναι και μιας μορφής παραβίαση ορίων. συναισθηματικών ορίων δηλαδή.
    καλά έκανες και προστάτεψες τον εαυτό σου απο τέτοιες συμπεριφορές.
    Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εγώ με τη συμπεριφορά μου το ενθαρρυνα... δεν ξέρω για ποιους λόγους... θα το σημειώσω να ρωτήσω τον γιατρό μου πλάκα πλάκα... εγω δεν ανοιγομαι εύκολα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλύτερα είμαι, το σίγουρο είναι ότι δεν μου λείπει, δεν μπορώ να το κάνω πια και είναι λάθος να το κάνει ο οποιοσδήποτε, κάνει κακό στον εαυτό του γιατί τον επιβαρύνει υπέρμετρα. Δεν εννοώ ότι δεν μπορώ να ακούσω το πρόβλημα κάποιου, μιλάω για ακραία πράγματα, να μου στέλνει μήνυμα ο άλλος ότι είδε έναν φοβερό εφιάλτη, να τον περιγράφει σε ένα μήνυμα σεντόνι και να θέλει να βρεθούμε να τον συζητήσουμε. Του έστειλα το τηλέφωνο του ψυχοθεραπευτή μου και παρεξηγήθηκε, μου είπε ότι παίρνω ποσοστά.
    Και εγώ έχω έναν τύπο στη ζωή μου, ο οποίος μπορεί να μου λέει τα πάντα μέσω τηλεφώνου ή μηνυμάτων, αλλά με ένα μαγικό τρόπο δεν βρίσκει χρόνο να βγούμε για καφέ ή ποτό και πάει μονάχα με άλλους. Όσο κι αν προσπάθησα να μην θεωρήσω ότι με εκμεταλλεύεται, δεν άντεξα και ξέκοψα τελείως. Μου αρέσει να δίνω συμβουλές κλπ, αλλά όχι να πιάνομαι κορόιδο σε τέτοιο βαθμό

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ζω έναν εφιάλτη
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 04-10-2022, 23:13
  2. Πως θα βρω εναν ερωτα;
    By Fr0z in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 77
    Last Post: 25-09-2017, 23:01
  3. Ακουω εναν ηχο...
    By dark cloud in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 27-05-2017, 22:57
  4. Η ζωή με εναν καταθλιπτικό
    By valia40 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 11-08-2010, 16:38
  5. ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ!
    By Marley in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 27
    Last Post: 09-09-2008, 20:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •