Περιττά κιλά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    2

    Περιττά κιλά

    Το τελευταίο διάστημα έχω βάλει κάποια περιττά κιλά, περίπου 10 πάνω από το ιδανικό με βάση το δείκτη μάζας σώματος. Πριν 2 χρόνια είχα κάνει δίαιτα-διατροφη και παλιότερα είχα κάνει. Το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορώ να χάσω, μπορώ αλλά μετά στη συντήρηση χαλαρώνω και σιγά σιγά τα ξαναβάζω. Μέσα στα τελευταία 2 χρόνια λοιπόν έχω βάλει αυτά τα 10 κιλά περίπου. Εν τω μεταξύ, είμαι ενήλικη αλλά μένω με τους γονείς μου. Η μητέρα μου κάθε τόσο μου λέει να κάνω δίαιτα. Είναι αδύνατη, κάνει γυμναστική και γενικά δεν τρώει πολύ. Επί πολύ καιρό μου έλεγε πότε θα ξαναπάω γυμναστήριο. Επειδή πήγαινα και σταμάτησα. Κάποια στιγμή τελικά το αποδέχτηκε ότι δεν θέλω να πάω γυμναστήριο. Αυτό που δεν μπορεί να αποδεχτεί είναι ότι έχω κάποια παραπάνω κιλά. Με αφορμή ότι έχουμε και ένα γάμο να πάμε μέσα στο καλοκαίρι με πιέζει να κάνω δίαιτα. Από πριν μου το έλεγε αλλά τώρα μου το λέει πιο συχνά, μερικές φορές και κάθε μέρα. Κάθε τόσο με ρωτάει πότε θα κάνω δίαιτα και την βλέπω που με κοιτάζει στην κοιλιά που έχω βάλει κιλά. Επίσης μου το λέει κάθε τόσο ότι έχω βάλει κιλά. Της λέω το ξέρω. Όντως το ξέρω ότι έχω βάλει κιλά. Το ξέρω ότι έχω κάποια παραπάνω κιλά αλλά δεν έχω αποφασίσει αν θέλω να κάνω δίαιτα ακόμα. Θέλω όταν αρχίσω δίαιτα να είναι επειδή το αποφάσισα εγώ κι όχι επειδή με πίεσε κάποιος. Θέλω να το κάνω για τους σωστούς λόγους και όταν θέλω εγώ. Θέλω να έχω την επιλογή να μην κάνω δίαιτα ή τουλάχιστον να το κάνω λίγο αργότερα όταν το αποφασίσω. Τι με συμβουλευετε να κάνω με τη διατροφή και με την στάση της μητέρας μου απέναντι στο θέμα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by Hypatia View Post
    Το τελευταίο διάστημα έχω βάλει κάποια περιττά κιλά, περίπου 10 πάνω από το ιδανικό με βάση το δείκτη μάζας σώματος. Πριν 2 χρόνια είχα κάνει δίαιτα-διατροφη και παλιότερα είχα κάνει. Το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορώ να χάσω, μπορώ αλλά μετά στη συντήρηση χαλαρώνω και σιγά σιγά τα ξαναβάζω. Μέσα στα τελευταία 2 χρόνια λοιπόν έχω βάλει αυτά τα 10 κιλά περίπου. Εν τω μεταξύ, είμαι ενήλικη αλλά μένω με τους γονείς μου. Η μητέρα μου κάθε τόσο μου λέει να κάνω δίαιτα. Είναι αδύνατη, κάνει γυμναστική και γενικά δεν τρώει πολύ. Επί πολύ καιρό μου έλεγε πότε θα ξαναπάω γυμναστήριο. Επειδή πήγαινα και σταμάτησα. Κάποια στιγμή τελικά το αποδέχτηκε ότι δεν θέλω να πάω γυμναστήριο. Αυτό που δεν μπορεί να αποδεχτεί είναι ότι έχω κάποια παραπάνω κιλά. Με αφορμή ότι έχουμε και ένα γάμο να πάμε μέσα στο καλοκαίρι με πιέζει να κάνω δίαιτα. Από πριν μου το έλεγε αλλά τώρα μου το λέει πιο συχνά, μερικές φορές και κάθε μέρα. Κάθε τόσο με ρωτάει πότε θα κάνω δίαιτα και την βλέπω που με κοιτάζει στην κοιλιά που έχω βάλει κιλά. Επίσης μου το λέει κάθε τόσο ότι έχω βάλει κιλά. Της λέω το ξέρω. Όντως το ξέρω ότι έχω βάλει κιλά. Το ξέρω ότι έχω κάποια παραπάνω κιλά αλλά δεν έχω αποφασίσει αν θέλω να κάνω δίαιτα ακόμα. Θέλω όταν αρχίσω δίαιτα να είναι επειδή το αποφάσισα εγώ κι όχι επειδή με πίεσε κάποιος. Θέλω να το κάνω για τους σωστούς λόγους και όταν θέλω εγώ. Θέλω να έχω την επιλογή να μην κάνω δίαιτα ή τουλάχιστον να το κάνω λίγο αργότερα όταν το αποφασίσω. Τι με συμβουλευετε να κάνω με τη διατροφή και με την στάση της μητέρας μου απέναντι στο θέμα;
    ολοφανερα το θεμα σου δεν ειναι τα περιττα κιλα, αλλα η συμπεριφορα της μανας σου.
    η οποια εχει δυο προβληματα. το ενα ειναι οτι κανει κατι που δενε χει κανενα δικαιωμα να κανει, ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΟΡΑ οσο κι αν πιστευει το αντιθετο και μονο κακο σου κανει, και το δευτερο ειναι οτι δεν ειναι αποτελεσματικη ουτε καν για το θεμα που φωναζει, δηλαδη για να χασεις κιλα...

    ΚΑΝΕΙΣ, ΚΑΝΕΙΣ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΔΥΝΑΤΙΣΕ ΠΟΤΕ, ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΕΠΡΗΞΑΝ .
    θα αδυνατισεις οταν κρινεις εσυ οτι ΘΕΛΕΙΣ να αδυνατισεις και ΑΝ το κρινεις (πολλοι ζουνε ευτυχισμενοι και υγιεις με 10 κιλα συν απο το ιδανικο), κι οταν θα εισαι ετοιμη και προθυμη να κανεις την προσπαθεια σου.

    εχω κι εγω την καταρα να θελω παντα κατι παραπανω απο αυτο που σε κραταει αδυνατο και πραγματικα η μονη λυση για να μην ξανακυλας, ειναι να εισαι μονιμα σε μια ελεγχομενη διατροφη, ή εστω να μην αφηνεις τον ελεγχο πανω απο 2-3 κιλα. μετα, ειναι πολυ πιο δυσκολο. η λυση διατροφικα ειναι να βρεις την διατροφη που θα μπορεσεις να κρατησεις ΜΟΝΙΜΑ, η να πας σε εναν διατροφολογο να σε βοηθησει. οτιδηποτε στερητικο και συντομο για να χασεις τα 10 κιλα, μολις τα χασεις η μπορει και νωριτερα, θα το εγκαταλειψεις και θα τα ξαναβαλεις.
    για εμενα η λυση ειναι η μετρηση θερμιδων, εχει πλεον πολυ ευελικτες και συμπαθητικες εφαρμογες που σου κρατανε το προγραμμα σου για να ξερεις ποτε και ποσο ξεφευγεις.
    αλλοι ακολουθουν διατροφη τυπου κετο, κυριως πρωτεινες και λαχανικα δλδ, χωρις καθολου υδατανθρακες.
    το βασικο ειναι να κανεις κατι μονο αν θελεις, και μονο οταν θελεις.

    για την μανα σου, αν ειναι συζητησιμη, η συμβουλη μου ειναι να της εξηγησεις οτι με αυτο που κανει δεν βοηθαει, αλλα σε αγχωνει και σε στεναχωρει.
    αν δεν ειναι συζητησιμη, ειναι υστερω και λεει μονιμως τα δικα της, μην ασχολεισαι. γειωσε την και ασχολησου με τους στοχους σου, σπουδες, δουλεια κλπ, και βαλε ενα προγραμμα να φυγεις απο το πατρικο να εισαι ανεξαρτητη, να μηνε χεις κανεναν στο κεφαλι σου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Εγώ σε συμβουλεύω να κάνεις αυτά που λες και άσε την μητέρα σου να λέει τα δικά της. Εϊμαστε σε μια εποχή που όλοι τύχουν να γίνονται αποδεκτοί και όχι μόνο τα τοπ μόντελ κι αυτό είναι τέλειο! Χάσε τα κιλά όποτε θες ρε και να σου πω και κάτι, αν δεν μπορείς μην τα χάσεις και ποτέ, απλά να χαμογελάς!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Quote Originally Posted by Hypatia View Post
    Το τελευταίο διάστημα έχω βάλει κάποια περιττά κιλά, περίπου 10 πάνω από το ιδανικό με βάση το δείκτη μάζας σώματος. Πριν 2 χρόνια είχα κάνει δίαιτα-διατροφη και παλιότερα είχα κάνει. Το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορώ να χάσω, μπορώ αλλά μετά στη συντήρηση χαλαρώνω και σιγά σιγά τα ξαναβάζω. Μέσα στα τελευταία 2 χρόνια λοιπόν έχω βάλει αυτά τα 10 κιλά περίπου. Εν τω μεταξύ, είμαι ενήλικη αλλά μένω με τους γονείς μου. Η μητέρα μου κάθε τόσο μου λέει να κάνω δίαιτα. Είναι αδύνατη, κάνει γυμναστική και γενικά δεν τρώει πολύ. Επί πολύ καιρό μου έλεγε πότε θα ξαναπάω γυμναστήριο. Επειδή πήγαινα και σταμάτησα. Κάποια στιγμή τελικά το αποδέχτηκε ότι δεν θέλω να πάω γυμναστήριο. Αυτό που δεν μπορεί να αποδεχτεί είναι ότι έχω κάποια παραπάνω κιλά. Με αφορμή ότι έχουμε και ένα γάμο να πάμε μέσα στο καλοκαίρι με πιέζει να κάνω δίαιτα. Από πριν μου το έλεγε αλλά τώρα μου το λέει πιο συχνά, μερικές φορές και κάθε μέρα. Κάθε τόσο με ρωτάει πότε θα κάνω δίαιτα και την βλέπω που με κοιτάζει στην κοιλιά που έχω βάλει κιλά. Επίσης μου το λέει κάθε τόσο ότι έχω βάλει κιλά. Της λέω το ξέρω. Όντως το ξέρω ότι έχω βάλει κιλά. Το ξέρω ότι έχω κάποια παραπάνω κιλά αλλά δεν έχω αποφασίσει αν θέλω να κάνω δίαιτα ακόμα. Θέλω όταν αρχίσω δίαιτα να είναι επειδή το αποφάσισα εγώ κι όχι επειδή με πίεσε κάποιος. Θέλω να το κάνω για τους σωστούς λόγους και όταν θέλω εγώ. Θέλω να έχω την επιλογή να μην κάνω δίαιτα ή τουλάχιστον να το κάνω λίγο αργότερα όταν το αποφασίσω. Τι με συμβουλευετε να κάνω με τη διατροφή και με την στάση της μητέρας μου απέναντι στο θέμα;
    Καλησπέρα,
    Εγώ θα σε συμβούλευαν να της πεις να σταματήσει να σε προτρέπει σε δίαιτα, αυτό είναι ένα καθαρά δικό σου θέμα.
    Από την άλλη, ίσως να έχει δίκιο η μάνα σου που σου το λέει, αλλά όχι για λόγους εμφάνισης αλλά για λόγους υγείας, εκτός άμα τρως υγιεινά και μένεις στα ίδια κιλά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Με εχει πρηξει η μητερα μου για τα περιττα κιλα που εχω παρει,εχω παρει απο τα λοκνταουν και τον κορωνοιο και το χασιμοτο 10-12 κιλα,τι γυμναστηριο γραφτηκα,τι ειπα θα κανω διατροφη,ομως τα προγραμμα της εργασιας δεν με βολευουν να τηρησω καποια πραγματα,απογοητευση,οταν τα ειχα χασει μια φορα,αυτο εγινε γιατι δεν ειχα καμια πιεση απο κανεναν και δεν εβαλα χρονικο deadline,απλα ξεκινησα μια Δευτερα,εκανα τα βασικα,πηγαινα για περπατημα η τζοκινγκ 4-5 φορες την εβδομαδα και εκοψα τις σαβουρες,την ποσοτητα και βαρια βραδυνα,αυτο δεν μπορω ακομη να το κανω,εχω και την μανα μου να με κριτικαρει συνεχεια,ελεος πια,με την καταπιεση δεν γινεται τιποτε.

    Πραγματικα εχει καταντησει κουραστικο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429
    Ξεκινησα ξανα γυμναστηριο δειλα δειλα,θα πρεπει να τηρησω απλα το πλανο,ενα basic πλανο διατροφης,με 3-4 γευματα ανα 3-3,5 ωρες,και γυμναστικη σε βαση το λιγοτερο 4 φορες την εβδομαδα,πρεπει να χασω 5 κιλα σε πρωτη φαση,αλλα 5 σε δευτερη φαση,ειμαι 1.76 και 92 κιλα,με βαση το BMI ειμαι στο ΔΜΣ 29,δηλαδη υπερβαρος,η νορμαλ τιμη ειναι 25,θα πρεπει να ριξω τα κιλα στο επομενο διαστημα,πχ 6μηνο,10-12 κιλα,για να ερθω στα φυσιολογικα επιπεδα που ημουν πριν παθω αυτη την κριση που με ταλαιπωρησε αρκετα και ειχε ως αποτελεσμα την αποτομη αυξηση βαρους.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    4
    Μια υγιεινή διατροφή (όχι απαραίτητα για απώλεια κιλών) όπως και η άσκηση (όχι απαραίτητα το γυμναστήριο) και ο καλός ύπνος είναι σημαντικά για την υγεία μας ψυχική και σωματική ! Για να κρατήσουμε τέτοιες συνήθειες ξεκινάμε σιγά σιγά και με μικρές αλλαγές γιατί αλλιώς θα φρικαρουμε και θα τα παρατήσουμε. Μπορείς με τον τρόπο σου να βάλεις τα όρια σου (με λόγια και με πράξεις) και να πάρεις αποφάσεις για τον εαυτό σου με γνώμονα την υγεία σου και όχι μόνο τα κιλά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    269
    ...εχω βοηθησει πολλους γνωστους μου να χασουν τα εξτρα κιλα . εφοσον το ηθελαν βεβαια . γενικα εξαρταται τι θελει ο καθενας και γιατι το θελει . αλλοι το θελουν για εικονα, παραλια , αυτοπεποιθηση , δουλεια , για θεματα υγειας κλπ . βεβαια υπαρχει και το αλλο ακρο που θελει ενα εξτρα σουπερ ογκωδες γυμνασμενο σωμα , το οποιο και αυτο εχει τα ζητηματα του με ουσιες κλπ γιατι και στο περιττο βαρος αλλα και στο εντελως αδυνατο παιζουν και τα dna μας
    παμε λοιπον αν θελουμε εμεις οι ιδιοι ν χασουμε περιττα κιλα για τους λογους που πραγματικα θελουμε οι ιδιοι . το Α και το Ω ειναι η διατροφη , το γυμναστηριο , τρεξιμο κλπ ειναι το δευτερο κομματι για να δεσει το σωμα κλπ ...αναλογα λοιπον ποσα θελουμε να χασουμε εχουμε και το πλανο μας ...εαν μιλαμε για λιγα κιλα ...ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ οτιδηποτε λευκο ...ψωμι , τυροπιτες , φουρνοι , γλυκα ,μπισκοτα ..βασικα οτιδηποτε εχει ενα περιπτερο , σουπερ μαρκετ ....ειναι εκτος υλης . τα γευματα σου να ειναι σε ποσοτητες με κυριο συστατικο την πρωτεινη ...κοτοπουλο, τονος , μπιφτεκι και ολα αυτα με σαλατες ..μαρουλι , ροκα κλπ ...το αλκοολ το τελειωνεις και οταν βγαινεις εξω σοδιτσα με λεμονι για ποτο . επισης η ζαχαρη τελος ..καφεδακι σκετο εσπρεσσο παγωμενο και εισαι οκ ....και επισης μπολικο νερο ...μετα τον πρωτο μηνα θα μπουν μεσα και αλλες παραμετροι και τον τριτο μηνα μπορεις να μπεις γυμναστηριο ...αυτα ...τωρα κατι δεικτες γκλαμουριας δεν απασχολουν κανεναν

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Hypatia View Post
    Το τελευταίο διάστημα έχω βάλει κάποια περιττά κιλά, περίπου 10 πάνω από το ιδανικό με βάση το δείκτη μάζας σώματος. Πριν 2 χρόνια είχα κάνει δίαιτα-διατροφη και παλιότερα είχα κάνει. Το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορώ να χάσω, μπορώ αλλά μετά στη συντήρηση χαλαρώνω και σιγά σιγά τα ξαναβάζω. Μέσα στα τελευταία 2 χρόνια λοιπόν έχω βάλει αυτά τα 10 κιλά περίπου. Εν τω μεταξύ, είμαι ενήλικη αλλά μένω με τους γονείς μου. Η μητέρα μου κάθε τόσο μου λέει να κάνω δίαιτα. Είναι αδύνατη, κάνει γυμναστική και γενικά δεν τρώει πολύ. Επί πολύ καιρό μου έλεγε πότε θα ξαναπάω γυμναστήριο. Επειδή πήγαινα και σταμάτησα. Κάποια στιγμή τελικά το αποδέχτηκε ότι δεν θέλω να πάω γυμναστήριο. Αυτό που δεν μπορεί να αποδεχτεί είναι ότι έχω κάποια παραπάνω κιλά. Με αφορμή ότι έχουμε και ένα γάμο να πάμε μέσα στο καλοκαίρι με πιέζει να κάνω δίαιτα. Από πριν μου το έλεγε αλλά τώρα μου το λέει πιο συχνά, μερικές φορές και κάθε μέρα. Κάθε τόσο με ρωτάει πότε θα κάνω δίαιτα και την βλέπω που με κοιτάζει στην κοιλιά που έχω βάλει κιλά. Επίσης μου το λέει κάθε τόσο ότι έχω βάλει κιλά. Της λέω το ξέρω. Όντως το ξέρω ότι έχω βάλει κιλά. Το ξέρω ότι έχω κάποια παραπάνω κιλά αλλά δεν έχω αποφασίσει αν θέλω να κάνω δίαιτα ακόμα. Θέλω όταν αρχίσω δίαιτα να είναι επειδή το αποφάσισα εγώ κι όχι επειδή με πίεσε κάποιος. Θέλω να το κάνω για τους σωστούς λόγους και όταν θέλω εγώ. Θέλω να έχω την επιλογή να μην κάνω δίαιτα ή τουλάχιστον να το κάνω λίγο αργότερα όταν το αποφασίσω. Τι με συμβουλευετε να κάνω με τη διατροφή και με την στάση της μητέρας μου απέναντι στο θέμα;
    Καταλαβαίνω την κατάστασή σας. Είναι σημαντικό να πράττετε σύμφωνα με τη δική σας απόφαση και στις σωστές στιγμές. Εξηγήστε στη μητέρα σας ότι κατανοείτε την ανησυχία της, αλλά χρειάζεστε χρόνο να αποφασίσετε. Εσείς είστε ο αφεντικός του σώματός σας, και η διατροφή είναι προσωπική επιλογή.

    monkey mart

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429

    Post

    Γενικα μιλωντας,δεν εχω ισχυρη αυτοπειθαρχεια για να τηρησω καποιο προγραμμα σε βαθος χρονου η καποια διατροφη,συνεπως ξεκιναω καλα και επειτα μπορει να βαρεθω,να χασω το κινητρο και να διακοψω επιστρεφοντας στα ιδια.Το γυμναστηριο το βαριεμαι τις περισσοτερες φορες,ειμαι θετικος σε περπατημα,ποδηλατο,τζοκινγ κ αλλα δεν ειναι παντα επιτρεπτο γιατι εχεις να αντιμετωπισεις τις καιρικες συνθηκες.

    Εχω χασει κιλα σχετικα ευκολα και γρηγορα στο παρελθον,αλλα πηγαινα 5/7 την εβδομαδα για περπατημα 5-7 χιλιομετρων η μετριας εντασης τζοκινγκ και ειχα κοψει junk food,ψωμια,επεξεργασμενα τροφιμα και ζαχαρωδη,ενω τον καφε τον επινα με γλυκαντικες ουσιες αντι για την κλασσικη ζαχαρη,απλως ημουν συγκεντρωμενος στον στοχο χωρις να πιεζω τον εαυτο μου με χρονοδιαγραμματα η deadline,"σε ενα μηνα θα χασω 5 κιλα" πχ.

    Tωρα,ειμαι 1.76 υψος,92 κιλα,ΔΜΣ 29,παιρνω Τ4 για hashimoto υποθυρεοειδισμό,ειχα παρει seroxat,effexor για 1-1,5 χρονο που επηρεασαν τον μεταβολισμο αρνητικα,ειχα παρει μεσα σε 3-4 μηνες γυρω στα 10 κιλα τοτε εκεινο το διαστημα,εχω προφανως χολιστερινη πανω απο το νορμαλ οριο και θα πρεπει να χασω 4-5 κιλα σχετικα αμεσα.Eιχα συνεργαστει και με διατροφολογο καποια στιγμη που μου ειχε βγαλει προγραμμα διατροφης,με ελεγχε και μου μετρουσε βαρος,λιπος,μεση κοκ.

    Ο tziovani σιγουρα καταλαβαινει τι φταιει στην περιπτωση μου και δεν μπορω ευκολα να χασω τα περιττα κιλα,το θελω πανω απο ολα για λογους υγειας αλλα και επειδη δεν αισθανομαι στην καθημερονητα ενταξει με τα περιττα κιλα που εχω,κυριως σπλαχνικο παχος και γυρω απο την μεση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Γενικα μιλωντας,δεν εχω ισχυρη αυτοπειθαρχεια για να τηρησω καποιο προγραμμα σε βαθος χρονου η καποια διατροφη,συνεπως ξεκιναω καλα και επειτα μπορει να βαρεθω,να χασω το κινητρο και να διακοψω επιστρεφοντας στα ιδια.Το γυμναστηριο το βαριεμαι τις περισσοτερες φορες,ειμαι θετικος σε περπατημα,ποδηλατο,τζοκινγ κ αλλα δεν ειναι παντα επιτρεπτο γιατι εχεις να αντιμετωπισεις τις καιρικες συνθηκες.

    Εχω χασει κιλα σχετικα ευκολα και γρηγορα στο παρελθον,αλλα πηγαινα 5/7 την εβδομαδα για περπατημα 5-7 χιλιομετρων η μετριας εντασης τζοκινγκ και ειχα κοψει junk food,ψωμια,επεξεργασμενα τροφιμα και ζαχαρωδη,ενω τον καφε τον επινα με γλυκαντικες ουσιες αντι για την κλασσικη ζαχαρη,απλως ημουν συγκεντρωμενος στον στοχο χωρις να πιεζω τον εαυτο μου με χρονοδιαγραμματα η deadline,"σε ενα μηνα θα χασω 5 κιλα" πχ.

    Tωρα,ειμαι 1.76 υψος,92 κιλα,ΔΜΣ 29,παιρνω Τ4 για hashimoto υποθυρεοειδισμό,ειχα παρει seroxat,effexor για 1-1,5 χρονο που επηρεασαν τον μεταβολισμο αρνητικα,ειχα παρει μεσα σε 3-4 μηνες γυρω στα 10 κιλα τοτε εκεινο το διαστημα,εχω προφανως χολιστερινη πανω απο το νορμαλ οριο και θα πρεπει να χασω 4-5 κιλα σχετικα αμεσα.Eιχα συνεργαστει και με διατροφολογο καποια στιγμη που μου ειχε βγαλει προγραμμα διατροφης,με ελεγχε και μου μετρουσε βαρος,λιπος,μεση κοκ.

    Ο tziovani σιγουρα καταλαβαινει τι φταιει στην περιπτωση μου και δεν μπορω ευκολα να χασω τα περιττα κιλα,το θελω πανω απο ολα για λογους υγειας αλλα και επειδη δεν αισθανομαι στην καθημερονητα ενταξει με τα περιττα κιλα που εχω,κυριως σπλαχνικο παχος και γυρω απο την μεση.
    ναι ο θυροειδης κανει τις ορμονες να κανουν παρτυ , σε αλλους τους βαζουν κιλα και σε αλλους τους βγαζουν ! αν θελεις εσυ θα τα χασεις . δεν θα στο επιβαλλει κανεις . αν το θες απο θεμα υγειας . για παραδειγμα με τις καραντινες και ολο αυτο το πανηγυρι εβαλα 3-4 κιλα απο το κανονικο για πλακα ! αυτα τα κιλα μου δημιουργησαν μια μικρο ανεβασμενη πιεση ! επαιρνα για κανα 6μηνο θυμαμαι μισο χαπακι πιεσης . το εχω κοψει εδω και ενα χρονο . αφου εχεις σπλαχνικο , θα κοψεις ολα τα λευκα ! μακαρονια , ρυζια , πατατες κλπ . μπολικες σαλατες και καλες πηγες πρωτεινης για κορεσμο ( να μην σε κοβει πεινα δλδ ) , οταν λεμε πρωτεινες , οχι χημικες , οτι βρεις κοτοπουλο φιλετο στηθος , μπιφτεκι μοχσχαρισιο , χοιρινο απαχο , οχι αρνια και κατσικια . γιαουρτακι (οχι τα επιδορπια ) κανονικο γιαουρτι -0-2% . βασικα η διατροφη παιζει τον ρολο , και δευτερο η γυμναστικη . οτι σε ευχαριστει , τρεξιμο , περπατημα κλπ αρκει να ιδρωνεις ! deadline δεν χρειαζεται να βαζεις ....θα τα χασεις ...σιγα σιγα ....τα 5 κιλα τον μηνα ειναι υπερβολικα . αν βαλεις ενα χαλαρο πλανο σε κανα 4μηνο -6μηνο θα χαθουν αρκετα . πολλοι παιζουν με θερμιδες ημερισιες μετρανε κλπ .....δεν το κανω ποτε , παω με το ματι ...γενικα οχι προιοντα φουρνου και οτι ειναι στα ραφια στο σουπερ μαρκετ . αλκοολ δεν θελει φυσικα ! και θα δεις θα φυγουν σταδιακα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429

    Post

    Quote Originally Posted by tziovani View Post
    ναι ο θυροειδης κανει τις ορμονες να κανουν παρτυ , σε αλλους τους βαζουν κιλα και σε αλλους τους βγαζουν ! αν θελεις εσυ θα τα χασεις . δεν θα στο επιβαλλει κανεις . αν το θες απο θεμα υγειας . για παραδειγμα με τις καραντινες και ολο αυτο το πανηγυρι εβαλα 3-4 κιλα απο το κανονικο για πλακα ! αυτα τα κιλα μου δημιουργησαν μια μικρο ανεβασμενη πιεση ! επαιρνα για κανα 6μηνο θυμαμαι μισο χαπακι πιεσης . το εχω κοψει εδω και ενα χρονο . αφου εχεις σπλαχνικο , θα κοψεις ολα τα λευκα ! μακαρονια , ρυζια , πατατες κλπ . μπολικες σαλατες και καλες πηγες πρωτεινης για κορεσμο ( να μην σε κοβει πεινα δλδ ) , οταν λεμε πρωτεινες , οχι χημικες , οτι βρεις κοτοπουλο φιλετο στηθος , μπιφτεκι μοχσχαρισιο , χοιρινο απαχο , οχι αρνια και κατσικια . γιαουρτακι (οχι τα επιδορπια ) κανονικο γιαουρτι -0-2% . βασικα η διατροφη παιζει τον ρολο , και δευτερο η γυμναστικη . οτι σε ευχαριστει , τρεξιμο , περπατημα κλπ αρκει να ιδρωνεις ! deadline δεν χρειαζεται να βαζεις ....θα τα χασεις ...σιγα σιγα ....τα 5 κιλα τον μηνα ειναι υπερβολικα . αν βαλεις ενα χαλαρο πλανο σε κανα 4μηνο -6μηνο θα χαθουν αρκετα . πολλοι παιζουν με θερμιδες ημερισιες μετρανε κλπ .....δεν το κανω ποτε , παω με το ματι ...γενικα οχι προιοντα φουρνου και οτι ειναι στα ραφια στο σουπερ μαρκετ . αλκοολ δεν θελει φυσικα ! και θα δεις θα φυγουν σταδιακα
    Κατα την διαρκεια των καραντινων για τον κορωνοιο και των αναστολων στις δουλειες,βρηκα το χρονο τοτε και πηγαινα για περπατημα,τζοκινγκ και ειχα κοψει το βαρυ φαγητο το βραδυ και τα περισσοτερα τζανκ φουντ,ηταν αρκετα αυτα για να χασω μεσα σε ενα διαστημα 3-4 μηνων 8-10 κιλα,μετα ομως οταν τελειωσαν ολα αυτα,σταματησα,εγιναν καποια πραγματα που μου κοστισαν στην ψυχολογια μου,πηρα αντικαταθληπτικα,διαγνωστ ηκα με υποθυρεοειδισμό,πηρα αποτομα πισω ολα τα κιλα που ειχα χασει και ακομη σημερα που εχω ριξει την τιμη του στο 3 με το T4,δεν εχω επανελθει,νιωθω κουραση ακομη και χωρις να κανω κατι που θα με κουρασει,ψυχικη κοπωση επισης και ο μεταβολισμος δεν ενεργοποιειται ευκολα.

    Πριν 2 μηνες γραφτηκα στο γυμναστηριο,το πιστευεις οτι ζητημα να εχω πατησει 4-5 φορες μονο,νιωθω μια ανημπορια για να καταβαλω την προσπαθεια αυτη και να πεσω σε κιλα,οτι θα καταπιεστω,τα ωραρια της δουλειας παλι δεν βοηθανε ιδιαιτερα την διατροφη,δλδ τρωω 12:30 μεσημεριανο ας πουμε,οταν εχω φαει σε λιγοτερο απο 3 ωρες πρωινο,στις βραδυνες βαρδιες αναγκαζομαι να τρωω και εκει.Απογοητευομαι γιατι βλεπω οτι βαζω ευκολοτερα κιλα πλεον,απο οτι θα χασω,δλδ αν ξεφυγω λιγο παραπανω για μια 3-4 ημερες,ισως βαλω και 2 κιλα μεσα στην εβδομαδα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,853
    φιλαρακι ποσο σε νιωθω δε ξερεις κι εγω εχω τα ιδια θεματα βαζω βγαζω κιλα και εχω την μανα μου να σχολιαζει άγαρμπα το παχος μου. δε μπορω να χασω τρώω κι ολας γιατι το φαι μου εχει μεινει κι αυτο γινετε κυκλος. δε εχω φιλους δε εχω ζωη ετσι να βγαινω εξω βολτες κι αυτα μια ζωη αποριψη τρωω απο το κοσμο. βλεπω ομως παραπολλα παχουλα ατομα που εχουν μια χαρα τερι κι φιλαρακια .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Location
    athens
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Κατα την διαρκεια των καραντινων για τον κορωνοιο και των αναστολων στις δουλειες,βρηκα το χρονο τοτε και πηγαινα για περπατημα,τζοκινγκ και ειχα κοψει το βαρυ φαγητο το βραδυ και τα περισσοτερα τζανκ φουντ,ηταν αρκετα αυτα για να χασω μεσα σε ενα διαστημα 3-4 μηνων 8-10 κιλα,μετα ομως οταν τελειωσαν ολα αυτα,σταματησα,εγιναν καποια πραγματα που μου κοστισαν στην ψυχολογια μου,πηρα αντικαταθληπτικα,διαγνωστ ηκα με υποθυρεοειδισμό,πηρα αποτομα πισω ολα τα κιλα που ειχα χασει και ακομη σημερα που εχω ριξει την τιμη του στο 3 με το T4,δεν εχω επανελθει,νιωθω κουραση ακομη και χωρις να κανω κατι που θα με κουρασει,ψυχικη κοπωση επισης και ο μεταβολισμος δεν ενεργοποιειται ευκολα.

    Πριν 2 μηνες γραφτηκα στο γυμναστηριο,το πιστευεις οτι ζητημα να εχω πατησει 4-5 φορες μονο,νιωθω μια ανημπορια για να καταβαλω την προσπαθεια αυτη και να πεσω σε κιλα,οτι θα καταπιεστω,τα ωραρια της δουλειας παλι δεν βοηθανε ιδιαιτερα την διατροφη,δλδ τρωω 12:30 μεσημεριανο ας πουμε,οταν εχω φαει σε λιγοτερο απο 3 ωρες πρωινο,στις βραδυνες βαρδιες αναγκαζομαι να τρωω και εκει.Απογοητευομαι γιατι βλεπω οτι βαζω ευκολοτερα κιλα πλεον,απο οτι θα χασω,δλδ αν ξεφυγω λιγο παραπανω για μια 3-4 ημερες,ισως βαλω και 2 κιλα μεσα στην εβδομαδα.

    αν το θελεις , θα το προσπαθησεις ! δεν ξερω αν η δουλεια σου ειναι καθιστικη , γραφειο δλδ . τωρα τα αντικαταθλιπτικα και ο θυροειδης ειναι παραγοντες ανασχεσης της προσπαθειας . αλλα τα αποτελεσματα θα ερθουν , θα ερθουν με μεγαλο αγωνα και οριζοντα χρονου . φαντασου οτι αυτοι που κατεβαινουν αγωνες , αγωνιστικο μποντυ μπιλτινγκ βαζουν κιλα για 3-4 μηνες και μετα αλλους 3-4 μηνες τα βγαζουν στην γραμμωση που λεμε . με εξαντλητικες διαιτες , χημικα , πρωτεινες κλπ . το καθε σωμα δεν μενει σταθερο . φαντασου οτι ενας ηθοποιος για να κανει σκηνες στο χολυγουντ εχει προπονητη για προπονησεις και διατροφη μηνες για να βγει αποτελεσμα και μολις τα κοψει διατροφη , γυμναστικη ξαναγυριζει συντομα στα παλια . δλδ με λιγα λογια και αν χασεις κιλα , και σταθεροποιηθεις μπορεις ευκολα να τα ξαναβαλεις . οποτε ειναι τροπος ζωης που λεμε , η ποιοτικη διατροφη , γινεται κτημα σου . το σωμα ειναι και αυτο δουλεια δλδ .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429

    Post

    Μιας και μιλάμε για διατροφή,διαβάζω ότι αρκετά από αυτά που θεωρούμε υγιεινα όπως τα δημητριακά ολικής άλεσης,οι μπάρες δημητριακών και πρωτεινης,περιέχουν αρκετή ζάχαρη η υποκατάστατα αυτής,τα γλυκά τύπου light η με στέβια επίσης,η τα ισοτονικά ροφήματα.

    Κάποιες φορές.συμβαινει το εξής,μπαίνεις σε μια σειρά,ξεκινάς μια διατροφή,μια γυμναστική και έρχεται η στιγμή μετά από λίγες ημέρες,που θα σου πει κάποιος να πάτε για μπύρες,για βρώμικο,κάποιος που θα σε κεράσει γλυκό κλπ,εκει δεν μπορείς να αρνηθείς η να πεις όχι,οπότε βγαίνεις από τη ρουτίνα και επιστρέφεις στα προηγούμενα.

    Δεν μπορώ ούτε εγώ τον θερμιδομετρητή η την ζυγαριά φαγητού,μου φαίνεται αρκετά περιοριστικό να το κάνω αυτό με την ακριβή μέτρηση θερμίδων.

    Άλλες φορές,η βαριεστημαρα,η κούραση η το με το στανιό να ακολουθησεις πρόγραμμα διατροφής και άσκησης μας κάνει να τα παρατάμε εύκολα,δεν είμαι φαν ούτε του γυμναστηρίου,ούτε λόγω της διαταραχής αισθάνομαι άνετα μέσα σε όλους τους άλλους να κάνω τις δικές μου ασκήσεις και να με παρατηρούν οι άλλοι τριγύρω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δε μπορω να ξεφορτωθω τα περιττα κιλα!
    By blegati in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 06-09-2017, 19:30
  2. SOS! πολλα περιττα κιλα
    By evageliagiannena in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 12-11-2012, 20:42
  3. Replies: 9
    Last Post: 11-09-2011, 13:33
  4. Δεν μπορώ να ζήσω με περιττά κιλά ΤΕΛΟΣ...
    By AbraKatabra in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 23
    Last Post: 20-05-2011, 17:23
  5. Αγχος για τα περιττά κιλά
    By Anta in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 04-09-2010, 14:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •