ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΦΗΒΟ ΓΙΟ ΜΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    5

    ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΦΗΒΟ ΓΙΟ ΜΟΥ

    Έχω τρία παιδια:11,14,16.Τα δυο πρώτα αγόρια. Ο μεσαίος μου γιος είναι ο πιο έξυπνος και ο πιο παρορμητικός. είναι ιδιαίτερα κοινωνικός και γενικά είναι ένα πολύ καλό παιδί... αλλά τώρα είναι στην εφηβεία. (Δύσκολα περνάμε και με την κόρη μου... λόγω ηλικίας αλλά τώρα η κατάσταση βελτιώνεται...) Τον τελευταίο μήνα ήρθε σε σύγκρουση με τον κολλητό του και δε βγαίνει συχνά με την κύρια παρέα του. Αυτό τον προβληματίζει αλλά δε θέλει να μιλάει. Επίσης θέλει να μένει στον τόπο του και δεν έρχεται διακοπές με την υπόλοιπη οικογένεια. Έχει όλα τα χαρακτηριστικά της πάλης με τον εαυτό του και τους δικούς του. Ειδικά με μένα ..με ακυρώνει και μου λέει ότι καλύτερα να μην τον είχα γεννήσει.. και άλλα τέτοια χαρούμενα... πόση υπομονή θέλει να μην του απαντάς... πολλές φορές θυμώνω και απαντάω. Έχω πολύ καλή σχέση με τον άντρα μου και στο σπίτι έχουμε σπάνια συγκρούσεις. Έχουμε κοινή στάση. Η αλήθεια είναι πως και τα τρία παιδιά έχουν καλή σχέση και μένουν δύο με τρεις φορές το μήνα στους παππούδες. Επειδή είμαστε σε χωριό βγαίνουν βόλτα με τον πεθερό μου στο βουνό και μαθαίνουν πάρα πολλά... Ο μεσαίος μένει στους γονείς του άντρα μου όταν λείπουμε και μας λέει ότι θέλει να φύγει από το σπίτι μας και να μείνει στο δικό τους. Η πεθερά μου τον έχει αδυναμία και δεν του χαλά χατίρι. Τρώει ότι θέλει και έχει τη τέλεια περιποίηση. Τον παίρνει τηλέφωνο για να κοιμηθεί στο σπίτι τους και αυτός το έχει πια δίπορτο...θα φύγω στους παππούδες...πόση υπομονή θέλει ... τι να κάνω πια;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by maritsa2007 View Post
    Έχω τρία παιδια:11,14,16.Τα δυο πρώτα αγόρια. Ο μεσαίος μου γιος είναι ο πιο έξυπνος και ο πιο παρορμητικός. είναι ιδιαίτερα κοινωνικός και γενικά είναι ένα πολύ καλό παιδί... αλλά τώρα είναι στην εφηβεία. (Δύσκολα περνάμε και με την κόρη μου... λόγω ηλικίας αλλά τώρα η κατάσταση βελτιώνεται...) Τον τελευταίο μήνα ήρθε σε σύγκρουση με τον κολλητό του και δε βγαίνει συχνά με την κύρια παρέα του. Αυτό τον προβληματίζει αλλά δε θέλει να μιλάει. Επίσης θέλει να μένει στον τόπο του και δεν έρχεται διακοπές με την υπόλοιπη οικογένεια. Έχει όλα τα χαρακτηριστικά της πάλης με τον εαυτό του και τους δικούς του. Ειδικά με μένα ..με ακυρώνει και μου λέει ότι καλύτερα να μην τον είχα γεννήσει.. και άλλα τέτοια χαρούμενα... πόση υπομονή θέλει να μην του απαντάς... πολλές φορές θυμώνω και απαντάω. Έχω πολύ καλή σχέση με τον άντρα μου και στο σπίτι έχουμε σπάνια συγκρούσεις. Έχουμε κοινή στάση. Η αλήθεια είναι πως και τα τρία παιδιά έχουν καλή σχέση και μένουν δύο με τρεις φορές το μήνα στους παππούδες. Επειδή είμαστε σε χωριό βγαίνουν βόλτα με τον πεθερό μου στο βουνό και μαθαίνουν πάρα πολλά... Ο μεσαίος μένει στους γονείς του άντρα μου όταν λείπουμε και μας λέει ότι θέλει να φύγει από το σπίτι μας και να μείνει στο δικό τους. Η πεθερά μου τον έχει αδυναμία και δεν του χαλά χατίρι. Τρώει ότι θέλει και έχει τη τέλεια περιποίηση. Τον παίρνει τηλέφωνο για να κοιμηθεί στο σπίτι τους και αυτός το έχει πια δίπορτο...θα φύγω στους παππούδες...πόση υπομονή θέλει ... τι να κάνω πια;
    Τελικά είμαι ο μόνος που δεν κατάλαβε αυτό που λένε εφηβεία; Πάντα ήμουν κλειστός σαν παιδί, σαν έφηβος!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να μιλήσεις στους παππούδες να έχετε κοινή στάση και με εκείνους σε κάποια θέματα. Είναι πολύ ωραίο να έχει καλή σχέση μαζί τους ο γιός σου, αλλά όχι να ακυρώνουν με τη στάση τους τους γονείς.

    Πότε σου λέει καλύτερα να μην τον είχες γεννήσει; Όταν τσακώνεστε για κάτι ή στο ξεκούδουνο επειδή είναι στα κάτω του;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by maritsa2007 View Post
    Έχω τρία παιδια:11,14,16.Τα δυο πρώτα αγόρια. Ο μεσαίος μου γιος είναι ο πιο έξυπνος και ο πιο παρορμητικός. είναι ιδιαίτερα κοινωνικός και γενικά είναι ένα πολύ καλό παιδί... αλλά τώρα είναι στην εφηβεία. (Δύσκολα περνάμε και με την κόρη μου... λόγω ηλικίας αλλά τώρα η κατάσταση βελτιώνεται...) Τον τελευταίο μήνα ήρθε σε σύγκρουση με τον κολλητό του και δε βγαίνει συχνά με την κύρια παρέα του. Αυτό τον προβληματίζει αλλά δε θέλει να μιλάει. Επίσης θέλει να μένει στον τόπο του και δεν έρχεται διακοπές με την υπόλοιπη οικογένεια. Έχει όλα τα χαρακτηριστικά της πάλης με τον εαυτό του και τους δικούς του. Ειδικά με μένα ..με ακυρώνει και μου λέει ότι καλύτερα να μην τον είχα γεννήσει.. και άλλα τέτοια χαρούμενα... πόση υπομονή θέλει να μην του απαντάς... πολλές φορές θυμώνω και απαντάω. Έχω πολύ καλή σχέση με τον άντρα μου και στο σπίτι έχουμε σπάνια συγκρούσεις. Έχουμε κοινή στάση. Η αλήθεια είναι πως και τα τρία παιδιά έχουν καλή σχέση και μένουν δύο με τρεις φορές το μήνα στους παππούδες. Επειδή είμαστε σε χωριό βγαίνουν βόλτα με τον πεθερό μου στο βουνό και μαθαίνουν πάρα πολλά... Ο μεσαίος μένει στους γονείς του άντρα μου όταν λείπουμε και μας λέει ότι θέλει να φύγει από το σπίτι μας και να μείνει στο δικό τους. Η πεθερά μου τον έχει αδυναμία και δεν του χαλά χατίρι. Τρώει ότι θέλει και έχει τη τέλεια περιποίηση. Τον παίρνει τηλέφωνο για να κοιμηθεί στο σπίτι τους και αυτός το έχει πια δίπορτο...θα φύγω στους παππούδες...πόση υπομονή θέλει ... τι να κάνω πια;
    Με τους εφήβους συχνά δημιουργούνται συγκρούσεις και αυτό θεωρείται νορμάλ, ως ένα σημείο. Εγώ πάντως δεν βλέπω κάποιο σημαντικό πρόβλημα σε αυτά που περιγράφεις. Μήπως υπερβάλλεις; Τι είναι δηλαδή αυτό που σε ζορίζει; Τι θέλεις να αλλάξει; Αναρωτήθηκες αν συμμετέχεις κι εσύ με την στάση σου στη διαμόρφωση και συντήρηση της σύγκρουσης;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by maritsa2007 View Post
    Έχω τρία παιδια:11,14,16.Τα δυο πρώτα αγόρια. Ο μεσαίος μου γιος είναι ο πιο έξυπνος και ο πιο παρορμητικός. είναι ιδιαίτερα κοινωνικός και γενικά είναι ένα πολύ καλό παιδί... αλλά τώρα είναι στην εφηβεία. (Δύσκολα περνάμε και με την κόρη μου... λόγω ηλικίας αλλά τώρα η κατάσταση βελτιώνεται...) Τον τελευταίο μήνα ήρθε σε σύγκρουση με τον κολλητό του και δε βγαίνει συχνά με την κύρια παρέα του. Αυτό τον προβληματίζει αλλά δε θέλει να μιλάει. Επίσης θέλει να μένει στον τόπο του και δεν έρχεται διακοπές με την υπόλοιπη οικογένεια. Έχει όλα τα χαρακτηριστικά της πάλης με τον εαυτό του και τους δικούς του. Ειδικά με μένα ..με ακυρώνει και μου λέει ότι καλύτερα να μην τον είχα γεννήσει.. και άλλα τέτοια χαρούμενα... πόση υπομονή θέλει να μην του απαντάς... πολλές φορές θυμώνω και απαντάω. Έχω πολύ καλή σχέση με τον άντρα μου και στο σπίτι έχουμε σπάνια συγκρούσεις. Έχουμε κοινή στάση. Η αλήθεια είναι πως και τα τρία παιδιά έχουν καλή σχέση και μένουν δύο με τρεις φορές το μήνα στους παππούδες. Επειδή είμαστε σε χωριό βγαίνουν βόλτα με τον πεθερό μου στο βουνό και μαθαίνουν πάρα πολλά... Ο μεσαίος μένει στους γονείς του άντρα μου όταν λείπουμε και μας λέει ότι θέλει να φύγει από το σπίτι μας και να μείνει στο δικό τους. Η πεθερά μου τον έχει αδυναμία και δεν του χαλά χατίρι. Τρώει ότι θέλει και έχει τη τέλεια περιποίηση. Τον παίρνει τηλέφωνο για να κοιμηθεί στο σπίτι τους και αυτός το έχει πια δίπορτο...θα φύγω στους παππούδες...πόση υπομονή θέλει ... τι να κάνω πια;
    Καλημερα !

    Να ξερεις οτι εχοντας και εγω δυο παιδια και ο γιος μου ειναι ιδια ακριβως ηλικια με τον δικο σου δεν βλεπω κατι το ανησυχητικό, ειλικρινά στο λεω .
    Ισως επειδη εγω περναω δευτερη φορα απο αυτο το κομματι εφοσον η κορη μου πλεο ειναι στα 19 και περασα και με εκεινη πολλα σταδια και πλεον μου φαινονται καπως γνωριμες ολες αυτε οι αντιδρασεις ..
    Αλλωστε τα παιδια αυτων των ηλικιων μπαινοβαγινουν στο σπιτι μας εδω και χρονια και εχω κανει απειρες συζητησεις μαζι τους και πραγματικα στο λεω ,ολα καπως ετσι ειναι ..Ειναι οι ηλικιες που δοκιμαζουν τα ορια τους .
    Τα ξεπερνουν παρα πολλες φορες ωστε να αντιληφθουν μεχρι που τους παιρνει ..

    Ποσες φορες και εμενα σε πραγματα που δεν τους αφηναμε με τον πατερα τους μου ειπαν οτι θα πανε στους γονεις μου και θα τους δωσουν εκεινοι ειτε χρηματα ειτε ¨ασυλο ¨οπως το ελεγα εγω ..

    Θα κανεις μια συζητηση με τους παππουδες σε αυτο το θεμα και θα εισαι πολυ κατηγορηματικη .
    Αντιλαμβανομαι την αδυναμια που τους εχουν γιατι ακριβως την ιδια λαμβανουν και τα δικα μου παιδια σε υπερβολικο βαθμο θα ελεγα, αλλα πρεπει να μπει ενα φρενο πλεον ..
    Οταν τα παδια μου μπηκαν στην εφηβεια και ειδαμε οτι σε καποια θεματα η κατασταση μπορει να ξεφυγει συζητησαμε μαζι τους και ακολουθησαμε κοινη πορεια .Αλλωστε σε καποια θεματα που δνε συμφωνουσαμε εμεις σαν γονεις αναγνωριζε και η μαμα μου οτι δεν επρεπε να τους καλλιεργει την ελπιδα οτι μπορουν να βασιστουν επανω της ..

    Απλα και παλι το εκανε με τον δικο της τροπο .Ας πουμε τους ελεγε οτι οι γονεις σας δεν με αφηνουν ουτε εμενα να σας βοηθησω σε κατι που μου ζητατε .
    Την ουρα της απ εξω την εβγαζε ουσιασικα και βγαιναμε παλι εμεις οι κακοι της υποθεσης αλλα δεν με ενοιαζε να το ξερεις.
    Στα θεματα των παιδιων μου ημουν πολυ αυστηρη και κατηγορηματικη οταν επρεπε να σταματησω παρεμβασεις τριτων και ετσι πρεπει να γινεται ..Οι ισοροποιες ειναι πολυ ευασθητες και δεν πρεπει να παρεκκλίνουν απο τα ορια που βαζουμε εμεις οι γονεις .

    Οταν καταλαβαν οτι το ¨ασυλο ¨δεν ηταν διαθέσιμο πλεον η καραμέλα θα πάω στην γιαγια μου ή θα με βοηθησει η γιαγια και ο παππους να παρω π.χ. κατι το οποιο δεν του εδινα χρηματα γιατι ηταν υπερβολη για την ηλικια τους ,τοτε ολα αλλαξαν .

    Ξεσπασματα ουκ ολιγα ...λογια που καπου τα ακουσαν οτι επιασαν σε αλλους γονεις και ειπαν να τα δοκιμασουν και σε εμας ,επισης ουκ ολιγα ..
    Καθε φορα ομως που πετουσαν και μια ατακα αντιμετωπιζονταν αναλόγως ..
    Κοινη πορεια ΠΑΝΤΑ με τον πατερα τους σε ολα τα θεματα ..Ενταξει τον πιο αυστηρο ρολο τον εχω εγω κατα κυριο λογο και οταν βλεπω οτι παει να μου ξεφυγει η κατσταση τοτε ερχεται ο πατερας του και διορθώνει την κατσταση .
    Εκεινος δεν παρεμβαινει παντα ...Το εχω εγω περισσοτερο και εχουμε φτασει σε ενα πολυ καλο σημειο ..Υπηρχαν χοντρες φασεις ομως που πραγματικα επρεπε να λαβει δραση εκεινος και επειδη ακριβω εκεινος δεν παρεμβαινει συχνα αντιλαμβανονται οτι μεχρι εκει ηταν τα ορια τους και οτι πρεπει να κανουν λιγακι πισω .
    Προσεχε δεν μας φοβουνται ,ισα ισα μας λενε τα παντα αλλα ξερουν οτι οταν μπαινει χοντρη απαγορευση και απο τους δυο μας οτι εκει σταματαει και η ανοχη μας κατα καποιον τροπο ..
    Ολα αυτα βεβαια μεχρι να φυγουν ετσι ?Πλεον η κορη μας μας τα λεει ολα απλα σαν ανακοίνωση ..Ξερει οτι δεν θα μπει οριο απλα θελουμε να ξερουμε οτι ειναι ασφαλής και το κυριοτερο να μην πιεζεται για τιποτα και για κανεναν ψυχολογικα ..

    Ολα θελουν τροπο και δεν ειπε κανενας οτι ειναι ευκολος οσο μπορει να τον βλεπουν καποιοι τρίτοι.
    Οι ισορροποιες ειναι πολυ λεπτες και πραγματικα καποιες φορες μπορει να νομιζεις οτι χανεις την μπαλα ..Δεν ειναι ομως ετσι και η πορεια στο αποδεικνύει. Ξερουν οτι και τα αγαπαμε και οτι κανουμε ειναι για καλο τους αλλα μεχρι να το συνειδητοποιησουν ολη αυτη η σχεση περναει απο σαραντα κύματα .
    Σπανια πλεον βρισκεις παιδια που εχουν μια ηρεμη και βατη ηλικιακή μεταβαση .Για εμενα δεν ειναι και φυσιολογικο ολο αυτο οταν δεν υπαρχει αυτη η φυσιολογικη κοντρα καποιες φορες θα ελεγα ..


    Βεβαια στο σημειο να μου πει αυτη την κουβεντα εμενα δεν μπηκε ακομα ισως γιατι δεν βιωσε καποιο γεγονος τοσο εντονα οσο ο δικος σου .
    Να ξερεις ομως οτι ολο αυτο δικαιολογειται .
    Προσπαθησε μεσα απο την συζητηση ή καποια καθημερινα γεγονοτα να του δειξεις ποσο τυχερη εισαι που εχεις ενα τετοιο παιδι και τι θα εκανες χωρις αυτο .....Οχι την στιγμη που στο λεει και βρισκεται σε ολη αυτη την φαση .
    Σε ασχετες στιγμες ,καθημερινες ...Δειξτου ολα αυτα ,καντου και μια αγκαλια (αν θελει πλεον ,ειναι και αυτο ) και εκει πανω δειξτου εμπρακτα πως αυτο που λεει ειναι μια απλη χαζομαρα χωρις καμια απολυτως βαση !

    Πολυ υπομονη ,ορεξη για συζητηση και ηρεμια χρειαζονται ολα αυτα να το ξερεις .
    Ειμαι σιγουρη εφοσον στο σπιτι σας υπαρχει ενα καλο περιβάλλον οτι τα παιδια σου ειναι πολυ καλα παιδια που λεμε ,απλα εχουν και αυτα τα ξεσπασματα τους ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    5
    Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Όλες οι παρατηρήσεις σας είναι πολύτιμες. Απλά κάθε παιδί είναι διαφορετικό και πρέπει να το αντιμετωπίζουμε οι γονείς μοναδικά και ξεχωριστά. Τα λόγια αυτά τα λέει όταν είναι θυμωμένος. Μιλήσαμε χθες και οι τρεις με τον πατέρα του, ουσιαστικά δεχθήκαμε ότι κάνουμε λάθη και μαθαίνουμε από τον ίδιο και τα αδέρφια του και ζητήσαμε ξανά συγνώμη. Τα παιδιά σε πληγώνουν πολύ. Με κατηγόρησε γιατί δεν του τηλεφώνησα όσο λείπαμε για να μιλήσουμε...Εγώ του εξήγησα ότι φοβόμουν μήπως νομίζει ότι τον ελέγχω. Τα παιδιά τώρα σε ακυρώνουν αλλά θέλουν να είσαι εκεί με υπομονή... Σε ότι αφορά τους παππούδες του ξεκαθάρισε ο μπαμπάς του ότι θα μένει και θα τρώει στο δικό του σπίτι και οι παππούδες δεν είναι άσυλο. Είναι καλό παιδί και φιλότιμο.. αλλά παρορμητικό...ήταν η πρώτη φορά ωστόσο που συμφώνησα με τον πατέρα του και είπαμε πως αν νομίζει ότι μπορεί να πηγαίνει όπου θέλει στο χωριό θα πάμε να μείνουμε στην κοντινή πόλη και να έχουμε καλύτερο έλεγχο. Οι έφηβοι χρειάζονται ένα πλαίσιο για να κινούνται και να μεταβάλουν τα όρια. Όσο μεγαλώνουν μεγαλώνουμε και εμείς και η αγάπη μας για αυτά.

Similar Threads

  1. Ανχος φοβιες/τσακομοί,σύγκρουσή,αντιπαρ άθεση,έκφραση
    By GeorgeYia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-06-2016, 11:26
  2. Replies: 6
    Last Post: 12-08-2014, 23:16
  3. συγκρουση "θελω"-"φοβαμαι"
    By lightaura in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2011, 05:35
  4. Η συγκρουση της φυσης με την κοινωνια μεσα μας
    By πανος12345 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 25
    Last Post: 23-10-2009, 15:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •