Με έχει κουράσει ο φαύλος κύκλος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152

    Με έχει κουράσει ο φαύλος κύκλος

    Καλησπέρα σας! Είχα επισκεφθεί την ψυχολόγο μου την προηγούμενη εβδομάδα για να της πω για το υπερβολικό άγχος που έχω/είχα το φετινό καλοκαίρι.

    Γενικά δεν έχω αυτοπεποίθηση και δεν ξέρω με τι έχει να κάνει. Αν με τραυμάτισε κάποιο γεγονός στο παρελθόν ή οτιδήποτε. Εκείνη μου είπε ότι είναι από το άγχος όλο αυτό.

    Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται όλο αυτό. Θέλω να βρω μια κοπέλα για σχέση και όποια δω νιώθω αυτομάτως κατώτερος από τους υπόλοιπους άντρες. Σκέφτομαι το γιατί να με επιλέξει κάποια..Όλο αυτό γίνεται φαύλος κύκλος και από τις πολλές σκέψεις μου γυρνάει σε αποπραγματοποίηση, κρίσεις πανικου καταθλιπτικά επεισόδια κλπ

    Έχω κουραστεί

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Το άγχος γιατί το είχες; Επειδή δεν είχες κοπέλα να φύγετε διακοπές; Γιατί θεωρείς ότι υστερείς; Θεωρείς δεν είσαι ελκυστικός, δεν έχεις οικονομική άνεση; Κάτι άλλο; Πόσο είσαι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Χαμηλή αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση. Το είχα κι εγώ στο παρελθόν τόσο έντονα όσο εσύ. Το θέμα είναι εσύ με τον εαυτό σου τα βρίσκεις; Τον θεωρείς ικανό και άξιο; Τότε έχεις κάνει ένα βήμα σημαντικό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Το άγχος γιατί το είχες; Επειδή δεν είχες κοπέλα να φύγετε διακοπές; Γιατί θεωρείς ότι υστερείς; Θεωρείς δεν είσαι ελκυστικός, δεν έχεις οικονομική άνεση; Κάτι άλλο; Πόσο είσαι;
    Η ψυχολόγος μου έχει πει ότι είμαι άτομο με αγχώδη δομή και χρειάζεται να απασχολούμαι για να μην έρχονται σκέψεις. Άγχος έχω χρόνια δεν είναι μόνο αυτό το καλοκαίρι. Απλώς βλέπω ότι έχω μείνει πίσω κοινωνικά (παρέες, σχέσεις) κλπ και αυτό με κάνει να αισθάνομαι υποδεέστερος.

    Δεν έχω θέμα με την εξωτερική μου εμφάνιση όσο με το μέσα μου. Θεωρώ ότι βγάζω μια μιζέρια/ υπέρμετρη σοβαρότητα στον έξω κόσμο άθελά μου και δε μου δίνουν ευκαιρίες για εις βάθος γνωριμία.

    Είκοσι χρονών είμαι, οικονομικά δεν έχω πρόβλημα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Έλα ρε μικρούλης είσαι. Σπουδάζεις; κάνεις κάτι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Χαμηλή αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίθηση. Το είχα κι εγώ στο παρελθόν τόσο έντονα όσο εσύ. Το θέμα είναι εσύ με τον εαυτό σου τα βρίσκεις; Τον θεωρείς ικανό και άξιο; Τότε έχεις κάνει ένα βήμα σημαντικό.
    Με θεωρώ ικανό και άξιο στα πάντα εκτός τις κοινωνικές συναναστροφές. Εκεί εντοπίζω το μειονέκτημα μου και με έχει επηρεάσει πολύ. Εσύ πως το αντιμετώπισες;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Έλα ρε μικρούλης είσαι. Σπουδάζεις; κάνεις κάτι;
    Δυστυχώς το μεγαλύτερο ποσοστό έχει προχωρήσει φουλ σε κοινωνικό επίπεδο στην ηλικία μου και όσο να ναι με συγκρίνω με τους υπόλοιπους. Σπουδάζω αθλητική δημοσιογραφία σε ΙΕΚ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Έχω υπάρξει και ενδεχομένως να είμαι σε παρόμοια φάση, αλλά όχι σε στάδιο αδιεξόδου. Κι εγώ σκέφτομαι πως είναι υποδεέστερη των άλλων, πως είμαι ΙΔΨ και οι άλλοι φυσιολογικοί κοκ. Αρχικά όταν μου έρχονται αυτές οι σκέψεις τις δέχομαι και αναγνωρίζω πως οφείλονται στην χαμηλή αυτοπεποίθηση. Προσπαθώ να μην το αναλύσω παραπάνω. Φροντίζω τον εαυτό μου, εσωτερικά και εξωτερικά, πρώτα για εμένα. Μετά από αυτό η γνώμη των άλλων είναι κάτι που δεν μπορώ να καθορίσω. Αυτές τις ημέρες με είχε πιάσει μια τέτοια πτώση. Αλλά τι να κάνουμε κιόλας. Το κακό είναι πως μεγεθύνουμε την δική μας κατάσταση εξιδανικεύοντας την ζωή των άλλων. Όλοι έχουν προβλήματα, λίγοι τα παραδέχονται ανοικτά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Έχω υπάρξει και ενδεχομένως να είμαι σε παρόμοια φάση, αλλά όχι σε στάδιο αδιεξόδου. Κι εγώ σκέφτομαι πως είναι υποδεέστερη των άλλων, πως είμαι ΙΔΨ και οι άλλοι φυσιολογικοί κοκ. Αρχικά όταν μου έρχονται αυτές οι σκέψεις τις δέχομαι και αναγνωρίζω πως οφείλονται στην χαμηλή αυτοπεποίθηση. Προσπαθώ να μην το αναλύσω παραπάνω. Φροντίζω τον εαυτό μου, εσωτερικά και εξωτερικά, πρώτα για εμένα. Μετά από αυτό η γνώμη των άλλων είναι κάτι που δεν μπορώ να καθορίσω. Αυτές τις ημέρες με είχε πιάσει μια τέτοια πτώση. Αλλά τι να κάνουμε κιόλας. Το κακό είναι πως μεγεθύνουμε την δική μας κατάσταση εξιδανικεύοντας την ζωή των άλλων. Όλοι έχουν προβλήματα, λίγοι τα παραδέχονται ανοικτά.
    Συμφωνώ με αυτό που λες. Εγώ δεν είχα ΙΔΨ σε τρομερό βαθμό αλλά το τελευταίο διάστημα έχει κάποια έξαρση και αναλύω τα πάντα σε κουραστικό βαθμό. Παλιότερα είχα λάβει αγωγή και πήγα καλά, αλλά εφόσον δε διόρθωσα τα υπόλοιπα κακώς κείμενα, μου ξαναεμφανίζεται.

    Προσπαθώ όπως και εσύ να κρατάω μια απόσταση, ωστόσο νομίζω ότι από τη στιγμή που οφείλεται και στα θέματα που με απασχολούν, δε θα φύγει με αυτό τον τρόπο εύκολα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η μόνη λύση είναι η έκθεση. Μίλα με κόσμο, προσπάθησε να ανοιχτείς κι ας φας τα μούτρα σου, κάνε πράγματα. Όσο πιο νωρίς ηλικιακά, τόσο πιο καλά. Σιγά σιγά θα βελτιωθεί η κατάσταση. Μην κρύβεσαι κι ας αισθάνεσαι άσχημα κι αν τύχει να σε πιάσει και κρίση πανικού σε κάποια παρέα ή κατάσταση. Να επιμείνεις.

Similar Threads

  1. Φαύλος κύκλος
    By dimitris_1 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 06-11-2020, 16:12
  2. Φαυλος Κυκλος
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 04-06-2020, 17:36
  3. Φαυλος κυκλος!!!!!!!
    By weirdthings in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 28-03-2014, 12:11
  4. Φαύλος Κύκλος
    By 19876 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2014, 15:58
  5. ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 13-02-2013, 01:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •