Ο συντροφος μου πασχει απο καταθλιψη και με εγκατελειψε - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Σχεδόν έναν χρόνο μαζί, δεν είχε χτυπήσει κανένα καμπανάκι και έγιναν όλα σε μια εβδομάδα στις διακοπές?

  2. #17
    MrsD
    Guest
    Δυστυχως για μενα δεν ειχα καμια ενδειξη οτι μπορεί να εχει καποιο ψυχικο νόσημα ή οτι παίρνει φάρμακα. Ηταν ενας άνθρωπος κοινωνικος, με χαμογελο, δραστηριος, βγαιναμε βολτες, καναμε σεξ κανονικα.. Ουτε εδειχνε να θελει να γυρίσει στο πατρικο του ή να επηρεαζεται απο γονεις κλπ. Εγω γνωρισα εναν ανθρωπο ανεξαρτητο, εργενη, δυναμικο. Κ αποδείχθηκε υποχειριο αλλων, επαιρνε φαρμακα κ ειχε καταθλιψη. Οσο περιεργο κ αν ακουγεται, μεσα σε 1 βδομαδα αποφασισε να με αφησει για να μεινει στην επαρχία.

  3. #18
    Μου φαίνεται πως δεν ήθελε τη σχέση, γι αυτό έφυγε. Αν τον ενθουσίαζε αληθινά η σχέση πολύ πιθανόν να βελτιωνόταν η ψυχολογία του και πρόσθετα, μάλλον δεν θα φευγε, διότι κάποιος έστω με βαριά ψυχολογικά που εντούτοις ελέγχει τον εαυτό του άμα βρει την σχέση που πραγματικά θέλει και τον ενθουσιάζει δεν φεύγει.
    Η κατάθλιψη συνήθως θέλει συντροφικότητα εκτός κι αν είναι βαριάς μορφής ή κάτι τον βασανίζει μέσα του έντονα σε τέτοιο βαθμό που δεν θα θελε να προχωρήσει με γάμο και οικογένεια αλλά θέλει να μείνει μόνος με τον πόνο του, νοουμένου ότι αυτός ο πόνος (πρόβλημα ή τραύμα) του είναι πολύ έντονο.
    Τώρα το ότι γνώρισε τους δικούς σου δεν λέει και τίποτα, μπορεί να τους γνώρισε κατά βάθος πιέζοντας τον εαυτό του. Αν σου είπε πως δεν θέλει το παιδί, είτε έντονο ψυχολογικό όπως προείπα είτε που όχι απλά δεν ήθελε τη σχέση αλλά θέλει να ξεκόψει από κάθε πιθανή δέσμευση που αφορά σ' αυτή. Σημειώνεται πως ένας άντρας δεν χαλιέται να εγκαταλείψει μια σύζυγο εγκυμονούσα, αλλά κατα κανόνα θα κρατήσει γρήγορα ή αργά δεσμούς με το παιδί.
    γιάννης

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Μου φαίνεται πως δεν ήθελε τη σχέση, γι αυτό έφυγε. Αν τον ενθουσίαζε αληθινά η σχέση πολύ πιθανόν να βελτιωνόταν η ψυχολογία του και πρόσθετα, μάλλον δεν θα φευγε, διότι κάποιος έστω με βαριά ψυχολογικά που εντούτοις ελέγχει τον εαυτό του άμα βρει την σχέση που πραγματικά θέλει και τον ενθουσιάζει δεν φεύγει.
    Η κατάθλιψη συνήθως θέλει συντροφικότητα εκτός κι αν είναι βαριάς μορφής ή κάτι τον βασανίζει μέσα του έντονα σε τέτοιο βαθμό που δεν θα θελε να προχωρήσει με γάμο και οικογένεια αλλά θέλει να μείνει μόνος με τον πόνο του, νοουμένου ότι αυτός ο πόνος (πρόβλημα ή τραύμα) του είναι πολύ έντονο.
    Τώρα το ότι γνώρισε τους δικούς σου δεν λέει και τίποτα, μπορεί να τους γνώρισε κατά βάθος πιέζοντας τον εαυτό του. Αν σου είπε πως δεν θέλει το παιδί, είτε έντονο ψυχολογικό όπως προείπα είτε που όχι απλά δεν ήθελε τη σχέση αλλά θέλει να ξεκόψει από κάθε πιθανή δέσμευση που αφορά σ' αυτή. Σημειώνεται πως ένας άντρας δεν χαλιέται να εγκαταλείψει μια σύζυγο εγκυμονούσα, αλλά κατα κανόνα θα κρατήσει γρήγορα ή αργά δεσμούς με το παιδί.
    Δηλαδη, υπαρχει περιπτωση λες εσυ, καποιος που ειναι καλα στα μυαλα του, πρωτα να αποφασίσει οτι θέλει παιδι, να ψήσει κσι την αλλη, να κοψουν την αντισυλληψη με δικη του προτροπη, να γινει και η συλληψη και ΜΕΤΑ να αποφασίσει αν θελει την σχεση η οχι; σου φαινεται νορμαλ αυτο;

  5. #20
    MrsD
    Guest
    Δεν υπαρχει τιποτα νορμάλ στη συμπεριφορά του. Δεν δικαιολογειται, δεν μπορει ανθρώπινος νους να διανοηθει για ποιο λογο φέρθηκε ετσι οταν 2 μερες πριν ελεγε πως ειμαι η ζωη του. Απλά δεχομαι πως ειναι αναξιοπιστος κ κακος άνθρωπος κ συνεχιζω τη ζωη μου ευχομενη να μην διεκδικησει ποτε ουτε την αναγνώριση του παιδιου ουτε επικοινωνία μαζι του.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by MrsD View Post
    ευχομενη να μην διεκδικησει ποτε ουτε την αναγνώριση του παιδιου ουτε επικοινωνία μαζι του.
    γινεσαι παραλογη.
    εαν δεν αναγνωριστει το παιδι και απο αυτον, τοτε αυτο θα στερηθει οικονομικους πορους λογω του παραλογισμου σου τους οποιους δικαιουται καθε παιδι και απο τον πατερα του.

    εκτος εαν δεν εχεις οικονομικο προβλημα οποτε ολα ενταξει εχεις και περισστευμα.
    αλλα και παλι για φαντασου να του κατσει ενας μεγαλος λαχνος και το παιδι να μην παρει τιποτα....

  7. #22
    MrsD
    Guest
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    γινεσαι παραλογη.
    εαν δεν αναγνωριστει το παιδι και απο αυτον, τοτε αυτο θα στερηθει οικονομικους πορους λογω του παραλογισμου σου τους οποιους δικαιουται καθε παιδι και απο τον πατερα του.

    εκτος εαν δεν εχεις οικονομικο προβλημα οποτε ολα ενταξει εχεις και περισστευμα.
    αλλα και παλι για φαντασου να του κατσει ενας μεγαλος λαχνος και το παιδι να μην παρει τιποτα....
    Αυτη τη στιγμη, αν και πολύ νωρις ακομα, προτιμω μια ηρεμη ζωη με το παιδάκι μου κ χωρις τη διατροφη του. Καλυτερο απο δικαστικες διαμάχες κ να εχω κ αυτον να ερχεται να το παιρνει καθε λιγο.. Αλλα φυσικά ολα αυτα αλλαζουν. Μπορει οταν γεννηθει το παιδι να αλλαξω γνωμη κ να διεκδικησω εγω διατροφη. Αυτη την περιοδο θέλω να ειμαι ηρεμη κ δεν σκεφτομαι τίποτα αλλο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Η συμπεριφορά του είναι απαράδεκτη. Ουσιαστικά σε βάση σε συζήτηση να κάνετε παιδί και να προχωρήσετε, πετυχαίνει αυτό και τώρα τα παίρνει πίσω. Αν το είπε έτσι για να πει μεγάλα λόγια, θα έπρεπε να φροντίσει να στο τρενάρει, αφού μέσα του αυτός ξέρει την αλήθεια αν ήθελε παιδί.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Λαθος η κινηση του, λαθος και η δικη σου εκτιμηση. Ειμαι παντα της αποψης αμα δεν σε θελει εκεινος μια δεν τον θελεις εσυ δεκα. Αλλα εισαι νεα ακομα εισαι σιγουρη πως θελεις να μεγαλωσεις ενα παιδι μονη σου? Και δεν μιλαω για την οικονομικη βοηθεια , αυτη ειναι ευκολο να την εχεις μ εναν καλο δικηγορο. Δυστυχως η καραντινα μας οδηγησε σε γρηγορες και βιαστικες αποφασεις και καποιες τελικα λανθασμενες. Σκεψου καλα σε βαθος 15ετιας τι θελεις .

  10. #25
    Το παιδάκι καλά θα κάνεις να το κρατήσεις. Διότι δεν είσαι και μικρή και τα περιθώρια στενεύουν ηλικιακά. Μπορεί να κάνεις άλλη σχέση σε δύο-τρία ή πέντε χρόνια. Μέχρι να αποφασίσετε με την επόμενη σχέση σου για παιδί μπορεί να φτάσεις 42. Και τότε θα είναι πολύ δύσκολο.
    Έχω μια φίλη που έμεινε έγκυος στα 38, σε παρόμοια περίπτωση με την δική σου, μόνο που ο σύντροφός της επέμενε να το ρίξει. Τελικά έκανε έκτρωση και μετά από 3-4 χρόνια χώρισαν. Αυτός παντρεύτηκε άλλη, έκανε οικογένεια και αυτή τώρα είναι 52, χωρίς σχέση, χωρίς παιδιά και με κατάθλιψη εξ αιτίας αυτής της απόφασης που είχε πάρει τότε.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Το παιδάκι καλά θα κάνεις να το κρατήσεις. Διότι δεν είσαι και μικρή και τα περιθώρια στενεύουν ηλικιακά. Μπορεί να κάνεις άλλη σχέση σε δύο-τρία ή πέντε χρόνια. Μέχρι να αποφασίσετε με την επόμενη σχέση σου για παιδί μπορεί να φτάσεις 42. .
    ενταξει ρε κοριτσια μην τα γραφετε τοσο ωμα!!
    ειπαμε η ζωη του παιδιου εχει λιγοτερη αξια και απο αυτη ενος κουνελιου και μπορειτε οποτε θελετε να το στειλετε στα ταρταρα γιατι η πολιτεια σας εδωσε αυτο το δικαιωμα αλλα και τοσος ψυχρος υπολογισμος! τουλαχιστον διατηρειστε τα προσχηματα!

  12. #27
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Δηλαδη, υπαρχει περιπτωση λες εσυ, καποιος που ειναι καλα στα μυαλα του, πρωτα να αποφασίσει οτι θέλει παιδι, να ψήσει κσι την αλλη, να κοψουν την αντισυλληψη με δικη του προτροπη, να γινει και η συλληψη και ΜΕΤΑ να αποφασίσει αν θελει την σχεση η οχι; σου φαινεται νορμαλ αυτο;
    Δεν είναι νορμάλ, αλλά επιπόλαιος σεξουαλικός ενθουσιασμός ο οποίος δεν συνοδεύεται από ενδόμυχη πρόθεση μόνιμης συμβίωσης με τα όσα τη συναποτελούν. Ανέφερα ως εξαίρεση να τον βασάνιζε έντονα ένα ψυχολογικό σε βαθμό που καμιά σχέση δεν μπορούσε να τον βοηθήσει.
    γιάννης

  13. #28
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    ...
    Έχω μια φίλη που έμεινε έγκυος στα 38, σε παρόμοια περίπτωση με την δική σου, μόνο που ο σύντροφός της επέμενε να το ρίξει. Τελικά έκανε έκτρωση και μετά από 3-4 χρόνια χώρισαν. Αυτός παντρεύτηκε άλλη, έκανε οικογένεια και αυτή τώρα είναι 52, χωρίς σχέση, χωρίς παιδιά και με κατάθλιψη εξ αιτίας αυτής της απόφασης που είχε πάρει τότε.
    Δεν την ήθελε πραγματικά τη φίλη σου, γι αυτό της επέμενε να ρίξει το παιδί και αναμενόμενο ήταν να την χωρίσει, αφού εκ προοιμίου η φίλη σου δεν ήταν αυτό που πραγματικά ήθελε για μόνιμη συμβίωση αλλά η κοπέλα την οποία έπειτα παντρεύτηκε.
    γιάννης

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Δεν είναι νορμάλ, αλλά επιπόλαιος σεξουαλικός ενθουσιασμός ο οποίος δεν συνοδεύεται από ενδόμυχη πρόθεση μόνιμης συμβίωσης με τα όσα τη συναποτελούν. Ανέφερα ως εξαίρεση να τον βασάνιζε έντονα ένα ψυχολογικό σε βαθμό που καμιά σχέση δεν μπορούσε να τον βοηθήσει.
    για τον σεξουαλικο ενθουσιασμο, κανεις σεξ, ιωαννη. δεν κανεις παιδια....
    αν ηταν σε φαση να την παροτρυνει να μην κανουν αντισυλληψη και τωρα κανει τον κινεζο, ειναι με πολλα ψυχολογικα προβληματα, οχι με ενα...
    για αυτο και ειτε το ριξει ειτε το κρατησει, καλυτερα να απομακρυνθει απο τον τυπο, ακομα κι αν αυτος επιστρεψει...

  15. #30
    MrsD
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για τον σεξουαλικο ενθουσιασμο, κανεις σεξ, ιωαννη. δεν κανεις παιδια....
    αν ηταν σε φαση να την παροτρυνει να μην κανουν αντισυλληψη και τωρα κανει τον κινεζο, ειναι με πολλα ψυχολογικα προβληματα, οχι με ενα...
    για αυτο και ειτε το ριξει ειτε το κρατησει, καλυτερα να απομακρυνθει απο τον τυπο, ακομα κι αν αυτος επιστρεψει...
    Εχω ηδη απομακρυνθεί, το θεμα ειναι πως δεν θα γυρίσει. Μου κανει τρομερό ψυχολογικο πόλεμο, μου ειπε πως βρηκε άλλη κ συνεχιζει τη ζωη του κ εγω θα μείνω στο ραφι κ θα κανω το μεγαλύτερο λαθος της ζωης μου να το κρατησω. Με αποκαλει ζητιάνα επειδη σε καποια φαση του ειπα πως θα κληθει να πληρωνει διατροφη, αν κ πλεον του λεω πως δεν θέλω τιποτα απο αυτον κ να με αφησει ήσυχη. Αποδιδει τις ελευθερες επαφες στο καταθλιπτικο επεισοδιο κ υποστηριζει οτι ποτε του δεν με ηθελε. Κι ας ελεγε σε όλους πως θα παντρευτουμε, έλεγε στα ανιψια του θα γινω θεια τους κ αλλα τετοια.. Εχει κανει στροφη 180° μεσα σε ενα μηνα. Δεν πειραζει, αν συνεχισει να ενοχλεί κ να πιεζει για εκτρωση θα κινηθω δικαστικά. Εγω δεν θα ξανασχοληθω μαζι του, για μενα πεθανε. Ας τον αναλαβει το καρμα απο δω κ περα γιατι σίγουρα θα το βρει απο αλλού αυτο που μου έκανε.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 20
    Last Post: 20-09-2018, 10:35
  2. Replies: 22
    Last Post: 23-08-2013, 23:26
  3. Σ.Ο.Σ:Η μητέρα μου πάσχει από κατάθλιψη..βοηθήστε με
    By melitaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 19-08-2013, 02:16
  4. Πάσχει από κατάθλιψη.....
    By Φούλα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 09-11-2009, 12:00
  5. Ο σύντροφος μου πάσχει από διαταραχή πανικού
    By myr1302 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 08-09-2007, 00:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •